Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Kırık Link (Broken Link ve Dead Link) Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Kırık link, bir web sitesinde daha önce bulunan ancak arama sonuçlarında artık ulaşılmayan her türlü link çeşidine verilen isimdir. Eğer web sayfalarında bir linke tıkladığınızda 404 hatalarına yönlendiriliyorsanız, o kırık link olarak kabul edilir. Kullanırken kırık linklerin arttığını fark ettiğiniz durumda, kullanıcıların arama motoru örümcekleri sitesinde gezmesi mümkün olmayacaktır. 

Kırık Link (Broken Link ve Dead Link) Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Kırık linkler hem kullanıcı deneyimi açısında hem de arama motorlarında listelenmek konusunda olumsuz bir etki yaratır.  Web sitenizde kırık linklerin az olması ya da hiç olmaması, sitenin Google tarafından olumlu yönde değerlendirilmesine neden olur. Kırık linkleri tespit ettikten sonra düzeltilmesi yapıldığı takdirde Google o siteyi ödüllendirir ve anahtar kelime konusunda yükseltme yapabilir.

Kırık link, İngilizcede ‘’ Broken Link’’ olarak bilinen, web siteleri söz konusu olduğunda açılmayan ve ulaşılması mümkün olmayan bağlantılar anlamına gelen bir web sitesi terimidir. Herhangi bir sorundan kaynaklı olarak 404 hatalarına neden olan ulaşılamayan bu linklere kırık bağlantı, Dead Link ya da bozuk link denir.

Kırık linkler, web sitelerinin sahipleri açısından çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle bu linklerin SEO çalışmaları kapsamında ele alınması gereken konuların başında geldiği bilinmelidir. Bu sebeple düzenli olarak sitelerin kırık link kontrolü yapılmalı ve site iç yapısının devamlı olarak incelenmesi gerekir.

Site içerisinde kırık bağlantıların olması, hata barındıran sayfaların bağlantılarının var olduğunu ifade etmektedir. Bu var olan hatalar site sağlığını direkt olarak olumsuz anlamda etkileyen faktörlere neden olmaktadır. Bozuk linklerin site için zararlı olmasının ve SEO açısından sahip olduğu önemi ifade eden unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Oluşan kırık linkler arama motoru botlarının ve kullanıcıların site içinde dolaşımını olumsuz anlamda etkiler,
 • Bozuk olan bu linkler site içinde yer alan sayfaların ulaşılamaz bir durumda olduğunu gösterir,
 • Kırık bağlantılar iç link dolaşımının olumsuz anlamda etkilenmesine SEO içeriklerinin zayıflamasına neden olmaktadır,
 • SEO sağlığını olumsuz olarak etkileyen kırık linkler arama motorunun gözünde sizi kalitesiz hale getirir ve otoriteyi zayıflatır.

Bu sebeple kırık linklerin aslında SEO konusunda hayati bir önemi vardır. Bu durum SEO süreçlerinde sürekli kontrol edilmesini gerektirdiği gibi varsa kırık ve ölü linklerin tespit edilmesi ve oluşan hataların en kısa zamanda ortadan kaldırılmasını zorunlu hale getirir.

Kırık linkleri düzeltme için ilk etapta bu linklerin neden ortaya çıktığını iyi şekilde anlamak gerekir. Bu kırık linklerin ortaya çıkmasına birden fazla sorun neden olabilir. Bu yüzden doğru tespit bu noktada çok büyük önem arz eder. Kırık linklerin ortaya çıkmasına neden olabilecek faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kırık linkin oluştuğu sitelerin kalıcı şekilde kaldırılmış olması,
 • Bağlantının var olmayan ve yanlış tespit edilen bir URL üzerinden verilmesi,
 • İç linkler söz konusu olduğunda sayfaların artık o noktada yer almaması ve sayfanın silinmiş olması,
 •  Dış kırık linklerde link çıkışının yapıldığı bağlantının tamamen ortadan kaldırılmış olması,
 • Link verilen web sayfasının bazı önemli güvenlik engellemeleri sebebiyle ulaşılamıyor halde olması.

Bu nedenlerden dolayı bağlantılarınız kırık link şeklinde karşınıza çıkıyor olabilir. Web sitesindeki link sorunlarını tespit etmek için link yapısının ve dinamiklerinin detaylı şekilde bilinmesinde fayda vardır.

Kırık Link Kontrolü

Kırık linkleri tespit etmek konusunda her web sitesi için birbirinden farklı zorluklar ortaya çıkabilir. Site içerisinde bulunan bu URL sayısının çok fazla olması, kırık bağlantıları kontrol etme konusunda zorluk çıkarabilir. Bu yüzden kontrol adımlarını belirli araçlar aracılığı ile yürütmek çok önemlidir. Bu sayede çok daha kısa bir süre içerisinde kırık linkleri tespit edebilir ve çözüme ulaştırarak web sitesinin eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz.

Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

İlk etapta tüm kırık linklerin bir listesini çıkarmak gerekir. Bu sayede düzenli şekilde düzeltme işlemini yapmak daha kolaydır. Tüm sıraya alınan linklerin, yerine koyabileceğiniz varsa yeni versiyonları ya da alakalı versiyonlarıyla eşleştirebilirsiniz. Eşleştirme tamamlandıktan sonra, 301 yönlendirme işlemleri kullanılarak kırık bağlantıları ile eşleşen yeni linklere yönlendirebilirsiniz.

Sonrasında bu bağlantıların gerekten çalışıp çalışmadığını anlamak için link yapısının kontrol edilmesi gerekir. Bu çalışmayan linkler eğer sitenin herhangi bir bölümünde buton ya da buna benzer bir şekilde duruyorsa, bunları kaldırarak kırık linkler 301 yönlendirme ile alakalı kategorilere, yazı ve sayfalara yönlendirebilirsiniz. Tüm bu yönlendirmeler son bulduğunda ise siteyi Crawl edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz Crawl işleminde sonra arama motoru örümcekler, web sitenizde çok geniş kapsamlı bir tarama gerçekleştirir. Kırık linklerin düzeldiği ise arama motorlarına bildirilir.

Kırık linkler, kullanım dışı ölü bağlantılar olduğundan kullanıcıya hiçbir fayda sağlamadığı gibi zarar veren bir unsur haline gelebilir. En yaygın şekilde kullanıcının karşısına çıkan geri bildirimi ise 404 sayfa bulunamadı hatasıdır. Genel olarak bu sayfaların kontrol dışı kaldırılmasının sebebi linklerin URL’sinin değiştirilmesi sonucunda oluşur. Bozuk bir bağlantı, artık hiçbir işlevi kalmayan web sitesi bağlantısıdır. Bunun temel sebebi sayfanın silinmiş ya da taşınmış olması ya da bağlantının ilk etapta yanlış yazılmış olması olabilir. Hem arama motorları için hem de aktif kullanıcılar için bozuk bağlantılar sorun teşkil edebilir. Bu yüzden kullanım dışı olan bağlantıların zamanında tespit edilerek en kısa zamanda düzeltilmesi çok önemlidir. 

Kırık bağlantı türleri ise sitenizde yer alan dâhili, dış ve geri bağlantı türlerini temsil etmektedir. Bununla birlikte bir kullanıcının ulaşamadığı bağlantı türlerini doğru bir şekilde analiz etmek için de kullanılır. Kırık bağlantıları fark etmek genellikle kullanıcılar tarafından erişim sağlanamadığında ortaya çıkar. Bu yüzden web sitenizde ya da sayfanızda hangi bağlantı türü tarafından hata mesajı aldığınızdan emin olmak gerekir.

 • Kırık Dâhili Bağlantılar: Dahili bağlantılar, ziyaretçileri web sitesinde yer alan farklı bir sayfaya yönlendirmek amacıyla tercih edilen bir bağlantı şeklidir. Kırık bir dahili bağlantının birbirinden farklı pek çok sebebi olabilir. Örnek vermek gerekirse eğer web sitenizin URL’sini değiştirdiyseniz ya da web sitesinden sayfayı kaldırma işlemine onay verdiyseniz ya da sayfa taşıma işlemi sırasında düştüyse, sitenizde bulunan dâhili bağlantılar bozulmuş olabilir.
 • Kırık Dış Bağlantılar: Dış bağlantılar, ziyaretçileri farklı bir siteye yönlendirmeyi sağlayan bağlantı türüne verilen isimdir. Genel olarak, kendi sitenizde bulunan içeriği destekleyen sitelerden ortaya çıkar. Kırık dış bağlantılar ise, harici bu sitenin artık var olmadığı, sayfanın konumunun değiştirilmesi ya da sayfanın kaldırılması sonucunda ortaya çıkar.
 • Kırık Geri Bağlantılar: Geri bağlantılar (Backlink) farklı bir web sitesinin sizin sitenize işaret eden harici bir bağlantı türü olarak kabul edilir. Bu bağlantılar eğer sizin sayfanızın yer değiştiyse, kaldırıldıysa ya da tamamen silindiyse ortaya çıkan bir hatadır. Bununla birlikte sitenin adının değişmesi ya da taşınması gibi durumlarda da görülebilir.

E-Ticarette Akılcı Çözümlerin Adresi: Click To Peak

Kırık bağlantıların düzeltilmesinden başlayıp daha pek çok konuda marka değerinizi arttırmayı sağlayan yönlendirmelerle fark yaratmayı hedefleyen Click To Peak, bu alanda verdiği nitelikli hizmet anlayışıyla uzun yıllardan bu yana alanında en iyisi olmaya devam ediyor. Sizde web siteniz için bir iyilik yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?