Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Apple Harita Konum Ekleme

apple maps

Şirketinizin yerel SEO performansını iyileştirmek için Apple Haritalar’a konum ekleme işlemini yapmanız, daha fazla trafik ve satış elde etmenizi sağlayabilir.

Bilindiği üzere Google Haritalar, yerel listeleri yönetmek ve online varlığını güçlendirmek için öncelik olmaya devam ederken, Apple kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği Apple’ın kendi navigasyon aracı olan Apple Haritalar da kritik öneme sahiptir.

İçerik Tablosu

İşletmenizin Konumunu Apple Haritalara Neden Eklemelisiniz?

Apple kullanıcıları, toplam akıllı telefon kullanıcılarının yüzde %16’lık bir kısmını oluşturuyor. Toplamda Türkiye’de yaklaşık 18 milyon iPhone marka akıllı telefon kullanıcısı olduğu düşünülüyor. Apple kullanıcılarının daha yüksek bir gelir profiline sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, mevcut yazılımın haritalar uygulamasında yer almanın işletmeler açısından önemli olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Her Apple cihazı (buna iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’ler dahildir) yerleşik bir “Apple Haritalar” uygulaması ile birlikte sunulur. Apple’ın kendi uygulaması olan Apple Haritalar, “Siri” ile uyumlu olarak çalışır. Yani Apple kullanıcılarının “Siri” aracılığı ile yaptığı tüm görüşmelerde, özellikle konum odaklı incelemelerde Apple Haritalar verileri önceliklidir. Uygulama sayesinde kullanıcılar pek çok işletmeye ait incelemeleri, derecelendirmeleri, fırsatları, kampanyaları, yol tariflerini, açılış ve kapanış saatlerini, işletme iletişim bilgilerini ve genel internete açık tüm bilgileri sorgulayıp öğrenebilir.

Kısacası müşteriler, işletmenizi Apple Haritalar kullanarak inceleyebilir. Markanızın halka açık tüm bilgilerini görüntüleyebilir. Bu sayede markanızın bilinirliğiniz artar, ürün ve hizmetleriniz daha fazla kişi tarafından incelenir.

Apple Haritalar’a Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

İşletmenizin Apple Haritalar'a ekleme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

1. https://mapsconnect.apple.com/ adresini ziyaret edin.

Apple Kimliğiniz ve parolanızla oturum açın.

2. İşletmenizle olan ilişkinizi seçin.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan “Yeni Yer Ekle”de iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz:

  • Ben işletme sahibiyim

  • İşletme sahibi tarafından yetkilendirildim

Halihazırda var olan bir yer için hak talebinde bulunuyorsanız, yer ayrıntılarınızı gözden geçirebileceğiniz ve sahipliğini doğrulayabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz.;

Ayrıntıları düzenlemek için önce doğrulamayı tamamlamanız gerekir: işletmenizin bulunduğu yerin telefon numarasına gelen bir aramayı yanıtlayabilmeli veya yerinizin adını ve adresini gösteren resmi bir belge yükleyebilmelisiniz.

Doğrulandıktan sonra görünen adlar, yer durumu (açık, taşınmış veya kapalı), ülke, telefon numarası, işletme kategorisi ve işletmenizin Apple Pay'i kabul edip etmediğine ilişkin bilgiler dahil olmak üzere işletme bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz.

3. Temel işletme ayrıntılarınızı girin.

İşletme adı, adres ve telefon numarası, Google Haritalar yerel SEO'sunda olduğu gibi, bu verilerin Google işletme sayfanızla ve web sitesindeki NAP alıntılarıyla tam olarak eşleşmesi zorunludur.

Apple Haritalar kırmızı iğnesini binanıza, ana kapının yanına getirerek işletmenizin tam konumunu sağlamanız istenecektir. İşiniz bittiğinde "İleri" ye tıklayın.

4. İş için kullandığınız telefon numaranızı doğrulayın.

Apple, girdiğiniz numarayı aramak isteyecek ve girmeniz için size bir PIN numarası verecektir. Bu adım ayrıca daha sonraya ertelenebilir.

5. İş yerinizi onaylayın.

Burada işletme kategorilerinizi seçmeniz gerekiyor. Bu kategori listesi kapsamlı olabilir, bu nedenle işiniz için en alakalı ve geçerli olanı seçin. Kategori seçiminiz ne kadar net olursa, o belirli alan için o kadar fazla otorite oluşturabilirsiniz.

6. Çalışma saatlerinizi onaylayın.

Eğer 24 saat açık bir işletmeyseniz, bunu da belirtebilirsiniz. Günlere göre tüm çalışma saati detaylarını doğru bir şekilde girebilirsiniz. 

7. Şirket web sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı ekleyin.

Web sitenizin URL'sini, sosyal medya profillerinizi vb. dahil etmek için bu ayrıntıların mümkün olduğunca çoğunu doldurun. İşletmeniz ile ilgili harita üzerinden elde edilmesini istediğiniz tüm verileri eklemeniz önerilir. Uygulamadan web sitesine yönlendirme trafiğin sağlanması için işletme alan adını eklemek son derece önemlidir. 

8. İşletme bilgilerinizi gözden geçirin.

Her şeyin doğru olduğunu onayladıktan sonra “Tamam”ı tıklayın ve hepsi bu kadar. Apple Haritalar'da görünmesi için verilen standart süre bir haftadır. Ancak, Axciom, Localeze vb. gibi sendikasyon platformlarını kullanırsanız, 3 ay veya daha fazla sürebilir.

Apple Haritalar Derecelendirmeleri Nedir?

Son zamanlarda Apple, Haritalar'da bir dizi yazılım geliştirme ve güncelleme yayınladı. En önemlisi, şirket, kullanıcıların puanları ve yerlerin fotoğraflarını göndermesini sağlayan bir özelliği (ilk olarak iOS 14'ün beta sürümünde görüldü) kullanıma sundu. 

Yeni Apple Harita Derecelendirmeleri özelliği, Apple'ın işletmeler hakkında bilgi kaynakları olarak Yelp, Tripadvisor ve Foursquare gibi üçüncü taraf uygulamalara olan bağımlılıkları ortadan kaldırmak üzere tasarlanmıştır. Ziyaret ettikleri yerleri derecelendirmek veya fotoğraf paylaşmak isteyen kullanıcılar, üçüncü taraf uygulamaları kullanmak yerine Apple Haritalar uygulamasın ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Kullanıcıların tüm katkıları, kendi Apple kimlikleri ile birlikte şeffaf bir şekilde uygulamada mevcuttur. 

Apple Haritalar Derecelendirmelerinin Mantığı

Haritada fiziksel olarak ziyaret ettikleri bir yer için bir işarete dokunan Apple Haritalar kullanıcıları, beğenme/beğenmeme derecelendirme sistemini kullanarak bir yer önerme seçeneğine sahiptir. Aslında bu önerme Facebook İncelemeleri ve Önerileri'ne benzeyen bir mantıkta çalışır. 

Sistem ayrıca kullanıcıların müşteri deneyiminin farklı yönlerini derecelendirmelerini sağlar. Örneğin, işletmeniz "Ürünler" için olumlu bir puan alırken, "Hizmet" için olumsuz bir puan alabilir. Apple Haritalar derecelendirmeleri, makine öğrenimi teknolojisi tarafından desteklenir, böylece uygulama yalnızca konumu veya işletmeyi fiziksel olarak ziyaret eden kullanıcılardan derecelendirme ister.

Çevrimiçi İtibarını Artırmak İsteyen İşletmeler için Apple Haritalar’ın Önemi

Apple Haritalar derecelendirmelerinin ve kullanıcı tarafından gönderilen fotoğrafların tanıtılmasıyla birlikte Apple Haritalar'ın sürekli büyümesi ve geliştirilmesi, işletmenizin platformda listelenmesinin önemini artırmaktadır. Bu platformda yer almak, işletmenizin müşterilerin ihtiyaç duyduğu anda karşılarına çıkmasına katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla ürün ve hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilecek, doğrudan Apple kullanıcılarını hedefleyebileceksiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?