Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

A-Ticaret Nedir? A-Ticaret Teknolojisi

Başlığı okuduğunuzda yazım yanlışı yapmış olabileceğimizi düşünmüş olabilirsiniz. Fakat biz doğru yazdık (A-ticaret), siz de doğru okudunuz (A-ticaret). 

A-ticareti, müşterilerin ihtiyaç duyduklarında sanal asistanlar veya bağlı cihazlar gibi akıllı elektronik cihazlar aracılığıyla satın alımlarını otomatikleştirmelerine olanak tanıyan, gelişmiş bir e-ticaret türü olarak ifade edebiliriz. 

İçerik Tablosu

A-Ticaret Nedir A-Ticaret Teknolojisi

A-Ticareti Anlamak için E-Ticaretin Eksik Yönlerine Bakmak

A-ticareti daha iyi anlamak için e-ticaretin eksik yönlerine ve bu eksikliklerin nasıl giderilebileceğine bakmak iyi bir başlangıç olabilir. Çünkü tamamıyla otonom bir süreci ifade eden a-ticarette bu eksiklikler söz konusu olmayacak. Henüz gerçekleşmemiş sorunlar ise makine öğrenimi ile önlenebilecek.

Tüketiciler, ürünleri mümkün olduğunca hızlı ve kişiselleştirilmiş olarak talep ediyor. İyi bir alışveriş deneyimi için bu kriterler son derece önemli. Genel olarak alışveriş sürecinde tüketicilerin karşılaştığı sorunlar:

  • Satın alınabilecek en iyi fiyat hangisi? 
  • İndirimler ve promosyonlar nasıl yakalanır?
  • Çeşitli pazar yerlerinden hangisi ücretsiz kargo ile en ucuz ürünü sunuyor?
  • Ürün diğer müşteriler tarafından nasıl derecelendirildi? 
  • Tedarikçi ne kadar güvenilir?
  • Ürün ihtiyaç duyulduğu andan itibaren ne kadar sürede tüketiciye ulaşacak?

Tüm bunlar müşterileri yoran sorulardır. Bu sorulara hızlıca cevap alınamazsa, müşterinin alışveriş deneyimi olumsuz etkilenir ve satın alma süreci sekteye uğrar. Bu nedenle, tüketici sorunlarını anlama ve içgörü oluşturmak için bilgi (veri) kullanımını otomatikleştirme yeteneği (a-ticaret), bu rekabetçi ve gerçek zamanlı ortamda hayatta kalmanın anahtarı olacaktır.

A-Ticaret Nedir?

A-ticaret, geleneksel e-ticarete farklı bir boyut kazandırmayı amaçlayan; yapay zeka, büyük veri ve nesnelerin interneti sayesinde satın alma işlemlerinde yalnızca önemli olana odaklanmayı kolaylaştıran, yepyeni bir dijital pazarlama yöntemidir.

Gelecekte, makineler her türlü tüketici ürünü talebini tahmin edecek ve ticaret zincirinin önemli bir parçası olacak.

Bu dijital pazarlama yöntemi, yaygın olarak “a-ticaret” olarak anılsa da; “artırılmış ticaret”, “otonom ticaret” şeklinde de ifade edilmektedir. Artırılmış ticaret ifadesine göre a-ticaret tanımı; artırılmış gerçeklik kullanarak malların alım satımıdır. Tüketiciler açısından, ürünlerin satın alınmadan önce gerçek dünya ortamında sanal olarak görselleştirilmesi olarak lanse edilebilir. 

Artırılmış gerçekliğin, her zaman insanların çevrelerindeki dünyayı görme şeklini değiştirmesi bekleniyordu. Fakat alışveriş sektörünün bu gerçeklik sektöründen nasibini alacağı çoğu kişi tarafından tahmin edilemezdi. Artırılmış ticaret, tüketicilerin çevrimiçi alışveriş yapma şeklinde devrim yaratacak nitelikleri ile şimdiden heyecanlandırıyor. Çevrimiçi perakendede inovasyon hızla ilerliyor ve artırılmış gerçeklik, e- ticarete fiziksel bir varlık getirecek konumda. 

A-Ticaretin Anahtarı: Programlama ve Tahmin

Peynir satın almayı unuttuğunuz için kahvaltınızda önemli bir eksiklik hissetmek geçmişte kaldı. Akıllı buzdolabınız, sizden önce peynirinizin bittiğini fark etti ve sizin için çoktan satın aldı bile. Böylece kahvaltıya başlamadan peyniriniz buzdolabında yerini aldı.  

Tüketicinin bu peynir alışverişi; a-ticaretin, insanların alışveriş deneyimlerini ne derece iyileştirebileceğinin sadece bir örneğidir. Zamanla, yapay zeka tarafından depolanacak ve işlenecek tüm müşteri verileriyle tüketim ihtiyaçları hesaplanabilir ve ihtiyacınız olan peynir, periyodik olarak size gönderilebilir. 

Görüldüğü üzere a-ticaret, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile yakından ilgilidir. IoT sayesinde buzdolabınız ve hatta çöp kutunuz haftalık alışverişinizi sizin için yapabilir. Hatta bunu sizden daha iyi ve daha ekonomik gerçekleştirebilir. Daha da ötesinde, gıda tüketiminize daha yakın olması için yalnızca tüketebileceğiniz kadarını satın alarak gıda israfını azaltabilir. 

Şirketler A-ticaret alt yapısını oluşturmak ve geliştirmek için mevcut bir ürün veya hizmetten çok sayıda tekrarlayan satış yapmalıdır. Ancak bu sayede satın alma işlemlerinin otomatikleştirilmesi sağlanabilir. Yine şirketler açısından bir diğer önemli konu ise Google, Amazon ve Apple gibi büyük platformlar tarafından desteklenen doğru teknoloji ve kanallara sahip olmaktır. 

A-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Daha iyi satın alma deneyimi: Müşteriyi, tüketici hakkında aldıkları bilgiler aracılığıyla daha iyi tanımak, markaların kişiselleştirmeyi en üst düzeye çıkarmasına olanak tanır. Müşteri ile ilgili bir parça bilgi sadece e-ticaret satın alımlarında değil, fiziksel mağazalarda da kullanılabilir. Çok kanallı perakendeciliğin bir örneği olarak da ifade edilebilir. 

Daha yüksek satış rakamları: Markalar, tüketicilerin neye ve ne zaman ihtiyaç duyacağını öngörebilecek, tüketicilerin isteklerini tahmin edebilecek ve bu verilere bağlı olarak; otomatik satın almalar sayesinde tekrarlayan kârlarla satış rakamlarını iyileştirmelerini sağlayacak. 

Kârlılık ve verimlilik: Bazı markalama uzmanları, depo yönetimini optimize eden veya yapay zeka kullanarak teslimat yollarını iyileştiren süreç otomasyonu uygulamalarının ticaretin bir parçası olarak görülebileceğine inanıyor.

Yeni ürünleri optimize etme: Toplanan bilgiler, markaların yeni ürünlerinin tasarımını müşterilerinin isteklerine uyacak şekilde geliştirmelerine olanak tanır.

Müşteri sadakati: İhtiyaç duyduğu bir şeyi daha ihtiyaç duymadan alan memnun bir müşteri, sadık bir müşteri haline gelecektir.

A-Ticaret, Satıcılar ve Alıcıları Nasıl Etkiler?

Alıcılar açısından bakıldığında a-ticaretin, daha kolay bir satın alma işlemi sağladığını görmek zor değil. Fakat satıcılar açısından durum bu kadar basit olmayabilir. Çünkü tüketiciler, daima en uygun fiyata, en iyi kaliteye ve en hızlı teslimat süresine sahip ürünler odaklanacak. Rekabetçi fiyatlara ve benzersiz özelliklere sahip ürünleri olmayan satıcılar için iflasa bile neden olabilir. Özellikle ürünleri pek çok farklı satıcı tarafından satılan işletmeler ve mağazalar, a-ticaret sistemi içerisinde beklediği satış performansını yakalayamayabilir. Bu yeni sistemde üstün sağlamak isteyenler, tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmalı ve a-ticaret yol haritasını geliştirmelidir. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorumlar
  • Hilmican

    Uzun süredir araştırdığım bir konuydu çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?