Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

Google Ads Resim Uzantıları Nedir?

Google Ads resim uzantıları; ilk kez 2020 ortalarında kullanılmaya başlayan, 2021 yılı mayıs ayı güncellemesiyle birlikte reklam verenlerin tamamının kullanımına sunulan yeni ve etkili bir reklam uzantısıdır. Google Ads Arama Ağı Reklamlarında kullanılabilen Google Ads reklam uzantıları, Google’ın sağladığı diğer reklam uzantılarından belirli yönleriyle ayrılır. O halde, Google Ads resim uzantılarının ne olduğu, alternatiflerine kıyasla farklarını ve avantajlarını izah edelim.

İçerik Tablosu

Google Ads resim uzantıları, bir web sitenin arama motoru sonuç sayfasında kapsamını genişletmek için sadece metne dayanmaz. Diğer reklam uzantılarından en temel farkı, bu uzantılar sayesinde reklamlarınıza görsel bir birleşen kazandırabilir ve reklamınızın etkileyiciliği artırabilmek, daha çekici ve cazip kılabilmek adına birkaç resim kullanabilirsiniz. Web sitelerin daha dikkat çekici reklam çalışması yapabilmesine olanak tanıyan Google Ads resim uzantılar, aynı anda birden fazla kampanyaya veya reklam grubuna dahil edilebilir.

Google Ads Resim Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Google Ads resim uzantılarını aynı anda ve çok sayıda kampanyaya veya reklam grubuna dahil etmek için;

 • Hesabınızda bulunan “Tüm Kampanyalar” görünümünden başlayın.
 • Ardından, reklamlar ve uzantılar sekmesine erişim sağlayın.
 • Uzantılara tıklayın ve bir yeni uzantı eklemek adına mavi renkli “artı” ikonuna tıklayın.
 • Resim uzantısını seçin.
 • Ekle” açılır menüsüne tıklayın ve Kampanya veya Reklam Grubu’nu seçin.
 • Açılır kutuda, resim uzantılarını dahil etmek istediğiniz her bir reklam grubunu veya kampanyayı seçin ve “Bitti”ye tıklayın.

Google Ads Resim Uzantılarını Kullanmanın Faydaları

Google Ads resim uzantıları, reklam verenin reklamını tamamlayan ve reklam veren tarafından seçilen bir görseli ifade eder. Genellikle fiziksel ürünler için kullanılan resim uzantıları, bir metin reklamının yanında görünürler. Resim uzantıları kullanmanın birçok önemli avantajı bulunur. İşletmelerin satış hacmi için satılan ürünlerin dikkat çekici ve tüketiciler açısından merak uyandırıcı özelliğe sahip olması çok önemlidir. Resim uzantıları sayesinde kolayca görüntülenen ürünler, resim eklenmesinden dolayı daha geniş bir formata sahip olacağından arama motoru sonuç sayfasında daha fazla hacim kaplar.

Resim uzantısı kullanılarak yayınlanan ürün reklamının daha fazla hacim kazanması; tüketicilerin dikkatinin ürün üzerinde toplanmasına neden olur. Bu sayede, bir işletmenin satış başarısını gösteren en önemli parametrelerden biri olan dönüşüm oranı yükselir. Öte yandan, ürününüz hacim kazanacağı ve diğer ürünlere kıyasla daha fazla dikkat çekeceği için, rakiplerinizin ürünlerinin tüketiciler tarafından fark edilmesi zorlaşır ve kullanıcıların ilgisi sizin ürününüz üzerinde toplanır.

Google’da verilen metin reklamlarının işletmelere yönelik kazanımları ve artıları düşünüldüğünde, bu metin reklamların daha hacimli bir yer tutması nedeniyle hedef kitlenin ilgili ürüne daha fazla merak uyandıracağı ve bu sayede satış hacminde büyük bir artış yaşanacağı açıktır. Görüntülerin metinlere oranla daha fazla merak uyandırdığı, ilgiyi üzerinde topladığı bilinen bir pazarlama gerçeğidir. Google Ads resim uzantıları, daha yüksek pazarlama başarısı elde etmek için başvurabilecek harika yollardan biridir.

Google Ads Resim Uzantısı Gereksinimleri

Google Ads resim uzantısına başvurulacağı zaman, Google tarafından belirlenen bazı biçim gereksinimlerine dikkat etmek, bu gereksinimleri karşılar nitelikte hareket etmek gerekir. Google’ın belirlediği gereksinimlerin karşılanmaması veya seçilen resimler ile Google’ın kişiselleştirmesi arasında uyumsuzluk sorunu yaşanırsa, Google reklamlara onay vermeyecektir. Öte yandan, her reklam grubuna ve kampanyaya azami yirmi adet resim eklenebileceğini de unutmamak gerek.

Dosya Biçimleri

Google, statik bir GIF resmi, JPG veya PNG yüklenmesine izin verir.

Görüntü Boyutu

Seçilen görüntüler yatay veya kare görünümünde olabilir. Kullanılan görselin manzara fotoğrafı olması halinde 600 x 314 olması gerekir; fakat, tavsiye dilen boyut 1200 x 628’dir. Kullanılacak görselin kare olması halinde en az 300 x 300’dür. Fakat tavsiye edilen boyut 1200 x 1200’dür.

Dosya Boyutu

Google tarafından izin verilen azami dosya boyutu 5120 KB’tır.

 

Google, bazı hallerde resim uzantılarının kullanılmasına izin vermez. Resim uzantılarına izin verilmeyen haller şunlardır:

 • Bir başka markaya/firmaya/işletmeye ait logo kullanmak,
 • Boş alan hacminin fazla olması,
 • Tüketicilere arz edilen ürün veya hizmetin tanınmasını olanaksız hale getirecek biçimde kırpma yapmak,
 • Birkaç görüntü kullanarak kolaj yapmak,
 • Hareketli GIF kullanmak,
 • Müstehcen ögelere yer vermek veya çıplaklık içeren içerik ekleme,
 • Kötü kaliteli veya bozuk görsel kullanmak,
 • Kötü kırpılmış bozuk görsel kullanmak.

Google, Google reklamlarında resim uzantıları kullanılabilmesi için hesapların en az doksan gündür açık olması şartını aramaktadır. Hesabı doksan günden daha az bir süredir açık olan kişilerin Google reklamlarında resim uzantıları kullanabilmesi mümkün değildir. Öte yandan, reklam verenin politika uyumu geçmişine sahip olması ve hesabının uygun bir sektörde veya alt sektörde olması da resim uzantısı kullanabilmek için aranan diğer şartlardandır.

Google Ads resim uzantılarından beklenen faydanın elde edilebilmesi için; içeriğin bilgilendirici, yüksek kaliteli ve ürünle alakalı bir içerik olması gerekir. Etkili sonuçlar almak için, ürün veya hizmetiniz için kullanacağınız görselin dikkat çekici ve sizi net bir biçimde ifade edecek bir görsel olmasına özen gösterin.

Etkili Bir Resim Uzantısı Oluşturmak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Resim uzantısını daha etkili kılmak ve harika geri dönüşler elde etmek için hem resim ögelerinden hem de dinamik resim ögelerinden faydalanmayı unutmayın. Kampanya veya reklam grubu düzeyinde resim uzantısı oluştururken hesabınızın yapısı, işletmenizin profilini göz ardı etmeyin. Hesap yapınıza en uygun resim uzantısını oluşturmanız halinde çok daha başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Kullanacağınız görsellerin hem kare hem de yatay formatta olmasına özen gösterin.

Resim uzantısı oluştururken kare formatta resim kullanmanız zorunlu olduğu için kare görsellere öncelik gösterin. Resimleri kırpmak, düzenlemek içinse uygulama esnasında resim seçiciyi kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz görsellerin alakalı görseller olması, reklam çalışmanızda hedeflediğiniz dönüşüm oranını elde etmenize yardımcı olur. Öte yandan, içeriğinizin yüksek kalitede olması, tüketicilerin ve hedef kitlenizin dikkatini çekeceğinden dolayı, kalite konusunda hassas davranmanız faydalı olacaktır.

Google Ads Resim Uzantıları İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Google Ads Resim Uzantılarına İzin Verilmeyen Durumlar Nelerdir?

Resim öğelerini, yani resim uzantılarını kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Hesabınızın doksan günden daha fazla bir süredir açık olması gerekir. Doksan günü tamamlamadan resim uzantısı kullanabilmeniz mümkün değildir.
 • Reklam sahibi hesap, Google politikalarına uygunluk noktasında kötü bir geçmişe sahip olmamalıdır.
 • Hesapta etkin kampanyalar bulunmalıdır.
 • Hesapta etkin reklamlar bulunmalı ve en azından son yirmi sekiz gün içinde arama ağı kampanyalarında gerçekleşmiş olmalıdır.
 • Hesabın faaliyet gösterdiği sektörün veya alt sektörün uyumlu bir sektörde olması şarttır. Hassas sektörler veya alt sektörlerde resim uzantısı kullanılamaz. Söz gelimi; cinsel içerik, kumar, alkol vb. sektörler

Google Ads Resim Uzantısı Nasıl Oluşturulur?

Resim uzantısı oluşturabilmek için şu adımları takip edin:

 1. Google Ads hesabınız üzerinden tüm kampanyalar,
 2. Resimler ve uzantılar
 3. Uzantılar üzerinden mavi artı ikonu,
 4. Ekle
 5. Kampanya ve Reklam Grubu’na katı
 6. Uzantıların ekleneceği reklam veya kampanya grubu seçimi.

Google Ads Resim Uzantısı Nasıl Silinir?

Google Ads resim uzantısını silmek için; reklamlar ve uzantılar üzerinden uzantıları seçim ve resim özet kart başlığı seçeneğine erişin. Silmek istediğiniz resim uzantısına tıklayın ve “Tablo” araç çubuğu üzerinden kaldır seçeneğini işaretleyin ve onaylayın.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?