Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Brief Dosyası Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Dijital dünyanın hayatımızın içerisine tamamen girmesi ile birlikte çok sayıda yabancı kelime de ülkemizde kullanılmaya başlandı. Brief kelimesi de bunlardan bir tanesi. Reklamcılık ve iletişim sektöründe sıklıkla duyabileceğiniz bu kelimenin tanımı oldukça basit. Brief dosyası nedir sorusunun cevabı olarak yapılmak istenen işi anlatan dosyalara verilen isim cevabı verilebilir.

Çalışılacak olan ajans ve bu ajansın iş için belirlediği ekip tarafından hazırlanan brief dosyası gerçekleştirilecek olan projenin içeriği ve amaçları hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Özellikle insanlar kendi sektörleri olmayan bir sektörden hizmet satın aldıklarında brief dosyalarına ihtiyaç duyarlar. Muhatap olunacak kişinin, hangi sektörden olursa olsun aldığı hizmeti eksiksiz olarak anlamasına yardımcı olacaktır.

İçerik Tablosu

Brief Dosyası Nedir, Nasıl Hazırlanır

Brief Dosyası Nasıl Olmalı?

Brief dosyası nasıl olmalı sorusu reklamcılık sektöründe sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Birçok profesyonel ajans özel bir brief hazırlamakta zorlanır. Bu durum büyük firmalara yapılacak olan sunumların başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple bir brief dosyasının içerisinde olması gereken özelliklerin iyi bir şekilde öğrenilmesi şarttır.

Markanızı Tanımlayarak İşe Başlayın

Başarılı bir brief hazırlarken hedef kitlenin sizi en iyi şekilde tanıdığından emin olmanız gereklidir. Karşınızdaki kişilere sunacağınız dosyada markanızın hangi hizmetleri nasıl verdiğini net bir şekilde belirtmeniz gereklidir. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz web sitelerinin ya da sosyal medya hesaplarının da karşıya sunulması gerekli olur.

Projenizi Kısaca Özetleyin

Başlayacağınız projenin belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmeye hemen başlamalısınız. Projenin ne olduğunu açıkladıktan sonra neden gereli olduğu konusunda bir açıklama yapmanız gerekli. Hemen ardından bu işlemin tarafınızca nasıl yapıldığı göstermeniz önemlidir. Sade ve anlaşılır bir dil ile projeyi tanımlamanız ve karşı tarafın anlamasını sağlamanız çok önemli.

Hedeflerinizi Açıkça Ortaya Koyun

Doğru brief hazırlamanın en önemli aşaması hedeflerin net bir şekilde belirtildiği aşamadır. Bu projenin yapılış amacının bu kısımda belirtilmesi şarttır. Bunun neden çok gerekli bir işlem olduğunu ve yapılmadığında ortaya çıkabilecek olumsuzlukları belirtmeniz gerekli. Bu proje hayata geçirildiğinde nereye ulaşılabileceğini anlatmalısınız.

Hedef Kitleniz Hakkında Bilgiler Sunun

Reklamcılık ve iletişim sektöründe hedef kitle her şey demektir. Başarılı bir proje için gereken şey hedef kitlenin en doğru şekilde analiz edilmesidir. Proje aşamasında hedef kitlenizi kategorilere ayırarak hedef kitlenizi açıklamalısınız. Sonrasında bu hedef kitleniz için projenin içerisindeki önemli kısımları tanımlamanız şarttır.

Rakip Firmalardan Bahsetmekten Çekinmeyin

Projeyi ortaya koyacağınızda karşınıza çıkabilecek rakiplerinizi analiz etmeniz gerekli. Brief dosyası içerisinde rakiplerinizden kısa ve öz bir şekilde bahsedebilirsiniz. Rakiplerinizin doğrularını ve yanlışlarını açık bir dille belirtmeniz gerekli. Aynı yanlışları yapmadığınızın ve hangi doğruları örnek aldığınızı yazılması önemlidir.

Hangi Mecralarda Aktif Olacaksınız?

Sunulacak olan brief reklam ya da iletişim çalışmasının hangi mecralardan işleyeceğini belirtmelidir. Bilindiği üzere dijital reklamcılık sektöründe onlarca farklı mecra yer alır. Bazı durumlarda bu mecraların tamamı kullanılırken bazı durumlarda yalnızca tek bir mecra üzerinden ilerleme söz konusu olacaktır. Hangi mecraların kullanılacağını net bir şekilde belirleyip neden bunları tercih ettiğinizi açıklamanız gerekli.

Muhteşem Bir Brief İle Reklamcılık Hizmeti Almak İstiyorsanız Hemen Bize Ulaşın

Reklamcılık sektöründe yer alan firmaların büyük bir kısmı brief dosyası nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını vermekte zorlanır. Bunun sebebi de profesyonel bir hizmet sunmuyor oluşlarıdır. Eğer reklamcılık hizmeti almayı düşünüyorsanız ve tüm aşamaların profesyonel bir şekilde geçilmesini talep ederseniz hemen Click to Peak ile iletişime geçmeniz gerekli. Size sunacağımız muhteşem brief dosyaları ile sunduğumuz hizmeti kolayca anlayabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?