Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google Ads Negatif Anahtar Kelime Yönetimi

Markasını tanıtmak isteyen bir işletme veya satışlarını artırmak isteyen bir mağaza, Google Ads kampanyaları ile ürün, marka veya hizmet tanıtımı yapıyorsa kampanya optimizasyonu en iyi seviyeye getirerek maliyetleri azaltabilir ve doğru hedef kitleye ulaşabilir. Google Ads reklam optimizasyonunun başarıya ulaşması için dikkat edilmesi gereken kriterlerden birisi negatif anahtar kelime yönetimidir. 

İçeriğimizde dünyanın en büyük online reklam ağı olan Google Ads platformu üzerinden reklam optimizasyonunun en önemli aşamalarından birisi olan negatif anahtar kelime yönetimi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki negatif anahtar kelime nedir, neden önemlidir?

İçerik Tablosu

Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime eşleme türleri; anahtar kelimeler ve negatif anahtar kelimeler olarak iki ayrı grupta ele alınır. Anahtar kelimeler, Google Ads üzerinden oluşturulan kampanyaların (reklamların) ve web sayfalarının (anasayfa, kategori sayfası, ürün sayfası, blog sayfası, hizmet sayfası, vb. indekslenen tüm sayfalar) arama motorlarında görüntülenme alabilmesi için kullanıcıların arama sorgularını içeren terimler olarak tanımlanabilir. 

negatif kelime

Negatif anahtar kelimeler ise belirli sorgu terimlerinde kampanyaların görüntülenmesini engellemek amacıyla kullanılan bir anahtar kelime eşleme türüdür. Yani hem anahtar hem de negatif anahtar kelime kullanımı, optimizasyon başarısını etkileyen bir faktördür. 

Negatif Anahtar Kelime Örneği

Bir kamp sandalyesi satışı yaptığınızı varsayalım. Reklam kampanyanızda anahtar kelimelerinizden birisi kuşkusuz “kamp sandalyeleri” olacaktır. Ayrıca “kamp sandalyesi modelleri” ve “kamp sandalyesi fiyatları” gibi diğer önemli arama terimlerini de anahtar kelime olarak belirleyeceksiniz. Fakat hariç tutmak istediğiniz, yani hedeflemediğiniz, “ahşap sandalye”, “antika sandalye” veya “bebek sandalyesi” gibi terimleri de bir eşleme türü olarak kullanmalısınız. Hariç tutacağınız bu kelimeler, sizin negatif anahtar kelimeleriniz olacaktır.

Kampanyalarınızda Neden Negatif Anahtar Kelime Kullanmalısınız?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi negatif anahtar kelimeler, sizin için gereksiz olan arama terimlerinde reklamlarınızın görüntülenmesini engeller. Fakat neden reklamların belirli arama terimlerinde görünür olmasını engellemeye çalışıyoruz? 

Aslına bakarsanız bunun tek bir amacı var, reklam maliyetlerini düşürmek. Bu bir amaç olsa da, negatif anahtar kelime eşleme türü kullandığınızda reklamlarınızdan tasarruf ettiğiniz gibi tıklama oranının (TO) artmasına da katkı sağlamış olursunuz. Dolayısıyla direk olarak sizinle iletişime geçecek, ürünlerinizi satın alacak veya hizmetlerinizi araştıracak, doğru hedef kitleye ulaşmış olursunuz. Sonuç olarak yatırım getirinizi (ROI) en üst seviyeye çıkarırsınız. 

Negatif anahtar kelimeleri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken şey, neyi hedeflemediğinizi bilmektir. Bu sayede reklamlarınızı, hedeflemediğiniz sorgulardan hariç tutabilirsiniz.  

Negatif Anahtar Kelime Türleri

Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında negatif anahtar kelime türleri; geniş eşleme, sıra eşleme ve tam eşleme olarak üçe ayrılır. 

Negatif Geniş Eşleme

Belirlediğiniz negatif anahtar kelimelerde yapılan arama sorgularında ve bu terimlerin yerleri değiştirilerek yapılan sorgularda reklamlarınız görüntülenmez. Fakat negatif anahtar kelime grubu içinde yer alan herhangi bir terimin içerdiği diğer arama sorgularında reklamlarınız görüntülenebilir. Bunu bir örnekle açıklayalım:

negatif kelimeler geniş eşleme

Negatif anahtar kelimemiz “tasarruflu lamba” olsun. Geniş eşlemeli negatif anahtar kelime kullanımında:

“Tasarruflu lamba”, “tasarruflu lamba fiyatları” ve “lamba tasarruflu” arama sorgularında reklamlarınızın çıkmaması garantidir. Fakat “LED lamba”, “lamba modelleri” gibi arama sorgularında reklamlarınız görüntüleme alabilir. 

Negatif Sıralı Eşleme

Kampanyalarınızı oluştururken negatif sıralı eşleme kullanırsanız, belirlediğiniz negatif anahtar kelime grubundaki terimlerin, aynı sırayı içeren tüm varyasyonlarının görüntülenmesi engellemiş olursunuz. Farklı bir kelime sorguya eklenmiş olsa bile, sizin belirlemiş olduğunuz terimlerin sırası aynı olduğu sürece reklamlar gösterilmez.

negatif kelimeler sıralı eşleme

Negatif anahtar kelimemiz “tasarruflu lamba” olsun. Sıralı eşlemeli negatif anahtar kelime kullanımında:

“Lamba modelleri”, “LED lamba” ve “lamba tasarruflu” sorgularında sonuç sayfalarında reklamlarınız gösterilir. “tasarruflu lamba fiyatları” ve “tasarruflu lamba modelleri” arama sorguları için reklamınız hariç tutulur. 

Negatif Tam Eşleme

Arama sorgularında, girilen anahtar kelimelerin terimleri aynı sırayla yer alıyorsa, ek bir kelime dahi olsa reklamınız gösterilmez. 

negatif kelimeler tam eşleme

Negatif anahtar kelimemiz “tasarruflu lamba” olsun. Tam eşlemeli negatif anahtar kelime kullanımında:

“Lamba modelleri”, “LED lamba”, “tasarruflu lamba modelleri”, “tasarruflu lamba fiyatları”, “tasarruflu lambalar” gibi sorgular için reklamlarınız görüntülenebilir olacaktır. Yalnızca “tasarruflu lamba” sorgusunda kampanyanız görüntülenmez. 

Negatif Kelimeler Nasıl Eklenir?

2 farklı yöntemle negatif anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Direk olarak oluşturduğunuz reklam grubu veya kampanya bazında yapabileceğiniz gibi, negatif anahtar kelime listesi de oluşturabilirsiniz. Öncelikle reklam grubu veya kampanya bazında negatif anahtar kelime nasıl eklenir buna bakalım.

negatif kelime nasıl eklenir

Negatif Anahtar Kelime Listeleri Oluşturma

Daha çok grup kampanyalar üzerinde toplu olarak optimizasyon yapmaya imkan sunan bir negatif anahtar kelime ekleme yöntemidir. Google Ads platformunda “Araçlar ve Ayarlar” üzerinden “Paylaşılan Kitaplık” bölümü altında “Negatif Anahtar Kelime Listeleri” alanına giderek yeni bir liste oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz negatif anahtar kelime listesini reklam grubunuza ya da kampanyanıza tanımlayabilirsiniz. 

Reklam Grubu ve Kampanya Bazında Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Google Ads platformu üzerinden “Anahtar Kelimeler” bölümü altında yer alan “Negatif Kelimeler” sekmesine giderek hedeflenmesini istemediğiniz kelimeleri tanımlayabilirsiniz. Liste kullanımından farklı olarak direk olarak kampanya veya reklam grubu bazında kelime tanımlamanın bir avantajı, diğer reklam kampanyalarınızın bu değişiklikten etkilenmiyor olmasıdır. 

İçerisinde 5 farklı kampanya bulunan bir reklam grubu oluşturduğunuzu varsayalım. Bu 5 farklı kampanya, ürün satışı yaptığınız bir mağazanın doğrudan ürün sayfaları olsun. Diğer 4 reklam etkilenmeden, tek bir reklam için herhangi bir arama terimini hariç bırakabilirsiniz. Şayet negatif anahtar kelime listesine eklerseniz, bu durumda tüm reklamlarınız bu terimden hariç tutulur.

Negatif Anahtar Kelime Seçimi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklamlarınızı oluştururken negatif anahtar kelime kullanımının neden önemli olduğunu anladık. Peki neleri hedeflemememiz gerekiyor? Negatif kelime seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

  • Çok sayıda negatif anahtar kelime kullanımı, reklamlarınızın çok az görüntülenmesine neden olabilir. 
  • Yalnızca sizi ilgilendirmeyen sorgular için negatif anahtar kelime kullanın.
  • Eşleme türlerinin tam olarak ne anlama geldiğinden emin olun. Belirlediğiniz negatif anahtar kelimelerin yakın varyasyonlarını da eklemeyi unutmayın. 
  • Çoklu reklam yönetimleri için negatif anahtar kelime listeleri oluşturun. Böylece daha hızlı, daha sistematik ve daha az karmaşık olan bir kampanya süreci yönetebilirsiniz.
  • İşinize odaklanmak ve reklam işini uzmanlara bırakmayı tercih ediyorsanız, Google Ads Reklam Yönetimi hizmeti sunan uzman firmalardan destek alın. 

Google Ads Arama Terimleri Raporu

Arama terimleri raporu, Google Ads'de, yöneticilere, insanların Google'da veya diğer ortak arama ağlarında yazdıkları sorgular hakkında bilgi sağlayan bir tablo raporudur. Bu arama terimleri veya sorgular, Arama Kampanyasında hedeflenen anahtar kelimeler tarafından tetiklenir. Bu veriler, reklamların Google'da ne tür aramalarda gösterildiğine ilişkin değerli bilgiler sağlar.

Arama terimleri raporuna ulaşmak için:

  • Google Ads hesabınızda oturum açın
  • Sol üstteki gezinme menüsünü açın
  • "Tüm Kampanyalar"ı seçin
  • Menü sayfasında “Anahtar Kelimeler”i seçin
  • "Anahtar Kelimeler" altında "Arama Terimleri"ni seçin

Arama terimleri, esas olarak diğer kişilerin arama yaparken yazdıklarına bağlı olduklarından ve reklam gruplarımıza eklediğimiz arama anahtar kelimeleriyle de yakından alakalı olduklarından, bunlar üzerinde doğrudan kontrole sahip değiliz. Reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceği, çeşitli arama terimleri için farklı anahtar kelimelerinizin eşleme türüne de bağlıdır. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?