Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Sosyal Medya İçerik ve Paylaşım Takvimi Oluşturma

Sosyal medya mecralarında içerik ve paylaşım takvimi oluşturmak, sosyal medya pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Bu takvim sosyal medya gönderilerinizi nasıl ve ne zaman paylaşacağınıza dair stratejik bir plandır. Sosyal medyada içerik takvimi oluşturmaksızın başarılı bir pazarlama çalışması yapmanız oldukça zordur.

Her markanın sektörüne ve hedef kitlesine bağlı olarak kullandığı sosyal medya platformları ve içerikleri farklıdır. Markanıza özel bir sosyal medya takvimi oluşturmak görece olarak kolaydır. Buna karşın içeriklerin zamanlaması, planlanması, oluşturulması sizi zorlayabilir. Peki, neden bir sosyal medya takvimine ihtiyacınız var ve bu takvim markanıza neler katabilir?

İçerik Tablosu

Sosyal Medya İçerik ve Paylaşım Takvimine Neden İhtiyacınız Var?

Sosyal medya platformlarında daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için takipçi sayınızı ve etkileşim sayılarınızı artırmanız gerekir. Bunu sağlamanın yollarından ilki, hesaplarınızı sürekli olarak aktif tutmaktır. İnsanların sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirdiği saatlerde ve özel günlerde ilgi çekici ve yaratıcı içerikler paylaşmanız gerekir.

Sosyal medya takvimi oluşturarak, hangi tarihte ve saatte nasıl paylaşım yapacağınızı programlayabilir, kullanıcıların ilgisini daha fazla çekmeyi başarabilirsiniz.

Sosyal medya içerik ve paylaşım takvimi oluşturmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlar sonuç olarak size daha yüksek satış rakamları olarak dönecektir. Böylesi bir takvim oluşturmak; ölçümleme, senkronizasyon, zaman kazancı ve kaliteli bir yayın olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Kampanyalarınızı Takip Ederek Ölçümleme Yapabilirsiniz

Sosyal medyada içerik takvimi oluşturmak özellikle bir planlama aracı olarak işlev görür. Bununla birlikte sosyal medyadaki verileri takip etmek ve analiz oluşturmak konusunda da çok iyi bir yoldur. Tüm sosyal medya çalışmalarınız merkezileştirildiğinde, tüm platformları, kampanyaları ve yayın türlerini izleyebilir, performanslarını analiz edebilirsiniz.

Ölçümleme yapabiliyor olmanız tüm içeriklerinizi bu verilere göre planlamanızı sağlar. Bu sayede planlamaları takvime not alabilir ve verilere göre hangi tip paylaşımları öne çıkarmanız gerektiğini fark edebilirsiniz.

Senkronize İşbirliği Sağlayabilirsiniz

Eğer geniş bir kadroya sahip markanız varsa ve ekibinizdeki insanların farklı yerlerde çalışıyorsa, içeriklerinizi ve paylaşımlarınızı yönetmek de zor olacaktır. Buna karşın bir sosyal medya içerik takvimi oluşturarak, işbirliğini kolaylaştırabilirsiniz.

İçerik takvimi yalnızca zamanlama ile ilgili değildir. Aynı zamanda takvimde belirli üyelere spesifik görevler atayabilir, iş paylaşımını belirli üyeler arasında bölebilirsiniz. Bununla birlikte; bilgi, belge ve programları tüm ekibinizin tek bir noktada anında görebileceği imkâna kavuşabilirsiniz.

Zamandan Tasarruf Edebilirsiniz

İçerik ve paylaşım takvimi oluşturmak, iş yoğunluğunuza bağlı olarak zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medyada içerik takvimi oluşturarak, planlı bir şekilde hareket edebilir ve ekibinizin verimliliğini artırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması tüm markalar için neredeyse hayati önem taşır. Eğer bir ekip olarak, tutarlı bir şekilde sosyal medya paylaşımları yapılmazsa, potansiyel müşterilerinize erişmeniz de çok zor olacaktır. Bunu sağlamak adına içeriklerin planlanması, düzenlenmesi ve kimin ne zaman paylaşacağını bilmesi zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bu sayede gün içerisinde sosyal medya platformlarına daha az vakit harcayarak daha efektif çözümler yaratabilirsiniz.

Daha Kaliteli Paylaşımlar Yapmanızı Sağlar

Sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmak ve bunları hayata geçirmek bir ekip işidir. Sosyal medya çalışmalarında tasarımcılar, video editörleri, metin yazarlar ve fotoğrafçılar gibi uzmanların yer aldığı bir ekip çalışmasıdır.

Bu platformlarda içerik paylaşımları yapıldığında herhangi bir yazım hatasının olmaması, görseller ve videolarda kalite sorunu bulunmaması ve kanallar arasındaki uyum son derece önemli bir faktördür. Bu adımların herhangi birinde hatalara yer vermek, sürecin ciddi boyutlarda etkilenmesine neden olabilir. Buna karşın senkronize ve planlı bir çalışmaya olanak tanıyan içerik takvimiyle tüm bu sorunları kolaylıkla çözebilirsiniz.

Bu sayede içeriklerde hatalarınızı daha paylaşım yapmadan fark edebilir, her adımınızda bir öncekine göre daha etkili içerikler oluşturabilecek zaman aralığına sahip olabilirsiniz.

Etkili Bir İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medyada verimli sonuçların elde edilmesi için içerik takviminin oluşturulması bir zorunluluktur. Fakat bu içerik ve paylaşım takvimini oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. İyi inşa edilmiş bir takvim ile etkileşim oranlarınızı çok daha yukarılara taşımanız mümkündür.

Etkili bir sosyal medya paylaşım takvimi şu çalışmaları içermelidir;

  •         Marka hedeflerinin ve amaçlarının listesi
  •         Rakip analizi
  •         Sosyal medyadaki varlığınızın denetimi ve platform seçimi
  •         Sosyal medya içerik stratejisinin belirlenmesi
  •         Sosyal medya platformları için takvim oluşturma

İçerik takviminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise markanızın kültürüdür. Belirlenen stratejilerin ve takvimin, markanızın kültürüyle uyumlu olması, potansiyel müşterileriniz üzerinde güven algısı yaratacaktır.

Marka Hedeflerinin ve Amaçlarının Listesi

Hedeflerinizi belirlemek, ilerlemenizi takip etmek için kullanabileceğiniz önemli yollardan biridir. Sosyal medyadaki tüm varlığınızı yenilemek ya da mevcut varlığınızı daha aktif hale getirmek için öncelikle hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Bütün sosyal medya stratejinizi bu hedef ve amaçlar doğrultusunda ilerletmeniz avantaj sağlayacaktır.

Sosyal Medyadaki Varlığınızın Denetimi ve Platform Seçimi

Sosyal medyadaki varlığınızı analiz etmeniz; denetimi güçlendirmenize, yeniden çalışabileceğiniz stratejiler geliştirmenize ve markanıza uygun platformların seçimine yardımcı olur. Hesaplarınızdaki etkileşim oranlarını takip ederek ileriye dönük yeni stratejiler kurgulayabilirsiniz.

Takipçilerinizi, gönderileri, tıklama oranlarını, platforma göre etkileşimleri takip ederek, hangi sosyal medya platformunda yayın yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu durum daha efektif bir sosyal medya pazarlamasına imkân tanıyacaktır.

Tüm sosyal medya mecralarında yer almak isteyebilirsiniz. Buna karşın önemli olan hangi platformdan ne kadar dönüş aldığınızdır. Kimi mecralardan daha fazla ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. İçerik ve paylaşım takvimi zaman içerisinde tüm sosyal medya ağlarından daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Rakip Analizi

Sektörünüzde yer alan rakiplerin yayınlarını ve takipçi sayılarını kontrol etmeniz, hazırlayacağınız içerik takvimi için yeni stratejiler yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Sektörünüzle alakalı yeni teknolojileri ve güncel konuları takip etmeniz ve bunlara dair paylaşımlar yapmanız, etkileşim sayılarınızı da artıracaktır.

Sosyal Medya İçerik Stratejisinin Belirlenmesi

Sosyal medyada içeriklerinizi için bir strateji oluşturmak oldukça kapsamlı ve zor bir konudur. Öncelikle sosyal medya hesaplarınızdan ne tip paylaşımlar yapabileceğinizi ve tanıtabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ardından hedef kitlenizin ilgilerine göre paylaşımları dahil edebileceğiniz bir taslak oluşturmanız gerekir.

Sosyal medya hesaplarınızda, haberler, bloglar, videolar, infografikler, müşteri yorumları ve fotoğraflar gibi onlarca farklı içerik paylaşabilirsiniz. Bu içerikleri stratejinizin bir parçası haline getirerek daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları için Takvim Oluşturma

Markanızın sosyal medya hesaplarını değerlendirdikten sonra bir taslak oluşturmanız daha kolay olacaktır. Stratejinizi belirledikten sonra ise takvim oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Sosyal medya içerik ve paylaşım takviminizi görsel olarak ya da video olarak tasarlayabilirsiniz. Buna karar verdikten sonra takvim oluşturma aşamalarına geçebilirsiniz.

Takvimi oluştururken öncelikle hangi kanallardan ve hangi tarihte paylaşım yapacağınızı belirlemelisiniz. Daha sonra bu paylaşımların metinlerini oluşturmanız gerekir. Kullanacağınız etiketleri de araştırarak, takvime not düşebilirsiniz. Eğer paylaşımınıza ilişkin bir kurum ya da kuruluş etiketlenecekse bunun bilgisinin paylaşılması da önemlidir.

Yayın tarihi, saati gibi detayların tamamını takvime not almanız daha az stresle daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya içerik ve paylaşım takvimi oluşturmanız, ürün ve hizmetlerinizi geniş kitlelere tanıtılması ve satış rakamlarınızın artması açısından son derece olumlu sonuçlar verecektir. Buna karşın takvim hazırlamak göründüğünün aksine oldukça komplike bir iştir. Click To Peak olarak, sosyal medya yönetimi konusunda markanız için stratejiler oluşturuyor ve takvimlerini hazırlayarak uzun vadede dijital dünyada öne çıkmanızı sağlıyoruz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?