Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Google Cezaları Nelerdir?

Google cezaları, birçok web sitesi için korkulu rüya olarak bilinir. Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru olarak nitelendirilen Google, özellikle işini dijital ortama taşımak isteyen kişiler için çok büyük bir öneme sahiptir. Google arama sıralarında en üst sıralarda yer almak ya da birinci sayfada dikkat çekebilmek için ürünlerin satışı ve firmanın tanınması gerekir. Google sıralamalarında üst sıralara çıkabilmek için, işletmeler dijital pazarlama ve SEO çalışmalarına daha fazla ağırlık verir. Bu ağırlık, dengeli şekilde yapıldığında ve doğru bir strateji ile desteklendiğinde sonuca ulaşmak mümkün hale gelir. Ancak bazı durumlarda yapılan yanlışlar, internet sitelerinin Google tarafından cezalandırılmasına neden olabilir.

Google Cezaları Nelerdir

Google, arama yapan kullanıcıların özgün ve doğru sonuçlara ulaşabilmesi için çok hassas algoritmalara sahiptir. Söz konusu olan bu algoritmalar sayesinde, sadece sitesi adına gerçek anlamda emek veren kişiler Google arama sıralarında hak ettiği yere ulaşabilir. Google ceza nedenleri hakkında ise tam olarak bir çerçeve belirlenmemiştir. Ancak bugüne kadar dijital pazarlama uzmanlarının ve site sahiplerinin izlenimleri sonucunda, bazı ceza çeşitlerinin tespit edilmesi mümkün hale gelmiştir. Google cezalarına yakalanmak çok basit olmasına rağmen, Google cezalarından kurtulmak aksi yönde zorlayıcı olabilir. Bu yüzden site sahiplerinin dikkatli olması ve site için yapacakları SEO çalışmalarında deneyimli uzmanlardan faydalanmaları avantajlı olacaktır.

Google Cezaları Çeşitleri

Google farklı hatalara karşı farklı cezalandırma sistemleri kullanır. Özellikle kullanıcıyı aldatmaya yönelik içerik üretimi yapan siteler, Google tarafından kabul görmez. Bazı durumlarda ise aldatma niyeti olmasa bile aşırı derecede yapılan SEO çalışmaları, Google tarafından ban sebebi olarak görülebilir. Google’ının internet sitelerine uyguladığı bazı cezalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kopya içerik cezası,
  • Sandbox cezası,
  • Cloaking cezası,
  • Bomb cezası,
  • -900+ cezası,
  • Manuel spam cezası.

Kopya içerik cezası

Eğer bir internet sitesi, paylaşmış olduğu içerikleri kendisi özgün bir şekilde üretemiyorsa, diğer internet siteleri üzerinde kopyala yapıştır yaparak kullanıyorsa, Google tarafından kopya içerik cezasına çarptırılır. Sürekli olarak kopya içerik kullanan internet sitelerinin ilk sıralarda ve ilk sıralarda yer alması mümkün olmaz. İnternet sitesi farklı başlıklar adı altında olsa bile, yinelenen içerik (kopya içerik) kullanılması durumunda çok kolay bir şekilde sıralamadan düşer. Google sıralamasında en başlarda yer alabilmenin zor olmasının yanı sıra, kopya içerik ile bu sıralamadan kolayca düşmek mümkündür. Bu yüzden internet sitesi sahipleri, her zaman özgün içerik üretmeleri ve SEO çalışması için anlaştıkları firmalardan özgün içerikler talep etmesi gerekir,

Sandbox cezası

Google tarafından internet sitelerine uygulanan bir diğer ceza ise Sandbox cezasıdır. Site içerisinde sitenin amacıyla alakası olmayan anahtar kelimelerin kullanılması, sitenin açılır açılmaz çok fazla backlink alması, site sahiplerinin bu ceza ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Sandbox kaldırma için SEO çalışması için atılan adımların gözden geçirilmesi ve yapılan hatalardan geri dönülmesi çok önemlidir. Sandbox cezasına düşen internet siteleri, hit kaybı yaşayarak Google aramalarında ilgili anahtar kelimelerde bazen çok gerilerde kalmak da ve bazen hiç çıkmamaktadır,

Manuel spam

Manuel spam cezası; daha çok bir sitenin etik olarak uygun olmayan davranışlar sergilemesi sonucunda verilen bir ceza olarak bilinir. Google Search paneli üzerinde yer alan ‘’manuel işlemler’’ bölümünde yer alan sitenin ceza aldığına dair bir bildirimin bulunması, internet sitesinin cezaya düştüğünü ifade eder. Bu cezanın başlıca nedenleri arasında ise site içerisinde yanlış yönlendirme ve ilgisiz adreslere yönlendirme yapılması yer alır. Kullanıcıların istedikleri adrese değil, ilgili olmayan farklı bir adrese yönlendirilmesi Google politikası gereği cezalandırılır,

Tam spam (Deindex)

Google cezaları arasında, en ağır ceza tam spamdır. Bu cezayı alan internet sitelerinin bütün içerikler, Google sıralamalarından en üste çıkarılır. Spam, istenmeyen ve birden fazla kişiye aynı anda gönderilen mesajlara verilen isimdir. Tam spam cezası genel olarak daha farklı cezalar almış ancak buna rağmen yine aynı hataları yapmaya devam etmiş kişilere uygulanır. Bu cezaya düşmemek adına ilk alınan cezadan sonra site sahiplerinin daha dikkatli davranmasında fayda vardır.

Cloaking cezası

Cloaking (gizleme) cezası ya da diğer ismi ile Sneaky (sinsi) ceza, kullanıcılar açısından herhangi bir anlamı olmayan ancak SEO çalışmaları ile üst sıraya çıkararak arama motorlarının ilgisini çekmeye çalışan internet sitelerine verilen bir ceza türüdür. Bu internet siteleri, genel olarak gizli linkler aracılığı ile site dışındaki sayfalara ve istenmeyen kaynaklara bağlantı sağlaması ile dikkat çeker. Google bu durumun tespit edilmesi durumunda, sitenin tamamını ya da bir bölümünü arama motoru sonuçlarından çıkarılması yoluna başvurur,

Google bomb cezası

Bomb cezası, internet sitesinin üst sıralara çıktığı bir anahtar kelimede gerileme yaşama durumudur. Bu durum genel olarak ilgili kelime konusunda birçok sayıda link almaktan kaynaklanır. Google cezaları arasında en hafif cezalardan biri olarak nitelendirilen Bomb cezasının üstesinden gelmek için çalışma yapılan kelime bakımından birçok sayıda link almamaktan ve dengeli bir gelişim süreci izlemekten geçer. Sitede gerekli olan tüm değişikliklerin yapılmasının sonrasında Google, sitede yaşanan ziyaretçi yoğunluğuna bağlı olarak bu cezanın etkilerini azaltır,

Ceza Kontrolü Nasıl Yapılır?

Google ceza sorgulama, farklı nedenlerden kaynaklı olarak internet sitesi ceza almış kişileri başvurduğu bir yöntemdir. Spam sorgulama olarak bilinen bu işlem, Google Search Console üzerinde de yapılabilir. Buraya girerek internet sitesi için gelen ceza bildirimlerinin olup olmadığını anlamak mümkün olabilir. Google ban checker sayesinde yapılan bu sorgulamada, sitenin neden ceza aldığını tespit ederek bu durumun düzeltilmesi için site sahibinin çaba göstermesi gerekir.

Google ban sorgulama konusunda en fazla merak edilen diğer konu ise bir sitenin geçmiş zamanlarda ceza alıp almadığıdır. Yeni bir site ile yola çıkmak yerine, ikinci el bir site açarak aktif şekilde faaliyet yürütmeye başlamak, sitenin geçmişte ceza almış olması durumunda son derece riskli olabilir. Çünkü bir site daha önce ceza aldığı için, Google ilk hatada uyarı yapmadan yeniden ağır cezalar uygulanmaya başlayacaktır. Site ban kontrol için webmaster Tools araçlarının da ziyaret edilmesinde fayda vardır.

Google Cezaları Nasıl Kaldırılır?

Birçok farklı forumda internet sitesi sahipleri, sitesi ceza yediği için çözüm arayışına girer. Google ceza kaldırma işleminin yapılması, bu noktada oldukça zorlu ve uzun bir süreç olabilir. Birkaç kopya içerik ile ceza almak mümkündür ancak, birkaç düzgün içerik ile cezadan kurtulmak çok zordur. Cezaların çözüme ulaşabilmek için, hangi cezanın alındığının ve bu cezaya neden olan yanlışların tespit edilmesi gerekir. Dolayısıyla spam kaldırma işlemi, geniş bir zaman diliminde gerçekleşecektir.

Sanbox Ceza Çözümü

Sandbox ceza kaldırma, öncelikli olarak bu cezaya neden düşüldüğünü tespit etmek gerekir. Sandbox cezasına genel olarak düşük PR değerine sahip olan kalitesiz sitelerden gelen aşırı oranlarda backlinkler neden olur. Eğer bu durum söz konusu ise bu sitelerden gelen backlinklerin temizlenmesi ve engellenmesi şarttır. İnternet sitesi sahipleri, sitenin neden spama düştüğünü araştırdıktan sonra çözüme odaklanmalıdır.

Manuel Ceza Çözümü

Manuel spam cezasına düşen bir internet sitesi, siye yapısını detaylı olarak gözden geçirmelidir. Site içerisinde eğer herhangi bir gizli link varsa ya da site ile alakası olmayan ve istenmeyen internet sitelerine yönlendirmeler yapılıyorsa bu durumun düzeltilmesi gerekir. Manuel ceza kaldırma işlemi; hataların düzeltilmesinden hemen sonra etkisini göstermez. Bütün Google cezalarında olduğu gibi, bu cezada da düzeltme yapmak için belirli bir süre aynı yayın çizgisinde devam etmek ve değişikliğin Google tarafından fark edilmesini beklemek gerekir.

Bu noktada her zaman dijital pazarda özgün içeriklerle yer edinmenizi ve Google cezalarından uzak durmanızı sağlayacak çözüm önerilerini sunan Click To Peak her bakımdan farkını ortaya koyar. Google’de anahtar kelime odaklı SEO çalışmalarında karşınıza çıkan tüm sorunlara, firmamızın alanında uzman ekibi sayesinde akılcı çözüm önerileri bulabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan tasarruf etmek, hem de Google gibi büyük ölçekli bir arama motorunda üst sıralarda yer alma ayrıcalığını deneyimleyebilirsiniz. Projenizin dijital pazarlama çalışmalarında en doğru adımları atmasını, riskli durumlardan uzak durmasını ve sektörde çok daha fazla kitleye en güvenilir şekilde ulaşarak kar oranını artırmak için firmamız gerekli olan tüm hizmetleri sunar. Sizde Click To Peak kalitesini yaşamak, uzun vadede büyüme elde etmek için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak bizimle hemen irtibat kurabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?