Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google Analytics ile Kullanıcı Davranışı Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitenizde insanların ne yaptığını anlamak için bazı analizler yapmanız gerekir. Bu analizler size web sitenizde gezinen kullanıcıların daha iyi zaman geçirebilmesi için neler yapmanız gerektiği yönünde veri sunar. Sitenizde verimli zaman geçiren kullanıcıların davranışları da satın alma, daha fazla sipariş verme ve ödeme yapma eğiliminde olur.

Google Analytics ile Kullanıcı Davranışı Analizi Nasıl Yapılır

Web siteleri günümüzün değişen yaşam koşullarında dijital dünyanın en önemli kullanım alanlarından biridir. Web adresiniz üzerinden ürün veya hizmet pazarlamak, küresel ölçekte dünya pazarlarında yer almak kolaylaşmıştır. Bu çalışmaları yaparken sitenin çalışma performansının sürekli iyileştirilmesi gerekir.

Yoğun bir rekabet ortamının olduğu pazarlarda site yöneticilerinin web adresleri üzerinde bazı çalışmalar yapması zorunludur. Bir web sitesinin nasıl daha iyi bir performansa sahip olabileceği ise analiz araçları ile tespit edilebilir. Bunlar arasında yer alan Google Analytics site yöneticisine gerçek zamanlı ve doğru veri sunması bakımından dikkate değerdir.

Web sitenizde iyileştirmeler yapacağınız zaman grafiksel veriler aracılığı ile ve toplam sonuçlara Google Analytics sayesinde bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. SEO çalışmalarının en önemli amaçları arasında kullanıcıların davranış eğilimlerini tespit etmek ve web adresini bu eğilimlerle uyumlu hale getirmek yatar. Web sitesinin SEO ile uyumlu olması kendisinden beklenilen performansı karşılaması için gereklidir.

Siz de web adresinizde başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu hususları dikkate almanız gerekir. Google Analytics kullanıldığında hedef kitlenizin tanınması da kolaylaşır. Hedef kitlenizin talepleri, beklentileri ve ihtiyaçları ile uyumlu bir web adresine sahip olduğunuzda hedeflediklerinize ulaşmak kolaylaşırken yeni hedefler belirlemek için de bu verilere ihtiyaç duyarsınız.

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics ile web sitenizin trafiğini izlemeniz kolaylaşırken siteniz için daha iyi neler yapabilirsiniz bunu anlamanız mümkün hale gelir.  Ücretsiz bir araç olması Google Analytcs’in önemli özelliklerinden biri olup alternatiflerinden ayıran en önemli avantaj olarak da ifade edilebilir.

Sitenize daha fazla trafik çekmeye ihtiyacınız olduğunda ve web adresinizin performansını artırmak istediğinizde kullanıcı davranışlarının sebeplerini doğru anlamanız gerekir. Bu davranışların analiz edilmesi size güvenilir veriler sunar. Bu veriler ışığında da siteniz için neler yapabileceğinizi daha iyi anlarsınız.

Google Analytics’in size sunacağı çok sayıda veri bulunur. Veriler gerçek zamanlıdır ve sayısal olarak ifade edilmesinin yanı sıra raporlama şeklinde de site yöneticisi için yönlendiricidir. Bunlar arasında yer alan bazı örnekler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Ziyaretçi sayısı.
 • Ziyaretçi çıkma oranları.
 • Ziyaretçi konumu.
 • Ziyaretçilerinizin yaş oranları.
 • Ziyaretçilerinizin ilgi duyduğu konular.

Google Analytics kullanılacağı zaman bir hesap oluşturulması ve bunun siteye entegrasyonunun yapılması gerekir. Çok sayıda veri, grafik ve sayılardan oluşan bir sonuç çıkaran Google Analytics’i yorumlamak başlarda zor olabilir. Platformda çalışma yapılmaya başlandığında bu verilerin okunması kolaylaşmaktadır. Bu veriler rapor haline getirilerek kullanıcıya sunulduğundan anlaşılması göründüğü kadar karmaşık değildir. 

Söze konu araç sayesinde gerçek zamanlı raporlara erişilirken sitenizde neler olup bittiğini anlamanız da kolaylaşır. Web sitenizdeki ziyaretçilerin sayısı, neler yaptıkları, nelerle ilgilendikleri, hangi sayfalara yöneldikleri, giriş çıkış süreleri, sitenizde kalma oranları ve çok daha fazlası Google Analytics’in size sunacağı verilerden bazılarıdır.

Google Analytics Sayesinde Kullanıcılar Daha İyi Anlaşılabilir

Bir web adresini ziyarette bulunanların beklentileri olur. Bu beklentilerin karşılanması ise kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi sayesindedir. Siz de web adresinizden istediğiniz performansı elde etmeyi planlıyorsanız bazı çalışmalar yapmanız gerekir.

Ziyaretçilerin sitenize girmeden önceki ve girdikten sonraki davranışlarının analiz edilmesi için kullanılabilecek araç Google Analytics’dir. Google Analytics sayesinde web sitenizde neler olup bittiğini anlayabilir kullanıcıların ziyaretlerini inceleyerek ayrıntılı analizlere ulaşabilirsiniz.

Google Analytics Neden Kullanılır?

Google Analytics kullanmanız size birçok avantaj yaratır. Ziyaretçilerinizin davranışları sitenizin performans artışı elde edebilmesi için bilinmesi gereken önemli bir veridir. Bu veriler size sitenizin iyileştirilmesi açısından yönlendirici olur. Sitenizin arama motorları üzerinde göstereceği performansa bağlı olarak kullanıcılar size erişim sağlar.

Arama motorlarında istenilen sırada olmayan bir web adresi ziyaretçi trafiği açısından da yetersizdir. Bu sebeple ziyaretçileriniz hakkında bilgiye ihtiyacınız vardır. Arama motoru sayesinde web siteleri içerikleri kapsamında sıralanır. Ayrıca kullanıcı davranışları da belirli bir düzende incelenir. Web sitesi yöneticileri bu verileri rapor halinde değerlendirebilir.

Kullanıcı davranışı analizi raporları web sitesinin daha iyi performans elde edebilmesi açısından önemli verileri site yöneticisine sunar. Raporlarda sunulan veriler ışında web adresinde değişiklikler yapılacağı zaman birçok faktörün dikkate alınması gerekir. Web sitesinin daha görünür olması sağlanırken  kullanıcıların nelere ihtiyaç duyduğu da bu sayede anlaşılabilir. Kullanıcı davranışı analizi yapılma nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Web sitesi daha görünür hale gelir.
 • Kullanıcı ihtiyaçları analiz edilebilir.
 • Web sayfasındaki hatalara kısa sürede müdahale edilebilir.
 • Site ziyaretçilerinin ilgi alanları tespit edilebilir.
 • Site ziyaretçilerinin hemen çıkma oranlarına bağlı olan hatalar anlaşılabilir.
 • Anahtar kelime seçimleri doğru olarak yapılabilir.
 • Pazarlama stratejileri belirlenerek e-ticaret siteleri için doğru adımlar atılabilir.
 • Müşteri tercihleri daha doğru tespit edilebilir.
 • Ürün portföyü öne çıkarılabilir.
 • Ürünün piyasada nasıl karşılanacağı analiz edilebilir.
 • Marka konumlandırması yapılırken doğru karar almaya yarar.

Kullanıcı Davranış Raporları Hangi Soruları Yanıtlamalıdır?

Kullanıcı davranışı raporları site yöneticisi için önemli veriler sunar. Bu veriler sitenin nasıl daha iyi hale getirilebileceği yönünde olurken doğru analiz edilmesi gerekir. Kullanıcı davranışı raporlarının vereceği yanıtlar site yöneticisinin web adresinde yapması gereken değişiklikleri işaret etmelidir. Ziyaretçilerin web site yöneticisinin amaçladığı yolu takip edip etmediğine yanıt vermelidir.

Bülteninize kaydolmayı kolaylaştıran web sitesinin hangi sayfası ya da özelliğidir sorusuna cevap vermelidir. İnsanların vakit geçirdiği sayfalar hangileridir sorusunu yanıtlayabilmelidir. Ziyaretçilerin en uzun ve en kısa süre kaldıkları sayfalar hangisidir sorusuna cevap vermelidir.

 • Düşük performans gösteren eylem çağrıları hangileridir?
 • Web sitenizde yer alan arama çubuğunda insanların aradıkları nelerdir?
 • Ziyaretçileriniz sitenizde neler yapıyor?
 • Ziyaretçileriniz içeriklerinize yorum yapıyor mu?
 • Ziyaretçileriniz yerleştirmiş olduğunuz görselleri izliyor mu?

Soruları için de en doğru yanıtları almak bu araç sayesinde mümkün olmalıdır. Yukarıdaki sorulara eklemeler yapılabilir. Bu sorulara Google Analytics kullandığınızda kısa sürede yanıt bulacağınız için web sitenizin ihtiyaçlarını da tespit etmeniz kolaylaşacaktır.

Google Analytics Kullanma Amacınız Ne Olmalıdır?

Google Analytics sayesinde web adresinizin performansını istediğiniz seviyelere çıkarabilirsiniz. Bu hedeflere ulaşmayı kolaylaştıran Google Analytics sayesinde yeni hedefler belirlemeniz de kolaylaşır. Tüm bunları gerçekleştirmek için ilk yapılması gereken ise kullanıcılarınızın kimler olduğunu daha iyi anlamaktır.

Onların eğilimleri, davranış biçimleri, istek ve talepleri, sitenizdeki davranışları sizin için sürekli veri sunan bir kaynaktır. Google Analytics sizin için detaylı veri sunması ve bu verileri analiz etme kabiliyetinde olması ile öne çıkar. Google Analytics kullandığınızda ürünlerinizin yanı sıra hizmet ve kampanyalarınızı da rahatlıkla kontrol altında tutabilirsiniz. Sitenizde ihtiyaç duyduğunuzu pek çok iyileştirme bu kanaldan size sağlanır.

Google Analytics ve Kullanıcı Davranışları

Google Analytics size kullanıcı davranışları hakkında detaylı veriler sunar. Kullanıcı davranışları tespit edilirken de çeşitli metriklerden yararlanılır. Kullanıcıların davranışları için genel anlamda veri sunan bu raporlar web sitenizin trafiğinin ne durumda olduğunu da anlamanıza yarar. Google Analytics size siteniz üzerindeki trafik oranının yanı sıra ek ölçümlerle de destek olur.

Grafiksel veriler ve detaylı davranış analizleri sayesinde web adresiniz için iyileştirmeler yapmanız kolaylaşır. Google Analytics ile kullanıcı davranışları analiz edilirken sayfa görüntüleme sayısına kısa sürede ulaşılabilir. Web sitenizde yer alan her sayfa için toplam görüntülenme sayısına ulaşılabilir. Sayfa tıklanma sayısı öğrenileceği zaman Google Analytics’ten yararlanılabilir.

Bu veriler sayfayı birden fazla kez ziyaret edenleri de kapsadığından kullanıcılar değil sayfa tıklanmasının miktarı elde edilmiş olur. Benzersiz sayfa görüntülenme sayısında ise elde edilen veriler bir sayfa üzerinde en az bir defa inceleme yapan ziyaretçileri kapsar. Bu alandaki verilerde kaç tıklama yapıldığı değil kullanıcı sayısı sunulur.

Google Analytics ile her bir kullanıcı sayfa üzerinde ne kadar zaman geçirdi anlaşılabilir. Ayrıca kullanıcıların tek sayfalık ziyaretleri de bu metriklerden elde edilebilmektedir. Kullanıcılar sayfadan çıkış yaptıklarında yüzdelik olarak oranlar da Google Analytics ile elde edilen veriler arasındadır.

Google Analytics ve Site Hızı

Site içeriği açısından da Google Analytics’in sunduğu veriler web siteniz için yönlendiricidir. Kullanıcıların sayfadaki etkileşimi merak edildiği takdirde bu verilere başvurulması uygun olur. Google Analytics kullanıcıların ilk ziyaret ettiği sayfa başta olmak üzere son sayfaya kadar tüm içerikleri ayrı ayrı raporlayabilmektedir.

Site içeriği bölümündeki incelemeler sırasında ise tüm sayfalar incelenebilir. İçerik incelemesi yapılarak sayfanızda en çok inceleme alan içerikler görülebilir. Ayrıca açılış sayfaları sayesinde de sitedeki en etkili performanslar görülebilir. Çıkış sayfalarınızda ise kullanıcıların sitenizi terk etmeden önceki son ziyaret gerçekleştirdiği sayfalar sıralanabilir.

Web Site Hızı ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Web sitesinin hızı kullanıcı deneyimi analiz edileceği zaman oldukça önemli hale gelir. Sitenizi ziyaret edenler tıklama yaptıklarında adresin hemen açılmasını ister. Kullanıcılar açılmayan bir web sitesinde beklemediklerinden başka bir adrese geçiş yapmaları söz konusu olacaktır. Bu nedenle web sitenizin açılış hızının iyileştirilmesi zorunludur.

Site hızı kullanıcıların siteden çıkma oranlarının azaltılması için üzerinde çalışma yapılması gereken bir konudur. Site hızı analiz edilirken ise site hızı verilerinin bilinmesi gerekir. Web adresinin hızını düşüren etmenler de çeşitlidir. Bunun tespit edilmesi için de tüm sayfa akışlarının ve ortalama yükleme sürelerinin grafiksel sonuçlarına ulaşılması gerekir.

Ortalama sayfa yükleme süresinin bilinmesi gerekirken ortalama yönlendirme sürelerine de ihtiyaç duyulur. Etki alanının aranma süresinin ortalaması ve ortalama sunucu bağlantı süresi ve sunucunun ortalama yanıt süresine dair verilere de doğru bir analiz yapılabilmesi için gereksinim duyulur. Ortalama sayfa indirme süresi de sayfa hızınız ile ilgili elde edilmesi gereken verilerden biridir.

Sayfa zamanlamaları sayesinde web sitenizde en sık ziyaretçi ağırlayan sayfalardaki yükleme süresinin ortalaması elde edilebilir. En popüler sayfalarınızın hızını merak ettiğinizde Google Analytics tarafından size sunulacak bu veriler yönlendirici olur.

İdeal sayfa düzeninizin nasıl olması gerektiğini merak ettiğinizde bu verileri kullanabilirsiniz. Hız önerileri raporuna eriştiğinizde sayfanızla ilgili optimizasyon süreçlerimiz hakkında da bilgi sahibi olmanız kolaylaşır. Bu raporlar size sayfa yükleme süreleri ve içeriklerinizin kalitesinde nasıl artış yakalayacağınız konusunda veri sunar.

Sayfa içi analizleriniz de kullanıcı davranışlarınızı anlayabilmek için size gereklidir. Bu bilgileri size Google Analytics kısa sürede sunabilir. Sayfa içi analiz ile sayfalardaki içeriklerin denetimi gerçekleştirilir. Web adresiniz için kapsamlı bir çalışma yapmak istediğinizde kullanıcı davranışları en sağlıklı bir şekilde Google Analytics sayesinde analiz edilebilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?