Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

URL Nedir? SEO Uyumlu URL Adresi Nasıl Oluşturulur?

Kullanıcılar web adresinde dolaşacağı zaman sitede hangi sayfada olduklarını anlamak için URL adreslerine gereksinim duyulur. URL adresinin arama motoru optimizasyonuna uygun olması sayesinde kullanıcıların bu sayfaya erişimi kolay olur. SEO çalışmaları web adresinin Google algoritmaları tarafından üst sıralara çıkarılması için gereklidir. Bu sayede kullanıcılar daha hızlı ve kolay şekilde bu adreslere giriş yapabilir.

URL Nedir? SEO Uyumlu URL Adresi Nasıl Oluşturulur

SEO uyumlu URL sayesinde kullanıcı URL’de kullanılmış olan kelimeler aracılığı ile görüntülediği sayfayı anlamlandırabilmektedir. Tarayıcıya yazılan adres metni olan URL kullanıcıya web sitesinde gezinme şansı tanır. URL üç kısımdan meydana gelir. SEO dostu bir URL’nin okunabilir olması icap ederken web sitesini ziyaret edenlerin bu adresi anlamlandırabilmesi için SEO uyumu gerekir. URL’yi oluşturan kısımlar şunlardır:

 • URL protokolü,
 • Domain/alan adı,
 • Klasör yolu.

URL Nedir?

İnternette yer alan bir kaynağın konumu URL ile anlaşılabilir. Uniform Resource Loader kelimeleri kısaltıldığında URL tanımı elde edilir. Türkçeye standart kaynak bulucu olarak çevrilen bu terim kaynağın internetteki konumu belirleneceği zaman devreye girer. Web site adresi tarayıcıda yer alan çubukta belirtilir. Bu bilgiler URL adresidir.

URL çalışırken sunucuyla iletişim kurabilmesi için IP adresini metin olarak göndermektedir. IP adresleri metne dönüştüğünde kullanıcıların diledikleri siteye giriş yapabilmesi de kolaylaşmaktadır. Gelişmiş bir kullanıcı deneyimi elde edileceği zaman URL önemli hale gelmektedir.

SEO Uyumlu URL Nedir, Neden Önemlidir?

URL ile kullanıcılar ve arama motorları sitenin hangi konuda olduğunu anlayabilir. Kullanıcı deneyiminin artması için URL’nin okunması kolay olmalı, kullanıldığı ülkenin dilbilgisi ile uyumlu olmalı ve sayfanın amacını doğru ifade edebilmelidir.

Arama motorlarında sıralama söz konusu olduğunda URL bu açıdan da önem taşır. Web sitesi arama motorlarında üst sıraya çıkarsa daha fazla ziyaretçi gelir. Web sitesinin kuruluş amacı çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktır.

Web adresine ne kadar çok insan giriş yaparsa site amacına o oranda yaklaşır. Bunun için de bir dizi teknik çalışmaya ek olarak düzenlemeler yapılması gerekir. SEO çalışması web sitesinin görünürlüğü üzerinde doğrudan etkili olan bir unsurdur.

URL’nin SEO dostu olması sayesinde web adresi de üst sıralara taşınabilir. Anahtar kelime kullanımı yapıldığı zaman sitenin arama motorlarındaki sırası değişmesine rağmen bu yeterli bir uygulama değildir. Anahtar kelime seçimi yapılacaksa sitenin URL bütünlüğünün dikkate alınması uygun olur.

URL düzenli, iyi hazırlanmış ve optimize edilmiş olduğunda kullanıcı sitenin profesyonelliğinden şüpheye düşmez. Bu durum kullanıcı deneyimini artırabilmek adına önem taşır. SEO uyumuna sahip olan bir URL ile web adresi daha fazla tıklama alabilir. Web sitesinin çok sayıda kullanıcı tarafından tıklanması ise Google tarafından olumlu algılanır.

Çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bir web adresini Google üst sıralara taşır. Üst sıraya taşınan bir web sitesi de daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmeye hazır demektir. Bu sebeple başlık, meta açıklama ve URL yapısı dikkate alınarak site üzerinde yapılacak bir çalışma bu adresi üst sıralara taşımaya yardımcı olur.

URL oluştururken Google arama hacimlerine dayalı olarak bu çalışmayı yapmak siteyi arama sonuçlarında üst sıralara taşımaya yardımcı olacaktır. URL’de kullanılacak olan anahtar kelimeler sıralama sonuçları üzerinde doğrudan etkiye sahip olur. Google algoritmaları anahtar kelime kullanımına önem verirken özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha dikkat çekici olur.

Long tail olarak adlandırılan uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına da dikkat edilmesi önemlidir. Kısa ve net oluşturulmuş bir URL avantaj yaratır. Bunun yanı sıra karmaşık kodlardan uzak durulmalıdır. Gramere uyumlu ve okunması kolay olan URL’ler kullanıcı deneyimi açısından daha faydalıdır.

URL oluştururken küçük harf kullanılması, büyük harflerden kaçınılması karışıklığı önleyebilmek açısından önem taşır. URL üzerindeki kelimeler ayrılacağı zaman da tire işaretinden yararlanılması daha uygun olur. Tire işareti kullanıcının URL’de yer alan yazıları daha kolay ayırt etmesine yarar.

SEO Dostu URL Nasıl Oluşturulur?

Arama motoru optimizasyonu sayesinde bir web adresinin geniş bir kullanıcı kitlesine hitabı kolaylaşır. Bunun için SEO çalışmalarının önemi büyüktür. Bir web sitesinde gerçekleştirilecek SEO çalışması URL üzerinde yapılacağı zaman kurallara uyumlu bir adres oluşturmakla işe başlanmalıdır. SEO dostu URL oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

 • URL adresi dışında baştaki dosya transfer protokollerinin ve veri kaynağının bulunması gerekir. Bu kaynakların amacı hedef gösterilen kaynaklara nasıl ulaşılacağına dair yönlendirme yapabilmektir.
 • Webde gösterilen http:// ya da https:// seçenekleri kırımızı renkte ise güvenilir olduğu anlaşılır.
 • Ftp dosya transferleri sırasında tercih edilen erişim ağı olarak kullanılır.
 • Domain adresi kafa karıştırıcı olmamalıdır. Akılda kalıcı ve kolay isimler daima avantaj yaratır.
 • URL üzerinde yer alan en son uzantı sitenin amacı ile uyumlu olmalıdır. Com ile biten bir web adresi ticari amaç güderken eğitim için edu uzantısı tercih edilmelidir. Gov uzantısı devlet kurumlarının tercih ettiği bir uzantıdır.
 • SEO dostu bir URL yapısının kolay okunabilir olması gerekir.
 • URL kullanıcı dostu ise sahip olması gereken özelliklerden biri SSL sertifikası olur.
 • Alan adının çok uzun olmaması daha uygundur.
 • Sitede yer alan alt sayfalar URL üzerinde ayrıştırılarak belirtilmelidir.
 • URL üzerinde yer alan alt klasörler isimleri yönünden anlamlı olmalıdır.
 • Site uzantıları güvenilir olmalıdır.
 • Sayfa URL’leri kısa tutulmalıdır.
 • Bu kriterler sağlansa dahi SEO dostu bir URL elde etmek için kullanıcı deneyiminin oluşturulması çok önemlidir.

SEO Uyumlu URL Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bir URL’nin kullanıcı dostu olması ziyaretçilerin bu siteye güvenle giriş yapabilmesini sağlar. URL’nin kullanıcı dostu olabilmesi için kullanıcıyı hedef gösterdiği sayfadan farklı bir sayfaya yönlendirmemesi gerekir. Bu sebeple de hedef sayfaya ait anahtar kelime kullanımının varlığına dikkat edilir. SEO uyumlu URL kullanımı sayesinde web adresi birçok avantaj elde eder.

Arama motorlarında başarılı olmak isteyen bir web adresi kullanıcı davranışlarını iyileştirmek zorundadır. Kullanıcı beğendiği siteye tekrar tekrar dönüş yapar. Ürün ya da hizmet satın almak istediğinde ya da sadece bilgiye ulaşması gerekli ise kullanıcı güvenilir adresleri tercih eder.

 • SEO dostu URL kullanıcıya güven verir.
 • Kullanıcı her seferinde tekrar aynı siteye giriş yaparak siteye ziyaretçi oranını artırır.
 • SEO dostu URL sayesinde kullanıcı hedeflediği sayfaya kısa sürede erişir.
 • Kullanıcı ziyaret edeceği sayfa hakkında bilgi edinirken güvenle buraya geçiş yapar.
 • Web sitesinin değeri artar.
 • Arama motorları web sitesine daha fazla önem verir ve üst sıralara taşıyarak geniş bir ziyaretçi kitlesi ile web adresini buluşturur.
 • SEO dostu URL’lerin paylaşımı daha kolay olur.
 • Sosyal medyadan gelen organik trafikte güven oluşmasını sağlar.
 • Sayfada yapılan anahtar kelime çalışmasına katkı sağlar.
 • Arama motorları tarafından sayfanın anlamlandırılması kolaylaşır.
 • Web sitesine estetik anlamda da değer katar.
 • Yazılımsal açıdan web adresinin nitelikli hale gelmesinde SEO uyumu olan URL’lerin önemi oldukça fazladır.
Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?