Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Dijital Pazarlama İle İhracat Nasıl Arttırılır?

Dijital Pazarlama İle İhracat Nasıl Arttırılır

İşletmelerin dijital dünyada varlık gösterebilmeleri; hem yeni pazarlara dahil olabilmelerini hem de kârlılıklarını artırabilmelerini sağlar. Her geçen gün daha ulaşılabilir hale gelen e-ticaret hizmetleriyle, firmaların ihracat rakamları hiç olmadığı kadar artış gösterebilir. Fakat dijital pazarlamanın ihracatı artırması için güncel tekniklere hakimiyet elzemdir.

Dijital pazarlama yöntemlerinden maksimum fayda görmek isteyen işletme sahipleri için, alanında uzman dijital pazarlama ajansı ile çalışmak büyük avantajları beraberinde getirir. Özellikle kullanıcı deneyimi yüksek olan web siteleriyle, SEO çalışmalarıyla, doğru içerik stratejisiyle ve etkili reklam kampanyalarıyla, ihracat oranlarını artırmak kaçınılmazdır. 

İçerik Tablosu

Şirketiniz için En İyi Yatırım: E-İhracat

E-ihracat, şirketlerin uluslararası pazarlarda ve daha geniş bir coğrafyada, daha fazla müşteriye ulaşabilme, ürün ve hizmetlerini tanıtabilme, kârlılık oranlarını artırabilme ve dolayısıyla marka değerini ve marka bilinirliğini artırabilmeyi mümkün kılar. Yenilikçi yöntemler ve etkili stratejilerle yatırımlarını kâra dönüştürmek isteyenler için e-ihracat bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek ve işinizi daha kapsamlı pazarlarda potansiyel müşterilerinize tanıtmak için dijital pazarlamaya zaman ve bütçe ayrılmalıdır.

Dijital Pazarlama Ajansları ile Çalışmanın İhracata Etkisi

Dijital pazarlama ajansları, işletmelerin ürün ve hizmetlerini tanıttıkları web sitelerini profesyonel bir platform haline getirmek için belirli stratejiler izleyen, bünyesinde birçok farklı dijital pazarlama uzmanı (SEO uzmanı, içerik üreticisi, web tasarım uzmanı, yazılım uzmanı, front-end ve back-end programcıları, sosyal medya uzmanı, vb.) barındıran şirketlerdir. Dolayısıyla bir internet projesinin gelişimine katkı sağlayabilecek ekiple birlikte çalışmaktadır. İşini iyi yapan, işletmenizi bulunduğu konumdan daha ileriye götürebilecek deneyimli dijital pazarlama ajanslarından hizmet alarak, ihracatta önemli bir avantaj elde edebilirsiniz.

İhracatın Artırılabilmesi için Ne Gibi Çalışmalar Yapılabilir?

Artık uluslararası piyasada varlık göstermeye karar verdiniz ve neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olmak istiyorsunuz. Karşınıza reklam kampanyaları, backlink hizmetleri, SEO çalışmaları, içerik çalışmaları, vb. pek çok farklı uygulanabilir hizmet türü çıkacak. Bu tür uygulamalardan, hangisinin şirketiniz için faydalı olabileceğini anlamak önemlidir. İşte tam da bu noktada dijital pazarlama ajansları devreye giriyor. Sektörünüzün ve rakiplerinizin durumu, rekabet seviyesi, bütçeniz, belirlediğiniz şirket içi politikalar ve dijital pazarlamaya ayırdığınız bütçe; ihracatın artırılabilmesi için kilit rol oynayacaktır. 

Hızlı, Modern ve İyi Tasarlanmış Web Siteleri

İhracat oranlarını artırmak için iyi tasarlanmış, hızlı ve kullanıcı deneyimi yüksek web sitelerine sahip olmak önemli bir avantaj sunar. Dünyanın herhangi bir yerindeki potansiyel müşterinize, güvenilir bir işletme profili ve marka sunmak için web sitenizin bazı kriterlere göre dizayn edilmesi gerekir. 

Örneğin şirketinizi tanıtan bir “hakkımızda” sayfası, ürün veya hizmetlerinizi tanıtan bir “hizmetlerimiz” sayfası, müşterilerinizin sizinle iletişim kurabilmesi için bir “iletişim” sayfası ve bir “iletişim formu” web sitesinin olmazsa olmaz dinamikleridir. 

Kullanıcı web sitenize girdiğinde, kısa sürede aradığı bilgiye erişebilmelidir. Ürün ve hizmet tanıtımlarınızı açıklayıcı cümleler, anlaşılır görseller ve kaliteli videolarla yapabilirsiniz. Tüm bu dijital materyaller, internet sitenizde belirli bir düzene, belirli bir içerik stratejisine uygun olarak kullanıcılara sunulmalıdır. Ziyaretçileriniz, web sitenizde gezinirken kaybolmamalı ve yapmak istediği işlemi kısa sürede içerisinde gerçekleştirmelidir.

İyi tasarlanmış bir web sitesinin temel unsurlarından birisi de duyarlı tasarım diye tanımlanan, mobil uyumlu tasarımıdır. Duyarlı tasarım, ziyaretçilerinizin herhangi bir cihaz kullanarak sitenizi ziyaret edebileceği ve tüm cihazlardan aynı performans gösterebileceği anlamına gelir. Bilgisayar kullanıcısının web sitenizde gerçekleştirebileceği tüm işlemleri, bir akıllı telefon kullanıcısının da gerçekleştirebiliyor olması gerekir. 

Etkili SEO Çalışmaları

Etkili SEO çalışmalarıyla, web siteniz arama motorlarında daha iyi sıralamaya sahip olabilir. Bu çalışmalar; güncel ve yenilikçi yaklaşımlar gerektirir. Arama motorlarının sürekli olarak değişen algoritmalarını yakından takip eden SEO uzmanları, web sitelerinin trafik miktarında önemli bir artış oluşmasını sağlayabilir. Site içi SEO çalışmaları ve site dışı SEO çalışmaları olarak iki ana gruba ayırabileceğimiz tüm bu uygulamalar, geniş bir zaman diliminde yapılmalı ve doğal sonuçların etkisinin görülebilmesi için en az birkaç ay süre tanınmalıdır. 

SEO çalışmaları, oldukça kapsamlı çalışmalardır. Marka bilinirliği oluşturmayı, siteye backlink kazandırmayı, doğru içerik stratejisi oluşturmayı, rakip analizi yapmayı, kodlamada ve tasarımda bazı değişiklikler yapmayı gerektirir. SEO, en doğal ve en az maliyetli ihracat artırma yöntemleri olarak nitelendirilebilir. Ayrıca uzun süreli bir kazanımından söz edilebilir. 

Dönüşümü Yüksek Reklam Kampanyaları

Hemen her platformda olduğu gibi internet üzerinde de reklam çalışmaları hayatidir. Dönüşümü yüksek reklam kampanyaları oluşturarak, belirlediğiniz bir bütçe dahilinde geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Google Ads reklamlar, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya mecralarında yayınlayabileceğiniz reklamlar, blog reklamları, haber sitesi reklamları, vb. pek çok farklı reklam türlerinden bahsedilebilir. Verdiğiniz hizmetlere ve hedef kitlenize bağlı olarak hangi alanlarda reklam kampanyaları oluşturabileceğinizi bilmek, ihracatı artırabilmeniz için size önemli bir kaynak oluşturur.

İnternet reklamlarının en önemli avantajı; reklamın gösterilebileceği konumu ve kullanıcı demografisi (yaş kitlesi, dil seçeneği, vb.) gibi detayların istediğiniz gibi belirlenebiliyor olmasıdır. Örneğin gençlere hitap eden bir ürün satışı yapıyorsanız, reklam kampanyalarınızı yalnızca 20 ila 30 yaş arasındaki bireylerin görmesini sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde reklamlarınızı bu tür kampanyalarla, yalnızca istediğiniz bir konumda (örneğin yalnızca İstanbul veya yalnızca New York, vb.) yayınlayabilirsiniz.  Bu sayede reklam yatırımlarınızdan dönüşümü yüksek faydalar sağlayabilirsiniz. 

Sosyal Medya Platformlarında Varlık Göstermek

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak, şirketler için en önemli ihracat artırma yöntemlerindendir. Yalnızca geleneksel medya organlarıyla hedefleyemeyeceğiniz kullanıcılara, sosyal medya platformlarıyla ulaşabilirsiniz. Şirketinizin kurumsal hesaplarını sürekli olarak güncel tutmak, insanların ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmak ve sosyal medya üzerinden size ulaşan insanlara hızlı bir şekilde dönüş yapmak markanızın e-ihracatta rakiplerinizin önüne geçmesini ve markanıza olan güvenin artmasını beraberinde getirebilir. Sosyal medya yönetimi konusunda yetkin bir çalışana sahip değilseniz, dijital pazarlama ajanslarının sunduğu sosyal medya yönetimi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Farklı Dillerde Hizmet Veren Web Siteleri

Uluslararası pazarlarda daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek ve markanızı daha bilinir hale getirmek için web sitenizin yalnızca belirli bir dilde değil; birçok dilde (özellikle İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca) hizmet vermesi gerekir. Söz konusu ihracat olduğunda, farklı dil destekleri sunan web siteleriyle rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. 

Dijital Pazarlamanın İhracat Üzerindeki Etkisi ile İlgili Son Düşünceler

Döviz kurlarının Türk Lirası karşısında sürekli olarak değer kazandığı şu dönemlerde, ihracatın önemi daha da artmaktadır. Ürün veya hizmetlerinizi etkili dijital pazarlama stratejileriyle potansiyel müşterilerinize ulaştırmak ve şirketinizin büyüme oranlarını artırmak için e-ihracat sektöründe varlık göstermeniz büyük bir avantaj sunacaktır. Bu sayede hem daha geniş bir kitleye hitap edebilecek, kurlardan etkilenmeyen bu uluslararası piyasada daha sabit bir fiyatlandırma ile daha tahmin edilebilir bir rekabet ortamında yer alabilecek; hem de markanızı global bir isim haline getirebileceksiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?