Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web siteleri günümüzün gelişen teknoloji ortamlarında dünya genelinde insanları bir araya getiren platformlardır. İnternet ağlarının yaşamımıza girmesi ile ürün ve hizmet pazarlaması, bilgi paylaşımı ve çok daha fazlası web siteleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Web yazılımı ile site oluşturulduktan sonra arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi bir dizi teknik çalışmayı gerekli kılar.

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir web adresine kullanıcıların kolay erişmesi platformun daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlar. Dünya gittikçe küresel bir köy haline gelmektedir. Mc. Luhan’ın öngörüsü her gün daha fazla gerçekleşirken birçok işlem internet ortamlarında yapılabilir olmuştur. Bu ortamların yarattığı kolaylık web adreslerini ziyaret edenlerin sayısında ölçülebilir bir artış yaratır. 

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

SEO uyumlu web tasarımı arama motorlarında sitenin kısa sürede öne çıkmasını ve bu sayede doğal ve kalıcı bir organik trafik kazanımı sunar. Ziyaretçi dostu olarak kabul edilen SEO uyumlu web siteleri özel alt yapılı olmaları ile de dikkat çeker. Amacına uygun ve özel tasarlanmış olan web siteleri SEO uyumu açısından da beklentileri karşılar nitelikte olur.

SEO uyumlu web siteleri için bu alanda uzmanlık ve yetkinlik sahibi ajanslardan yardım almak en doğru yaklaşımdır. Bu sayede profesyonel nitelikte bir web sitesine sahip olmak ve arzu edilen SEO başarısını elde etmek çok daha kolay ve kısa sürede mümkün olacaktır. Şimdi, ilk olarak SEO uyumunun ne olduğuna mercek tutalım.

SEO Uyumu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO uyumu sayesinde web sitesinin trafiği artırılabilir. Web sitesi trafiği demek daha çok ziyaretçi çekmek anlamına gelir. Web adresleri sanal mağazalardır. Fiziki mağazalara gelen ziyaretçiler web sitelerini ziyaret ettiğinde fiziki mağazalarda yapabildikleri her işlemi gerçekleştirebilir.

Web sitesinin SEO uyumlu olması arama motorları tarafından doğru anlaşılmasını ve arama sorgularında üst sıralarda konum kazanmasını sağlar. Web sitesinin sınıflandırılabilmesi ve indexlenmesi SEO uyumu ile mümkündür. Arama motorları tarafından web sayfasının taranarak dizine eklenmesi indexleme işlemidir.

Web Sitesi Tasarımı

Web sitesi tasarımı yapılırken bu konuda deneyimli, çözüm odaklı ve yenilikçi bir personel yapısıyla dinamik hizmet veren ajanslardan destek alınması, profesyonel anlamda kusursuz SEO altyapısına sahip bir siteye erişmek adına önemlidir. Profesyonel bir web sitesi kolay açılır, hızlı erişim imkânı sunar, kullanıcı internet ortamında arama yapacağı zaman web sitesi ilk sıralarda yer alır.

SEO uyumu, web siteleri için öncelikle dikkat edilmesi gereken ögelerden biridir. SEO uyumu sağlayabilmek için sitenin altyapısı, teması, içeriklerin özgünlüğü, site açılma hızı gibi çok çeşitli faktörlerin dikkate alınması zorunludur. Her bir faktör kendi içinde ayrı kollara ayrılır ve alt alanların da eksiksiz bir şekilde optimize edilmesi gerekir.

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarlama

SEO uyumlu web sitesi tasarlama teknik bazı çalışmalarla sağlanabilir. Bu çalışmalar arasında altyapı kurulumları da yer alır. Bir web sitesinde görsel ya da yazılı içerik yayınlanabilir. İçerik hazırlanırken özgünlüğe özel bir önem verilmelidir. Özgün olmayan içerikler arama motorlarında kopya içerik olarak algılanır. Bu durum web sitesine zarar veren önemli bir problemdir.

Arama motorlarında üst sıralarda yer alan web siteleri kolay algılanabilir olanlardır. Anlaşılır web adresleri arama motorları tarafından her zaman daha kolay algılanır. Web sitesi ne kadar çok ziyaretçiye ulaşırsa amacına o derece yaklaşır. Alan adı seçilirken sadeliğin yanı sıra popülerlik de önemlidir. Ayrıca site teması basit ve anlaşılır olmalıdır.

Sadelik her iki durumda da geçerli olan bir yaklaşım olmalıdır. Web siteleri için server hızına da dikkat edilmesi gerekir. Web adresleri sanal ortamlardır. Tıpkı fiziki mağazalar gibi web adreslerine de ziyaretçiler giriş yapar. Bu gezintilerin hızlı ve kolay olabilmesi için web adresinin SEO uyumlu olması zorunludur.

Web sitesinin mobil ortamlarla uyumlu olması daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmesi için önemlidir. Bir web adresi telefon, tablet, bilgisayar gibi her ortamda kolay açıldığında dileyen ziyaretçi kolaylıkla siteyi ziyaret edebilir. Ziyaretçi hızlı açılan bir web adresi ister. Aksi durumda kısa sürede bu adresten ayrılarak başka sitede arama eylemine geçer.

Web sitesinde yer alan içeriklerin kolay okunması, doğru bilgi içermesi, özgün olması gerekir. Özgün olmayan içerikler kopya içerik olarak algılanır. İçerikler hazırlanırken anahtar kelime kullanımı, başlık ve alt başlıkların varlığı, anahtar kelimelerin yüzdelik olarak istenilen miktarda kullanılması gerekir. Sıralanan her bir faktör, kusursuz bir SEO deneyimi için önemlidir.

Web sitesinin tasarımı sade ve şık olmalıdır. Gözü yoran, karmaşık tasarımlar kullanıcı deneyimi bakımından kaçınılması gereken olumsuz bir durumdur. Sitenin düzenli yapıda olması, periyodik aralıklarla içerik paylaşımı önemlidir. Son olarak, alan adı seçerken de akılda kalıcı isimlere yönelmek gerektiğini belirtmeyi unutmayalım. 

SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarım Aşamaları

SEO uyumlu web sitesi tasarım aşamaları doğru tamamlandığında sitenin istenilen şekilde çok sayıda ziyaretçiye ulaşması kolaylaşır. Kullanıcı deneyim tasarımı ve kullanıcı ara yüz tasarımı teknik bilgisi olanlar tarafından yapıldığında web sitesi istenilen özelliklere sahip olur. Arama motorlarında öne çıkan önemli konulardan biri de web adresinin doğru tasarlanmış olmasıdır.

Site tasarımlarında web adresinin ziyaretçi üzerinde iyi bir izlenim bırakması gerekir. Tasarım yapılırken hızlı açılmaya ayrı bir önem verilmelidir. Web sitesinin tasarımında ziyaretçilerin site içinde kalmasına yarayacak çeşitli sayfa tasarımları olmasına dikkat edilmelidir. Ziyaretçiler için yerleştirilecek görsellerin Googlebot tarafından doğru anlaşılabilmesi için alt metinlerle desteklenmiş olmasına dikkat edilmelidir. 

Googlebot’un resimde ne olduğunu anlayabilmesi için bu çalışmaların önemi vardır. Web sitesinde yer alan site haritaları da ziyaretçilerin yanı sıra arama motorlarının işini kolaylaştırır. Google’ın önemsedikleri arasında web sitesinde yer alan kullanıcı yorumları bulunur. Bu sebeple de web sitesi tasarlarken kullanıcı yorumlarına yer veren bölümler olması gerekir.

Doğru bir sayfa yapısı aynı zamanda da kusursuz özellikler taşımalıdır. Ziyaretçiler sayfada uzun süre kalmak istemeli ve bunun için çeşitli uygulamalar aracılığı ile sayfada tutulmalıdır. Videolar, yorum ve paylaşım alanları sitede yer alması gerekenler arasındadır. Zira başarılı bir SEO için ziyaretçi deneyimi kusursuz bir düzeyde bulunmalıdır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Teknik Süreçler

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu web sitesi teknik süreçler bakımından güncel yazılım teknolojileri ile tasarlanmalıdır. Yazılım dili PHP olan bir web adresinin bu dilin en güncel versiyonu kullanılarak tasarlanması önemli bir avantajdır. Bir başka önemli öge ise mobil uyum (responsive) sürecidir.

Mobil uyumluluk web sitelerinin önemli özellikleri arasında yer alır. Navigasyon sistemi kullanıcıların işini kolaylaştıracak şekilde olmalıdır. Ziyaretçi ileri geri hareket etmek istediğinde takılma yaşamamalıdır. Başlık ve alt başlıklara önem verilmelidir. CSS sprite tekniği sayesinde CSS’lerin küçültülmesi, sıkıştırılması sağlanmalıdır.

Javascript kodları düzenli tutulmalıdır. W3.CSS kontrollerinin yanı sıra W3.HTML kontrolleri yapıldığında hatalar en aza iner. Web sitelerinin kolay açılır olabilmesi için kullanılmayan Javascript kodlarının da belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Sitemap.xml, robots.txt dosyaları sitede olması gerekenler arasındadır. Ayrıca Yandex, Google ve Bing webmaster doğrulama işlemleri sitede yapılmalıdır.

Fotoğraf kullanılacağı zaman formatına dikkat edilmelidir. Site hızı birçok unsurdan etkileneceği için bunlara da dikkat edilmelidir. Site açılma hızı yaklaşık olarak 2sn’nin altında tutulmalıdır. Aksi durumda kullanıcılar siteye giriş yapmak istemez. Günümüzde internet ortamlarında hızın önemi büyüktür. Çoğu insan uzun süre bir adrese giriş yapamadığında başka bir adrese yönelir.

Sunucu özelliklerine ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Yeterli bileşene sahip olmayan bir web adresi SEO uyumu açısından da geride kalır. Web sitesi ayarları sitenin sorunsuz çalışmasına izin vermelidir. Meta title, meta keywords ve meta description alanları web siteleri için önemlidir. Bu alanlar sitenin her sayfasında yer almalı ve siteye özel olarak tasarlanmalıdır.

Web Siteleri ve Mobil Uyumluluk

Web siteleri ve mobil uyumluluk konusu da SEO uyumunu ilgilendiren önemli bir yaklaşımdır. Masaüstü bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlar sıklıkla kullanılır. Bir web adresi tüm cihazlarda aynı özelliklerde açılabilir olmalıdır. Aksi takdirde, internet sorguları için mobil cihazları tercih eden kullanıcılarda güzel bir deneyim oluşturulamaz.

Web sitesine giriş yapıldığında ekrana sığmayan ya da okunamayan içerikler istenmez. Kullanıcı aradığını rahat bulamadığında, bilgiye rahat erişemediğinde kısa sürede siteyi terk eder. Bir web sitesi görüntülenen ekran boyutu ile uyumlu olduğunda responsive tasarımı doğru yapılmış demektir. Responsive ile ilgili detaylara da dikkat edilerek kusursuz bir SEO altyapısı oluşturulabilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?