Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Youtube Bumper Reklam Nedir?

YouTube bumper reklam; kısa, dikkat çekici, etkili ve akılda kalıcı bir mesaj kullanılarak daha fazla tüketici/müşteriye ulaşmak ve markanın dijital kimliğini, bilinirliğini, etkileşimini artırmak amacıyla geliştirilmiş kısa bir video reklam türüdür. YouTube bumper reklamlar, altı saniye gibi oldukça kısa süreli video içerikler ile kullanıcıların görüntüleme deneyimlerine oldukça yüksek bir etki sağlar ve kullanılan etkili, kısa, akılda kalıcı iletilerle onlara ulaşmayı mümkün kılar.

İçerik Tablosu

Youtube Bumper Reklam Nedir?

Bumper Reklam Ne İşe Yarar?

Bumper reklamlar hakkında verilmesi gereken ilk bilgi, bu reklam türünün kısa video içeriklere dayanmasıdır. Geleneksel ve standart video reklamların süresine kıyasla oldukça kısa (maksimum 6 saniye) video içerikler kullanılır. Reklamda kullanılacak video, YouTube’da barındırılmalıdır. Bumper reklamlar, izleyiciler tarafından atlanabilir video türünde değildir. Bu nedenle, izleyicilerin reklam videosunu izlememesi; dolayısıyla, video reklamda verilen mesajı görmemesi gibi durumlar söz konusu değildir.

 • ÖNEMLİ: YouTube bumper reklamların görüntülenme sayısı, ilgili videonun YouTube görüntüleme sayısını artırmaz.

Bumper reklamlara ilişkin “Teklifler” hakkında ifade edilmesi gereken ilk husus; tekliflerin, hedef BGBM’ye (bin gösterim başına maliyet) göre ayarlanıyor oluşudur. Amaçlanan BGBM, reklamın her bin gösterim için ödemek istenen miktarda (bu miktar, amaçladığınız BGBM’nizdir) teklif vermenin bir yoludur. Display & Video 360, amaçlanan BGBM miktarınızı kullanarak maksimal sayıda gösteril elde edilebilmesi gayesiyle tekliflerinizi optimize ederek en verimli duruma getirir.

Gösterimlerden bazıları, amaçladığınız BGBM’nizden daha fazla ya da az bir maliyet gerektirebilir; fakat Display & Video 360, satır öğenizin ortalama BGBM’sini ayarladığınız hedef BGBM’ye denk ya da daha az düzeyde tutulmasını sağlar. YouTube bumper reklamlara dair tekliflere ilişkin önemli hususları ifade ettikten sonra, söz konusu reklam türüne ilişkin bilinmesi gereken başlıca özellikleri sıralayalım:

 • Bumper reklam görüntülemelerini kullanarak tekrar pazarlama listeleri oluşturulamaz.
 • Bumper reklamlar, reklamı yayınlayan marka/firma/işletmenin bilinirliğini, etkileşimini ve tanınırlığını artırır.
 • Reklamlardan daha fazla verim ve geri dönüş oranı elde etmek için YouTube reklamları ile beraber yayınlanması tavsiye edilir.
 • Kısa biçim, hareket halindeki izleyicilerin özellikle cep telefonları üzerinden video seyrettikleri esnada daha etkili sonuçlar verir.

YouTube Bumper Reklam Nasıl Oluşturulur?

YouTube bumper reklamın etkili sonuçlarından yararlanmak, marka kimliğini dijital dünyada öne çıkararak potansiyel tüketicileri ile buluşmak ve arz ettiği ürün/hizmet satışını artırmak isteyen markalar/işletmeler/firmalar, YouTube bumper reklam oluşturmadan önce detaylı bir planlama yapmalı ve reklam başarısını artıracak stratejik çalışmalar yapmalıdır. Yapılacak ön çalışmada, bu reklam türünden nasıl daha fazla verim alınabileceği üzerinde durulmalıdır.

YouTube bumper reklamların atlanamayan reklamlar olması sebebiyle etkileşim oranları daima yüksek düzeylerde seyredecektir. Etkileşim gücü bu denli yüksek bumper reklamlardan maksimal seviyede verim alabilmek için strateji ve planlama dahilinde hareket etmek en doğru yaklaşım olacaktır. Reklam çalışmanızın başarılı sonuçlar verebilmesi için dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar;

 • Reklam amacınızı belirleyin.
 • Hedef kitlenizi tanımlayın.
 • Reklam bütçenizi netleştirin.

Planlamada önem vermeniz geren bu üç adımı tamamladıktan sonra, Google Ads hesabı ile YouTube kanalına sahip olan her kullanıcı, aşağıda sıralanan yönergeyi takip ederek bumper reklam oluşturabilir:

 • Google Ads hesabınıza giriş yapın.
 • Yayınlamak için hazırladığınız bumper reklamınızı YouTube kanalınıza yükleyin.
 • Bu noktada, “Kampanyalar” - “+Kampanya” - “Video” adımlarını izleyin.
 • Kampanya hedefi tercihinde “marka bilinirliği ve erişimi” opsiyonunu seçin.
 • Kampanya türü seçiminde ise “bumper reklam” seçeneğini işaretleyin ve reklam grubu adınızı girin.
 • Bütçenizi belirleyin.
 • Gelişmiş ayarlar üzerinden “Ağlar”, “Hedeflenen Konum”, “Müşteri Dili” vs. tercihleri belirleyin.
 • Reklam videonuza ait URL’yi girin (video süresinizin en fazla altı saniye olmasına özen gösterin),
 • Reklam adınızı girin.
 • BGBM teklifinizi belirleyin ve “Reklam Grubunu Kaydet” butonunu işaretleyerek işlemi tamamlayın.

Bumper Reklamların Özellikleri Nelerdir?

Bumper reklamın ne olduğu ve işlevine ilişkin önemli noktalara değindikten sonra, bumper reklamların özelliklerine değinmek, konu bütünlüğü açısından yararlı olacaktır. Bumper reklamlar ile Görüntülü reklam Ağı, Arama Ağı Reklamları gibi diğer reklam türlerinden ayıran pek çok belirgin özellik vardır. Başlıca özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • Reklama konu video içeriklerin maksimum süresi 6 saniyedir. Hedef kitleye verilmek istenen ileti, en fazla 6 saniyelik video içeriklerle sunulacağı için son derece etkili, kısa ve akılda kalıcı bir reklam olmalıdır.
 • Bumper reklamlar, izleyicilerce atlanamaz ya da ilerletilemez.
 • Videodan önce, videoyu izlerken ya da video sonrasında gösterilebilir.
 • Google’a ait web sitelerin ve uygulamaların tamamında (YouTube gibi) yayınlanabilir.
 • Video reklamın yerleştirildiği içeriğin izlenme sayışlarına, video reklamın izlenme sayıları dahil edilmez.
 • Ücretlendirme, bin gösterim başına maliyet (BGBM) ödeme planı ile gerçekleştirilir. Reklamın görüntülenme sayısı 1000’e ulaştığında ödeme yapılması gerekir.
 • Bumper reklam görüntülemeleri ile tekrar pazarlama listesi oluşturmak mümkün değildir.
 • Mobil cihazlar üzerinden görüntülendikleri takdirde daha etkili sonuçlar verir.

Bumper Reklamların Avantajları Nelerdir?

İzleyicilerin değişen reklam görüntüleme alışkanlıklarına ve eğilimlerine en uyumlu reklam çeşitlerinden biri olan bumper reklamlar; izleyicilere, dolayısıyla tüketicilere verilmek istenen mesajın etkili, akılda kalıcı ve dikkat çekici bir şekilde iletilmesini sağlar. Ürün veya hizmetlerine dair etkileyici reklam kampanyaları düzenlemek isteyen işletme/firma/markalar, bumper reklamların avantajlı özelliklerinden yararlanarak altı saniyelik video içeriklerle net, kısa ve etkili bir reklam kampanyası oluşturabilir.

Daha Etkili Bir Bumper Reklam İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Bumper reklamlar, özelliği gereği son derece kısa video içerikler üzerinde temellenen bir reklam türüdür. Bu nedenle bumper reklamların içine çok fazla açıklama, bilgi veya hikaye yerleştirmek; izleyicilerin dikkatlerinin dağılmasına ve dolayısıyla izleyicilere verilmek istenen asıl mesajın etkili bir biçimde iletilememesine neden olabilir. Bu itibarla, bumper reklam için hazırlayacağınız videoda çok uzun metinler, açıklama yazıları, bilgi vs. öğelere yer vermemeli, akılda kalıcı ve net bir mesaj vermelisiniz.

Bumper reklamlardan maksimal düzeyde verim ve geri dönüşüm elde edebilmek için yalın ve etkili tek bir iletiye odaklanmak en doğru yaklaşım olacaktır. Arz ettiğiniz ürün veya hizmetin, hedef izleyici kitlenizin dikkatini çekebileceğini düşündüğünüz en önemli özelliğini vurgulamanız, reklam kampanyasından beklentilerinizi karşılamanızı sağlar. Bu tür bir yaklaşım belirlemeniz gerek marka bilinirliği gerekse satış hacmi açısından güzel sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

Görsellik

Bumper reklamlarda görsel açıdan zengin argümanlar kullanmanız, hedef izleyici kitlesinin dikkatini çekmenize ve reklama konu hizmet/ürüne odaklanmasına yardımcı olur.

Demografik Faktörler

6 saniyelik reklam videonuzu kurgularken, hedef izleyici kitlenizin demografik özelliklerini göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Dikkat Çekici Reklam

Reklam kampanyasından beklentilerinizi karşılamanız; reklamınızın ne kadar dikkat çekici, etkili ve izleyiciler açısından başarılı bulunmasına bağlıdır. Bu itibarla, reklam kurgunuzda trend, aktüel ve ilginç bir yaklaşım benimseyebilirsiniz.

Reklam Serisi

Bir dizi bumper reklam videosu hazırlayabilir ve daha uzun bir kurgu oluşturabilirsiniz. Daha uzun kurgular, her reklamın sonunda yeni bir merak oluşmasına ve izleyicilerin farkındalığının artmasına neden olur.

Etkileyicilik

Gerek dijital reklamcılık gerekse klasik veya geleneksel reklamcılıkta başarılı sonuçlar alınabilmesi için mutlaka etkileyici reklamlar kurgulamak gerekir. Bumper reklam için hazırlayacağınız altı saniyelik kısa video içeriğinizin son derece etkileyici olmasına özen gösterin.

İleti

Bumper reklamlarınızın süresi altı saniye gibi oldukça kısa bir süre olduğu için; reklamlarda vermek istediğiniz mesajın kısa ve net slogan veya ifadelerle aktarılmasını sağlayın. Videolarınızda uzun metinlere, açıklamalara veya bilgi yazılarına yer vermeden, nokta atış kalıplara yönelin.

Psikoloji

Reklam kurgunuzda, insan psikolojisinde ve bilinçaltında olumlu etkiler bırakan renk, nesne veya ögelere yer verin

Reklamınızı Optimize Edin

Yayınlanmaya hazır reklamınızı kullanmadan önce son kez kontrol edin ve tespit ettiğiniz eksikliklere yönelik iyileştirme ve optimize çalışmaları yapmadan reklam kampanyanızı yayınlamayın.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?