Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Yandex Metrica Nedir, Nasıl Kullanılır?

Web sitesi, içerisinde yer alan web sayfaları üzerinden metin, görsel, animasyon vs. içeriklerle ziyaretçilerine bilgi aktaran, hizmet sunan dijital doküman topluluğudur. Web sitelerine erişim sağlamak için kullanılan birçok farklı arama motoru mevcuttur. Yandex, söz konusu arama motorlarından biri olup, 1997 yılında geliştirilen Rusya merkezli çok uluslu bir firmadır. Yandex; arama motoru, e – ticaret, navigasyon, mobil uygulama ve reklamcılık başta olmak üzere yetmişten fazla servisle hizmet vermektedir.

İçerik Tablosu

Yandex Metrica Nedir, Nasıl Kullanılır?

Web siteleri zamanla gelişmekte, kullanıcı deneyimini referans alarak güncellemelerle yinelenmektedir. Önceleri, web sitelerin verilerine ilişkin bilgi sahibi olmak adına, web sitelerinde bulunan sayaçlar kullanılmakta idi. Ancak, Yandex kullanıcılarına daha pratik bir deneyim sunmak adına geliştirilen Yandex Metrica aracı sayesinde gerek veri istatistiği gerekse planlama ve yönetim noktasında oldukça önemli verilere kolaylıkla ulaşılma imkanı sağlanmıştır.

Yandex Metrica; Yandex tarafından sunulan ve web sitesi trafiğini izleyen, raporlayan ve kullanıcıya sunan ücretsiz bir web analiz aracıdır. 2008 yılında geliştirilen ve 2009’da kullanıma sunulan Yandex Metrica, 2019 itibariyle webde en çok kullanılan üçüncü web analiz aracı olarak listelerde yerini aldı. Yandex.Metrica, bir web yöneticisinin web sitesinde uyguladığı basit bir JavaScript etiketi kullanır. Etiket, web sitesi için hedef kitle, trafik ve davranış verilerini toplar.

Yandex Metrica, reklam dönüşüm oranını toplamak için Yandex.Direct çevrimiçi reklam platformuna da bağlanabilir. Yandex Metrica, web sitelerin tüm verilerini analiz etmeye yarayan bir araçtır. Sizler de en basit deyimle siteniz üzerinde olan ziyaretçi sayılarınızı ve bunlara ait trafiğinizi bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz. Ücretsiz kullanım sunan Yandex Metrica, web analiz noktasında en çok tercih edilen hizmetlerdendir ve web analizinin pratik bir şekilde yapılmasını mümkün kılar.

Web sitesi üzerinde birçok kolaylık sunan Yandex Metrica; ziyaretçilerin web sitesinde ne kadar süre ile kaldığını, sitede hangi ürünler/bölümler ile ilgilendiğini raporlar. Hedef kitlesi doğru ayarlandığı takdirde harika sonuçlar sunan Yandex Metrica, özellikle e – ticaret sektöründe ürün/hizmet arzı sağlayan işletme – firma – markalar için önemli avantajlar sunar. Yandex Metrica kullanımı sayesinde, ticari geleceğe ilişkin isabetli planlamalar yapılabilir.

Yandex Metrica, bilhassa dijital pazarlamada sıkça kullanılan araçlardandır. Öte yandan, oldukça güçlü bir yapay zeka ile desteklenen araç; site üzerinde ki fare hareketlerini dahi takip edip raporlama yeteneğiniz haiz bir yapay zekaya sahiptir. Alternatiflerine kıyasla, ikamesi zor birçok önemli özeliği sayesinde herhangi bir araca gerek kalmaksızın istatistik takibi ve raporlama hizmeti sunan Yandex Metrica, talep edilmesi halinde diğer uygulamalar ve araçlarla da yüksek senkronizasyon başarısıyla kullanılabilmektedir.

Webvisor teknolojisine sahip bu araç, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların hareketlerini video kaydı şeklinde de raporlayabilir. İşbu rapor, web site sahiplerinin web sitelerini ölçme ve değerlendirmede önemli verilere ulaşmasını sağlar. Ziyaretçilerin en çok erişim sağladığı site sayfalarının izlenebilmesi, ziyaretçi hareketlerine ilişkin bilgi sahibi olunabilmesi için gereken istatistik bilgilerini sağlayan Yandex Metrica, site üzerinde kullanıcı deneyimini artıracak değişiklikler yapılabilmesi için gereksinim duyulan istatistik verilerini raporlar.

Web sitesi yöneticilerinin daima gelişim kaydetmesi adına doğru yönlendirmelerde bulunan Yandex Metrica, web site başarısını artırmak adına doğru yönlendirmelerde bulunulur. Bu hizmet sayesinde, sitelerin çevrim içi ve çevrim dışı reklamlarına verimlilik seviyesi analiz edilebilir ve bu sayede reklam çözümlerinde daha isabetli kararlar verilebilir. Yandex Metrica kullanımı sayesinde pek çok önemli kazanım elde edilebilir. O halde, bu aracın kullanımı ile beraber elde edilecek faydaları izah edelim.

Yandex Metrica Faydaları

Web site deneyimini ve başarısını artırmak adına isabetli yönlendirmelerde bulunan Yandex metrica, çok sayıda pratik çözüm sunmaktadır. Web site yöneticilerinin istatistiki veriler sayesinde daha sağlıklı adımlar atmasını, önemli geliştirmelerle web site trafiğini ve reklam verimini yükseltmesini sağlayan bu Yandex Metrica’nın başlıca faydaları şunlardır:

 • İlgili web siteyi ziyaret eden kullanıcıların hareketleri izlenir, raporlanır. Elde edilen rapor sayesinde, kullanıcıların eğilimlerine paralel aksiyonlar alınarak daha yüksek kullanıcı deneyimi sağlanır.
 • Isı haritası sayesinde, ziyaretçilerin sayfada ne kadar süre kaldığı ve sayfanın sonuna değin gidip gitmediği öğrenilebilir.
 • Web siteye dair form analizi yapılmasına ve istatistiki verilerin incelenerek sağlıklı adımlar atılmasına kolaylık sağlar.
 • Tıklama haritaları izlenebilir ve site tasarımı üzerinde çeşitli revizyonlar yapılabilir.
 • Ziyaretçiler tarafından kullanılan reklam engelleme araçlarının verilerine ulaşılabilir.

Yandex Metrica Neden Kullanılmalıdır?

Yandex Metrica’nın faydalarına ilişkin ifade ettiğimiz noktaların yanı sıra, özellikle e – ticaret sitelerinin gelişimi için oldukça elzem olan bu aracın kullanımının son zamanlarda fazlasıyla yaygınlaşması tesadüf değildir. Web sitelerini geliştirmek isteyen site sahipleri, e – ticaret sitesi olup ürün listeleyen ve satış yapan siteler, geleceğe yönelik planlamalarını kolaylıkla yapabilir. Sitelerini geliştirmek isteyen site sahiplerinin bu paneli sorgularken verilere “neden” sorusunu sorması oldukça fayda sağlayacaktır.

Söz misali, bir e ticaret sitesi için en çok görüntülenen ürün verisini bulduğunuzda, bu ürüne “neden” sorusu sormanız önem arz etmektedir; zira, neden sorusunun cevabı: ürünün estetik olması, ürünün kumaşının/yapısının/işlevselliğinin başarılı olması vs. birçok özelliği hakkında bilgi verir. Bu bağlamda, site sahipleri bu ürünlerin beğenildiği sonucuna ulaşacak ve ticaretin temel ilkesi olan arz – talep dengesini sağlayarak ürünleri daha verimli sıralayabileceklerdir.

E – ticaret sitesi sahibi olan kişiler, tıklanma ve satın alınma verilerini takip ederek ellerinde ki stok durumunu iyileştirici planlar yaparak kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığını en aza indirebileceklerdir. Yayın yapan siteler için de en çok okunan içerikler tespit edilir ve ziyaretçilerin en yoğun rağbet gösterdiği yayınlar saptanır. Bu sayede, ziyaretçilerin okuma ve site üzerinde ki ziyaret sürelerinin artmasını sağlamak adına içerikler ve hizmet/ürün noktasında gerekli iyileştirmeler yapılabilir.

Yandex Metrica Nasıl Kullanılır?

Yandex Metrica’nın kullanılabilmesi için öncelikle Yandex hesabınızın olması gerekli. Yandex hesabı edindikten sonra Yandex resmi web sitesi üzerinden bu aracı indirip kurabilirsiniz. Sayaç ekleme sayfasında bilgilerinizi düzenli ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Sitenize özel bu araçtan tam fayda sağlamak için bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekir. 

 • Bu alanda site sahiplerini karşılayacak adımlar sırasıyla; Sayaç adı, sitenin adresi, saat dilimi, oturum kaydı ve form analizi olmaktadır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken, oturum kaydı ve form analizi bölümünün aktif olarak işaretlenmesidir. Bilgileri tamamladıktan sonra sözleşmeyi kabul edin ve “sayaç oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Sayaç adı: sitenizin ismini veya başkaca bir isim yazabilirsiniz.
 • Sitenin adresi: Site adresinizi doğru bir şekilde buraya yazmalısınız. Sitenin üst panelinden kopyala yapıştır komutu daha sağlıklı olacaktır.
 • Saat dilimi: Telefonlarımızda yaptığımız saat ayarlarının birebir aynısı olan bu bölümde, yaşadığınız yerin saat dilimini seçmeniz gerekmektedir.
 • Sıralanan adımları tamamladığınız taktirde, Yandex sizlere bir sayaç kodu temin edecektir bu sayaç kodunu HTML olarak eklemeniz gerekecektir. Sitenin var olan HTML koduna sayaç kodu eklendikten sonra bu kodu sayfanın mümkün mertebe en üst noktasına yakın bir yere yerleştirin. 
 • İşlemler tamamlandığında e – ticaret sitesi sahibi olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus “e – ticaret verilerinin Yandex Metrica’ya aktarımı” seçeneğinin aktif olmasıdır.
Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?