Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Long-Tail Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime (keyword), internette yayınlanmış yazılı bir içeriğin asıl amacını ifade eden kelime veya kelime gruplarıdır. Google, Yahoo vb. arama motorlarını kullanarak internet üzerinden arama yapmak isteyen kullanıcılar, arama motorlarının ilgili kutucuklarına çeşitli sözcükler yazarak sorgulamalar yapar. Arama kutucuklarına yazılan kelimelere “anahtar kelime – keyword” adı verilir. Long – Tail anahtar kelime ise “uzun kuyruk” anahtar kelimeleri ifade eder. Peki, uzun kuyruklu anahtar kelime nedir?

Long Tail (Uzun Kuyruklu) Anahtar Kelime Nedir?

Long-tail keywords (uzun kuyruklu anahtar kelimeler), SEO açısından değerlendirildiğinde özellikle orta ve uzun vadede web sitenize geri dönüş ve trafik artışı kazandıran sözcük gruplarıdır. Long tail keyword, organik bir web sitesi trafiğine sahip olmak amacıyla kullanılan özel ve etkili bir tekniktir. Bu tür özellikteki keywordler daha düşük rekabete sahip olduğu için çok daha yüksek sıralamalar elde eder ve ilgili web sitenin organik trafik artışı elde etmesine yardımcı olur.

Long-Tail Anahtar Kelime Araştırması

Long Tail Keyword Neden Önemlidir?

Web sitesi kurmak ve kurulan web sitesinde yazılı – görsel – işitsel içerikler yayınlamak, ilgili web sitenin doğal bir trafiğe sahip olmasını sağlar. Doğal trafikse, özellikle e – ticaret siteleri gibi doğrudan kullanıcılarla etkileşim kurması önemli web siteleri için çok değerli ve hatta zaruridir. Yazılı içerik yayınlamak, doğal trafik kazanmak amacıyla başvurulan en yaygın ve etkili yöntemler arasında yer alır. Yazılı içerik yayınlamak içinse anahtar kelime araştırması yapmak gerekir.

Web sitesine doğal trafik kazandırmak amacıyla yapılan keyword çalışmasında genellikle aranma hacmi yüksek ve short tail olarak ifade edilen anahtar kelimelere odaklanılır. Bu yaklaşım çoğu zaman olumlu sonuçlar verse de her zaman için avantajlı ve doğru bir yaklaşım değildir. Örneğin, henüz kurulmuş ya da sektöründe otoriter olmayan bir web sitesine sahipseniz ve anahtar kelime çalışmalarında short tail keyword’lere odaklanmak yerine long tail keyword’lere odaklanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Short tail keyword’ler üzerinden çalışmalar yapmak, görece otoriter ve köklü web siteleri için muazzam sonuçlar verebilir; ancak, belirttiğimiz üzere yeni veya otoriter olmayan web siteleri için short tail anahtar kelimelere odaklanmak, organik trafik açısından beklentilerin karşılanması için çok kapsamlı ve uzun vadeli bir çalışma süreci geçirmek gerekir. Bu nedenle, ilk etapta rekabetin daha düşük olduğu ve kullanıcı niyetinin açıkça belirtildiği long tail anahtar kelimelere odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Long Tail Keyword (Anahtar Kelime) Avantajları

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler birçok noktada alternatifsiz avantajları ile öne çıkar. Başlıca özelliklerini ve avantajlarını incelemek, sektöründe otoriter olmak isteyen veya yeni kurmuş olduğu web sitesinin organik trafik düzeyini artırmayı amaçlayan kullanıcılar için oldukça yararlı olacaktır. Bu bağlamda long tail keyword avantajlarını, düşük rekabet, yüksek dönüşüm oranı, daha net hedeflenebilir kullanıcı, başarılı blog stratejisi, sıfırıncı sıra imkanı ve kısa zamanda başarı olmak üzere altı başlıkta inceleyelim:

 • Düşük Rekabet

Long tail keyword ile short tail keyword karşılaştırması yapıldığında dikkat çeken ilk ayrım “aranma hacmi” üzerindedir. Bir diğer ifadeyle, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, jenerik ve kısa keyword’lere kıyasla daha düşük bir aranma hacmine sahiptir. Aranma hacminin düşük olması ise ilgili anahtar kelime üzerinde faaliyet gösteren web site sayısının da az olmasını işaret eder. Az sayıda web sitesinin olması ise rakip sayısının azlığına ve doğal olarak düşük rekabete neden olur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin, daha kısa anahtar kelimelerden az bir aranma hacmine sahip olması, uzun kuyruklu keyword’lere olan ilginin kaybedilmesine, cazip görülmemesine neden olabilir. Ancak, aranma hacminin düşük olması, ilgili keyword üzerinde son derece sınırlı bir rekabet olması anlamına gelir. Doğru ve etkili bir çalışma ile birlikte, düşük rekabete sahip anahtar kelimeler üzerinde çok ciddi başarılar elde edebilecek çeşitli projeler geliştirilebilir.

 • Yüksek Dönüşüm Oranı

Long tail anahtar kelimeler, adından da anlaşılacağı üzere çok sayıda sözcük içerirler. Bu sayede, kullanıcılar tarafından yapılan sorgulamalar hakkında daha fazla detay verirler. İnternet üzerinden sorgulamak istediği konuyu detaylıca araştırmak isteyen kullanıcıların niyeti de diğer kullanıcılarca yapılan sorgulamalara göre daha net ve belirgindir. Bu bakımdan, long tail anahtar kelimeler üzerinde doğru bir hedefleme ve optimizasyonu çalışması sonucunda hayli yüksek bir dönüşüm oranı elde edilebilir.

 • Daha Net Hedeflenebilir Kullanıcı

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yapısı itibariyle birden fazla sözcükten oluşur. Short tail anahtar kelimelere kıyasla daha anlaşılır ve net bir hedefleme içerir. Bir örnek vermek gerekirse, arama motoru üzerinden “ayakkabı” sorgusu yapan bir kullanıcının niyetini tespit etmek, açıkça anlamak zorken “erkek beyaz spor ayakkabı” sorgusunu yapan bir kullanıcının niyeti açıkça anlaşılabilir. Long tail keyword’ler sayesinde, kullanıcılar daha net hedeflenebilir.

 • Başarılı Blog Stratejisi

Long tail anahtar kelimeler ile blog başarısı arasındaki ilişkiyi açıklamak için somut bir örnekten yararlanalım: Örneğin “spor ayakkabı nasıl temizlenir?” sorusu da bir long tail sorgusudur. Bu soru üzerine temellendirilecek bir makaleye hazırlanıp ilgili web site üzerinden yayınlandığı takdirde, doğrudan bu soruyu araştıran kullanıcılara hitap etme olanağı bulunur. Bu sayede, web sitenizin blog stratejisini doğrudan kullanıcılara odaklamış ve kullanıcılarca aranan konulara yanıt niteliği taşır bir özelliğe dönüştürmüş olursunuz.

 • Sıfırıncı Sıra İmkanı

Web sitenizin blog stratejisini kurgularken, uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerine temellendirdiğiniz yazılı – görsel – işitsel içerikler sayesinde rakiplerinize kıyasla daha nitelikli ve kullanıcı odaklı blog yapısına sahip olabilirsiniz. Bu durumda Google tarafından ödüllendirilmeniz sürpriz olmaz. Google, ifade ettiğimiz yaklaşımı benimser bir tarzla ele aldığınız içerik ve blog yapınızı ödüllendirmek adına ilgili anahtar kelimelerde sıfırıncı sıraya yerleşmenize olanak tanıyabilir.

 • Kısa Zamanda Başarı

Long tail keyword’ler ile short tail keyword’ler arasında özellikle trafik hacmi açısından long tail keywordler aleyhine bir fark olsa da long tail keyword’lerin düşük rekabet içermesi, yayınlanmaya yeni başlamış ya da otoriter olmayan bir web sitesine sahip kullanıcıların doğal trafik elde etmesi adına oldukça avantajlıdır. Long tail anahtar kelimeler üzerinden kurgulanan bir SEO stratejisinin başarılı sonuçlar vermesi için hayli uzun süreler beklemeye gerek kalmaz.

Long Tail Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Long tail anahtar kelimenin ne olduğu, web siteleri için ne anlam ifade ettiği ve long tail keyword kullanımı sayesinde bir web sitenin kazanımlarını inceledik. Şimdi, long tail anahtar kelime üzerine blog stratejisi kurgulamak isteyen kullanıcılar tarafından yanıtı merak edilen “long tail anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verelim. Uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yapmak için başvurabileceğiniz etkili yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Anahtar Kelime Araçları (Keyword Tools)

Anahtar kelime araçları, keyword analizi yapılabilmesine olanak tanıyan; anahtar kelimelerin trafiği, zorluğu gibi parametrelere göre bilgi, istatistik ve veri sunan araçlardır. On – line olarak kullanılan bu araçların bazıları ücrete tabi tutulurken bazıları ücretsiz kullanıma izin vermektedir. Long tail anahtar kelime bulabilmek adına yararlanabileceğiniz çok sayıda anahtar kelime aracı bulunmakla birlikte, en popüler anahtar kelime araçları;

 • Ahrefs,
 • SEMrush,
 • Ubersuggest,
 • SEOmonitor,
 • Keywordtool,
 • WordTracker,

Şeklinde sıralanabilir.

 • SERP

SERP, arama motoru sonuç sayfasını ifade eder. Web sitenizin SEO başarısını ve organik trafiğini artırmak amacıyla long tail keyword’ler üzerinden çalışma yapmak istiyorsanız arama motoru sonuç sayfası verilerinden yararlanabilirsiniz. Long tail anahtar kelimelere yönelik araştırma yapmanın belki de en kolay ve pratik bir yolu olan SERP analizi, gerek ücretsiz olması gerekse her kullanıcının kolaylıkla yapabilmesine olanak tanıması sebebiyle en sık başvurulan yöntemler arasında yer alır.

 • İlgili Aramalar

SERP analizinin ilk ayağı “ilgili aramalar” bölümüdür. İlgili aramaları kullanarak uzun kuyruk keyword çalışmasının nasıl yapılacağını örnek üzerinden açıklayalım: Öncelikle, Google üzerinden herhangi bir anahtar kelime yazarak sorgulama yapmalısınız. Misal siyah ayakkabı yazdınız. Arama sonuç sayfasının en altında “… ile ilgili” aramalar başlığını göreceksiniz. Bu başlık altında, sorgulamaya konu anahtar kelime ile yakından ilgili long tail anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

 • Google Sorgu Tamamlama

Google kullanıcı dostu bir arama motorudur. Bu özelliğinin bir gereği olarak kullanıcılarına birçok noktada yardımcı olur. Google kullanıcılarına sağlanan yardımlardan birisi de Google sorgu tamamlama özelliğidir. Sorgu tamamlama özelliği sayesinde, daha önceki kullanıcılar tarafından sıkça sorgulanmış anahtar kelimelere dikkat edilerek tamamlamalar yapılır. Bu tamamlamaların birçoğu ise long tail keyword açısından işe yarar sonuçlar sağlar.

 • Kullanıcılar Bunları da Sordu

Google’da soru aramaları da yapılabilir. Örneğin; “ayakkabı nasıl temizlenir?” şeklinde bir sorgulama yapılabilir. Bu tür bir sorgulama ile birlikte Google, “Kullanıcılar Bunları da Sordu” şeklinde bir hatırlatma ile bizlere, daha önce Google’da sorgulanmış benzer kalıpları sunar. Örneğin; “beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir?” gibi benzer soruları karşımıza çıkarır. Bu tür soru kalıplarından yararlanmak pratik ve ücretsiz bir long tail analizidir.

 • Google Servisleri

Google servisleri de anahtar kelime analizi ve arama motoru sonuç sayfalarına yönelik çalışma açısından verimli sonuçlar sunan araçlardır. Örneğin; Google Search Console, Google Trends, Google ADS ve Keyword Planner vb. servislerden ve araçlardan yardım alarak long tail anahtar kelime analizi yapmak mümkün.

 • Forum – Blog Analizi ve Kullanıcı Soruları

Forum – blog analizi yaparak kullanıcıların ekseriyetle sorduğu, araştırdığı ve merak ettiği konu başlıklarını belirleyebilir, bu başlıklar üzerinden long tail keyword analizi yapabilirsiniz. Mesela teknoloji sektöründe faaliyet gösteren bir web siteniz varsa, teknoloji forum ve blogları ziyaret ederek buradaki kullanıcıların ne tür sorular sorduğunu belirleyebilir, web sitenizin blog stratejisini buna göre kurgulayabilirsiniz.

Sonuç/Özet

Long tail keyword (uzun kuyruklu anahtar kelime), trafik açısından short tail anahtar kelimelere kıyasla dezavantajlı olmasına karşın, doğrudan hedef kitle odaklı bir SEO stratejisi benimsemek ve organik trafik elde etmek açısından son derece avantajlıdır. Long tail anahtar kelimelerin görece düşük bir trafik hacmine sahip olması, ilgili anahtar kelime üzerinde daha düşük bir rekabet olmasına neden olacağından, yeni bir web sitesine sahip olan veya otoriter bir web sitesine sahip olmayan kullanıcılar için oldukça idealdir.

Son olarak, gerek long tail keyword gerekse short tail keyword üzerinden kurgulanan bir blog stratejisinin, SEO açısından ve organik trafik elde etme yönünden başarılı sonuçlar verebilmesi için uzman yardımı almanın en doğru yaklaşım olacağını unutmamak gerek.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?