Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Featured Snippet Nedir?

Arama sonucu listeleme sayfalarında bulunan ve bu sayfanın neden söz ettiğini özet olarak sunan arama sonucu Featured Snippet olarak adlandırılır. Snippet kelime anlamı olarak ise küçük parça demektir. Özellikle SEO çalışmalarında hedeflenen bu standardın ne olduğuna mercek tutacağız. İlgili ziyaretçilerimizin dikkatle incelemesini tavsiye etmekteyiz.

Featured Snippet Nedir

Feautured Snippet ise aramada öne çıkan snippet olarak kabul edilir ve kullanıcıların sorgulaması durumunda sayfalar arama sonuçlarında ilk sıradan farklı olarak ayrı bir blokta gösterilir. Featured Snippetın listelendiği pozisyon ise sıfırıncı pozisyon olarak adlandırılmaktadır.

Featured Snippet Türleri Nelerdir?

Üç çeşit snippet türü bulunur. Bunların her biri farklı özellikleri ile öne çıkar. Paragraf snippetler kullanıcı sorgusuna en iyi cevap sayfasını kopyalarken site URL’sine de doğrudan bağlantı içermektedir. Bu türün bir diğer özelliği ise ilgili görseller ya da görseller olmadan sonuç alanında yer almasıdır.

Paragraf snippetleri de sitenin URL’sine doğrudan bir bağlantı içermektedir. İlgili görseller ya da görseller olmadan da görüntülenebilmektedir. Tablo tipi snippetler ise site URL’sine doğrudan bağlantı vermektedir.

  1. Paragraf Snippetler.

  2. Liste Türü Snippetler.

  3. Tablo Biçimi Snippetler.

Featured Snippet Ne İşe Yarar?

Google iyi içeriğe sahip sayfalar söz konusu olduğunda bunları ödüllendirir. SEO çalışmaları bakımından kaliteli içerikler sayesinde web siteleri de istenilen sonuçları elde edebilir. Bir web sitesi ilk sırada arama motorlarında göründüğünde bu onun için iyi bir sonuçtur.

Sıfırıncı pozisyonda listelenmek ise bundan çok daha iyisidir. Web adresinin sıfırıncı pozisyonda listelenebilmesi için yapılabilecekler hakkında söyleneceklerden biri de Featured Snippet algoritmasının doğru yapılmasıdır.

Featured Snippet Nasıl Çalışır?

Snippetin bir özelliği de kullanıcıların dikkatini çekmek üzere geliştirilmiş olmasıdır. Bu sebeple sonuç sayfasında kullanıcıların dikkati Featured Snippete yönlendirilir. Arama motorunun ardından kullanıcı soru sorarsa snippet için geliştirilen program aracılığı ile sorulara yanıt veren sayfalar tespit edilebilir.

Ayrıca web sayfası üzerinden hangi bölüm alıntılanmış ise öne çıkan snippetler alanında bunlara yer verilmektedir. Google algoritmaları açıklayıcı ve bilgi içeren içerikleri otomatik olarak seçer. Web sitelerinin sayfalarını tarayan Google botlarının kaliteli içeriklere önem verdiği görülmektedir.

Bu durum web sayfasının SEO optimizasyon çalışması açısından da önemlidir. Cevap kısımları ölçümleneceği zaman kullanıcı deneyiminin ne oranda iyi olduğuna bakılması gerekir. Arama motorlarının yapacağı tarama sırasında içerikle örtüşen bölümlerin belirlenmiş olan kutucuk içinde arama sonuçlarının üst sıralarına yerleştirilmesi bu şekilde gerçekleşir.

Sürecin kontrolü tamamen Google tarafından takip edilir. İçerik değerlendirmesi yapılırken de sisteme müdahale edilemez. İçeriklerin değiştirilmesi de mümkün değildir ve tüm yetki Google’a aittir.

Featured Snippet Faydaları

Featured Snippet ile ilgili yapılan çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda organik trafik artışında bu sistemin önemli bir etkisi olduğu görülür. Bazı araştırmacıların verilerine bakıldığında ise organik trafikte olumlu ve olumsuz etkilerinin olduğu görülmektedir.

SEO çalışmaları açısından etkili olan Featured Snippet arama yapılan cihaza veya organik arama sonuçlarına bağlı olarak farklılık gösterir. Arama sonuçlarında öne çıkan Featured Snippet web sayfasından elde edilecek bir cevabın özetini içerir. Featured Snippet sayfa başlığının yanı sıra URL’yi de kapsar.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

Web sitesinde yer alan içerikler öne çıkarılmak istendiğinde bazı çalışmalar yapılması gerekir. Teknik açıdan zor olmakla beraber bu çalışmaların yapılması durumunda web sitesi diğer web adresleri arasında ilk sıraya yerleşebilir. Web sitesinde oluşturulan içeriklerde en nitelikli cevabı vermek başarılı olmanın ön koşuludur. Bunun için de içerik kalitesi oldukça önemlidir.

Sunulan içeriklerin doğru bilgiler içermesi gerekir. Google algoritmaları kaliteli içerikleri ödüllendirme anlayışı üzerine çalışır. Bunun için de Google iyi bir cevap verildiğinde ve cevabın içi dolu olduğunda web sitesini ödüllendirir. Web sitelerinin arama motorlarında üst sırada yer alması organik trafik artışında ve dönüşüm üzerinde direkt etkilidir.

Bir web adresi diğer adreslerden bir adım öne çıkmak istediği takdirde bir takım teknik çalışmalarını doğru planlamak zorundadır. Bu sayede Google algoritmaları tarafından ödüllendirilmesi mümkün olacaktır. Featured Snippet de web adresi için gerekli olan bir uygulamadır. Bu sayede web sitesi üst sıralara çıkarak doğrudan organik ziyaretçilerle bir araya gelebilir.

Featured Snippet Neden Önemlidir?

Featured Snippet sayesinde web sitesi 0 pozisyonuna çıkabilir. Bu durumda tüm organik arama sonuçlarında web adresi görülecektir. 0 konumunda görünen bir web sitesinin diğer kelimelere katkı sunmasına bağlı olarak organik trafikte artış yaratması kaçınılmaz olur. Öne çıkan snippetleri Google seçer. Bunların Google tarafından seçilmesi ise güven duygusu oluşmasını sağlayacaktır.

Bir web sitesinin güvenilir bulunmasının çok sayıda avantajı vardır. Öncelikle güven duyulan bir web adresinde trafik artışı kendiliğinden olur. Buna ek olarak da dönüşümde de artış yakalanır. SERP’lerin üzerinde olunduğunda ise daha fazla görünürlük yakalanmaktadır.

Featured Snippet Nasıl Bulunmaktadır?

Featured Snippet sonuçları bulunacağı zaman SemRush ve Ahrefs araçlarından yaralanılabilir. Google’ın  dikkate aldıkları arasında kullanıcı deneyimi önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple de öne çıkan snippetlerin varlığı oldukça önemlidir. Bu snippetler 1. Sıradan da önemli olduğundan SEO açısından web adresini doğrudan etkileme gücüne sahiptir.

Web Sayfası Öne Çıkan Snippet Olarak İşaretlenebilir mi?

Web sayfasının öne çıkan snippet olarak işaretlenmesi mümkün olmaz. Bu işlem Google tarafından yapıldığından sayfanın öne çıkan snipped olarak sunulması için Google’ın tarama yapması gerekir. Kullanıcıların arama istekleri tarama sırasında dikkate alınır. Öne çıkan snippedler sayesinde web sitesi 0. Sıraya çıktığında organik trafik artışı direkt olarak oluşur.

Öne Çıkan Snipped’i Kullanıcı Tıklarsa Ne Olur?

Kullanıcıların öne çıkan snippedı tıklaması sonucunda direkt olarak sayfanın snippette görünmüş olan bölümüne geçilir. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşir ve site ek bir açıklama yapmaz. Tarayıcının yeterli oranda teknolojik desteği olmadığında ise kullanıcı öne çıkan snippeti tıkladığında kaynak web sayfasında yer alan en üst bölüme yönlenir. Featured Snippet öne çıkan bölümler olarak da tanımlanabilir. 

Featured Snippet Algoritması

Featured Snippet algoritması Google tarafından sahaya sürülen ve web sitelerini ilgilendiren bir sistemdir. Bu sistem sayesinde organik ziyaretçi trafiği elde edilebilir. Web sitesi bu algoritma ile uyum içerisinde olmadığında rakipleri arasında geri kalır. Sitenin öne çıkabilmesi için bu çalışmaların yapılması zorunludur.

Bir Google özelliği olan Featured Snippet arama motoruna yazılacak sorgunun başka web sitelerine gitmeden arama sonuçları sayfasında bulunabilen bir özelliktir. Web sitesi bu özelliği aracılığı ile Google’a arama yapıldığında nedenlerini izah edebilir.

Google web sitesinde yapılan aramanın nedenlerini anladığında ise hemen yanıt vermek ister. Bu sayede zamandan tasarruf edilirken cevaba da hemen ulaşılır. Google sorgulamaya yanıt bulmak için arama sayfasının ilk sayfasındaki arama sonuçları sayfasını taramayı gerçekleştirerek bulacağı en doğru ve en iyi yanıtı sunar.

Google’ın ortaya koyduğu bu sonuç sorulan soruya en iyi ve net cevabı veren web sitesinden alıntı yapılarak elde edilir. Aranan soruya en iyi cevap genellikle paragraf formatında olur. En sık karşılaşılan Featured Snippet örneği paragraf formatında olanlardır ve en iyi cevap bu paragraflarda yer alır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?