Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google Haritalara (Maps) Reklam Verme

Google Haritalar (Google Maps), Google tarafından kullanıcıların ücretsiz hizmetine sunulan çevrim içi haritalama servisidir. Google Haritalar, API (uygulama programlama arayüzü) desteği sayesinde diğer sitelerin de haritalama servisinden yararlanabilmesine olanak tanımakta. Google Haritalara (Maps) reklam verme; yakında bulunan tüketicilerin/müşterilerin dikkatini çekmek amacıyla başvurulan son derece etkili bir dijital reklamcılık yöntemidir.

Google Haritalara (Maps) Reklam Verme

İşletme sahipleri için en önemli nokta; rakip işletmelerin önüne geçerek rekabet ortamında ayakta kalmak ve geleceğe ilişkin finansal hedeflerini gerçekleştirebilmek için mevcut müşteri hacmini artırarak ilerlemektir. Bu hedeflere ulaşabilmek amacıyla başvurulabilecek birkaç farklı metot mevcut. Bu metotlar arasında en etkili sonuçlar veren yöntem, Google haritalara reklam vermektir. İşletmeler, Google haritalardaki reklamlar sayesinde müşterilerin işletmelerine gelmesini kolaylaştırabilir.

Google Harita (Maps) Reklamı Nedir?

İşletmelerin müşterilerce daha kolay bulunmasını sağlamak, satış hacmini artırmanın birincil koşuludur. Google harita reklamı, yani Yerel Arama Ağı Reklamı sayesinde işletmelerin haritalarda daha kolay bulunması mümkündür. Dijital reklamcılığın bu yöntemi ile elde edilen sonuçların etkileyiciliği, bugünün birçok işletmesini bu yönde aksiyon almaya teşvik etmekte. Ayrıca, Google haritalara reklam vermenin ne denli makul bir bütçe gerektirdiği göz önüne alındığında, bu yönteme olan ilgi katlanarak artmakta.

Google haritalama servisi, dünyanın en sık kullanılan haritalama servisleri arasında yer alır. Bu bakımdan, Google harita reklamı vermek, Google Maps aramalarında öne çıkmayı sağladığı için büyük bir kullanıcı hacmiyle etkileşim kurulmasına yardımcı olur. Söz gelimi “Yakınımdaki Kafeler” şeklinde yapılan aramalarda reklam veren işletmelerin kısa sürede bulunmasını amaçlayan Google harita reklamları, işletmelerin tercih edebileceği en verimli birkaç dijital reklam kampanyasından biridir.

Google Harita Reklamı Nasıl Ayarlanır?

Google harita reklamı verebilmek için kampanya türü olarak “Arama Ağı” opsiyonu seçilmeli ve yerele uygun biçimde anahtar kelime düzenlemesi yapılmalıdır. Ardından, Google harita reklamı verebilmek için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Google ADS (eski adıyla AdWords) hesabınızda yer uzantılarını etkinleştirin. Google harita reklam türünün arama ağı reklamlarının bir uzantısı olduğu ve yer uzantıları üzerinden verildiği unutulmamalı.
  • Google MyBusiness ayarlarınızı yapılandırın ve etkin duruma getirin.
  • Arama ağı reklamınızda yer hedeflemeyi kullanın ve yere göre teklif verin.
  • Müşterilerinizin arayabileceği yerel terimlere göre anahtar kelimelerinizi optimize edin.

Google Harita Reklamı Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Google harita reklamı vererek Google Maps’in muazzam trafik hacminden yararlanmak isteyen işletme sahipleri, bu reklam türünün maliyetini merak etmekte. Arama ağı reklamlarının harita görünümü veya yer uzantısı bölümü, reklamlarda tıklama başına maliyet üzerinden hesaplama yapılır.

Yer Ayrıntılarını Alma Tıklamaları

Arama sonuçlarındaki reklamların daha fazla bilgi almak için genişletilmesi halinde tıklama kabul edilir.

Yol Tarifi Alma Tıklamaları

Yol tarifi, adres tıklaması alındığı takdirde tıklama başına maliyet ödenir.

Mobil Cihazlardaki Tıklamalar ve Ara Tıklamaları

Reklamda yer alan telefon numarasına, aramak amacıyla tıklanması halinde ödeme yapılır.

Web Sitesi Tıklamaları

Verilen reklam üzerinden yapılan web sitesi tıklamalarında da tıklama başına maliyet ödenir.

Google Harita Reklamı Faydaları

Google, kullanıcılarına ücretsiz sunduğu haritalama servisine doğrudan reklam almadığı için direkt Google haritalar özelinde reklam kampanyası düzenlemek şu an için mümkün değil. Ancak, reklam verenlere yönelik Google AdWords servisi üzerinden metin ya da görüntülü reklam ağında kampanyalar düzenlenerek Google harita reklamı verilebilir. Bu şekilde verilecek reklam sayesinde Google haritaların trafik hacminden yararlanılarak muazzam bir etkileşim elde edilebilir.

Google haritalar, işletmelerin Google kullanıcıları tarafından görüntülenmesini, arama sonuç sayfasında yer almasını ve bu sayede etkileşim kazanmasını sağlayan ücretsiz haritalama servisidir. Bu nedenle, bilinirliğini artırmak isteyen her işletmenin Google haritalara kayıt olması son derece önemlidir. İşletmenin Google haritalara kaydedilmesi ile beraber haritalı aramaların sonuç sayfalarında görüntülenen işletmeler, mevcut tüketici hacmini artırma fırsatı yakalar.

Google’ın sunduğu bir başka önemli servis olan Google Rehber aracılığıyla işletmelere ait sayfalar düzenlenebilir, paylaşılan bilgilerin yanı sıra görsel içerikler de eklenebilir. Bu sayede, işletmenin mevcut ve potansiyel müşterileri, işletme hakkında deneyimlerini içeren yorumlar yazabilir, değerlendirmede bulunabilir. Yapılan değerlendirmeler ve yorumlar, ilgili işletme hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kullanıcılar içinse oldukça güçlü birer referans teşkil eder.

Google haritalara kayıt olduktan sonra Google Maps reklamı üzerinden dijital pazarlama stratejisi geliştirilebilir, düzenlenen reklam kampanyası sayesinde satış hacmi artırılabilir. Bir işletmenin kısa – orta – uzun vadeli finansal hedeflerine ulaşabilmesi adına son derece etkili bir yöntem olan Google harita reklamı, her gün milyonlarca Google kullanıcısı tarafından kullanılan haritalama servisi üzerinden doğal ve yoğun bir trafik elde edilmesine yardımcı olur.

Özetle, Google Harita (Maps) reklam kampanyası; günün rekabet ortamında ayakta kalabilmenin, rakipler ile mücadele edebilmenin ve ekonomik hedeflere ulaşabilmenin en önemli aracı olan dijital reklamcılığın etkili bir aracıdır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?