Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüz koşullarına uygun olarak birçok kurumsal e-ticaret firması dijital pazarlamaya yönelerek daha fazla gelir elde etmek ister. Bu doğrultuda müşteriler dijital pazarlama ajansı ile anlaşır. Dijital pazarlama ajansı seçerken birçok noktaya dikkat edilmelidir. Ajans ne kadar geniş çaplı çalışıyorsa bu da hizmet kalitesini arttırmaktadır. Bundan dolayı kurumsal müşteriler bir dijital pazarlama ajansı ile anlaşırken çeşitli konulara dikkat etmelidir.

İçerik Tablosu

Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli

Web Site ve SEO Optimizasyon

E-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken konulardan birisi optimizasyon olmaktadır. Dijital pazarlama ajansı ile anlaşırken optimizasyon ile ilgili nasıl hizmet verdiklerini bilmek gerekir. SEO optimizasyon, web site performansı, kalite arttırma çalışmaları gibi çeşitli hizmetler ajans tarafından verilmiyor mu bilinmesi gereken bir durum. Bu doğrultuda ya firmanın web sitesi incelenmeli ya da firma ile görüşme yapılmalı. 

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi SEO optimizasyon olmaktadır. Kullanıcıya görünen her web sayfası SEO uyumlu olması gerekir. Firma web sitesini kodlarken arama motoru optimizasyonuna dikkat etmelidir. Arama motoru optimizasyonu, e-ticaret sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. Bundan dolayı web site yaptırırken müşteriler firmanın SEO optimizasyon çalışmaları yapıp yapmadığını, web sitesini SEO uyumlu kodlayıp kodlamadığını öğrenmelidir.

Bir diğer durum ise web sitenin performansı olmaktadır. Web sitenin sunucu kalitesi ve yüklenme hızı çok önemli olmaktadır. Bir web sitesi ne kadar hızlı yüklenirse e-ticaret sitesine giren müşteriler de internet sitesinde o kadar fazla gezecektir. Bunun yanı sıra eğer ki firma performans odaklı ve hızlı bir web sitesi tasarladıysa ve web sitesi halen yavaş ise internet sitesinin yavaşlığı web yazılım kaynaklı değil donanım kaynaklı bir sorundan dolayı olabilir.

Sunucu kalitesi de bu durumda önemli bir olay olmaktadır. Web site altyapısı ne kadar güçlü olursa sunucu internet sitesine ulaşan müşterilere o kadar kaliteli bir hizmet verir. Örneğin bazen sunucu bazlı bir sorun olabilir. Web sitesinde hız testi yaparken bu durumlara da dikkat edilmelidir ve buna göre test uygulanmalıdır.

Web Tasarım ve Grafik Tasarım

Web tasarım, bir web sitesinde olması gereken önemli noktalardan birisidir. Çünkü bir web sitesinin tasarımı ne kadar kaliteli olur ise müşterilerin de o kadar çok ilgisini çeker. Örneğin kötü tasarlanmış bir web sitesi kullanıcıların ilgisini daha az çekerken modern veya güzel bir şekilde tasarlanan web sitesi birçok kullanıcının ilgisini çeken önemli bir hareket.

Web tasarım ve yazılım konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise logo ve sitede kullanılan görseller. Web sitesinde firmalar eklediği görsellere dikkat eder. Bunun yanı sıra web sitesini yapan firmanın da nasıl bir web tasarımı yaptığı ve nasıl görseller kullandığını bilmek gerekir. Bu konuda firmanın ne kadar iyi olduğunu öğrenmek adına firmanın referans web siteleri çalışmaları incelenmelidir.

Yazılım Geliştirme

Kurumsal bir e-ticaret sitesi yaptırırken web tasarım ajansı hakkında detaylı bir bilgi alınmalıdır. Bu konuda bilgi alınması gereken bir diğer konu ise yazılım geliştirme olmaktadır. Yazılım geliştirme alanında yer alan bir ajansın verdiği hizmetler müşteri tarafından dikkat edilmesi gereken bir husus olmaktadır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de web tasarım konusunda olmaktadır. Firma web sitesi tasarımı yaparken responsive yani mobil ve masaüstü için ayrı bir tema kodluyor mu bunu bilmek gerekir. Uyumlu bir tasarım, masaüstü müşterilerin yanı sıra mobil müşteriler için de büyük bir avantaj sağlar. Çünkü bu dönemde mobil kullanım oranı yüksek bir seviyede olmakta. 

Konu hakkında dikkat edilecek bir diğer nokta firmanın desteklediği programlama dilleri ve kullandığı kütüphaneler olmakta. Bootstrap, JQuery veya firmanın kendine özel bir yazılımı olsun. Önemli olan verilen altyapının kalitesi olmaktadır. Bu durumun anlaşılması için en iyi sistem demo bir yapı incelemektir.

Dijital pazarlama üzerine yoğunlaşan firmalar arasında yazılım geliştirme alanında mobil uygulama ile uğraşanlar da sizler için birçok fayda sağlar. Günümüzde internet üzerinden mobil kullanımının da artması ile mobil uygulama daha çok önem kazanmış bulunmakta. Bu doğrultuda Android ve IOS uygulaması geliştiren firmalar tercih edilmelidir. 

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum altyapı entegrasyonlarının yapılıp yapılmaması konusudur. Bu noktada ödeme entegrasyonu en önemlisi olmaktadır. Özellikle yeni bir e-ticaret sitesi kuran müşteriler için ödeme entegrasyonu önemli bir konu olmaktadır. Web tasarım ajansları bu konuda destek vermektedir. Bu da birçok müşterinin işine yarayacaktır.

Reklam Yönetimi ve Pazarlama

Web sitesi yaptırırken özellikle de web tasarım şirketi ile anlaşırken ajansın reklam yönetimi konusunda destek sağlayıp sağlamadığı da incelenmelidir. Google reklamları, sosyal medya reklamları ve diğer reklam türleri web sitenin daha fazla ön plana çıkmasını sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi

Web sitesi yaptırırken dijital pazarlama ajansı ile anlaşmak büyük bir avantaj sağlar. Çünkü dijital pazarlama ajansı hem web sitesi hazırlama konusunda destek sağlar hemde web tasarımının yanı sıra birçok hizmeti de beraberinde getirir. Bu hizmetlerden birisi de sosyal medya yönetimi olmaktadır.

Sosyal medya yönetimi, e-ticaret firmasının yükselmesinde bir dönüm noktası olabilir. Sosyal medya hesapları dijital pazarlama ajansı tarafından yönetilir, en kaliteli tasarımlar ile sosyal medya içerikleri sağlanır. Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinde verilen sponsor içerikli reklamlar e-ticaret firmasının daha çok gelişmesini sağlar.

Dijital Pazarlama Ajansı Hakkında Yapılan Görüşler

Kurumsal kimlik, bir ajansın ne kadar iyi hizmet yaptığını gösterebilir. Firma ne kadar iyi hizmet veriyorsa bu firmanın kurumsal kimliği daha da gelişir. Dijital pazarlama ajansı seçerken firma hakkında yapılan görüşleri incelemek firmanın ne kadar kaliteli olduğunu açıklamaktadır. Firma hakkında yapılan yorumların çoğu olumlu bir şekilde ise bu konuda hiçbir sakınca yaşanmamalıdır. 

Dijital Pazarlama Ajansının Verdiği Referanslar

Eğer ki dijital pazarlama konusunda bir ajans ile anlaşıyor iseniz firmadan referans istemelisiniz. Firmanın bugüne kadar yaptığı çalışmalar veya örnek çalışmaları referans olarak adlandırılır. Firmanın referansları ne kadar kaliteli ise kurumsal müşteriye yapılacak olan çalışmalar da o kadar iyi olacaktır. Bu konuda kurumsal müşterilerin şüphelenmesine gerek bulunmamakta.

Bütçe Dostu Hizmet

Web sitesi yaptırırken firmanın web tasarım fiyat ve politikaları konusunda nasıl bir duruş sergilediği de önemli olmaktadır. Müşteriler ajansın hizmet kalitesi ve fiyatını piyasa ile karşılaştırıp ve firma ile görüşüp belirlemelidir. Bu sayede en doğru kararı vermek mümkün olacaktır. 

Hedef kitleye en iyi şekilde ulaşmak için en doğru fiyatı veren bir ajans ile anlaşmak gerekir. Birçok web tasarım ajansı, bu konuda kendini övse de müşteriler ajansın ne kadar kaliteli olduğunu incelemeler sonucunda kendisi karar vermelidir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?