Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Dijital PR Nedir? Neden Yapılır?

PR, sıklıkla halkla ilişkiler olarak adlandırılan çalışmaların bütününe verilen isimdir. Bu çalışmalar ile markalar bir iletişim dili oluşturur ve kitleyle olan ilişkilerinin düzenlenmesini sağlar. Günümüzde PR çalışması iki farklı kategoride ele alınabilir. Bunlardan biri geleneksel PR, diğeri ise dijital PR çalışmalarıdır.

Geleneksel PR çalışmaları; televizyonlarda, gazetelerde ve dergilerde yapılmaktadır. Günümüzde geleneksel PR çalışmaları yerini giderek dijital mecralara bırakmıştır. İnsanların yoğun olarak dijital dünyada zaman geçirmesi, tanıtım ve itibar çalışmalarının şeklini ve yönünü de değiştirmiştir. Büyük markalar, PR çalışmalarında dijital dünyaya her geçen gün daha fazla ağırlık vermektedir.

İçerik Tablosu

Dijital PR Nedir Neden Yapılır

Peki, dijital PR çalışmaları nedir ve neden gereklidir?

Dijital PR Çalışması Nedir?

Dijital PR, yeni nesil bir kavram olarak ortaya çıkmıştır ve itibar yönetimi çalışmalarında çok sık kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir. Dijital PR, dijital kanalların kullanılarak, marka hakkında itibar yönetimi çalışmaları yapılması olarak ifade edilebilir. Firmaların, sanal dünya üzerindeki izlenimleri aynı zamanda dijital itibar yönetimlerini ifade eder.

Teknoloji günümüzde giderek artan hızıyla gelişmektedir ve gelişim insanların bütün alışkanlıklarına yanmıştır. Bu gelişmelere ayak uydurmak firmalar açısından son derece önemlidir. Özellikle sosyal medya ağları ve dijital platformlar üzerinden, etkili bir iletişim çalışması kurmak, tüm firmalar için olmazsa olmaz hale gelmiştir.

Dijital mecralarda yer almak, firmaların itibarları için oldukça önemlidir. Buna karşın dijital dünyanın dinamikleri iyi incelenmelidir. Bu dinamiklerin incelenmesi konusunda ise dijital PR çalışmalarına ağırlık vermek gerekir. Dijital PR’ın gerekliliklerini öğrenmek hem küçük hem de büyük markalar için önem arz eder. Bunun için ise birçok farklı araç vardır. Web siteleri, bloglar, sosyal medya platformları, haber siteleri ve hatta influencerlar dijital itibar yönetiminin bir parçası olabilirler.

Geniş kitlelere kolay, hızlı ve pratik biçimde ulaşabilmeyi sağlayan dijital platformlar, günümüzde pazarlamanın en önemli parçalarından biri olarak görülmektedir.

Dijital PR Çalışması Neden Gereklidir?

Dijital PR çalışması, sanal dünyada bulunan bütün fırsat ve imkânları değerlendirerek, hedef kitleyle doğrudan iletişim kurma olanağı sunar. Bu olanaklar doğru itibar yönetimi stratejileriyle buluştuğu zaman, markaların bilinirlikleri ve güvenilirlikleri de üst seviyelere çıkacaktır.

PR kavramı, dijital alanda daha çok iletişimle alakalı bir kavramdır. Bu kavram farklı disiplinlerden ve uzmanlık alanlarından beslenir. Bu sebeple, dijital PR terimini tek bir yönüyle ifade etmek mümkün değildir. Markanıza ait sanal varlıkları yönetme, dijital dünyada kampanyalar ve tanıtımlar yürütme, firmanızın ürettiği içerikleri yönetme, influencer ve fenomenlerle iletişim kurarak işbirliği sağlama, basın bültenleri oluşturma, optimizasyon çalışmaları gibi birçok konu dijital PR çalışması kapsamında değerlendirilir. Bu itibar çalışmalarının, belirli bir strateji dâhilinde çok ciddi getirileri olacaktır.

Dijital PR çalışmalarıyla yapılan itibar yönetimi, doğrudan reklam olarak ifade edilemez. Buna karşın iyi bir itibar yönetimi sayesinde, marka bilinirliğiniz, potansiyel müşterilere ulaşmanız ve müşterilerinizin marka bağlılığı artacaktır.

Dijital PR Araçları Nelerdir?

Dijital alanda PR çalışmaları yapmak, müşteri olma potansiyeli taşıyan insanlara ulaşmanız için oldukça önemlidir. Bu potansiyel müşterileri ise birçok farklı mecrada ulaşabilirsiniz. PR çalışması yapabileceğiniz dijital mecralardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Web Siteleri

Sanal bir varlığa kavuşmak istiyorsanız bir web sitenizin olması gerekir. Bu web sitesi sizin ana referansınız olacaktır. PR çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturduğunuz web siteleri oluşturur.

 • Sosyal Medya

Markanızı geniş kitlelere tanıtabileceğiniz ve onlarla etkileşime girebileceğiniz sosyal medya ağları, dijital PR açısından olmazsa olmazdır. Günümüzde çok sayıda kullanıcıya sahip tüm sosyal medya platformlarında yer almanız, önemli bir avantaj yaratacaktır. Bunun yanı sıra bu platformlarda ne kadar aktif olursanız, itibar yönetiminiz de o kadar güçlü olacaktır.

 • Haber Siteleri

Firmanızın haber sitelerinde yer alması hem güçlü bir PR çalışması açısından olumlu olacaktır hem de SEO çalışmalarınızı besleyecektir. Eğer düzenli bir şekilde bu çalışmalara devam ederseniz; itibar yönetiminizin yanı sıra arama motorlarında da üst sıralara yerleşebilirsiniz.

 • Bloglar

Markaların; hedef kitlesi tarafından takip edilmesi için blog çalışmaları çok değerledir. Özellikle markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında yazılan blog yazıları; PR değerinizi arttıracağı gibi SEO çalışmalarına da katkı sağlayacaktır. Başka blog sitelerinde sizi tanıtan yazıların çıkması en iyi PR çalışmalarından biridir.

Dijital PR Çalışmalarının Avantajları Nelerdir?

Dijital PR çalışmaları, temel olarak müşterileriniz ve hedef kitlenizle bir etkileşim yaratarak ilişki kurmanızı sağlayan kolay ve pratik bir yoldur. Başarılı bir PR çalışması çok sayıda potansiyel müşteriyi size çekerken, imajınızı da her geçen gün güçlendirecektir.

Dijital PR çalışmasının en önemli avantajı markanızın itibarını güçlendirmesi ve bunun sonucu olarak da daha fazla müşteri kazanmanız olacaktır. Bunun yanı sıra dijital PR çalışmasıyla birlikte şu avantajları elde edebilirsiniz;

 • Ürün ve hizmetler hakkında geri dönüşler alarak, verileri toparlayabilir ve bu konuda analizler yapabilirsiniz. Bu müşteri memnuniyetini arttırmanızı sağlayacaktır.
 • Markanız ve potansiyel müşterileriniz arasında oluşturacağınız etkileşim sayesinde, müşteri deneyimini üst seviyelere çıkarabilirsiniz.
 • Sosyal medyada markanız hakkında yorumları kontrol edebilir, onlara cevap verebilir ve belirli yönlendirmeler yapabilirsiniz.
 • Rakiplerinizin PR çalışmalarını ve durumlarını takip edebilir ve onların önüne geçecek çalışmaları hayata geçirebilirsiniz.
 • Markanızın imajını güçlendirebilir ve olumsuz algıları ortadan yok edebilirsiniz.
 • Arama motorlarında optimizasyon çalışmalarına destek olabilir, hedef kitleye ulaşmak konusunda daha başarılı adımlar atabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızdan, ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak, hedef kitlenin ilgisini çekebilirsiniz.

Dijital PR Markanıza Ne Kazandırır?

Günümüzde dijital PR, ister küçük ister orta ölçekli isterse büyük boyutlarda, tüm firmalar için bir zorunluluk halini almıştır. Bunun birçok sebebi vardır. Değişime ayak uyduramayan birçok marka yok olup giderken, değişimin öncüsü olan markalar ise sürekli büyümektedir.

Peki, dijital bir PR çalışması yaptığınız zaman markanız ne kazanacak? Bu soru farklı işletmelerde ve farklı durumlarda değişiklik gösterecektir. Buna rağmen bazı ortak kazanımları sıralamak mümkündür.

 • Verimlilik

Profesyonel bir dijital PR çalışması stratejisi oluşturmanız, analiz, uygulama ve raporlama süreçlerini bir arada yürütmeyi içerir. Bu da daha etkili ve verimli bir PR olanağı doğurur. Bu sayede zaman açısından tasarruf sağlarken, hedef kitle ile sürekli ve kalıcı bir ilişki kurulabilir.

 • Dijital Görünürlük

Bu PR çalışmaları sayesinde, genelde geniş kitlelere, özelde ise hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. PR çalışmalarını başlatmanız halinde, tanıtımlarınız kendi kendine büyümeye başlayacaktır. Bu da yeni müşterilere ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

 • Yeni Müşteriler Kazanacaksınız

Dijital PR çalışmasının en önemli avantajı, size yeni müşterilere ulaşma konusunda verimli bir yöntem sunmasıdır. Bu sayede potansiyel müşterilerin güven duygusu kazanılabilir. Bu da satışlarınızın artmasına neden olacaktır.

 • Marka Bilinirliğiniz Artacak

Dijital PR çalışmasının önemli bir diğer avantajı da marka bilinirliğinin artmasıdır. Birçok kanaldan yaptığını PR çalışmaları ile hedef kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Bu sayede marka bağımlılığının yanı sıra bilinirliğiniz de her geçen gün artacaktır.

 • Detaylı Analiz İmkânı

Dijital PR çalışmalarının bir başka imkânı, sonuçların rahatlıkla ölçülebiliyor olmasıdır. Bu sayede yaptığınız yatırımların sonuçlarını gözle görebilirsiniz. Tüm verilerin toplanmasıyla yapılan analizler ve raporlamalar size eksiklerinizi de gösterecektir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?