Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Sosyal Medyada Rapor Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya yönetimine gösterilen özenin aynısı sosyal medya raporlamasına da gösterilmelidir. Bu içeriğimizde sizlere sosyal medyada rapor nasıl hazırlanır ve sosyal medya raporları hazırlanırken nelere dikkat etmek gereklidir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Her sosyal medya uzmanının rapor hazırlama tekniği birbirinden farklıdır. Bu raporlar hazırlanırken doğru tek bir yol söz konusu değildir. Ancak yine de sosyal medya raporları hazırlanırken herkesin takip ettiği ve etmesi gereken bazı özel yöntemler mevcuttur.

İçerik Tablosu

Sosyal Medyada Rapor Nasıl Hazırlanır

Raporlara Genel Bakış Sayfasıyla Başlayın

Raporlamalara başlamadan önce kapaktan sonraki ilk sayfaya mutlaka geçtiğiniz aya genel bakış sayfası yerleştirin. Buradan son 30 günlük süreç içerisinde hangi platformlardan ne tür paylaşımlar yapıldığı ve 1 ay boyunca alınan erişim, etkileşim, gösterim, sayfa beğenisi ve takipçi sayısı gibi detaylara erişilebilmektedir. Reklam verildiyse kaç adet sponsorlu reklam alındığı da raporlar içerisinde yer almalıdır.

Raporlar detaylı olduğu için müşterilerin saniyeler içerisinde aradıklarını bulabilecekleri genel özet raporunu mutlaka başlarda vermeyi tercih etmelisiniz. O dönem içerisinde sponsorlu reklamlara çıkıldıysa ikinci sayfada reklamlara genel bakış başlığında sponsorlu reklamlar ile ilgili eklemeler yapılmalıdır.

Platformları Tek Tek Ayırın

Sosyal medya raporlarını hazırlarken bütün mecraları birbirinden tek tek ayırın. Örneğin, Facebook için son 30 gün verilerini farklı bir yere, Instagram için son 30 gün verilerini de farklı yerlere ayırarak rapora ekleyin. Bu mecraları raporlarınıza eklerken takipçi sayısı, gösterim, erişim, etkileşim, sayfa beğenisi ve video izlenmesi gibi pek çok farklı detayı da rapor içerisinde açıklayıcı bir şekilde belirtin.

Açıklayıcı ve Net Olun

Dijital pazarlama uzmanları bütün metriklere ve performans ölçümlerine hakim olmalıdır. Tek sayfalık bir rapordan bile onlarca sayfalık strateji çıkartabilen bu kişilerin müşterilerinin kendileri kadar bilgili olmadığını unutmaması gerekmektedir. Raporlara ekran kayıtları eklemek dışında rapor hazırlama uygulamalarından da yararlanmak yerine verileri tek tek elinizle yazın ve hangi verinin ne tür özelliklerine sahip olduğunu açıklayıcı ve net bir şekilde belirtin. Böylelikle karşınızdaki kişi sosyal medya verileri hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmasa bile raporunuzu anlamaya başlayacaktır.

Anlaşılır, Okunaklı ve Sade Raporlar Hazırlayın

Bir ürün satın alırken ürünün paket tasarımı sizin satın alma davranışlarınızı etkiliyorsa rapor tasarımınızın da kişilerin durumunu etkilemelidir.  Şık ve modern bir tasarıma sahip olabilecek rapor dosyası sayesinde daha ilk etapta müşterilerinizin güvenini ve beğenisini kazanabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız bir grafik tasarım uzmanı var ise kendisinden rapor içeriği bittikten sonra özel bir tasarım talep edebilirsiniz. Sade, anlaşılır ve okunaklı raporlar her zaman müşterilerinizin gözünde diğerlerinden bir adım önde olabilmenizi sağlar.

Geçmiş Dönemler ile Karşılaştırmalar Sunun

Müşterilerinizin görmek istedikleri en önemli veriler arasında büyüme planı yer almaktadır. Müşterileriniz, sizinle çalışmaya başladıkları süre boyunca yolun başlangıç kısmından mevcut olarak gelinene noktaya kadar olan büyüme rakamlarını mutlaka görmek isteyecektir. Bu sebeple, raporunuza kesinlikle ay ay büyüme rakamlarını ekleyin. Takip sayılarını karşılaştıran ve etkileşim oranlarını da birbiriyle karşılaştıran geçmiş döneme ait olan verileri şimdiki zaman ile harmanlayarak rapor oluşturun.

Performansı Yüksek Olan Paylaşımlarınızı Ön Plana Çıkartın

Ay içerisindeki bazı paylaşımlarınızın performansı yüksek olabilirken, bazılarının ise performansı düşük olabilir. Performansı yüksek olan 2-3 paylaşımınızı sunuma ekleyerek müşterinizi olumlu anlamda etkileyebilir ve hangi paylaşımların hangi platformlarda performanslarını artırdıklarını onlara gösterebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarından Gelen Trafikleri Önemseyin

Müşterinizin internet sitesi var ve sosyal medyada internet sitesi trafiği almaya yönelik bir strateji geliştirmenizi istediyse mutlaka sosyal medya trafiklerini de içeren bir rapor alıştırın. İnternet sitesine en fazla trafiğin hangi saatlerde, hangi platformlardan geldiğini içeren rapor bölümleri hazırlayın.

Yeni Ayın Stratejilerinden Bahsetmeyi Unutmayın

Sosyal medya raporlarında verilere dayalı bir strateji planı oluşturun. Verileri sunumunuza ekledikten sonra son sayfada bir sonraki ayın strateji planlarına da yer verin. Elinizde ne kadar veri var ise bir sonraki ayın stratejisini belirleyebilmeniz de o kadar kolay olacaktır. Bu sebeple, yeni ay için strateji planlaması yaparken bir önceki raporu da gözden geçirin. Yeni ay stratejileri aynı zamanda müşterilerinizi de heyecanlandıracak stratejiler arasında yer almaktadır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?