Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Google Reklamları (Google Ads) Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Google Reklamları (Google Ads), dünyanın en popüler arama motoru Google tarafından geliştirilmiş ve yine Google kullanıcılarına sunulmuş dijital reklamcılık hizmetidir. Tıpkı Bing Ads gibi Google Ads ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelime ile ilişkilendirilir ve Google arama sonuç sayfasının en üstünde ve en altında olmak üzere konumlandırılır. Google Ads, önceleri Google AdWords ismi ile kullanıcılara hizmet vermekteyken 2019 yılında yapılan bir güncelleme ile bugünkü ismine sahip olmuştur.

Google Reklamları (Google Ads) Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Google Ads (Google Reklamları) Nedir?

Google Ads, tüketicilere arz edilen ürün ve hizmetlerin dijital reklam kampanyaları ile çok sayıda kullanıcıya ulaştırılmasına olanak tanıyan reklam servisidir. Online bir platform olan Google Ads, tıklama başına ödeme maliyeti (PPC) üzerinden çalışır. Bir diğer ifadeyle, bir Google kullanıcısının ilgili reklama tıklaması halinde reklam verenin ödeme yapması gereken bir prensiple hizmet verir. Reklamların kısa zamanda çok sayıda kullanıcıya ulaştırılmasını sağlayan Ads, bugünün en etkili dijital reklam araçları arasında yer alır.

Reklam veren tarafından belirlenen anahtar kelimeler ile ilişkilendirilen reklamlar, ilgili anahtar kelimelerin kullanıcılar tarafından aratılması sonucunda arama motoru sonuç sayfasının en üstünde, sağında veya en altında görüntülenir. Google Ads ile oluşturulan reklamlarda hedef kitle, yaş grubu aralığı, cinsiyet vs. demografik kriterlere göre seçim yapılabilir ve nokta atış bir reklam kampanyası düzenlenebilir. Ads reklamları; Google Arama Ağı Reklamları ve Görüntülü ve Video Reklamlar olmak üzere iki başlıkta incelenir.

SERP (arama motoru sonuçları sayfası) üzerinde gösterilen metin reklamlarına Arama Reklamları; çeşitli internet uygulamalarında (YouTube dahil olmak üzere) gösterilen reklamlara ise Görüntülü ve Video Reklamlar denir. Söz konusu reklam türlerinde efektif ve optimum reklam kampanyaları düzenleyerek ürün ve hizmetlerin müşteriler nezdinde dikkat çekmesi, farkındalık kazanması ve dolayısıyla satış hacminin artması mümkündür.

Google Reklamları (Ads) Ne İşe Yarar?

Google Ads, Google aracılığıyla erişilebilen her türden on – line platformda reklamların yayınlanmasını sağlar. Dijital reklamcılık servisi bulunan birçok arama motoru mevcut olmakla birlikte Google’ın popülerliği, kullanıcı sayısı, erişim hacmi ve etkileşim potansiyeli gibi hususlar dikkate alındığında en etkili dijital reklamcılık servisinin Google, yani Ads olduğu açıktır. Özellikle ürün ve hizmet sunan e – ticaret siteleri için mutlaka yararlanılması gereken bir reklamcılık servisidir.

Tüketicilerin davranış trendi incelendiğinde Google’ın ne denli önemli bir yer tuttuğu açıkça görülür; kullanıcılar herhangi bir ürün veya hizmetten yararlanmak istediğinde öncelikle Google’a başvurur. Bu nedenle, tüketicilere arz edilen herhangi bir ürün veya hizmetin satış hacmini artırmak isteyen işletmelerin, markaların veya firmaların Google Ads hizmetinden yararlanması en doğru yaklaşım olacaktır. Ancak, Ads servisinden beklenen başarının elde edilebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Google Reklamları (Ads) kampanyalarından hedeflenen başarı ve faydanın elde edilebilmesi, ancak profesyonel ve deneyimli bir Google reklam ajansından hizmet almakla mümkündür. Zira, bir işletmenin nasıl bir reklam modeline gereksinim duyduğu, bir ürünün veya hizmetin optimum etkileşim elde edebilmesi adına nasıl bir dijital reklam çalışması yapılması gerektiği gibi hususlar, bu alanda deneyimli, yetkin ve profesyonel reklam uzmanları ve nitelikli personeli ile hizmet veren reklam ajansı marifetiyle başarıya ulaşır.

  • Google Ads Danışmanlığı ve Çözümlerinde Neden Biz?

Google Ads (Google Reklamları) çözümleri sunan dijital reklam ajansımız, müşterilerinin ve çözüm ortaklarının tamamına koşulsuz memnuniyet, sürdürülebilir ve yüksek başarı oranı odaklı hizmet vermektedir. İnternet, sosyal medya ve finans ekosisteminde yaşanan gelişmelere paralel aksiyon alarak günün koşullarına ve piyasa konjonktürüne anında adapte olmanıza, rakip ve rekabet analizi sayesinde alternatiflerinizin önüne geçmenize olanak tanıyoruz.

Başta Google Ads olmak üzere, ilgili tüm Google servislerinde uzman, yetkin ve deneyimli personelimiz; inovatif yaklaşımımız, alışılagelmişin ötesinde yenilikçi çözümlerimiz ile işletmelerin markalaşma sürecinde hedef planlamasını optimize ediyor, eksik ve iyileştirilmesi gereken yönlerin revizesini sağlıyor, efektif ve geri dönüş oranı yüksek reklam kampanyaları düzenleyerek marka itibarını, satış hacmini, müşteri bağlılığını sadakatini artırıyoruz.

Google Ads Nasıl Çalışır, Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Reklamlar servisini standart bir metin veya görsel ile reklam vermek şeklinde değerlendirmemek gerekir; zira, Ads servisi bundan çok daha fonksiyonel, çok opsiyonlu, efektif ve çok yönlü bir dijital reklamcılık servisidir. Google kullanıcılarına sunduğu reklam modelleri ve kampanyaları sayesinde her sektörden kullanıcının özel ya da genel bir hedef tüketici kitleye; metin, görüntü, ses vs. araçlar üzerinden ulaşılmasına, iletişim ve etkileşim kurulmasına imkan sunar.

  • Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları, Google arama motorunun “alışveriş” sekmesi üzerinden reklamların yayınlanarak potansiyel müşteriler ile etkileşim kurulmasına olanak tanır. Bu reklam modelinden yararlanabilmeniz için öncelikle Google Merchant Center hesabına sahip olmanız gerekli. Kolaylıkla edinebileceğiniz Google Merchant Center hesabından sonra, e – ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürün veya hizmetlerin görsellerini, özelliklerini, fiyat bilgilerini eklemeniz halinde, ilgili bir aramada ürünleriniz gösterilir.

  • Arama Ağı Reklamları

Arama Ağı Reklamları, belirlenen anahtar kelimelerde yapılan Google aramalarında e – ticaret sitenizin ilk sırada görüntülenmesini sağlar. Metin bazlı bir reklam türü olan Arama Ağı Reklamları, bugünün web siteleri ve özellikle e – ticaret siteleri tarafından en sık kullanılan reklam modellerinden biridir.

  • Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden Pazarlama Reklamları, ilgili ürün veya hizmetten daha önce yararlanan ya da etkileşimde bulunan kullanıcılara ürün veya hizmeti hatırlatan bir reklam modelidir. Bu reklam modelini kullanan markaların tüketiciler nezdinde farkındalık kazanması, bilinirliğinin artması ve dolayısıyla satış hacminin büyümesi noktasında önemli kazanımlar elde ettiği, istatistik verilerle sabittir.

  • Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü Reklam Ağı, görsel tabanlı reklam kampanyaları içeren, hedef kitle ile doğrudan etkileşim kurulmasına olanak tanıyan, etkili bir görüntülü reklam ağı modelidir. Görüntülü reklamlar YouTube, web siteleri, Gmail ve mobil uygulamalarda görüntülenir.

  • YouTube Reklamları

Erişim ve etkileşim gücü dikkate alındığında, dijital reklam için en ideal ve elverişli on – line platformlardan birisi de YouTube’dur. Videoların başlangıcında, izlenme esnasında veya sonunda gösterilen YouTube reklamları; atlanabilen ve atlanamayan reklam seçenekleriyle en etkili reklam modelleri arasında yer alır.

Google Ads Hesabı Nasıl Açılır?

Google Ads hesabı edinmek için buraya tıklayarak, ads.google.com adresini ziyaret edin. İlgili bağlantıya erişim sağladığınız takdirde Google Ads resmi sayfasına ulaşmış olacaksınız. Ekranın hem sağ üst köşesinde hem de ortada “Hemen başlayın” seçeneğine tıklayın. Ardından, güncel mail adresinizi kullanarak ve ilgili bilgileri doldurarak hesap edinme sürecini tamamlayın. Özellikle belirtmek gerek, mailinizin “gmail” olması gerekli; Ads hesabı oluşturabilmeniz için mail uzantınızın “gmail” dışında bir uzantıya sahip olmaması gerekir.

Sonuç olarak; e – ticaret sitenizin, arz ettiğiniz ürün ve hizmetlerin daha fazla tüketiciyle buluşması, efektif ve geri dönüş oranı yüksek bir etkileşim geliştirmesi adına deneyimli, profesyonel ve başarılı bir Google reklam ajansından yardım almanız, markalaşma sürecinizin olumlu seyri adına en doğru yaklaşım olacaktır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?