Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Anahtar Kelime Nedir, Nasıl Bulunur, Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime (keyword); dinlenilen veya okunan bir metnin içerisinde yer alan, ilgili metnin asıl amacını ortaya koyan sözcük veya sözcük grubudur. Fakat, içeriğimize konu teşkil eden “anahtar kelime”, yani dijital içerikler bağlamında anahtar kelime ise internette bir arama yapmak isteyen kullanıcıların, Google ve benzeri arama motorlarının arama kutucuklarına yazarak sorgulama yaptıkları kelimelerdir. Anahtar kelimeyi mercek altına almadan önce, konu bütünlüğü açısından öncelikle SEO kavramını açıklayalım.

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu); bir web sitesinin, arama motorlarınca daha rahat bir biçimde anlayabilmesine ve dolayısıyla taranmasına olanak tanıyacak şekilde optimize edilmesidir. Optimizasyon çalışası yapılırken esas alınan parametreler ise arama motorlarının kriterleridir. Arama motorları kriterlerine göre optimize edilen web siteleri, hedeflenen “anahtar kelime – keyword” bakımından başarılı bir sıralama edinir.

Anahtar Kelime Nedir, Nasıl Bulunur, Nasıl Seçilir?

Türkçe ve İngilizcede kısaca SEO deyimiyle ifade edilen arama motoru optimizasyonu; internet kullanımının günlük, ekonomik ve iş anlamında gücünün artması sonucunda ivmeli bir hızla yaygınlaşmaya başlamış olup, dijital pazarlamanın önemli bir alt koludur. Temelde site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki yönlü bir çalışmayla gerçekleştirilen SEO optimizasyonunun en önemli unsurlarından birisi ise keyword, yani anahtar kelimedir. O halde, anahtar kelimeyi daha yakın bir perspektifle inceleyelim.

Anahtar Kelime Nedir, Ne İşe Yarar?

Anahtar kelime; bir internet kullanıcısının, Google vb. arama motorlarının arama kutucuklarına yazdıkları ve sorguladıkları kelime veya kelime gruplarıdır. Kullanıcılar, internet üzerinden sorgulama yapmak istedikleri konu hakkında anahtar kelimeler üzerinden arama yapar. Arama sonucunda ise ilgili anahtar kelimeye ilişkin içeriğe sahip olan web siteleri, içeriklerinde arama motorlarının kriterlerine ne kadar yaklaşırsa o oranda sıralama başarısı elde eder.

 • Tanım: Anahtar kelime; web sitesinde yayımlanmak üzere hazırlanan bir içeriğin, üzerinde temellendirildiği esas kelime ve/veya kelime grubudur.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlamanı iki önemli çalışmasından biri olan SEO (diğeri ise SEM) çalışmasının başarıya ulaşabilmesi, ancak doğru bir anahtar kelime analizi ile mümkündür. Peki, başarılı sonuçlara ulaşabilmek için doğru bir anahtar kelime analizi nasıl yapılır? Web sitenizde yayımlayacağınız içeriklerde kullanacağınız anahtar kelimenin belirlenmesi için başvurabileceğiniz birkaç farklı analiz metodu mevcut. Bu metotlardan en yaygın kullanılanları sıralamak gerekirse;

 • Google Arama Ekranı Verilerinden Yararlanmak
 • Kullanıcı Sorgularından ve Alternatif Arama Sonuçlarından Faydalanmak
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanmak
 • Anahtar Kelime Araçlarına Başvurmak

Olmak üzere, dört farklı yöntem vardır. Şimdi, her bir yöntemi detaylandıralım:

 • Google Arama Ekranı Verilerinden Yararlanmak

Google, kullanıcı deneyimini artırmak adına pratik ve konforlu bir deneyim sunar. Bunun bir gereği olarak, Google arama kutucuğuna herhangi bir kelime yazıldığında, yazılan kelime veya kelime grubu ile ilgili sıkça yapılan sorguları ekrana getirir ve kullanıcıya fikir vererek yardımcı olur. Google tarafından önerilen kelime fikirlerinden yalnızca pratik bir deneyim elde etmek amacıyla değil, anahtar kelime analizi yapmak amacıyla da yararlanabilirsiniz.

Örneğin tekstil sektöründe hizmet veren bir işletme için bu yöntemle anahtar kelime analizi yaptığımızı varsayalım: Google arama kutucuğuna “iç giyim” yazdığınız takdirde iç giyim ile alakalı çeşitli anahtar kelime önerileri göreceksiniz. Mesela iç giyim markaları, iç giyim toptan, iç giyim erkek gibi. Söz konusu anahtar kelime fikirlerinden yola çıkarak anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Söz konusu anahtar kelimeler kullanıcıların sıkça yaptığı sorgulardan yola çıkılarak önerildiği için faydalı bir analiz yöntemi olarak öne çıkar.

 • Kullanıcı Sorgularından ve Alternatif Arama Sonuçlarından Faydalanmak

Google arama motoru üzerinden herhangi bir sorgu yapıldığında ekrana “Kullanıcılar bunları da sordu” başlığı altında çeşitli öneriler gelir. Bununla birlikte, arama sonuç sayfasının en alt bölümünde “İlgili aramalar” başlığı altında, diğer kullanıcılarca yapılan benzer aramamalara ilişkin sonuçlar yer alır. Söz konusu başlıkların altında yer alan sonuçlardan yola çıkaran anahtar kelimeler belirlemek, temel seviyede anahtar kelime analizi için iyi bir stratejidir.

 • Google Ads Keyword Planner Kullanmak

Anahtar kelime analizi açısından oldukça faydalı bir araç olan Google Ads keyword planner’a dair detayları “Google Ads Keyword Planner Nedir, Nasıl Kullanılır?” başlığında detaylandırdığımız için burada noktalıyor, ilgili başlığımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 • Anahtar Kelime Araçlarına Başvurmak

Anahtar kelime araçları; arama motorlarında sorgulanan anahtar kelimeler hakkında hacim, anahtar kelime zorluğu, amaç, trend, SERP özellikleri ve CPC başta olmak üzere birçok açıdan bilgi, veri, istatistik sağlayan, ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan on – line yazılımlardır. Anahtar kelime araçlarına başvurmak, diğer yöntemlere kıyasla çok daha profesyonel bir anahtar kelime analizi sağlar. SEO uzmanlarınca kullanılan başlıca anahtar kelime araçları şunlardır:

Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

Ücretli Anahtar Kelime Araçları

Google Ads Keyword Planner

SEMRush

KeySearch

Moz Keyword Explorer

SEOmonitor

Ahrefs Keywords Explorer

Keyword Tool

 

KWFinder

 

Ubersuggest

 

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime nasıl bulunur? sorusuna, bir üst başlıkta ifade ettiğimiz anahtar kelime analiz metotlarından hangisinin tercih edileceğine göre farklı yanıt verebiliriz. Söz konusu metotlar arasında diğerlerine kıyasla görece daha profesyonel olan ve başarılı sonuçlar veren “Anahtar Kelime Araçlarını Kullanmak” metodu üzerinden ilerlendiğini varsayarak, anahtar kelime nasıl bulunur? sorusuna yanıt verelim. İlk olarak, anahtar kelime bulmak için yararlanacağınız aracı belirlemeniz gerekir. Bunun için başvurabileceğiniz başlıca araçlar;

 • Ahrefs
 • Moz
 • SEMRush
 • Google Ads Keyword Planner
 • KeySearch
 • SEOmonitor
 • Keyword Tool
 • KWFinder
 • Ubersuggest

Sıralanan araçlar arasından herhangi birini tercih edebilir ve ilgili aracın sunduğu bilgi, veri ve istatistiklerde yola çıkarak anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Her bir aracın kullanım şekli farklı olduğundan, her biri için geçerli ve ortak bir kullanım kılavuzundan söz etmek mümkün değil. Bu nedenle, tercih ettiğiniz aracın web sitesini ziyaret edebilir, nasıl kullanılacağına ilişkin rehberlerden faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulucu Araçlar Nelerdir?

Anahtar kelime planlamanızda güçlü bir strateji benimsemek için profesyonel araçlardan yardım alabilirsiniz. Bu araçlar, bir üst başlıkta da sıraladığımız üzere anahtar kelime bulucu araçlar olarak ifade edilir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı planda sunulan anahtar kelime araçlarının her biri farklı özelliklere sahip. Gereksinimlerinize ve beklentilerinize göre en ideal aracı tercih edebilir; aracın sunduğu bilgi ve istatistikler üzerinden anahtar kelime ve SEO stratejinizi kurgulayabilirsiniz.

Google Ads Keyword Planner Nedir, Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, Google Ads Keyword Planner için farklı bir anahtar kelime tanımı yapalım: anahtar kelime; müşterilerinize sunduğunuz ürün veya hizmeti tanımlayan, reklam kampanyanız için belirlediğiniz sözcük veya sözcük grubudur. Reklamınızın ne zaman ve nerede görüntülenebileceğini belirlemenize yardımcı olan anahtar kelimeler, reklamlarınızı potansiyel müşterilerinize göstermek amacıyla kullanılır. Dolayısıyla, anahtar kelime seçimindeki başarınız, ürün veya hizmetlerinizin satış hacmine doğrudan etki eder. Bu servisi temelde iki farklı şekilde kullanabilirsiniz:

 • Google Keyword Planner’ı açtığınızda ekrana gelen iki seçenekten “yeni anahtar kelime bulun” seçeneğine tıklayın. Ürününüz veya hizmetiniz ile alakalı çeşitli anahtar kelimeleri veya internet sitenizin URL’sini ekleyin ve her bir kelimenin ardından “Enter” tuşuna basın. URL’yi veya kelimeleri ekledikten sonra ise “Başla” seçeneğine tıklayın.
 • Google Keyword Planner’a girdikten sonra ekranın sol üstünde yer alan “Anahtar Kelime Fikirleri”ne tıklayın ve arama kutusuna ürün veya hizmetlerinize dair kelimeler, kelime grupları ya da URL girip “Sonuçları Göster” seçeneğine tıklayın.
Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?