Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Banner Reklam Nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Banner; tanıtım ve reklam amacıyla hazırlanan, özellikle ve yaygın olarak web sitelerinde ve mobil uygulamalarda içerik içinde veya sayfanın farklı bölümlerinde konumlandırılabilecek ölçülerde ya da afiş formatında tasarlanan, iletişim ve etkileşim unsurudur. Çoğu zaman logo ile bütünleşik bir formda kullanılan banner, ilgili web sitenin görsel bakımdan zenginleşmesine ve kullanıcı deneyiminin artmasına katkı sağlar.

Sabit görsel içeren bannerlar ve hareketli bannerlar olmak üzere temelde iki farklı forma sahiptir. Sabit görsel içeren bannerlar için çoğu zaman “JPEG”, “PNG” ve “WEBP” formatı kullanılırken, hareketli bannerlar içinse önceleri “SWF” ve “GIF” formatı, şimdilerde “HTML5” teknolojisi kullanılmaktadır. Ayrıca, metin ve görsellerin aynı anda kullanılabildiği ve 360° gezinebilir özellikle bannerlar da kullanılmaktadır.

Banner reklam kullanımını düzenlemek ve evrensel bir standardizasyona sahip olmasını sağlamak amacıyla belirli standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlar ile birlikte “Banner reklam nedir, türleri nelerdir, nasıl yapılır?” gibi merak konusu hususları açıkladığımız içeriğimizin, ziyaretçilerimizce dikkatle incelenmesini tavsiye etmekteyiz.

Banner Reklam Nedir?

Banner reklam, farklı amaçlar (reklam, tanıtım, pazarlama gibi) doğrultusunda hazırlanan, genellikle web siteleri ve mobil uygulamalarda kullanılan, görsel tabanlı ögelerdir. Türkçe tercümesi bakımından “poster”, “pankart”, “afiş” anlamlarına yakın bir anlam taşısa da henüz banner kavramı için net bir Türkçe karşılık bulunmuş değildir.

Banner Reklam Nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Banner kavramını, dijital reklam sektöründe yaygın kullanıldığı şekliyle “reklam görseli” olarak tanımlamak mümkün. Web siteleri ve mobil uygulamalar için değerli bir öge olan banner, kullanıldığı platformun görsel açıdan zenginlik kazanmasına ve bu sayede ziyaretçilerin dikkat etmesine olanak tanıyan, efektif ve yeni nesil bir reklam modeli olarak da tanımlanabilir.

Banner Türleri Nelerdir?

Reklam ve tanıtım amacıyla kullanılan banner, etkili bir iletişim ögesidir. Amacımız, hedefimizdeki kullanıcıların dikkatini çekmek, aksiyon almalarını sağlamaksa şu an için en başarılı yöntemin banner reklam olduğunu ifade etmek, yanlış bir önerme olmayacaktır. Peki, banner reklamlar sabit bir forma mı sahiptir, yoksa türleri var mıdır? Başlıca banner türleri şunlardır:

 • HTML 5 Banner
 • Hareketli Banner
 • Sabit Banner

Kare ve Dikdörtgen Bannerlar

Dikey Bannerlar

Leader Bannerlar

Mobil Bannerlar

200 x 200 küçük kare

120 x 600 dikey

468 x 60 banner

300 x 50 mobil banner

240 x 400 dikey dikdörtgen

160 x 600 geniş dikey

728 x 90 leaderboard

320 x 50 mobil banner

250 x 250 kare

300 x 600 yarım sayfalık reklam

930 x 180 üst banner

320 x 100 büyük mobil banner

250 x 360 üçlü geniş ekran

300 x 1050 dikey

970 x 90 büyük leaderboard

 

300 x 250 satır içi dikdörtgen

 

970 x 250 ilan tahtası

 

336 x 280 büyük dikdörtgen

 

980 x 120 panorama

 

580 x 400 netboard

     
 • HTML 5 Banner

HTML 5 formatında banner reklam hazırlanırken, dosya boyutunun azami 150 KB olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, ASCII dışı karakterler için UTF – 8 kullanılmalıdır. Son olarak, ZIP dosyası içerisinde en fazla 40 dosya bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Hareketli Banner

Hareketli banner çalışmasında, ögenin en fazla 30 saniye olması önemlidir. Ayrıca, reklamların flaşörlü olmaması gerekirken, yanıp sönmesi idealdir. Dosya formatı bakımından GIF veya HTML5 tercih edilmeli ve boyutun 150 KB’yi aşmamasına dikkat edilmelidir.

 • Sabit Banner

Sabit bannerlar için kullanılabilecek formatlar sınırlıdır. Yalnızca GIF, JPG ve PNG formatları kullanılabilir. Dosya boyutunun maksimum 150 KB olması gerekir. Reklamın yüklenme süresi bakımından optimum sonuçlar elde edilebilmesi içinse dosya boyutunun olabildiğince düşük olması gerekir.

Banner Reklam Nasıl Yapılır?

Banner reklam, oluşturulmak istenen bannera ve özelliklerine göre farklı yöntemlerle tasarlanabilir. Etkili ve ekonomik bir reklam ögesi olan banner, farklı medya özelliklerinden yararlanılarak tasarlanır. Söz konusu farklılıksa, görsel bakımdan zenginlik kazandırır ve dikkat çekici görünüm sunar. Pratik bir şekilde tasarlanabilen banner, aşağıda değinildiği üzere çeşitli araçlar yardımıyla verimli bir formda oluşturulabilir.

Banner Araçları (Online

Banner Araçları (Masaüstü)

Flash Banner

Banner Maker Pro

HTML 5 Banner

Pixia

Bannersnack

Photoshop

Canva

Illustrator

Google Web Designer

 

Banner reklam oluştururken, öncelikle güvenilir bir işletme/firma/marka imajı oluşturma motivasyonuyla hareket etmeye çalışın. İnternet kullanıcılarının her gün çok sayıda reklam ve iletiyle karşı karşıya kaldığı günümüz dijital dünyasında farklı olmak, alışılagelmişin dışına çıkmak ve en önemlisi güvenilir bir izlenim oluşturmak son derece önemli.

Banner tasarımının göreceli bir işlem olması dolayısıyla, tasarımsal ve estetik özelliklere değinmeyeceğiz. Ancak, belirtmemizde fayda var ki, zıt ve çok sayıda renk kullanımından kaçınmak, okunabilir fontlara yer vermek, zarif ve sade bir görünüm elde etmek çok daha yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, banner tasarımında dikkat edilmesi gereken diğer hususları şu şekilde sıralayalım:

 • Banner tasarımınızın boyut bakımından yüksek olması, banner reklamınızı kullanmak istediğiniz internet sitesinin hızında yavaşlamaya neden olacaktır. Bu bakımdan, banner tasarımında hız faktörünü göz ardı etmemelisiniz.
 • İnternet kullanıcılarının her gün çok sayıda bannerla karşı karşıya kaldığı gerçeğinden hareketle, alternatiflerinden farklı ve dikkat çekici bir tasarım hazırlamaya özen gösterin.
 • Tasarımınızda yer verdiğiniz ürünler veya hizmetlerin, etkileyici bir şekilde kullanıcıya aktarıldığından emin olun.
 • Her ne kadar göreceli olsa da tasarımsal anlayışınızın sadelikten ve sadeliğin sunduğu zarafetten yana olması, kullanıcı deneyimi bakımından olumlu sonuçlar elde etmenize katkı sağlar.
 • Son olarak, banner tasarımızda net bir eylem çağrısında bulunmanız, hedef kullanıcının aksiyon alması bakımından önemlidir. Örneğin hemen satın al, şimdi indir, anında yükle gibi ifadeler, tüketici davranışları üzerinde etkili olabilir.

 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?