Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir? CMS Ne İşe Yarar?

Küçük ve büyük şirketler tarafından giderek daha fazla kullanılan CMS, herhangi bir tarayıcıdan çevrimiçi olarak erişilebilen bir yönetim paneli yazılımıdır. CMS’yi üstün kılan çok sayıda özellik vardır ve işlevsel bir içerik yönetim sistemi ile web siteleri çok daha iyi bir şekilde optimize edilebilir. 

İçerik Tablosu

CMS – İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

CMS (Content Management System), Türkçe ifade ile İçerik Yönetim Sistemi, kodlama ve yazılım bilgisi olmadan web sitelerine içerik ekleme ve düzenleme imkanı sunan hazır yazılım sistemleridir. 

İçerik yönetim sistemleri; bir vitrin, bir blog veya bir sayfa oluşturulmasına imkan sağlar. Chrome, Mozilla veya Edge gibi tüm tarayıcılardan sürekli olarak erişilebilir. İçerik yazılımlarını kullanmak için bilgisayarınıza bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Bir URL vasıtasıyla, kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle sisteme giriş yapılabilir.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir CMS Ne İşe Yarar

CMS’nin Amacı Nedir?

CMS çok yönlü bir araçtır ve günümüzde küçük ve büyük şirketler tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. CMS, kullanıcıların şu tür işlemler yapmasına olanak tanır:

 • Aynı web sitesini, eş zamanlı olarak ekipler halinde yönetme ve çalıştırma,
 • Bir sayfanın içeriğini biçimlendirmesinden ayırma,
 • Farklı kullanıcılara haklar ve izinler atama,
 • Bir sayfanın içeriğini oluşturma ve yapılandırma,
 • Aynı yönetim paneli üzerinde çoklu dil seçimi.

Ayrıca, iki tür CMS olduğunu bilmelisiniz: Açık Kaynak CMS ve tescilli CMS. 

CMS Çeşitleri

Açık Kaynak CMS

Açık kaynak terimi, İçerik Yönetim Sistemi’nin kaynak kodunun ücretsiz olduğu anlamına gelir. Açık kaynaklı CMS ile bir geliştirici; kodu geliştirebilir, iyileştirmeler yapabilir ve düzenleyebilir. Bazı işlevlere ihtiyaç duyulduğunda, bir geliştirici CMS'ye kendi başına katkıda bulunabilir.

Açık Kaynak İçerik Yönetim Sistemi geliştiricileri, kodlama üzerinde şu tür geliştirmeleri teşvik etmeyi amaçlar:

 • Ergonomi
 • Kullanılabilirlik
 • Güvenlik
 • İçerik Yönetim Sistemi’nin Kalitesi

Tescilli CMS

Tescilli bir CMS, bir kişi veya şirket tarafından kişisel kullanım için veya belirli bir müşteriye satılmak üzere tasarlanmış bir CMS'dir. Bu, tasarımcı için avantajlıdır, Çünkü İçerik Yönetim Sistemi’ni mükemmel bir şekilde bilir ve yönetir. Müşteri bu nedenle, hizmet sağlayıcının beklentilerine göre CMS'yi oluşturabileceğinden veya değiştirebileceğinden emin olabilir. İçerik oluşturucu, müşterileri için herhangi bir kısıtlama olmaksızın özel özellikler ekleyebilir.

Tescilli İçerik Yönetim Sistemi hakkında bilmeniz gereken şey, CMS kodunun yaratıcıya ait olduğu ve müşteriye ait olmadığıdır. Öte yandan İçerik Yönetim Sistemi’ni kullanarak yapacağı tüm işlemlerden, müşterinin kendisi sorumludur.

CMS’ye Neden İhtiyacınız Var?

Küçük ve büyük işletmelerin, e ticaret sitelerinin, kişisel blog yöneticilerinin veya kurumsal firmaların tümü için bu sistem web tarafında bir zorunluluk haline gelmiştir. İçerik Yönetim Sistemi’nin temel amacı, ek geliştirmeye ihtiyaç duymadan, web sitenizde özgürce ve aynı zamanda kolay bir şekilde değişiklik yapabilmenize olanak sunmasıdır. 

Kullanıcıların CMS sistemlerine ihtiyacı, şu tür temel işlevler için hâsıl olmaktadır:

 • Web sitenizin metin ve resim içeriğini istediğiniz zaman değiştirebilme,
 • Ek geliştirmeye ihtiyaç duymadan web sitenize yeni sayfalar ekleyebilme,
 • Web sitenizi birkaç farklı dile çevirebilme,
 • Haber bülteni, çevrimiçi randevu rezervasyonu veya açılır pencere gibi klasik özellikleri hiçbir ek ücret ödemeden ekleyebilme.

Ayrıca, hemen hemen tüm pazarlama veya iletişim araçlarınızı, eklenti veya özel geliştirme yoluyla İçerik Yönetim Sistemi’ne bağlayabileceğinizi de bilmelisiniz.

CMS’nin Avantajları

Basitlik: CMS, bilgisayar bilgisi olan veya olmayan herkesin kullanabilmesi için sezgisel ve ergonomik bir yönetimle kullanımı kolay olmalıdır.

Özellik Ekleme: Web sitenizi tüm iletişim ve pazarlama araçlarınıza bağlamak için bir modül veya özel geliştirme şeklinde işlevsellik ekleyebilirsiniz.

Topluluk: İster forumlarda ister doğrudan geliştirici topluluklarında, ihtiyacınıza bir cevap bulabilirsiniz. 

SEO: Bazı içerik yönetim sistemleri size modüller sunar. Google'ın gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış ve geliştirilmiştir

Ekip: CMS, ekiplerin aynı anda bir web sitesinde çalışmasına olanak tanır. Ayrıca, her kullanıcıya roller ve erişim izinleri atamanıza olanak sunar.

Hız: CMS ile sitenizin görsel yönü hakkında endişelenmenize gerek yok, seçilen şablona veya bloklara göre hızlıca düzenleme yapılabilir. Bu sayede içeriğe odaklanabilirsiniz. 

Kullanıcı Dostu: İçerik Yönetim Sistemleri’nin bu kadar popüler olması, herkes tarafından kullanılabilirliğinden kaynaklanmaktadır. 

Her Cihazdan Erişim: Masaüstü cihazlar tarafından bir URL’ye giderek kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle CMS panelinize giriş yapabileceğiniz gibi; akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlardan da tarayıcı üzerinden CMS panelinize giriş yapabilirsiniz.

CMS’nin Temel İşlevleri

İçerik yönetim sistemlerinin temel işlevi, içeriğisayfa düzeninden ayırabilmektir. Aslında, içerik ve sayfa düzeni, birbirinden ayrı iki şeydir:

 • İçerik: bir veritabanında saklanır. Yani, CMS'deki bir veriyi değiştirdiğinizde, veri tabanında da bir değişiklik söz konusu olur. Örneğin bir buton için veritabanında "button text" alanı var. Buton metnini CMS'ye eklediğinizde, veritabanındaki "button text" alanı otomatik olarak doldurulur.
 • Sayfa Düzeni: Bir sayfa bloğunda tanımlanır. Blok daha sonra metin bölgelerinin konumu, renk seçimi veya tipografi seçimi gibi sayfanın css stilini gruplandırır. Aynı zamanda verilerin yapısını ve öğeler arasındaki bağlantıları da gruplandırır. Örneğin, bir görüntünün nasıl ve nereye yerleştirileceği, hangi bağlantıya yönlendirileceği, vb.

Yazım ve Editörlük Yönetimi

Yönetim ilkesi, CMS sayfasının şunları yapmasına izin verir:

 • Oluşturma,
 • Değiştirme,
 • Yayınlama,
 • Silme.

Ayrıca bir metin, resim bağlantı veya video gibi sayfa içeriğini değiştirmenize olanak tanır.

Sayfa Sürüm Geçmişi

İyi geliştirilmiş içerik yönetim sistemlerinde sürüm geçmişi özelliği mevcuttur. Bu özellik, yalnız olduğunuzda veya aynı araç üzerinde birkaç kişi çalışırken şunları yapabilmenizi sağlar:

 • Önceki bir sürüme geri dönebilme,
 • Yapılan değişikliklerin izini sürebilme,
 • Aynı veya benzer içerikleri kimin değiştirdiğini bulabilm.,

Web Sayfalarınızın Tasarımı

CMS ile tasarım konusunda endişelenmenize gerek yok, şu tür seçimler yapabilirsiniz:

 • Bir şablon veya sayfa modeli
 • Sayfa blokları
 • Renkler
 • Tipografi

Seçiminizi yaptıktan sonra size sadece metin ve görsel içeriğinizi eklemek kalıyor.

Duyarlı Web Sayfası

Duyarlı web sayfaları oluşturmak, hem SEO açısından hem de iyi bir kullanıcı deneyimi açısından CMS’nin en önemli özelliklerindendir. Duyarlı sayfalar, içerdiği metin, resim, video ve diğer tüm unsurların, ziyaret edilen herhangi bir cihazda ekrana otomatik olarak sığmasıdır. Daha açık bir ifade ile her bir cihazda aynı kullanıcı deneyimi performansı sunmasıdır. CMS’deki duyarlı şablonları ve duyarlı sayfa bloklarını kullanarak, içeriğinizin ekrana otomatik olarak sığmasını sağlayabilirsiniz. 

SEO

Web sitenizi Google aramalarında daha üst sıralara çıkarmak CMS ile daha kolay. CMS’de mevcut olan SEO alanlarını şu tür bilgilere göre doldurarak optimize edebilirsiniz:

 • Ana anahtar kelimeleriniz
 • Meta verileriniz
 • Yapılandırılmış verileriniz veya Google şemalarınız

Kullanıcı İzinleri

CMS yöneticisi, CMS üzerinde yapacağı işlemlere bağlı olarak diğer kullanıcılara erişim hakları verebilir. İşte en yaygın rollerden bazıları:

 • Editör
 • Yönetici
 • Yazar
 • İçerik Sağlayıcı
 • Abone

Bir editör örneğini ele alalım. Yönetici olarak siz editörünüzün CMS'nin tüm işlevlerine erişmesini istemiyorsanız, ona sadece sayfalara içerik eklemesine ve bunları kaydetmesine veya yerleştirmesine izin veren bir editör erişimi atayabilirsiniz. 

CMS'ye bağlı olarak, bir sayfayı okuma ve değiştirme gibi temel haklar veya kullanıcıları denetleme gibi daha özel haklar oluşturabilirsiniz.

Çok Dilli Yönetim

Web sitenizi uluslararası hale getirmek mi istiyorsunuz? Bazı İçerik Yönetim Sistemleri ile web sitenizi birkaç dile çevirebilirsiniz. Bazı CMS’lerde, ücretsiz veya ücretli olabilen eklentiler indirmeniz gerekebilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?