Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Google İşletme Profilinde SEO

İşletmeler hakkında bilgi almak, konum ve telefon numarasını öğrenmek isteyenlerin yüzde 97’sinin interneti kullandığını biliyor muydunuz? Şayet siz de yerel bir işletme sahibiyseniz Google Haritalar’da ve arama motorunda yapılan aramalarda üst sıralarda çıktığınız takdirde daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin sunmuş olduğunuz hizmetleri arama sonuçlarında görüntülemesi size çok az emekle yüksek getiri sağlayabilir.

Google İşletme Profilinde SEO

Bunun için Google My Business işletme profilini açmanız ve gerekli bazı optimizasyon çalışmalarını yapmanız çok önemli. Bilmeyenler için belirtelim: Google My Business, Google tarafından sağlanan ve işletmenizin internette görünürlüğünü arttıran ücretsiz bir platform. Bu sayede örnek vermek gerekirse Bağcılar’da faaliyet gösteren bir spor salonu “Bağcılar spor salonu” şeklinde yapılan aramalarda diğer sitelerden önde, harita üzerinde görüntülenebiliyor.

Rehberin devamında rekabetin yüksek olduğu sektörde diğer işletmelerin önüne nasıl geçebileceğinizi ve Google işletme profilinizi nasıl optimize edebileceğinizi anlatacağız. Fakat öncesinde Google’ın yerel arama sonuçlarında sıralama yaparken neleri baz aldığına kısaca değinmekte fayda var.

Google Yerel Arama Sonuçlarını Neye Göre Sıralıyor?

Kesin ve net bir formülü olmasa da tecrübelerimiz Google’ın bu noktada üç kriteri göz ettiğine işaret ediyor.

Alaka ve Uygunluk Düzeyi

Ziyaretçiler her ne aratıyorsa işletmenizin ilgili anahtar kelimelerde faaliyet göstermesi gerekir. İşletmenizin arama sıralama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alması için Google’ı bu bilgilerle sürekli beslemeniz şart.

Uzaklık ve Mesafe

İsminden de anlaşılacağı üzere aramayı yapan kullanıcının konumuna olan uzaklığınız sıralama sonuçlarını etkileyebilir. “Bağcılar” ilçesindeki bir ziyaretçinin karşısına “Tuzla”dan bir işletmenin çıkması çok alakasız olurdu, değil mi?

Bu arada eğer arama yapan ziyaretçinin konumu kapalıysa Google geçmiş konumlara dayalı bir tahminde bulunarak sonuçları sıralar.

İşletme Tanınırlığı

Son olarak Google işletmenizin ne kadar tanındığını ve ziyaretçiler tarafından puanlandığını göz önünde bulundurur. İşletmenize verilen bağlantılar, firma isminin diğer web sitelerinde geçmesi gibi detaylar arama motoru tarafından tanınırlığınızı arttırır. Bu da sıralamaya etki eder.

Google Işletme Profilinde Seo Nasıl Yapılır?

Bu satırlara kadar okuduysanız Google My Business profilinin işletmeniz için ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Sadece profil açmakla kalmayıp yapacağınız bazı ufak optimizasyon çalışmalarıyla işletmenizin yerel aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilmeniz mümkün.

Bunun için yapmanız gerekenleri 8 alt başlıkta toparlayabiliriz.

1. İşletmenizi doğrulayın

Yapacağınız ilk iş kesinlikle bu olmalı. İşletme profilini oluşturmanızın ardından Google adresinize 4 haneden oluşan bir doğrulama kodu gönderir. Posta ile gelen bu kodu girdikten sonra işletmenizin belirttiğiniz adreste olduğunu teyit etmiş olursunuz.

2. Profilinizin tüm bilgilerini doldurun

Doğrulama işlemini yaptıktan sonra profilinizdeki sizden istenen tüm bilgi hanelerini doldurmanızda fayda olacaktır. Bu kutucukların büyük çoğunluğu opsiyoneldir, yani doldurmasanız da olur normalde. Ancak bugüne kadarki tecrübemiz sizden istenen tüm bilgileri girmenin daha faydalı olduğuna işaret ediyor.

İşletmenizin ismi, adresi, web sitesi linki, telefon numarası ve kategorisini doğru bir şekilde doldurmak sıralamanıza mutlaka etki edecektir. Daha sonra fırsat buldukça “Hizmetler” kategorisini de doldurabilirsiniz. Burada işletmenizin müşterilere sunduğu hizmetlere yer verebilir, eğer restoran sahibiyseniz menünüzü paylaşabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterileri cezbetme imkânınız artmış olacaktır.

3. İşletme bilgilerini sürekli güncel tutun

Google My Business’te Google’ın sizden istediği tüm bilgileri girdikten sonra bu bilgilerin güncel kalmasını sağlamak da önemli. İlla ki arama yaparken fark etmişsinizdir, bilgileri güncel olmayan birçok işletme mevcut. Ya telefon numarası değişmiştir ya da çalışma saatleri. Bu gibi durumlar size 1 yıldız şeklinde geri dönüp sıralamanıza olumsuz etki edebilir. Bu yüzden tatile çıkıp dükkanı kapattığınızda veya resmi tatillerde kapanacaksanız bu bilgiyi müşterilerinize paylaşmanız çok önemli.

Aksi takdirde Google’da Pazar günleri açık gözüküyorsanız ve bu sebeple müşteriler adresinize gelip dükkanı kapalı görürse bunun size geri dönüşü 1 yıldız şeklinde olacaktır.

4. Bilgilerin tutarlı olması şart

Google My Business’deki işletme profilinize girdiğiniz bilgilerin doğru olması tek başına yeterli olmayabilir. Aynı zamanda internet sitenizdeki bilgilerle işletme profilinizin de örtüşüyor olması gerekli. Özellikle isim, adres ve telefon numarası gibi detaylar işletme profilinde farklı, web sitesinde farklı ise Google tarafından ceza yeme riskiniz olduğunu söyleyebiliriz.

5. İşinizle en çok alakalı olan kategorileri seçin

Google işletme profili için SEO optimizasyon çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de doğru kategori ve hizmet seçimidir. Bu, Google’ın organik arama sonuçları sayfasında işletmenize yer verirken değerlendirdiği en önemli kriterdir.

My Business sayfasında kategori seçerken bir ana kategori, 9 tane de alt kategori vardır. Her sektöre hitap edebilmesi için Google toplamda 4 bin kadar alt kategoriye sayfasında yer vermiş durumdadır. Bu kategorilerin içinden işletmenizi en iyi tanımlayanları seçmeniz şart. Öyle ki doğru kategori seçimi yaptıktan sonra sıralamada 5-10 sıra öne çıkan müşterilerimiz bile oldu.

6. Fotoğraf seçimine özen gösterin

Müşteriler ziyaret edecekleri dükkan, ofis veya restoranın fotoğraflarını görmek isterler. Uzman bir fotoğrafçıyla çalışıp profesyonel çekimler yaptıktan sonra bunları işletme profilinize yükleyebilirsiniz. Bu potansiyel müşterilerinize “güven” duygusu verir. İşletmenin içinden ve dışından çekilmiş fotoğraflar, eğer bir menü varsa günce görseli, sunduğunuz hizmetleri tanımlayabilecek kısa videolar mutlaka Google My Business profilinde yer almalı.

7. Daha fazla yorum almaya çalışın

Tüm adımları tamamlayıp Google işletme profilinizi başarıyla oluşturduktan sonra sıra mümkün olduğunda fazla yorum ve olumlu değerlendirme almaya çalışmak olmalı. Bu yorumlar yalnızca profilinizin organik olarak büyümesini sağlamakla kalmaz, CTR oranını da yükselterek daha fazla müşteriye ulaşmanıza imkân sağlar.

Bunun için müşteri ve ziyaretçilerinizi değerlendirme yapmaya yöneltecek bazı teşvik edici hareketler şöyledir:

  • Fiziksel olarak işletmenizi ziyaret eden müşterileri değerlendirme yapmaya yönlendirin. Bunun için indirim kampanyaları yapabilir veya kolay erişim için QR kodu oluşturabilirsiniz.
  • Spam yorum yapmaktan veya ücretli yorum satın almaktan mutlaka kaçının. Günümüzde botlar yapay zeka yardımıyla gayet gerçekçi duran yorumlar bırakabiliyorlar. Ancak uzun vadede bu faydadan çok zarar getirebilir.
  • 200 karakter ve daha fazlasından oluşan değerlendirmeler Google tarafından değerli kabul edilir. Müşterilerinizin uzun yorumlar bırakması işletmeniz için çok faydalı olacaktır.
  • Aldığınız değerlendirmelere mutlaka cevap verin. Eğer müşteri 1 yıldız bırakmışsa bu durumun tekrarlanmaması için gereken önlemleri alın. 5 yıldızlı yorumlara da teşekkür etmeyi sakın unutmayın.

8. Google My Business gönderilerini ihmal etmeyin

Malum olduğu üzere artık işletmenizle alakalı gelişmeleri gönderi olarak paylaşabilme imkanı Google My Business’e geldi. Yerelde gücünüzü arttıracak bu gönderilerden en az 10 tane hazırlayıp yayınlamanız uzmanlar tarafından öneriliyor. Web sitenizde halihazırda yayınlanan içeriklerden de seçebileceğiniz bu gönderiler sayesinde ziyaretçi etkileşimini artırabilmeniz mümkün. Eğer kampanya ve promosyon düzenliyorsanız bunun duyurusunu da yine bu gönderiler aracılığıyla yapabilme imkânınız var.

Click to Peak olarak müşterilerimizin Google My Business işletmeleri için de SEO çalışması yürütüyor, en yüksek verimi ve faydayı alabilmeleri için çeşitli müdahalelerde bulunuyoruz. Siz de yerel arama sonuçları sayfasında rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız bizimle iletişime hemen geçebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?