Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Orphan Page (Yetim Sayfa) Nedir, Nasıl Tespit Edilir?

Oprhan page (yetim sayfalar), web sitelerinde bulunan ancak hiç link almayan sayfalara verilen isimdir. Web sayfaları arasında hiç dahili link almamış sayfalar varsa, bunlar yetim sayfa olarak nitelendirilir. Bu sayfaların Google başta olmak üzere diğer arama motorları tarafından bulunması oldukça zordur.

Orphan Page (Yetim Sayfa) Nedir, Nasıl Tespit Edilir

Bir web sitesinde yer alan bütün sayfaların birbiriyle bağlantı içerisinde olması çok önemlidir. Eğer iç bağlantı girmeyen bir web sitesi varsa, Google o sayfaya ulaşmak konusunda zorluk çekebilir. Site içi linkleme, site içi sayfalar arasında bağlantı kurarak web sayfalarının otorite gücünün doğru oranda dağıtılması konusunda büyük ölçüde yardımcı olur. Site içerisinde bağlantı almayan web sayfası varsa, Google tarafından fark edilmesi çok zor olacaktır. Bu yüzden Oprhan page (yetim sayfaları) tespit ederek, ilk olarak o sayfalara site içi link verilmesi gerekir.

Oprhan page olarak isimlendirilen yetim sayfalar, Google ve diğer arama motorları tarafından çok kolay bir şekilde bulunamazlar. Bu gibi bir durumda dizine de eklemezler ve Google haricinde web sitesini ziyaret eden gizli kullanıcıların bu tür sayfalara erişim sağlaması daha zordur. Eğer organik trafik arttırılmak istenirse, Google tarafından bir sorgu aratıldığında ilgili olan içeriği kullanıcıya sunmak gerekir. Ancak yetim sayfalar, Google tarafından bulunamayıp dizine eklenemediği için o sayfaların trafik alması mümkün değildir. Ortalama oturum süresini uzatmak için kullanıcıya mümkün olduğunca web sitesinde tutmak gerekir. Bunu ancak gerekli olan her sayfanın dizine eklendiği ve web sayfasında yer alan diğer sayfaların birbiriyle bağlantılı olduğunu bilerek yapmak mümkün olabilir. Bu noktada yetim sayfalara kullanıcılar için iç link sunulmadığından dolayı, kullanıcıların erişim sağlaması çok zor olacaktır.

Yetim sayfalara karşı yapılabilecek 2 temek durum vardır. Bunlardan birincisi yetim sayfalar tespit edilerek sitemap.xml dosyasına eklenebilir. İkinci olarak ise her web sayfası için iç linkleme yapmaktır. Ancak bu noktada sayfaların site haritasında bulunsa bile genel SEO için zararlı olduğunun unutulmaması gerekir. Bu yüzden hem site haritasında bulundurup, hem de iç linkleme yapmak en sağlıklı olan adım olacaktır.

Oprhan Page Nasıl Bulunur?

İnternet ortamı, milyonlarca sayfanın bir araya gelerek oluşturduğu çok büyük bir dijital ağdır. Ancak bu ağın içerisinde kaybolmuş ve unutulmuş olan bazı sayfalar vardır. SEO dünyasında göz ardı edilen yetim sayfalar, bir web sitesindeki diğer sayfalardan hiç birine bağlı olmayan ve genel olarak ana menü ya da içerik içerisindeki bağlantılardan yoksun olan sayfalardır. Bu sayfalar, arama motorları tarafından yapılan tarama sırasında keşfedilmeyi zorlaştırır ve bu durum SEO performansını olumsuz anlamda etkileyebilir.

Arama motorları, bir sitenin kendi içerisinde oluşturduğu hiyerarşisini ve iç yapısını anlamak için farklı bağlantılar olarak kullanılır. Yetim sayfalar ise bu yapıyı bozarak, önemli sayfaların arama sonuçlarındaki konumunu olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu yüzden SEO stratejileri söz konusu olduğunda, stratejileri ele almak çok önemlidir.

Oprhan page bulabilmek için kullanılabilecek olan birden çok araç vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Google Analytics: Kullanıcı davranışlarını izlemek amacıyla Google Analytics kullanabilirsiniz. Kullanıcıların hangi sayfaları tercih ettiğini görmek, yetim sayfaları tespit etmek için ipuçları sunabilir,
  • Ahrefs: Ahrefs kullanarak yetim sayfaları bulmak kolaydır.
  • SEMrush,
  • Screaming Frog,

Ancak bu araçlar dışında da kullanılabilecek olan farklı teknik vardır. Ancak bu araçlar, günümüzde en sık şekilde kullanılan ve en etkili sonuçlar veren yöntemler olarak karşınıza çıkar. Her biriyle yapılması gereken çalışmalar birbirinden farklı olsa bile, istenilen sonuca kolayca ulaşmak mümkündür.

Oprhan Pages, web sitelerinin arama sonucu sıralamasını büyük ölçüde düşürebilir. Arama robotunun tespit edilmediği bir sayfa, dizine eklenmediği için haliyle organik trafik almak çok kolay değildir. Bu durumun uzun süre boyunca devam etmesi ise web sitesinin tüm sayfalarında trafiği azaltmaya sebep olur. Görüldüğü üzere yetim sayfalar hatası, sayfanın SEO çalışmalarına büyük ölçüde zarar verir.

Orphan Page, bir web sayfasında hiç ‘’iç link’’ kullanılmaması durumunda ortaya çıkar. Bu duruma bir çözüm getirmek için ilk olarak iç link eklemeyi deneyebilirsiniz. Yetim sayfalar hatasını ortadan kaldırmanın bir diğer yolu ise sayfayı kaldırmaktır. Eğer web sayfasında SEO uyumlu metinler ve görseller yer almıyorsa, aynı konuyu yeni bir sayfada düzenlemek çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Oprhan Pages SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Bir web sitesinde Orphan Page olması, kısa vade için SEO’ya çok büyük zararlar vermez. Ancak bu sayfaları tespit etmemek durumunda ve çözüm bulunmazsa, arama sonucu sıralamasını aşağı çekecektir. Yetim sayfaların SEO üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Google dizinine eklenmeyen sayfaların olması, tam şekilde optimizasyonun önüne geçer,
  • Site hakkında sorgu tespiti tam olarak yapılmadığında, bütünsel şekilde ele alınamaz,
  • Yetim sayfalara otorite aktarımı, yalnızca dahili linkler sayesinde yapılır ve yapılmadığı sürece arama sonucunda görünmesi mümkün değildir,
  • XML site haritasında yalnızca bir tane yetim sayfası olması bile, arama sonucu sıralamasını doğrudan etkiler.

Oprhan Pages’in SEO’ya doğrudan etki eden ve zarar veren bir hata olduğunu ifade etmek mümkündür. Tespit etmek ve çözüm sunmak son derece kolay olduğu için, bu konuda gerekli olan çalışmaları en kısa süre içerisinde yapabilirsiniz.

Yetim sayfaların oluşmasına neden olan etkenler başlıca şu şekildedir:

  • XML, Tarayıcı ve URL’yi bulduğu için, asıl URL’yi indekse eklemeyebilir,
  • Bir sayfadan diğer sayfalara geçen link takip edilebilir.

Her iki durumda da web sitesinde yetim sayfalar ortaya çıkacaktır. Bu noktada önemli olan Orphan Page hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmak ve bu sayfaların arama motoru dizinine eklenmesi için profesyonel çalışmalara imza atmaktır.

Arama motorları, web sitelerini farklı etkenlere göre sıralar. Bu faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: Kullanıcı yorumları ve puanlamaları, kullanıcı deneyimi, içerik kalitesi ve sayfa ilişkileri. Yetim sayfalar, bu faktörleri olumsuz anlamda etkileyerek arama sonuçlarında görünürlüğünü düşürebilir ve web sayfasının performansını etkiler.

İç bağlantı stratejisi, önemli olan sayfaların sıralamasını artırmak için içerikleri güçlendirmek, ziyaretçileri sayfada tutmak gibi birçok farklı amaca hizmet eder. SEO çalışmalarında bu organik trafiği doğrudan etkilediği için çok önemli bir yere sahiptir. Yetim sayfalar, ziyaretçilerin sayfanızda aradığını bulmasını çok zor hale getirir. Bu noktada amaç, insanların saatlerce arama yapmalarına gerek duyulmadan, rahatça bilgi edinebilecekleri bir sayda oluşturmaktır. Muhtemel sorunları önceden tahmin etme ve ihtiyaçları karşılamak hedeflenmeli ve bundan dolayı sitenin birbiriyle alakalı sayfalarına iç bağlantı ekleyerek kullanıcıların ‘’aramaya değil okumaya’’ zaman ayırdığından emin olunmalıdır. Orphan sayfalarına kaçınmak ve ziyaretçilerin sitede geçirdiği kaliteli zamanı artırmak için kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanmalıdır.

Yetim sayfalar, arama motoru optimizasyonu açısından olumsuz bir etkiye sahip olmanın yanı sıra, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Bu sayfalar genel olarak web sitesinin yapısındaki eksiklikler ve hatalar sebebiyle ortaya çıkar. En doğru site içi linklemesi yapıldığında bu sorunu engellemek mümkün olabilir. Bir yetim sayfanın varlığı, kullanıcıların ilgili içeriğin bulunmasını zorlaştırabilir ve site içindeki gezinmeyi karmaşık hale getirebilir. Kullanıcılar bir sayfadan diğerine geçmek ya da ilgili içeriğe ulaşmak için bağlantıların bulunması gerektiğini beklemektedir. Yetim sayfaların varlığı, bu kullanıcıların beklentisini karşılamadığından, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler.

Dijital Pazarda Güven: Click To Peak

Dijital Pazar yeri olan Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında üst sıralara yerleşmek, doğru firma SEO çalışmaları yapmakla mümkün olabilir. SEO söz konusu olduğunda her zaman profesyonel çalışmalara imza atan Click To Peak, projenizin dijital pazarlama çalışmalarında doğru adımlarla büyümesini ve riskli durumlardan uzak kalmasını sağlar. Dolayısıyla daha fazla kitleye ulaşmak ve kar oranını artırmak firmamız sayesinde kolaylaşır. Sizde arama motoru optimizasyonu ile rakiplerinizin önüne geçmek ve doğru stratejileri hayata geçiren Click To Peak kalitesini yaşamak için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?