Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Yandex Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Yandex, Rusya’nın geliştirdiği kullanışı kolay ve pratik bir arama motorudur. Birçok alanda kolaylık sağlayan Yandex, aynı zamanda haritalarda konum bulmamıza da olanak tanır. Seyahatlerde sıkça kullandığımız Yandex haritalar uygulaması, en popüler konum – lokasyon bulma araçları arasında yer alır.

İçerik Tablosu

Yandex Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Lokasyon bulma konusunda en sık kullanılan uygulamalardan birisi olan Yandex haritalar uygulamasını daha pratik bir şekilde kullanabilmeniz adına, sizlere Yandex hesabınıza erişim sağlamanız, eğer Yandex hesabınız yoksa bir an önce oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. 

Yandex haritalar da yer alan en önemli unsurlardan birisi de şüphesiz harita kayıt bölümüdür. Harita kayıtın önemini birçok işletme/marka/firma bilmekte, ancak ne denli önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek gerekirse; bulunduğunuz yerde ki çilingir ustasından en leziz lokantalara kadar her türden işletme, Yandex haritalar sayesinde kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Bu alanda çoğu pelerinsiz kahraman, kullanıcıların işine yarayacağını düşündüğü kurum ekleme özelliğini kullanarak bizlere yardımcı olmaktadır. O halde, Yandex’in bu işlevsel özelliğini, yani Yandex harita kaydı yapma, iletişim bilgileri ekleme, konum bilgisi girme vs. işlemlerin nasıl yapılacağını paylaşalım.

Yandex Harita Kaydı Oluşturma

Yandex haritalar uygulamasına kurum ve yer eklemek aslında oldukça pratik birkaç adımdan oluşan kısa bir işlemdir. Daha öncesinde Google haritalar üzerinden bu işlemleri yaptıysanız, Yandex harita kaydı işlemini son derece kolay bir şekilde tamamlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yandex harita kaydı için;

 • Yandex haritalara kurum, kuruluş, şirket, bölge eklemek için öncelikle Yandex rehber hesabınıza erişim sağlamanız gerekmektedir. Yandex bu alanda birçok kolaylık sağlamaktadır; kayıt olduğunuz e posta adresini anımsamıyorsanız, bu alana telefon numarasını girerek ya da adınızı girerek erişim sağlayabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra bu alanda sizleri “Firma Adı Girin” bölümü karşılamış olacak. Bu alana tıklayarak önce firma adınızı daha sonra firma kategorinizi ekleyerek devam edin.
 • Sonra ki adımda şirketinizin, dükkanınızın vb. fiziki olup olmadığını sorgulayan “Müşterilerinizin sizi ziyaret edebileceği yeriniz var mı?” sorusuyla karşılaşacaksınız. Burada iki seçenek bizi karşılıyor;
 • Evet, bir ofisimiz/mağazamız/şubemiz var
 • Hayır, bir yerimiz yok. Bizimle sadece online iletişime geçilebilir.
 • Bu alanda açılan bölümde “Ofisiniz Nerede Bulunuyor?” sorusuyla kurum veya şirketinizin adres bilgilerini girmeniz talep edilmekte. Tüm uygulamada olduğu gibi bu alanda da birçok pratik seçenek sizleri beklemekte. Bu alana açık adresinizi girebilir yahut yakındaki yerlere bakarak adresinizin doğruluğunu teyit edebilirsiniz.
 • Adresinizi doğru bir şekilde yazmanız elbette önemli; ancak, hatalı veya eksik bir adres girmeniz halinde daha sonra değişiklik yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölümde unutulmaması gereken bir durum da “Daha Sonra Yeni Şubeler Ekleyip Bunları Zincire Dahil Edebilirsiniz” bilgisi.
 • Bu alanda müşterilerin sizlerle nasıl ve nereden iletişim kuracağını seçmeniz gerekiyor. Bu alana web sitenizi girebilir, telefon numaranızı ekleyebilir aynı zamanda sosyal ağlarınızı da belirtebilirsiniz. Bu alanda kurumsal bir telefon numarası ve aynı şekilde kurumsal bir web sitesi, kurumsal bir sosyal ağ, müşterileriniz gözünde son derece profesyonel bir imaj kazanmanıza yardımcı olacaktır.
 • “Sizinle Nasıl İletişime Geçelim?” sorusunun altında yer alan iki bölümü de dikkatli ve doğru bilgilerle doldurmanızı gerekli. Bu iki bölümü doldurduktan sonra, SMS ile onayla ve telefon ile doğrula seçenekleri çıkmaktadır.
 • Telefon ile doğrulama seçeneğinin daha pratik olduğunu düşünerek size bu yolu tavsiye ediyoruz. Telefon numaranızı girdikten sonra telefonunuza bir onaylama kodu gelecektir. Bu alanda bilinmesi gereken, iki dakika içerisinde bu doğrulama kodunu doğru bir şekilde ilgili alana yazmanız olacaktır.
 • Doğrulama işlemini sorunsuz bir şekilde tamamladıktan sonra Yandex rehber paneline erişim sağlayacaksınız.

Yandex Rehber Paneli

Yandex rehber panelinin ilk bölümü “Kurum Hakkında” sıklıkla ziyaret edeceğiniz bir alan olmakla birlikte birçok alt başlığa ayrılarak size tüm alanlara hakim olma fırsatı tanımaktadır. Panel ekranında karşınıza çıkacak seçeneklere ve fonksiyonlarına ilişkin bilinmesi gereken noktalara değinmek yararlı olacaktır:

 • Veriler

Veriler üzerinden işletmenizin genel verilerine ulaşabilir ve önemli pek çok işlemi bu sekme üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İşletmenizin hangi günler tatil veya kapalı olduğunu ayarlamayı unutmayın. Ziyaretçilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin size ait bilgilere doğru bir şekilde ulaştığından emin olun. İşletmenize dair verdiğiniz bilgilerin eksik ya da hatalı olması, ziyaretçilerinizin işletmenize olan güvenini sarsabilir.

 • Fotoğraflar

Bir işletmeyi daha önce deneyimlememiş bir tüketicinin dikkatini çekmenin et etkili yolu, görsel içeriklerdir. Fotoğraflar sekmesi, işletmenizin dijital kimliğini ve prestijini artıran en etkili araçlar arasında yer alır. Bu nedenle, fotoğraflarınıza azami özeni göstermeniz, geri dönüşüm oranınızı artırmak adına en doğru yaklaşım olacaktır. Söz gelimi, ev yemekleri sunan bir lokantaya sahipseniz; ev yemeklerinizin yüksek kaliteli görsellerini paylaşabilirsiniz.

Görsel içerikler, bir işletmenin dijital platformlardaki vitrinidir. İşletmeniz hakkında herhangi bir fikri olmayan Yandex kullanıcıları, işletmenize ilişkin paylaştığınız görseller sayesinde fikir sahibi olacaktır. Hedef kitlenizin olumlu bir izlenime sahip olabilmesi, seçtiğiniz fotoğrafların etkileyici ve dikkat çekici olmasına bağlıdır.

 • Yayınlar

Bu alanda işletmeniz ile ilgili yayınlardan bahsetmeniz gerekmekte. Söz gelimi, işletmenizi ziyaret eden popüler ve fenomen biri ile ilgili yazılı veya dijital basında çıkan bir haber olabilir. Bu tür yayınlar, işletmenizin dijital itibarını artıracaktır. Bu sayede, online kimliğinizi güçlendirecek ve satış hacminizi artırabileceksiniz.

 • Yorumlar

Yorumlar sekmesinde ise kullanıcıların sizlerle ilgili yorumları yer almakta. İşletmenizden edindiği olumlu deneyimleri güzel bir dille ifade eden yorumları paylaşmanız, işletmenizden herhangi bir ürün/hizmet almamış kişilerin etkilenmesini ve işletmenize dikkat etmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?