Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google ADS Reklam Verme

Pazarında önemli bir yere sahip olan ve daha büyük hedefler için satış hacmini artırmak isteyen bir marka veya büyük hedeflere sahip olan ancak şu an için mütevazı bir işletmeye sahip olabilirsiniz. Bir web sitesi açmış, temin ettiği ürün veya hizmeti pazarlamak isteyen yeni bir girişimci de olabilirsiniz. Her durumda, tüketicilere sunduğunuz ürün veya hizmetin hedef kitlenizle etkileşim kurması gerekecektir. Peki, hedef kitlenizle etkili ve kalıcı bir etkileşim kurmak için ne yapmalısınız, nasıl bir yol izlemelisiniz?

İçerik Tablosu

Google ADS Reklam Verme

Bir web sitesinin dijital dünyadaki varlığını korumak, hedef kitlesinin kolaylıkla ulaşabildiği bir erişim gücüne sahip olmak ve milyonlarca kullanıcıya sahip Google’ın bu gücünden faydalanmak için başarılı pazarlama ve reklam çalışmalarında bulunmalısınız. Hedef kitlenize uygun SEO gücü yüksek içeriklerin yardımıyla, Google arama sonuçları sayfasında üst sıralara yerleşmelisiniz. Ancak, ezici ve güçlü rekabet ortamına sahip sektörlerde erişim gücünü koruyabilmek için salt SEO çalışması yeterli değildir.

Rekabet edilen çok sayıda işletmenin yer aldığı sektörlerde faaliyet gösteren bir işletmenin başarılı sonuçlar alabilmesi; SEO gücü yüksek içerikler yayınlamanın, dijital itibarını ve prestijini artırmanın yanında ulaşılabilirlik performansını da artırması gerekir. Bunun için, Google ADS reklam verme opsiyonu kullanılır. Google tarafından sunulan ücretli reklamcılık hizmetinden yararlanan bir web site; alternatiflerine ve rekabet ettiği sitelere kıyasla çok daha fazla kullanıcı ile etkileşim kurar ve bu sayede satış hacminde kısa vadede dahi büyük bir artış elde eder.

Google ADS reklam verme işlemi sayesinde, ekonomik bir bütçe kullanarak hedef kitle ile etkili bir etkileşim sağlanır. İşletmeler/firmalar/markalar için gayet başarılı sonuçlar veren Google ADS reklam verme işlemi, aşağıda sıralanan adımların takip edilmesiyle birlikte kısa sürede ve pratik biçimde tamamlanır. Bu reklam aracının sağlayacağı etkileşim gücünün farkında olan ve bu güçten yararlanmak isteyen; ancak, Google’da yayınlanması için nasıl reklam verileceğini bilmeyen kişiler;

  • İlk olarak, yalnızca Google reklam hizmetleri değil, Google’ın kullanıcılara sağladığı hizmet ve araçların tamamından yararlanabilmek için gmail edinmelidir. Edinilen gmail hesabını kullanarak Google Adwords sistemine kayıt olmalısınız. Kayıt sürecinde, edindiğiniz gmaili ve bu gmail için belirlediğiniz şifreyi kullanmalısınız. Bu adımları tamamladıktan sonra, Google Adwords hesabı edindiğinize ilişkin bir bildirim alacaksınız.
  • Google Adwords hesabı edindikten sonra; kampanyanız için isim belirlemeniz gerekmekte. Kampanya isminizi belirlerken, ifa ettiğiniz hizmet veya satışa sunduğunuz ürünle bağlantılı ve ilgi çekici bir isim olmasına özen göstermelisiniz. 
  • Reklamınızın yayınlanacağı konumu belirlemelisiniz. Bunun için, “Ben Seçmek İstiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu sayede, ürün/hizmet sağlayamadığınız konumlarda reklamınız yayınlanmayacak ve reklam bütçenizi daha verimli kullanmış olacaksınız.
  • Reklam bütçenizi belirleyeceğiniz aşamayı tamamlamadan önce, reklam için ne kadar bir harcama yapacağınızı değerlendirmeniz gerekir. Bütçeniz; faaliyet gösterdiğiniz sektörün rekabet zorluğuna ve mali gücünüze göre değişecektir. Başta bu faktörler olmak üzere, bütçenizi belirlerken dikkat etmeniz gereken tüm faktörleri detaylı bir şekilde etüt etmelisiniz. Belirlediğiniz bütçenin eksik ya da fazla olduğunu düşünüyorsanız, sonraki aylarda bütçe değişikliği yapabilir, ideal miktara ayarlayabilirsiniz. Son olarak, belirlediğiniz anahtar kelimelerin de fiyatlandırmaya doğrudan etki ettiğini ifade edelim. Bütçenizi belirlerken bu noktayı da göz ardı etmemelisiniz.
  • Anahtar kelime aşaması, reklam çalışmasından beklenen yararı elde edebilmeniz adına çok önemli bir aşamadır. Anahtar kelime belirlerken, hedef kitlenizin size ulaşabilmesi, etkileşim kurabilmesi için arama motoruna ne yazabilir sorusu üzerinden hareket etmeniz, nokta atış anahtar kelimeler belirleyebilmeniz adına doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu noktada, çeşitli anahtar kelime araçlarını kullanarak daha profesyonel sonuçlara da ulaşabilirsiniz.
  • Bu noktaya kadar sıralanan adımları tamamladıysanız, faturalandırma aşamasına geçebiliriz. Faturalandırma aşamasında sizden birtakım bilgiler talep edilir. Bu bilgiler; adres, telefon, ödeme bilgileri vb. bilgilerdir. Faturalandırma için gereken bu bilgileri gerekli yerlere eksiksiz girmelisiniz. Ardından, kredi kartı ile ödeme yapabilir veya diğer ödeme araçlarını seçebilirsiniz. Eğer promosyon kodunuz bulunuyorsa, promosyon kodunuzu girerek indirim elde edebilirsiniz.
  • Son olarak; Google reklam verme işlemi tamamlandıktan sonra, reklam kampanyanıza dair durum raporlarını takip etmelisiniz. Söz konusu raporlar, sonraki süreçlerde daha isabetli ve verimli reklam kampanyası düzenleyebilmeniz adına gereken bilgiyi sağlar.
  • Sizlerle paylaştığımız adımları takip ederek, Google reklam verme işlemini kısa zamanda ve hayli pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Reklamınızın yayınlanmasıyla birlikte, ticari geleceğinizi güvence altına alabilir ve kazanacağınız yeni müşterilerle satış hacminizi artırabilirsiniz.

Google ADS Reklam Verme Sıkça Sorulan Sorular

Neden Google ADS Reklam Vermeliyim?

Bireylerin tüketim alışkanlıkları, dijitalleşmenin ve yaygın internet kullanımın bir sonucu olarak artık daha çok Google üzerinden ilerliyor. Tüketiciler, gereksinim duydukları ürüne veya hizmete ulaşmak için geleneksel yöntemler yerine Google’da arama yaparak kendisi için en ideal olduğunu düşündüğü ürünü veya hizmeti satın alıyor. Bu nedenle, şirketler/firmalar/markalar ticari varlıklarını korumak ve ezici rekabet ortamında ayakta kalabilmek için dijital dünyada da var olmak istiyor.

Şirketler ve işletmeler rakiplerinin önüne geçmek, ortak müşteri pazarından en yüksek geri dönüşüm oranına sahip olmak ve hedef kitlesini artırarak satışına hacim kazandırmak için mutlaka dijital reklamlardan yararlanmalıdır. Aksi halde, Google’dan araştırma yaparak aradığı ürünü veya hizmeti satın alan milyonlarca tüketici fırsatı kaçırılmış olacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere Google ADS üzerinden reklam vermek; günümüz koşullarında ayakta kalabilmenin bir gereğidir.

Google’da Reklam Vermek İçin Anahtar Kelimeleri Nasıl Belirleyeceğim?

Anahtar kelime, reklam başarısını etkileyen belki de en önemli faktördür. Zira, belirlediğiniz yanlış bir anahtar kelime, hedef kitlenizin size ulaşmasını zorlaştıracak ve reklam hizmetinden beklediğiniz yararı elde edememiş olacaksınız. Anahtar kelime belirlerken nasıl hareket edeceğinizi bilmiyor veya bu noktada tereddüt yaşıyorsanız; manuel belirleme, anahtar kelime araçlarını kullanma ve profesyonel yardım alma olmak üzere üç farklı yönteme başvurabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri manuel belirleme yöntemi; hedef kitlenizin size ulaşabilmesi için Google’a ne yazması gerektiğinden yola çıkarak en doğru anahtar kelimeyi bulmaktır. Anahtar kelime araçları ise, hangi keywordlerin ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu gösteren araçlardır. Bu araçları kullanarak anahtar kelime belirlemesi yapabilirsiniz. Son olarak, profesyonel reklam ajanslarına başvurabilir ve gerek anahtar kelime belirleme gerekse Google reklam verme sürecinin tamamında profesyonel yardım alabilirsiniz.

Google'da Reklamlarımın Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Google reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edebilmek için “Google Analytics” aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, Google tarafından sunulan istatistiklerin raporlandığı ücretsiz bir araçtır. Bunun yanı sıra, reklam verdiğiniz anahtar kelimeleri Google üzerinden sorgulayarak web sitenize ait reklamın yayınlanıp yayınlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Web Sitesi Olmadan Google’a Reklam Verebilir Miyim?

Google reklam hizmetlerinden yararlanabilmek için mutlaka web sitesi sahibi olmanıza gerek yoktur. Bir web sitesine sahip olmadan da Google’da reklam verebilirsiniz. Bunun için Google MyBusiness profili oluşturmalısınız. Ücretsiz bir şekilde oluşturacağınız Google MyBusiness profilinizi kullanarak web sitesi olmadan Google reklamı verebilirsiniz. Daha fazlası için reklam yönetimi kategorimizi inceleyebilirsiniz

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?