Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Yerel SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu), arama motorunun ücretli olmayan sonuçlarında bir web sitesinin sıralamasını, görünürlüğünü ve kullanıcılarla etkileşimini etkileyen süreci ifade eder. Web sitelerin erişim başarısını ve etkileşim gücünü artıran SEO, web sitelerin değişen gereksinimlerine yanıt verebilmek adına çeşitli alt türlere ayrılmıştır. Yerel SEO, SEO açısından farklı ihtiyaçlara yanıt veren alt SEO türlerinden biridir.

İçerik Tablosu

Yerel SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yerel SEO, bir diğer adıyla lokal SEO; bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmelere ait web siteleri için faydalı sonuçlar sağlar. Zira, günümüz tüketicileri; istifade etmek istediği hizmeti veya satın almak istediği ürünü temin edecek firma/marka/işletme seçimi yaparken; işletmeler hakkında bilgi sahibi olmak, nasıl bir hizmet/ürün sunduklarını öğrenebilmek, ilgili adresten ürün/hizmet deneyimleyen tüketicilerin yorumlarına göz atmak gibi tüketici davranışlarının birçoğunu internet üzerinden gerçekleştirmektedir.

Yerel (Lokal) SEO Nedir?

Yerel (lokal) SEO kavramı net bir şekilde izah edebilmek için, öncelikle “Yerel (Lokal) Arama” kavramını açıklayalım: yerel arama, arama sonuçlar sayfasında coğrafi sonuçlara yer veren her türlü aramayı ifade eder. Buradan hareketle Yerel SEO “Arama sonuçlar sayfasında alakalı yer arama sonuçlarından elde edilen ziyaretçi trafiğini, etkileşimini ve web site ulaşılabilirliğini artırmak, verim kazandırmak ve optimize etmek” şeklinde tanımlanabilir.

Konum – coğrafya referanslı sonuçlara yönelik aramalar, lokal aramadır. Lokal SEO, konumu referans alarak sıralanan arama sonuçlarında başarı artışı sağlayan süreçtir. Yerel SEO çalışmalarına önem veren, başarı elde etmek adına planlı ve stratejik bir çalışma sağlayan işletmeler, arz ettiği hizmet veya ürünlerin mevcut tüketicileri ve hedef kitlesi tarafından erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik kazanır. Lokal SEO çalışması Google, Yandex gibi popüler arama motorlarının yanı sıra az kullanılan birçok arama motorunda da uygulanabilir.

Yerel (Lokal) SEO Neden Önemlidir?

Yerel SEO’yu önemli kılan pek çok özelliği bulunur. Özellikle bölge bazlı hizmet veren işletmeler için son derece önemlidir. Zira, bölge bazlı hizmet veren işletmeler, hizmet bölgesinde bulunan kişilerle etkileşim kurmak ve söz konusu kişilerin hizmet/ürün taleplerini karşılamak ister. Örneğin, tesisat hizmeti veren bir işletme, hizmet bölgesinde bulunan ve bu hizmet için internette araştırma yapan bir kullanıcının karşısına çıkmak ve bu sayede hizmet ağını ve satış hacmini artırmak ister. Yerel SEO’yu önemli kılan diğer faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Akıllı cep telefonu kullanıcılarının %95’i, telefonları ile lokal aramalar yapmakta ve %60’ı ziyaret ile sonuçlanmakta (Forbes Dergisi araştırma sonuçları),
 • Mobil kullanıcıların %70’i, Google üzerinden yaptığı aramalar sonucunda bir işletme ile iletişime geçmekte (SearchEngineWatch araştırma sonuçları),

Lokal (yerel) SEO, ifade edilen istatistiklerden de anlaşılacağı üzere, bölge bazlı hizmet/ürün arz eden işletmeler için son derece önemlidir.

Lokal (Yerel) SEO Neden Gereklidir?

Lokal SEO çalışmaları sonucunda elde edilen yüksek başarı, söz konusu çalışmaların daha fazla kullanılmasına neden olmuştur. Bölgesel SEO çalışmasının neden gerekli olduğunu gözler önüne seren bazı çarpıcı istatistikleri paylaşmak gerekirse;

 • Türkiye’de tüketici davranışları incelendiğinde; kullanıcıların %70’i, ürün ve hizmet ihtiyacını karşılamak için arama motorlarını kullanmakta.
 • Türkiye’de ulaşılan hizmet ve ürünlerin %95’i lokal aramalarla sonuç vermekte,
 • Google aramalarının %52’si bölgesel arama şeklinde gerçekleşmekte,
 • Arama motorları üzerinden işletmelerin iletişim bilgilerine ulaşan mobil cihaz kullanıcılarının oranı ise %75’i geçmiş durumda,
 • Mobil aramalarda çıkan yerel sonuçların %82’si, ürün/hizmet satışı ile sonuçlanmakta.

Yerel SEO nasıl yapılır?

Yerel (lokal) SEO çalışması; bölgesel hedeflemeler doğrultusunda kurgulanarak lokal sonuçlarda erişim ve etkileşim trafiğini artırmak adına yapılan çalışmalar bütünüdür. Çalışmadan beklenen yararın eksiksiz elde edilmesi için profesyonel bir çalışma yapılması önemlidir. Bu itibarla, yerel SEO çalışmasının uzman ekip marifetiyle gerçekleştirilmesi, bu kapsamda anahtar kelime, hedef kitle ve bölge çalışması yapılması en doğru yaklaşım olacaktır. Fakat, sürece ilişkin önemli adımları ifade etmek gerekirse;

 • Konuma Dayalı Başlık Etiketleri

Başlık etiketinde konum bilgisine yer vermek; Google botları tarafından fark edilmeyi ve bu sayede konum odaklı aramalarda daha yüksek erişilebilirlik elde edilmesini sağlar.

 • Kullanıcı Dostu URL

ULR kullanımın kısa, etkili ve anahtar kelimelere yer verecek nitelikte olması, yani kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması; lokal SEO çalışmalarında başarıyı artıran önemli bir faktördür.

 • Lokal Anahtar Kelime Çalışması

Anahtar kelime, SEO çalışmasının belki de en önemli aşamasıdır. Zira, ne kadar isabetli ve başarılı anahtar kelime belirlenirse, SEO çalışmasından elde edilecek fayda da o denli yüksek olacaktır. Lokal SEO başarısını artırmak isteyen kullanıcılar, anahtar kelime çalışması yaparken bölge bazlı hareket etmeye özen göstermelidir. Lokal anahtar kelime belirlemesi yaparken uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarına odaklanmak en doğru yaklaşım olacaktır.

 • Kullanıcı Dostu İçerik

Arama motoru algoritması dinamik bir yapıya sahiptir. Yani, değişen ihtiyaçlar ve koşullar çerçevesinde daima güncellenir. Ancak, arama motoru algoritmasının değişmez ve en temel kriteri, kullanıcılara en etkili deneyimin sunulmasıdır. Kullanıcı dostu içerikler, kullanıcı deneyimini artıran başlıca ögelerdendir.

 • Görsel Optimizasyonu

Görsel optimizasyonu yapmak ve bu sayede görsel arama sonuçlarında üst sıralarda konumlanmak, yerel (lokal) SEO başarısını artıran faktörlerden biridir. Görsel paylaşmadan önce bölge bazlı alt metin ve açıklama eklenmesi, görsel arama sonuçlarında daha verimli sonuçlar sağlar.

 • Sesli Arama Optimizasyonu

Arama motorları, Siri ve Alexa gibi sesli arama teknolojilerine verdiği önemi her geçen gün artırmakta. Lokal SEO çalışmalarına önem veren ve bölgesel aramalarda daha yüksek etkileşim elde etmek isteyen kullanıcıların sesli arama optimizasyonu yapması, trafik ve kullanıcı deneyimi açısından en doğru yaklaşım olacaktır.

 • Dahili Bağlantı Optimizasyonu

Web sitenizde bulunan linkleri belirli bir düzen ve ilgi çerçevesinde dahili bağlantılarla zenginleştirmek; web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların web sitenizde kalma süresini ve arama motorlarının dikkatini çekerek daha başarılı Yerel SEO sonuçları almanızı sağlar. Bu nedenle, dahili bağlantı çalışmalarına da özen göstermek gerekir.

 • NAP Düzenlemesi

NAP; name, adress ve phone bilgilerinin düzenlenmesidir. Yani isim, adres ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru bilgilerle düzenlenmesi, ziyaretçilerinizin size ulaşmasında herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçer. Bu sayede, ziyaretçilerinizle aranızda sağlıklı bir iletişim tesis ederek erişilebilirlik açısından yararlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Mobil Optimizasyon

Günümüz dijital kullanım alışkanlıkları göz önüne alındığında, mobil kullanım oranının tablet, PC veya laptop kullanım oranını geçtiği aşikardır. Bu nedenle, bir web sitesine yönelik yerel arama motoru optimizasyonu (Lokal SEO) yapılırken mobil optimizasyonu göz ardı etmemek gerekir.

 • Yerel (Lokal) Kaynaklardan Yararlanma

Dijital dünyada, web sitenizin yanı sıra lokal kaynaklardan da istifade edebilirsiniz. Hizmet/ürün bölgenizde faaliyet gösteren yerel rehberlerden yararlanarak işletmenizi/firmanızı/markkanızı daha görünür kılabilir ve site dışı SEO başarışınızı artırabilirsiniz. Tanıtım ve reklam stratejisi sayesinde Lokal SEO çalışmalarından elde edebileceğiniz verimi yükseltebilirsiniz.

 • Sosyal Medya Yönetimi

Yerel SEO çalışmalarının daha başarılı sonuçlar vermesi için sosyal medyanın yüksek etkileşim gücünden yararlanmalısınız. Sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlenizle etkileşim kurabilir ve hedef kitlenizi web sitenize yönlendirerek hem arama motoru performansınızı artırabilir hem de doğal trafik kazanabilirsiniz.

 • Google My Business Kaydı

Google Benim İşletmem (Google My Business), lokal hizmet veren işletmeler için Google tarafından geliştirilen önemli bir servistir. Bölge bazlı hizmet veren işletmelerin Google My Business kaydı yapması, işletmenin mevcut ve hedef kitlesinin işletme hakkında detaylı bilgilere ulaşmasını sağlar.

 • Harita Kaydı

Lokal arama sonuçlarında etkili sonuçlar veren harika servislerden (Google Haritalar, Yandex Navigasyon, Apple) yararlanmayı unutmamalısınız. İnternet kullanıcıları herhangi bir ürün/hizmet gereksinimi duyduğunda, ihtiyacını karşılamak için öncelikle yakın çevresinde bulunan hizmet/ürün sağlayıcılarına başvurma eğilimi gösterir. Bu nedenle Google, Yandex ve Apple haritalarında işletmenize ilişkin konum kaydı oluşturmanız, Lokal SEO başarısını yükseltmeniz adına en doğru yaklaşım olacaktır.

 • Yorum Etkileşim Çalışmaları

Web sitelerine ilişkin yorumlar, ilgili web sitesi hakkında herhangi bir fikri olmayan kullanıcıların bilgi sahibi olmak için başvurduğu ilk kaynaktır. Öyle ki, olumlu ve etkileyici yorumların sayıca fazla olduğu işletmeler; ilgili işletme tarafından sağlanan hizmeti daha önce deneyimlememiş tüketicileri etkilemek noktasında çok başarılı sonuçlar verir. Ürün/hizmetlere ilişkin yapılan yorumların ne denli önemli olduğunu unutmamak, bu nedenle yorum etkileşim çalışmalarına önem göstermek son derece faydalı sonuçlar verecektir.

 • Backlink Kanalları Oluşturmak

Backlink, ilgili web sitesine yönelik bir başka web sitesi üzerinden bağlantı verilmesidir. Arama motorları, bir web sitesini ön plana çıkarırken söz konusu web sitesinin dış kaynaklardan ve güçlü referanslardan ne kadar beslendiğine dikkat eder. Bu itibarla, yerel (lokal) SEO başarısını artırmak isteyen web site kullanıcılarının doğru backlink kanalları oluşturması, backlink kanalları sayesinde web sitesini güçlü referanslarla besleyerek arama motorlarının dikkatini çekmesi, en doğru yaklaşım olacaktır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?