Roas Nedir?

ROAS reklam harcamalarının geri getirisi anlamına gelir. Reklamcılık söz konusu olduğunda ciddi anlamda önem verilen bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirilir. ROAS hesaplaması ile reklamlardan elde ettiğiniz gelir oranını ve reklamlara ne kadar ağırlık vereceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Roas hesaplaması yapmak reklam verirken pazarlama stratejisi oluşturmak olarak değerlendirilebilir. Yazımızın devamında Roas hesaplama ve arttırma yöntemleri hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Roas Hesaplaması Neden Önemlidir?

Roas hesaplaması marka ya da işletmelerin reklam stratejilerini ne yönde ilerletmesi gerektiğine dair fikir verir. Bu hesaplama ile reklama ayrılan bütçenin getirdiği başarı ölçülür. Böylece Roas hesaplaması ile daha etkin bir reklam stratejisi uygulamak mümkün hale gelir.

Roas hesaplaması yapılırken dönemsel hesaplama yapmaya özen gösterilmelidir. Reklam vermek için atılan her bir adım planlı olarak gerçekleştirilmelidir. Akabinde Roas hesaplamasını dönemsel olarak gerçekleştirmek verdiğiniz reklamlardan ne kadar verim elde ettiğinizi görmenize de olanak tanır.

Roas Hesabı Nasıl Yapılır?

Roas hesaplaması bir pazarlama taktiği olarak da değerlendirilebilir. Reklam stratejilerini yönlendirmek adına düzenli olarak Roas hesaplaması yapabilirsiniz. Roas hesaplama işlemleri temel olarak toplam reklamdan elde edilen gelirin reklam giderlerine bölünmesi ile yapılır.

Bir örnek ile Roas hesaplaması yapmak gerekirse; reklam harcamaları için harcadığınız her 10 TL’den 5 TL gelir elde ettiğinizi düşünelim. İşletmenin Roas’ı 5/10 olarak hesaplanır. Başka bir ifade ile 0,5 TL olarak da söylenebilir.

Roas hesaplaması Roas’ı yükseltmek için reklam gider ve gelirini takip etmenin en kolay yoludur. Bu noktada kolay ve hızlı bir şekilde roas hesaplaması da yapabilirsiniz. Ölçümün temel amacı yapılan reklam harcamaları ile bu harcamalardan elde edilen kazancın kolayca anlaşılmasını sağlamaktır.

Roas Hesabı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek Roas için takip edebileceğiniz genel geçer kurallar yoktur. Bu noktada kendi stratejik adımlarınızı kendiniz atmanız gerekecektir. Roas hesaplaması yaparken dikkate almanız gereken bazı anahtar kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramların üzerinde durarak kendi Roas’ınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Roas Kar Marjı Stratejinin Temelini Oluşturmalıdır

Kar marjını arttırmak Roas’ı büyütmek ile aynı anlama gelmektedir. Reklamlar için harcanan giderlerden maksimum gelir elde ederek kar marjını arttırabilirsiniz. Ancak kar marjını reklam ile arttırmak için doğrudan doğruya stratejik adımlar atmanız gerekir.

Mantıken kar marjı düştükçe Roas yükselmelidir. Akabinde bu da satış oranı yüksek ve insanların yoğun talep içerisinde olduğu bir ürüne sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Roas Ortalama Sipariş Tutarı Ölçülmelidir

Ortalama sipariş tutarı Roas düzeyinin yüksek mi yoksa alçak mı olacağı hakkında açıkça fikir verir. Daha basit bir ifade ile ortalama sipariş tutarı müşterilerin ürün ya da hizmet alırken kasada ödediği miktardır.

Ortalama sipariş tutarı hesaplamak için toplam gelirinizi sipariş sayısına bölebilirsiniz. Bu hesaplamayı aylık, yıllık ya da haftalık olarak da gerçekleştirmeniz mümkündür.

Roas Müşteri Ömrü

Müşterilerinizi devamlı ve uzun ömürlü müşteriler haline getirmek daha çok kazanç elde etmek için şarttır. Uzun vadeli olarak kazandığınız her bir müşteri düzenli bir kazanç kapısı olarak görülür. Müşteri ömrünü uzatmak için müşterilerinizin sizi tekrar tekrar tercih etmesi için çaba sarf etmeniz gerekir.

Reklam stratejilerinde müşteri yaşam boyu değeri büyük önem taşır. Devamlı müşteri kazanmak kısa vadeli müşteri kazanmaktan çok daha kazançlıdır. Kısa vadeli 10 müşteri yerine uzun vadeli 2 müşteriyi tercih etmek işletmenin devamlılığı için de daha faydalı olacaktır.

Google ADS Maksimum Derecede Faydalanmak İçin

İyi bir roas değerine sahip olmak Google ADS üzerinden iyi bir gelir elde etmek için şarttır. Roas değerinin yüksek olması reklamlardan geri dönüşün de artmasına ve kazancın artmasına bağlıdır.

Roas verisini takip ederek doğrudan Google reklamları ile bağlantı kurabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak Google Analytics hesabınız olmalı akabinde aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

  • Google Analytics hesabınızın dönüşüm izleme ayarlarının aktif olarak ayarlandığından emin olmasınız. Doğru bir şekilde yapılmayan dönüşüm izleme ayarları Roas takibini engeller.
  • Google Analytics ile Google reklamları birbirine bağlayın.
  • Google reklemlar gösterge tablosu seçeneklerinden dönüşüm değeri/maliyet sütununu tablolar arasına ekleyin.

Akabinde yukarıda yer alan adımları uyguladıktan sonra Roas takibi yapabilirsiniz. Dönüşüm değeri/maliyet sütunundaki bilgileri inceleyerek sütunun altında yer alan değeri roas değeri olarak değerlendirebilirsiniz.

Roas Arttırma Yolları Nelerdir?

Roas arttırmak için doğrudan doğruya düzenli olarak takip ve planlı hareket gerekir. Planlı bir şekilde reklam vererek ve mevcut roas değerini takip ederek aşağıda yer alan adımları uygulamanız halinde roas arttırma olanağına sahip olabilirsiniz.

Üst Düzey Bir Reklam Metni Kullanın

Reklam metninin doğru seçilmesi reklamın başarılı olması için büyük önem taşıyan hususlardan biri olarak değerlendirilir. Söz konusu reklam metnini geliştirirken ürününüzün niteliklerini ve ilgi çekici bir içerik hazırlamayı hedefleyin.

Reklam metnini üst düzey hale getirmek için ise bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları sosyal kanıtlar ile reklam hazırlamak, promosyon yaparken geri sayım yapmaktır. Her iki yöntem de potansiyel müşterilerin ilgisini çekmenize olanak tanır.

Negatif Anahtar Kelimeleri Bulun

Negatif anahtar kelimeler tıklama alan ancak geri dönüşüm sağlamayan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeleri arama terimleri raporu üzerinden belirleyebilirsiniz. Akabinde reklamlarınızda bu kelimelere yer vermemek için negatif anahtar kelimeler listesine ekleyebilirsiniz. Bu işlem dönüşüm almadığınız anahtar kelimeler ile reklama çıkarak para kaybetmenizi engeller.

Roas arttırmak reklamdan elde edilen kazancın artması için zorunlu olarak geliştirilmesi gereken bir seçenektir. Bu durumda Roas arttırma konusunda başarısız oluyorsanız bu konuda etkin olarak faaliyet gösteren bir ajansa başvurabilirsiniz.

Roas yönetimi markanın reklam giderleri ile daha fazla kazanması için tanıtıma harcanan paranın olumlu geri dönüşler getirebilmesi için zorunludur.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?