Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

ChatGPT’nin SEO'ya Etkisi Nedir?

Yapay zekâ programları arasında yer alan ChatGPT, 2018 yılında tanıtımı yapılarak kullanıma sunulmuştur. Bu yapay zekâ programı diğer araçlardan bazı farklılıklara sahiptir. İletişim kurma becerisine sahip olan ChatGPT çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir.

ChatGPT’nin SEO'ya Etkisi Nedir

SEO özelliğine sahip olması bakımından da dikkat çekicidir. Bu araç kullanıldığında SEO çalışmaları da kolaylaşmaktadır. İşlevsel bir yapay zekâ aracı olan ChatGPT içerik üretiminin yanı sıra metin ayıklama, hata bulma, diller arasında çeviri yapabilme özelliklerine sahiptir.

Ayrıca ChatGPT; soru-cevap oluşturabilirken anahtar kelime bulma, öneri sunma, yazılım geliştirme, içerik ve metin tamamlama, duygu analizi yapabilme özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, bir yapay zekâ programıdır. Taşıdığı özellikler sebebi ile SEO açısından da son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bu araç, dijital dünyanın ihtiyaçlarına hızlı cevaplar verebilmesi ile de öne çıkmaktadır.

Akıllı iletişim araçları arasında kendisine her bulan yapay zekâ programı dilde etkileşim sağlamanın yanı sıra arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO çalışmaları sırasında da kolaylık sağlamaktadır.

Open Al’ın geliştirdiği doğal dil işleme aracı ChatGPT, insanlarla konuşabilme özelliği ile dikkat çeker. Optimizasyonunda insanların sorularına cevap verme yeteneğinin de öne çıktığı görülmektedir. Kullanıcıların sorduğu sorulara verdiği anlamlı cevaplar oldukça hızlıdır.

Metin üretebilirken öneriler sunma becerisi aracı öne çıkarmaktadır. Doğal ve akıcı bir dil kullanabilen bu araç bazı sınırlılıklara sahiptir. Sınırlılıklara sahip olması nedeni ile de kullanımı sırasında Google algoritmaları tarafından dikkate alınmaktadır. Bu yapay zekâ aracılığı kullanılarak üretilen içeriklerde sorun yaşanmak istenmediğinde bazı düzeltmeler gerekli olabilmektedir.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Kullanım açısından basit bir araç olan ChatGPT, kullanıcıların sorduğu sorulara yanıt verebilir. Belli komutların girilmesi ya da yazı yazılarak soru sorulması aracın kullanımı sırasında başvurulan bir yoldur.

Kullanıcı uygun bir web platformuna giriş yaparak bu araçtan yararlanabilir. Giriş yapılmasının ardından da üyelik oluşturmak kolaydır. Üyeliğin oluşturulmasını takiben kullanıcı araca soruları yazarak sorabilir.

Kullanıcının soru sormasının ardından araç, kendisine verilen bilgileri analiz eder ve bu bilgiler doğrultusunda da yanıt düzenler. Kullanıcının sorularına verilen cevapların yetersiz kalması durumunda yeniden soru oluşturulabilir. Spesifik özellikte oluşturulan sorulara vereceği yanıtlar daha net olabilmektedir.

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT, kullanılırken karmaşık ve belirsiz sorular sorulmaması daha işlevsel yanıtlar almayı kolaylaştırır. Kullanıcı bu araçtan yararlanırken beklentilerini net olarak tanımlamalıdır. Tek bir konuya odaklanılması da aracın doğru cevaplar oluşturmasını kolaylaştıracaktır. Sahip olduğu özelliklerle öne çıkan ChatGPT, birçok görevi yerine getirebilir. ChatGPT özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Metin çevirisi yapabilme,
 • Soru-cevap oluşturma,
 • İçerik üretme,
 • İçerikleri ve metinleri tamamlama,
 • Metinleri çevirme,
 • Hata bulma,
 • Anahtar kelime analizi,
 • Öneri sunma,
 • Yazılım geliştirme,
 • Duygu analizi yapma,
 • Diller arasında çeviri özelliği.

ChatGPT ve SEO İlişkisi

ChatGPT, SEO çalışmaları sırasında kolaylık yaratan bir araçtır. Yeni bir teknoloji olması bakımından da sahip olduğu özellikler kullanımında kolaylık yaratmaktadır. Doğal dil işleme modelleri sayesinde arama motoru optimizasyonunda etkilidir.

Hızlı bir üretim modeline sahip olan araç, metin oluşturma, blog yazıları hazırlama, metin tabanlı içerikler üretme konusunda da etkin olarak kullanılabilir. Zaman ve kaynak tasarrufu yaratması da önemli özelliklerinden biridir.

ChatGPT kullanılırken içerik fikirleri de üretebilmektedir. Başlık önerisi sunabilen araç, içerik optimizasyonu yapabilir. Hazırlanan metinlerin doğrudan kullanılması Google açısından spam olarak algılandığından bazı düzenlemeler yapılmasına da gerek olabilir.

Web sitelerinin Google algoritmalarında üst sıralarda yer alabilmesi için doğru SEO çalışmaları yapılması gerekir. SEO performansı bakımından web sitesi takip edileceği zaman ChatGPT analitik verileri inceleyebilir. SEO raporları hazırlama konusunda da bu araçtan yararlanılmaktadır.

SEO raporları oluşturması sayesinde web sitesinin iyileştirilmesi, zayıf ya da güçlü yönlerinin tespiti de kolaylaşmaktadır. Bu sayede SEO stratejisinin belirlenmesine yardımcı bir araçtır. Bir dil işleme modeli olması araçtan bu alanda yararlanılması açısından bilinmesi gerekenlerden biridir.

Doğal bir dil işleme modeli olduğundan doğrudan kullanıcı etkileşimi üzerine odaklanan bu araç, kullanıcıların sorularına cevap verirken bilgi edinmek için hazırladığı içeriklere baş vurulabilmektedir.

SEO Çalışmalarında ChatGPT Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmaları sırasında ChatGPT katkı sağlayan bir araç olarak öne çıkar. Yapay zekâ programı olan bu araç doğru şekilde kullanılması halinde etkili sonuçlar verebilir. Dolaylı yollardan SEO’ya faydası olan ChatGPT’nin SEO çalışması yapılırken nasıl kullanılacağının bilinmesi alınacak verimi de doğrudan etkilemektedir.

Blog yazıları ya da makale ve metin tabanlı içerikler hazırlanırken konunun belirlenmesi sayesinde hızlı bir içerik üretimi gerçekleştirilebilir. SEO çalışmalarında önemli olan anahtar kelime analizi ya da uzun kuyruklu anahtar kelime tespiti ChatGPT ile hızlı bir şekilde yapılabilir.

LSI anahtar kelime analizi için de bu araç uygun öneriler sunma konusunda etkili sonuçlar vermektedir. Bu sayede metnin zenginleşmesi sağlanırken Google algoritmaları tarafından etkili bir SEO çalışması algılanabilir.

ChatGPT ile meta başlıklar oluşturulabilir. Meta başlıklar da SEO çalışmalarının önemli bir ayağıdır. Meta başlıklara ek olarak açıklama kısmına da metin oluşturabilen ChatGPT bu sayede SEO’ya katkı sağlar.

ChatGPT’den yardım alınabilecek bir diğer SEO çalışması ise diğer web adreslerinden backlink alınabilmesi için tespit yapabilme becerisidir. Dış bağlantı yapma konusunda kullanıcıya öneriler sunabilen araç, iç linklemeye de yardımcıdır.

ChatGPT ile XML site haritası örneği oluşturulabilmektedir. Bu sayede arama motorları kullanıcının sitesini daha iyi indeksleyebilir. Mobil optimizasyonu web siteleri için önemsenmesi gereken bir konudur. SEO çalışmaları sırasında mobil cihazlarla optimize hareket edebilmenin önemi fazladır. ChatGPT sayesinde mobil optimizasyon yapabilme konusunda tüyolar alınabilir.

Schema yapısı SEO çalışması yapılırken önemsenmesi gerekenlerden biridir. Bu araç schema yapısı inşasına da yardımcı olur. Web sitesinde resim kullanılacağı zaman gerekli olan alt etiketlerin hızlı ve etkili olarak bulunması ChatGPT ile mümkün olmaktadır.

Kullanıcı deneyimlerini öğrenmek ve stratejileri buna göre belirlemek web siteleri açısından önemlidir. Bunu sağlamak isteyen web sitesi sahipleri müşteri deneyimlerini analiz edeceği zaman ChatGPT’den yararlanabilir.

Kullanıcı yorumlarının artırılabilmesi için yapılacak çalışmalar sırasında da ChatGPT kullanılabilmektedir. Rakip sitelerin stratejileri merak edildiğinde analiz edilmesi için bu araçtan faydalanılabilir.

ChatGPT aracılığı ile oluşturulan metinlerin kullanılmadan önce düzenlenmesi ve optimize edilmesi daha iyi sonuçlar elde etmeye yarar. SEO çalışmaları sırasında daha iyi bir verim almak isteniyorsa bu hususlara dikkat edilmesi gerekir.

ChatGPT’nin açılımı Chat Generative Pre-trained Transformer’dir. Sistemin ana dili İngilizce olarak hazırlanmıştır. Türkçe dil desteği açısından sınırlılıkları olması aracın özelliklerinden biridir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan aracın önemli kararlar alınacağı zaman dikkatli kullanılması uygun olur.

Özellikle hassas bilgi içeren çalışmalar sırasında tedbirli bir yaklaşıma sahip olunması gerekir. Spesifik konu başlıkları için bu araçtan yararlanılacağı zaman teknik bilgi de işin içine gireceğinden hazırlanan içerikler konusunda kontrol ve düzenlemenin unutulmamasında yarar vardır. Bunun yanı sıra program kullanılacaksa uzman görüşü alınması ve buna göre araçtan yararlanılması sonradan oluşabilecek hataları önleme açısından önemlidir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?