Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google Pasaj Index Nedir?

Google Pasaj Index, arama motoru verilerinde ortaya çıkan sıralamanın ve haber akışının değişmesine yardımcı olan bir SEO düzenlemesi olarak tanımlanır. Google, arama motorunu kullanan kişileri tam olarak aradıkları içeriklere yönlendirmeyi amaç edinmiştir. Aynı zamanda Google, son zamanlarda içerik hacmini genişletmek istiyor. Bu istek doğrultusunda ise çok fazla güncelleme yapılıyor. Google Pasaj Index de bu güncellemelerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu düzenleme ile Google, kullanıcılarının isteklerine daha kolay erişebilmesi amaçlanmıştır. Google Pasaj Index ile internet sayfaları olması gerektiği şekilde anlamlandırılmıştır.

İçerik Tablosu

Google Pasaj Index Nedir

İnternet siteleri, Google Pasaj Index ile arama motoru sonuçlarında en üst kademelere çıkma fırsatı yakalayabilirler. Fakat bunun için internet sitelerinin anahtar kelimeli endeksli sayfaları, belirlenen o kelime için anlam bütünlüğü oluşturmalıdır. Google Pasaj Index güncellemesi sayesinde sayfa içerikleri tümüyle kullanıcıların arzuladığı şekilde düzenlenmiştir. Aynı zamanda bu güncelleme ile kullanıcılar, aradıkları içeriğe oldukça kolay ve hızlı şekilde ulaşabilirler. 

Google, internette yer alan milyonlarca bilgiyi kullanıcılarına en hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmayı amaç edinmiştir. Dolayısıyla tam da bu noktada Google Pasaj Index adlı yeni bir güncelleme geliştirmiştir. Bu güncelleme ile kullanıcıların aradıklarını bulmaları çok daha kolay bir hale gelmiştir. Index, internet sayfalarının içeriğini eksiksiz ve en doğru biçimde anlamlandırmaya yarar. Böylelikle kullanıcılar, Google üzerinden aradıkları içeriğe doğru bir şekilde yönlendirilirler. Önceden bu anlamlandırma yalnızca anahtar kelime üzerinden yapılabilmiş olsa da günümüzde bu durum pek mümkün değil. 

Google Pasaj Index’in Amacı

Google Pasaj Index, 2020 yılının son zamanlarında ve 2021 yılının başlarında kullanıma hazır hale gelen, SEO düzenlemelerinden biri olarak karşımıza çıkar. Google Pasaj Index güncellemesinin asıl amacı internet sayfalarında anlam bütünlüğünü oluşturmak ve böylelikle kullanıcıları aradıkları içeriğe doğru bir şekilde yönlendirmektir. Bu güncelleme ile sayfalar aranan odak anahtar kelime ile kendini gösterir. İnternet dünyasının ve dolayısıyla Google’ın içerisinde milyonlarca bilgi yer alır. Google Pasaj Index de milyonlarca bilgiyi en kolay, hızlı ve doğru bir şekilde kullanıcılara ulaştırmayı hedefler. Kullanıcılar arama motorunda yer alan bir sürü bilgi arasından istediklerini en uygun bir şekilde bulabilsin diye geliştirilen bu güncelleme, Google için son derece önemlidir. 

Google Pasaj Index güncellemesinden önce ortaya atılan BERT algoritmasına dikkat edilmelidir. BERT algoritmasında kelimeler birer birer değil, cümle içerisinde bulunan diğer bütün kelimelerle ortak bir şekilde işlenir. Bu algoritma ile aranan kelimenin tam anlamı, o kelimeden önce ve sonra gelen kelimelerin incelenmesi ile değerlendirilirdi. BERT algoritması, aranan kelimenin öncesindeki ve sonrasındaki kelimeleri de dikkate aldığı için arama sorgularının ne amaçla yapıldığını da çoğu zaman ortaya çıkarırdı. 

Normal şartlarda Google da dahil birçok arama motoru için kullanıcıların arattığı kelimelerin çok hızlı ve doğru bir şekilde bulunması pek mümkün değildir. Fakat Google’ın geliştirdiği bu güncelleme, kullanıcıların arattığı içeriğin dosdoğru ve hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını mümkün hale getirmiştir. Google Pasaj Index ile ilgili detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Google Pasaj Index Ne İşe Yarar?

Google yaptığı son güncellemeler ile internet sayfalarında bulunan içeriklerin anlam bütünlüğü oluşturmasını amaçlamıştır. Dolayısıyla bu güncelleme ile kullanıcılar, hangi içeriği aradılarsa ona hızlı ve doğru bir şekilde ulaşabilirler. Google Pasaj Index, son zamanlarda en gerekli ve işe yarar düzenlemelerden biridir. Bu güncelleme ile Google daha iyi bir konuma gelmiştir. Neticede internette yer alan milyonlarca bilgi arasından aratılan tek bir bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak pek mümkün görünmez. Ama bu güncelleme ile aratılan her türlü bilgiye doğrudan ulaşmak mümkün hale gelmiştir. 

Google Pasaj Index, internet sayfalarının tam olarak değil parça parça Index alabilmesi için uygun ortamı yaratır. Kullanıcının arattığı anahtar kelimenin tam karşılığı bir sürü internet sayfası içinde herhangi bir kısımda yer alabilir. Bu noktada parça parça Index alındığında aratılan içerik doğru ve hızlı bir şekilde bulunur. Kullanıcı doğrudan arattığı içeriğe ulaşmış olur. Buradan da anlaşılacağı üzere parça parça Index, Google’ın kullanıcılarına sağladığı en büyük avantajlardan biridir. 

Google Pasaj Dizinleme

Google, Pasaj Index de dahil olmak üzere yeni güncellemelerinde Timestap kullanır. Bu kavramın Türkçe karşılığı zaman damgasıdır. Zaman damgası, dijital imzalama uygulamaları için günden güne daha değerli bir hâle gelmiştir. Zaman damgası ile dijital bir öğenin hangi zamanda imzalandığı kayda geçer. Bu sebepten ötürü Google da yeni güncellemelerinde bu kavramı dahil etmiştir. Google Pasaj dizinlemede hedef nokta, aratılan içeriklerin kullanıcıya daha özel bir biçimde ulaştırılmasını sağlamaktır.

Google Pasaj Index’i İçin Sayfalar Ne Şekilde Optimize Edilir?

Google Pasaj Index ile internet sayfalarının, sayfadaki farklı kısımlar nedeni ile sıralanması mümkündür. Fakat sayfanın tamamının Indexlemesi zaman alabilir. Sıralamada üst kısımda yer almak ve Index almak için sayfaların bu yeni güncellemeye göre optimize edilmiş olması lazım. Optimize işlemi için bazı önemli detayları inceleyelim. 

  • İnternet sayfasında anlam bütünlüğünün oluşturulması
  • Anahtar kelimelerin yer aldığı, en önemlisi odak anahtar kelimenin bulunduğu bölümlerin anlamlı bir hale getirilmesi
  • İçeriğin son derece düzenli bir şekilde oluşturulması
  • İçeriğin daha özenli ve anlamlı bir biçimde kullanıcı karşısına çıkarılması
  • Sayfada bulunan her kısmın, farklı bir sayfaymış gibi görülüp ayrı ayrı anlam bütünlüğü oluşturulması

Google Pasaj Index ile kullanıcılar aradıkları içeriği en hızlı ve doğru bir şekilde bulabiliyorlar. Bu güncelleme sayesinde bir anahtar kelime ile internet sayfaları ön plana çıkıyor. Google Pasaj Index güncellemesi hakkında daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?