Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Facebook Business Manager Nedir? Ne İşe Yarar?

Facebook Business Manager, pazarlama çalışmalarının daha pratik ve kolay yönetilebilir olması adına geliştirilmiş bir araçtır. Bu araç, reklam verenlerin pazarlama çalışmalarını tek bir yerden yönetebilmesine imkan verir. Bununla birlikte, varlıklara olan erişimi de tedarikçileri, ortak ajansları ve ekipleri ile paylaşabilmelerini sağlar. İşlevsel ve pratik bir araç olan Facebook Business Manager sayesinde yapılabilecek başlıca işler şunlardır:

Facebook Business Manager Nedir? Ne İşe Yarar?

 • Kullanıcı, tek bir yerden varlık (Facebook sayfası, Instagram hesabı, hedef kitle listesi, ürün kataloğu vb.) oluşturabilir, yönetebilir.
 • Reklam hesapları, sayfalar ve uygulamalar üzerinde çalışan kişilerin kullanıcı erişimi ve izinleri kontrol edilebilir.
 • Facebook ve Instagram’da reklamların daha etkili bir şekilde takip edilebilmesi için reklam harcamaları ve gösterimlerine ait genel ve detaylı görünümlere ulaşılabilir.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager ile Facebook işletme hesabı oluşturabilir, yönetebilir, reklamlar verebilir ve işletmenizi doğrulayabilirsiniz. Birçok noktada kontrol sağlayan yönetim portalıdır. Facebook Business Manager, kişisel Facebook profilinizden ayrı olup işletmenizin yönetimini sağlayabileceğiniz merkezi bir alandır. Bu servisten yararlanan kullanıcılar, Facebook üzerindeki pazarlama araçlarının tamamını tek bir merkezden yönetme ve kontrol etme olanağına sahiptir.

Business Manager hesabınız ile reklam yönetimi yapabilir, reklam yönetimi esnasında görevleri komuta etme özelliğinden yararlanarak iş ve işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bununla birlikte Facebook ve Instagram reklamlarınızın, Facebook piksellerinizin, oluşturduğunuz hedef kitlenizin yönetimini sağlayabilir, müşterek çalışma olanağı ile birlikte bu bilgileri personelinizle paylaşabilirsiniz. Özetle, merkezi bir yönetim paneline sahip olabilirsiniz.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Facebook Business Manager, interaktif yönetilebilir bir reklam hesabına gereksinim duyan kişiler için oldukça ideal. Ölçümlenebilir özelliği sayesinde tüm sayfaların görülebildiği, kontrol edilebildiği ve analizlerinin incelenebildiği bir servistir. Günlük ve hatta saatlik periyotlarda reklamların performansının ölçülebilmesini mümkün kılan Business Manager, birçok sayfanın aynı anda ve tek merkezden yönetilebilmesine imkan verir. Reklamların daha verimli olması adına kontrol olanağı tanır.

Facebook Business Manager kullanarak ödemelerinizi, hedef kitlenizi ve projelerinizi detaylarıyla birlikte mercek altına alabilir, inceleyebilirsiniz. İşletme yöneticisi olarak kendi hesabınız üzerinden farklı kullanıcılar atayabilir, anlık olarak profesyonel bir yönetim imkanına sahip olabilirsiniz. İşletme sahipleri için pek çok noktada alternatifsiz avantajlar sunan Business Manager hesabı edinmek için aşağıdaki talimatları takip edebilirsiniz.

Facebook Business Manager Avantajları

Dijital pazarlama başarısı, ticari bir işletmenin ekonomik geleceğine doğrudan etki eder. Büyük oranda dijital reklam kampanyaları üzerinden ilerleyen dijital pazarlamanın doğru ve etkili bir strateji üzerine planlanması, ilgili işletmenin gerek ekonomik gerekse tüketici hacmi itibariyle hızla büyümesine yardımcı olur. Facebook Business Manager, dijital pazarlama faaliyetlerinde ve özellikle reklam verme noktasında kolaylık, pratiklik, verimlilik ve üretkenlik sağlar. 

Kolay yönetilebilir olması, etkili geri dönüşler sağlaması gibi özellikleri sayesinde reklam verenlerce tercih edilen Facebook Business Manager, kullanıcılarına pek çok noktada önemli avantajlar sunar. Tüketicilere arz ettiğiniz ürün veya hizmet varsa, bir işletmeyseniz, bu aracı kullanmanız önemli. Facebook Business Manager ücretsiz bir servis olup teknik destek sunar. Oldukça güvenlidir. Hesap oluşturmak oldukça kolay ve pratik olup aşağıda detaylıca izah edilmiştir. Servisin başlıca avantajları şunlardır:

 • Reklamlarınızı takip edebilirsiniz.
 • Birkaç platformda varlık yönetebilmenize olanak tanır.
 • İşletme hesabı yönetimi açısından rehberlik sunar.
 • Etkileşim oranınızı ve erişim düzeyinizi kontrol edebilirsiniz.

Facebook, kullanıcı memnuniyetini ve güvenlik protokolünü artırmak, geliştirmek adına zaman zaman çeşitli güncellemeler ve değişiklikler yapar. Platform, 2018 yılında yaptığı politika değişikliği ile birlikte, reklamları için e – posta ile hedef kitle oluşturmak isteyen tüm kullanıcılarının Facebook Business Manager hesabına sahip olmasını mecbur kıldı. Bu servis üzerinden sınırsız hedef kitle oluşturulabilir. Portal üzerinde yer alan araçların kullanımı ile ilgili yaşanan herhangi bir soruna karşı hızlı ve etkili çözümler elde edilebilir.

İşletme sahipleri, personel değişikliği sebebiyle yaşanması muhtemel güvenlik ihlallerinin önüne geçebilir. Bir diğer ifadeyle, projelere atamalar yaparak ya da eski bir çalışanın yetkilerini değiştirerek çeşitli önlemler alınabilir. Verilerin ve bilgilerin saklanması da son derece basittir. Birçok kullanıcının başvurduğu gibi sahte hesaplar üzerinden müşteri reklamlarının yönetilmesine gerek kalmaz. Özetle, yönetiminiz altında bulunan hesap sayısı artmadan bir Facebook Business Manager hesabına sahip olmanız son derece faydalı olacaktır.

Facebook Business Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook Business Manager hesabı edinmek oldukça kolaydır. Aşağıda sıralanan talimatları takip etmeniz halinde, kısa zamanda Facebook Business Manager hesabına sahip olabilirsiniz:

 • Öncelikle business.facebook.com/create adresine gidin.
 • Ekrana gelen sayfadan “Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Adınızı yazın ve Facebook giriş bilgilerinizi kullanarak kimliğinizi onaylayın.
 • İşletme hesabını oluşturmak içinse aşağıda sıralanan adımları takip edin.

Facebook Business Manager hesabı oluşturmak adına işletmeler için ayrı, ajanslar için ayrı olmak üzere iki farklı süreç söz konusudur. Şimdi, gerek işletmeler gerekse ajanslar için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine göz atalım.

İşletmeler İçin Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma

İşletmeniz için Facebook Business Manager hesabı edinmek istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle “Ayarlar” sekmesine erişin.
 • Ardından, “Kişiler ve Varlıklar” bölümüne gidin ve “Kişiler” kısmını açın.
 • Reklam Hesapları ve Sayfalarına uygun görev izinlerine sahip yetkili temsilcileri belirleyin ve atayın.
 • Eğer Instagram işletme hesabınızı bağlamak istiyorsanız “İşletme Ayarları” ve ardından “Instagram Hesapları” bölümüne erişin.
 • Business Manager Yöneticileri olarak en az iki kişi atadıktan sonra kalan kişileri Business Manager Çalışanları olarak atayın.
 • Facebook sayfanızı bağlamak içinse sırasıyla “Sayfalar” – “Yeni Sayfalar Ekle” – “Sayfayı Üzerine Al” adımlarını takip edin. Şayet sayfa yöneticisiyseniz, sayfayı üzerine al talimatınız kısa sürede onaylanacaktır. Yönetici değilseniz, sayfayı üzerine al talimatınızın onaylanması amacıyla mevcut sayfa yöneticisine bildirilim iletilir.
 • “Reklam Hesapları” – “Yeni Reklam Hesabı Ekle” adımlarını takip edin. Reklam hesabı numarasını girerek sahip olduğunuz bir hesabı eklemek için erişim elde edebilir ya da reklam hesabının sahibi olan bir başka Business Manager hesabını kullanmak adına erişim talep edebilirsiniz.
 • Son olarak, reklam hesabının, faturaları ödeyen kuruluşa ait olması gerektiğini belirtelim.

Ajanslar İçin Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma

Ajansınız için Facebook Business Manager hesabına sahip olmak istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • İlk olarak “Ayarlar” sekmesine gidin.
 • Sonrasında “Kişiler ve Varlıklar” kısmına erişin ve “Kişiler” sekmesini açın.
 • Business Manager Yöneticileri için en az iki kişi atayın ve geri kalan kişileri de Business Manager Çalışanları olarak kaydedin.
 • “Sayfalar” – “Yeni Sayfalar Ekle” – “Bir Sayfaya Erişim İste” adımlarını takip edin. Ardından, çalışanlarınız için uygun olan Sayfa Yöneticisi erişim düzeyini belirleyin.
 • “Reklam Hesapları” – “Yeni Reklam Hesabı Ekle” bölümüne erişin. Reklam hesabı numarası girerek sahip olduğunuz bir hesabı eklemek için erişim elde edebilir ya da reklam hesabının sahibi olan bir başka Business Manager kullanmak amacıyla erişim talep edebilirsiniz.
 • Unutmayın, reklam hesabının, faturaları ödeyen kuruluşa ait olması gerekli.
Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?