Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Açma Yöntemleri

İşletmelerin birçoğu, dijital pazarlama ve reklam çalışmalarını tek bir yerden kontrol etmek ve yönetmek amacıyla Facebook Business Manager servisinden yararlanır. Business Manager servisi üzerinden reklam yayınlamak amacıyla kullanılan reklam hesaplarının, çeşitli nedenler dolayısıyla zaman zaman devre dışı kalması mümkündür. Facebook reklam hesabı kapanan, devre dışı kalan kullanıcılar, kapatılan Facebook reklam hesabı açma yöntemlerini merak eder.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Açma Yöntemleri

Facebook reklam hesabınızın devre dışı bırakılması ile Facebook reklamlarınızın reddedilmesi farklıdır. Eğer Facebook reklamlarınız reddediliyorsa farklı bir yönteme başvurmak gerekir. İçeriğimiz, kapatılan Facebook reklam hesabının nasıl açılacağına ilişkin rehber niteliği taşıdığı için, Facebook reklamların reddedilmesi sorununa değinmeyeceğiz. Facebook reklam hesabınızın kapanması halinde, dijital pazarlama kampanyalarınızın tamamı işlevini kaybeder.

Dijital reklam kampanyaları düzenleyen kişiler için oldukça ciddi bir sorun olsa da kapatılan Facebook reklam hesaplarının çeşitli yöntemlerle tekrar açılabilmesi mümkündür. Bu bakımdan, son derece ciddi ve fakat çözümü olan bir sorundur. Peki, devre dışı bırakılan Facebook reklam hesabının aktive olması adına neler yapılabilir, devre dışı kalan Facebook reklam hesabının etkinleştirilmesi, etkinliğine ve işlevine devam edilebilmesi amacıyla hangi yöntemlere başvurulabilir?

Facebook Reklam Hesabım Kapatıldı, Neden?

Devre dışı bırakılan Facebook reklam hesabını açma yöntemlerini paylaşmadan hemen önce, reklam hesabının kapatılmasına ya da devre dışı bırakılmasına sebep olan asıl nedeni bilmek gerekir. Hesabınıza neden erişemediğinizi bilmek, hesabınıza tekrar erişebilmeniz adına takip etmeniz gereken yöntemin belirlenebilmesi için önemlidir. Temelde iki farklı sebepten dolayı hesap erişimi kaybedilir. Facebook tarafından açıklanan bilgilere göre;

  • Kişisel Hesabın Engellenmesi

Facebook reklam hesabınızın kapatılmasına neden olan asıl sebep kişisel hesabınızın engellenmesi olabilir. Kişisel hesabınızın engellenmesi halinde reklam hesabınıza erişim sağlayamazsınız. Fakat bu durum, yani reklam hesabınıza erişemiyor olmanız, yayınlanmış reklam kampanyalarınızın yayından kaldırılmasına veya duraklatılmasına neden olmaz. Facebook tarafından reklamlarınız yayınlanmaya devam eder. Erişim izni bulunan kullanıcılar oturum açabilir ve reklamlar üzerinde değişiklikler yapabilir. Fakat kişisel hesabı bloke edilen bir kullanıcının, reklam hesabına erişmesi şu an için mümkün değildir.

  • Reklam Hesabının Devre Dışı Bırakılması

Reklam hesabınızın devre dışı bırakılması da reklam hesabınıza erişim sağlayamamanızın sebepleri arasındadır. Reklam hesabının devre dışı bırakılması yaygın karşılaşılan bir durumdur. Bloka edilen reklam hesabı, reklam hesabı üzerinden yayınlanan reklamların da pasif hale gelmesine sebep olur. Eğer reklam hesabınızdaki bloke kaldırılıncaya değin, hesabınızda yayınlanan reklam kampanyalarının tamamı beklemeye alınır. Dolayısıyla vakit kaybetmeden aksiyon alınması önemlidir.

Facebook Reklamlar Neye Göre Değerlendirilir?

Reklamlar, Facebook tarafından iki farklı perspektifte değerlendirilir. Bunlardan ilki, konumlandırma ve hedefleme ayarları da dahil olmak üzere bizzat reklamın kendisidir. Diğeri ise reklamın görüntülendiği açılış sayfası, sayfanın işlevi ve tanıtılan ürün ve hizmet ile ne denli eşleştiğidir. Son olarak, Facebook üzerinden verdiğiniz reklamların, Facebook tarafından belirlenen reklamcılık politikası ve topluluk kurallarına aykırı olmaması gerektiğini de ifade edelim.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

Dijital pazarlama amacıyla başvurulan en etkili ve popüler sosyal medya platformlarından birisi de Facebook olarak karşımıza çıkar. İşletmeler, markalarını ve ticari geleceklerini güvence altına almak amacıyla Facebook üzerinden reklam kampanyaları düzenler. Reklamların yayınlandığı hesaplarda yaşanan çeşitli sorunlar sebebiyle reklam hesaplarının devre dışı kalması yaygın bir sorundur. Şimdi, devre dışı bırakılan reklam hesabınızı aktif etmek amacıyla başvurabileceğiniz yol ve yöntemleri paylaşalım.

Bloke edilmiş bir Facebook hesabının erişim engelini kaldırmak amacıyla başvurulabilecek ilk yöntem, canlı sohbet desteği üzerinden temsilci ile iletişim kurmak ve yardım istemektir. Facebook destek temsilcisi ile iletişim kurmak için öncelikle Facebook İşletme Yardım Sayfasına gidin ve “Yanıtları Bulun veya Desteğe Başvurun” seçeneğine tıklayın. Ardından “Başlayın” seçeneğine tıklayın ve “Reklamlar veya Politika ve Güvenlik” sekmesine erişim sağlayın.

Ekrana gelen sayfanın altında “Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var? Desteğe Başvurun” seçeneğine tıklayın ve “Bir Temsilciyle Sohbet Et” seçeneğine tıklayın. Sizlerden talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz olacak şekilde doldurun ve arından canlı sohbet temsilcisine bağlanmayı bekleyin. Bu yöntem, kapatılan Facebook reklam hesabını etkinleştirmek amacıyla başvurabileceğiniz en etkili yöntemdir. Zira, doğrudan Facebook temsilcisiyle iletişim kuracaksınız.

Yönlendirildiğiniz Facebook temsilcisi tarafından bilgilendirilecek; reklam hesabınıza erişim engeli tedbiri uygulanmasına neden olan herhangi bir ihlal durumunun olup olmadığını ve gelecekte nasıl hareket etmeniz gerektiğiniz öğreneceksiniz. Şayet bir yanlışlık sonucunda hesabınızın bloke edilmesi gibi bir durum söz konusu ise, hesabınızın blokesi çok kısa sürede kaldırılacaktır. Son olarak, Facebook temsilcisi ile kurduğunuz iletişimde açık, şeffaf ve net olmanız, kısa zamanda çözüm bulunması adına yararlı olacaktır.

Devre dışı bırakılan Facebook reklam hesaplarının eski işlevini kazanması, tekrar etkin konuma geçmesi amacıyla yardım alabileceğiniz en etkili merci, Facebook İşletme Yardım Merkezidir. Facebook İşletme Yardım Merkezi üzerinden reklam hesaplarına ilişkin her türlü konuya ulaşabilir, makaleleri ve içerikleri okuyabilir ve talimatları takip ederek sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Reklam hesabınızın devre dışı bırakılmasına karşın form doldurmalı ve Facebook’la durumu paylaşmalısınız.

Hesabınızın bloke edildiğini, tekrar aktif edilmesini talep ettiğinizi beyan ettiğiniz formun Facebook yetkililerine ulaşması ile birlikte hesabınız üzerinde inceleme yapılmaya başlanır. İncelemenin ne zaman yapılacağı ve sonuçlandırılacağı ise Facebook’un tasarrufunda olup net bir süre ifade etmemiz mümkün değildir. Hesaba ve talebe ilişkin inceleme tamamlandıktan sonra Facebook Yardım Merkezi destek kutunuza bir bilgilendirme yaparak nihai durumu paylaşacaktır.

Facebook reklam hesabınızın engellenmesi halinde uygulayabileceğiniz birkaç farklı çözüm yolu bulunmakla birlikte, çözüm yolları arasında en etkili ve başarılı sonuç veren, herhangi bir güvenlik sorunu olmayan yöntem Yardım Merkezi üzerinden Facebook yetkilisi ile iletişim kurmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Facebook Reklam Hesabı Devre Dışı Bırakılması Kalıcı mı?

Facebook reklam hesabınızın devre dışı bırakılması kalıcı değildir. Facebook reklam hesabınızın bloke edilmesini takiben otuz günlük süre içinde bilgi alabilirsiniz. Otuz günlük süre içinde Facebook ile iletişime geçmezseniz veya Facebook sizlerden bilgi alamazsa, hesabınız hakkında inceleme talebine erişemeyeceğiniz için Facebook reklam hesabınız kalıcı olarak devre dışı bırakılacaktır.

  • Facebook Reklam Hesabım Devre Dışı Bırakıldı, Yeni Bir Hesap Oluşturabilir Miyim?

Facebook reklam hesabı devre dışı bırakılan kullanıcıların bir yeni Facebook reklam hesabı oluşturması pekala mümkündür; ancak, Facebook reklam hesabınızın neden bloke edildiğini bilmek önemlidir. Gerekçeyi öğrenmek için, Facebook tarafından sizlere iletilen e – postayı dikkatle okuyabilir veya reklam hesabınızın kalitesi bölümünü tetkik edebilirsiniz.

  • Facebook Devre Dışı Bırakılan Reklam Hesabı Nasıl Silinir?

Profilinizin altında bulunan bir reklam hesabını silebilmeniz mümkün değil; sadece bir yeni Facebook reklam hesabı oluşturabilirsiniz. Fakat, mevcut reklam hesabınız ister devre dışı ister aktif olsun, hesabı silemezsiniz.

  • Facebook Reklam Hesabı Neden Engellenir?

Facebook reklam politikasına aykırılık teşkil eden reklam hesaplar engellenir. Facebook reklam hesaplarınız sürekli engelleniyorsa reklam politikası ve kurallarını gözden geçirmeniz, ihlal ettiğiniz kuralları tespit ederek daha dikkatli davranmaya özen göstermeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?