Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Organik Trafik Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Firmalar için web adreslerine ne kadar çok ziyaretçi çekilirse o oranda satış ve pazarlama yapma şansı doğar. Günümüzde ticari faaliyetler yapılırken internet kanalları kullanılır. Ürün ya da hizmet satışı için tercih edilen çeşitli platformlarda organik trafik artırma yöntemleri önemli hale gelir. Bu sebeple de organik trafik artırma yöntemleri nelerdir? Özellikle kurumsal markaların yakından ilgilendiği bir konudur.

Organik Trafik Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Marka değerine sahip olan firmaların yanı sıra küçük ve orta ölçekteki işletmelerin de dijital kanallar üzerinden ticari faaliyetlerini şekillendirdiği günümüzde küresel bir pazardan söz edilebilir. Küresel ölçekte satış ve pazarlama yapan firmaların ziyaretçilerini artırması oldukça önemli bir problemdir. Bu ziyaretçiler firmaların sanal mağazalarına tıpkı fiziksel mağazalarında olduğu gibi giriş yaptıklarında ürün ve hizmet satın alır.

Ziyaretçi sayısının artması demek firmanın daha fazla iş yapması anlamına geleceğinden kendisi için avantajlı bir durum yaratılır. Bu sebeple de organik yollardan ziyaretçi sayısında artış yaşanması istenir. Bu yolla elde edilecek ziyaretçilerin kalıcı olma ihtimali yüksek olacağından firma için artı bir puandır.

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik olarak adlandırılan kavram firmaların web sitelerine gelen ziyaretçilerin reklamsız yollardan bu adreslere erişim sağlamasıdır. Firmaların web adresleri üzerinden verdiği hizmetlere ulaşmak isteyen ziyaretçilerin doğal yollardan bu adresleri keşfetmesi için bazı çalışmalar yapılması gerekir. Web adresi ile ilgili olarak yapılacak SEO çalışmaları da organik trafik artışında önemli bir etkendir.

Firmalar bazı araçları kullanmak sureti ile ücretsiz olarak organik trafik akışını kontrol edebilir. Bu sayede web adresindeki ziyaretçi hareketliliğinin başarı düzeyi anlaşılır. Web adresinin arama motoru optimizasyonunun istenilen seviyelerde olması için bazı teknik çalışmaların yanı sıra site içi çalışmalara da gerek duyulur.

Web sitesini ya da sosyal medya hesaplarını kimlerin ziyaret ettiğini görmek, kullanıcı davranışlarını takip etmek önemli bir konudur. Bunun için de ölçüm yapılması gerekir. Ölçüm yapılırken yararlanılacak sayısal ve grafiksel veriler için analiz araçları kullanılmalıdır. Böylece ziyaretçi trafiği ile ilgili olarak doğru bir okuma gerçekleştirilebilir.

Organik trafik artışı kontrol altına alındıktan sonra ziyaretçi sayılarında yaşanacak artış da istikrarlı hale gelir. Zamanla web adresi ya da sosyal medya hesapları giderek büyüyeceğinden daha fazla sayıda ziyaretçi ile muhatap olma fırsatı doğar. Bu nedenle de organik trafik artırma çalışmaları önemsenir. 

Ücretsiz hizmet veren bazı organik trafik analiz araçları:

 • Google Analytics
 • Google Search Console

Google Analytics Aracı

Google Analytics web adresinde gezinen kullanıcıların ne tür davranışlarda bulunduğunu anlamak üzere hizmet verir. Bu uygulama ücretsiz olarak kullanıcı hizmetinde bulunur. Kullanıcılarla site etkileşiminin nasıl olduğuna dair veriler sunan uygulama sayesinde siteye giriş ve çıkış süreleri öğrenilebilir.

Kullanıcıların sitede ne kadar süre geçirdiği ne tür davranışlar sergilediği, sayfa hız performansının ne olduğu bu analiz aracı ile kısa sürede tespit edilebilir. Bu sayede firma kendisi için yararlı olabilecek birçok veriye ulaşır. Bu veriler doğru analiz edildiğinde ise firmanın kendisi için bir yol haritası çizmesi kolaylaşır.

Google Search Console Aracı

Web sitesine sahip olanlar için bir diğer ücretsiz analiz aracı da Google Search Console olarak hizmet verir. Bu analiz aracı vasıtası ile anahtar kelime incelemesi yapılabilir. Firma göstermiş olduğu performansı da bu araç sayesinde takip edebilir.

Firma istediği tarih aralıkları üzerinde site performansını inceleme şansı elde eder. Ayrıca web sitesi içinde ortaya çıkabilecek herhangi bir güvenlik sorunu karşısında da analiz aracı veri sunar. Bu araç sayesinde site hızı öğrenilebilirken SEO’yu ilgilendiren çok sayıda konu hakkında da bilgi edinilebilir.

Organik Trafik Artırma

Organik yoldan ziyaretçi trafiğinde artış istendiğinde bazı uygulamaların yapılması gerekir. Bu sayede özellikle kurumsal firmalar için gerekli olan müşterilerle iletişime geçilebilir. Organik trafik artırıldığında her ölçekte ürün ve hizmet satışı yapan firma avantaj elde eder.

Organik trafiği etkileyen unsurlardan biri anahtar kelime araştırmasıdır. Bunun yanı sıra başlıkların doğru seçilmesi, kaliteli içerikler oluşturulması, iç linkleme yapılması, backlink çalışmaları, rakip analizleri de organik trafiğin doğru elde edilmesinde önemli ayrıntılar arasında yer alır.

Organik Trafik Artırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organik trafik artırmada dikkat edilmesi gerekenler birden fazla sayıdadır. Bu sayede firmaların müşterileri ile olan etkileşimleri güçlenirken kalıcı ziyaretçilere sahip olmak da kolaylaşır. Öncelikle içeriklerin ziyaretçiler düşünülerek hazırlanmış olması önemsenmelidir. Bu içerikleri hazırlarken de anahtar kelime seçimleri doğru yapılmalıdır. Başlık seçimlerine önem verilmesi de ayrı bir çalışma konusudur.

Konuyla alakalı başlıklar daima tercih nedeni olmalıdır. İçerik kalitesini belirleyen unsurlar da göz ardı edilmeden uygulanmalıdır. Sosyal medya kullanımı ya da istikrarlı olarak bu platformlarda varlık göstermek de organik ziyaretçi trafiğini etkileyecek önemli bir ayrıntıdır.

 1. Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimi kullanıcılara direkt olarak ulaşmayı sağlayan önemli bir unsurdur. Organik trafik üzerinde etkili olan anahtar kelime seçimi sayesinde kullanıcılar aradıklarına kısa sürede ulaşabilir. Anahtar kelime araştırması yapılırken hangi anahtar kelimenin ne kadar bir arama hacmine sahip olduğunun doğru tespit edilmesi gerekir.

Anahtar kelime seçerken özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler etkili sonuç verir. Google arama motorlarının yanı sıra diğer arama motorları da zaman içerisinde firmanın anahtar kelimelerini web sitesine yönlendirmek için hedef olarak belirler. Bu sayede de organik ziyaretçi trafiğinde belirgin bir artış yaşanabilir.

 1. Başlıkların Doğru Seçilmesi

Web adreslerinde yer alan ürün ve hizmet pazarlamaları için kullanıcıların doğal yollardan çekilmesi gerekir. Bu sayede kalıcı bir kullanıcı kitlesi ile karşılaşılması sağlanır. Bir web adresinde olması gereken kaliteli içeriklere ek uygun başlıklardır.

Kullanıcıların ilgisini çeken, onları harekete geçiren konuyla ilgili doğru ve uygun bir başlık daima organik trafik elde etmede etkili bir unsurdur. Ayrıca bir web adresinde yer alan meta açıklamalar, doğru başlık kullanımı, uygun anahtar kelime seçimleri, URL optimizasyonunun doğru yapılmış olması arama motorları gözünde de sitenin değerini artırır.

 1. Kaliteli İçerik Oluşturmak

Kaliteli içerik oluşturmak web adresine organik ziyaretçi çekmenin önemli yöntemlerinden biridir. Kaliteli içerikler sayesinde kullanıcılar hızlı ve kolay bir şekilde aradıklarına ulaşabilir. Ziyaretçilerin kaliteli bir içeriğe ulaşmasından kasıt ise görsel ya da yazılı olarak hazırlanacak sunumların istenileni karşılamasıdır.

Doğru ve güncel bilgiler, yüksek çözünürlüklü görseller, gerçeği yansıtan görüntüler, kullanıcının sorularına yanıt verebilecek nitelikte içerikler kaliteli içerik olarak tanımlanabilir. Bu tür içerikleri incelediğinde kullanıcı merak ettiği sorulara yanıt bulabilmeli, ürün ya da hizmet hakkında benzersiz bilgilere erişebilmelidir. 

Kullanıcıyı satın alma davranışına yönlendirme konusunda kaliteli içerik önemli bir görev üstlenir. Web sitesinin ve kaliteli içeriklerin taşıması gereken genel özelliklerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Web sitesi tıklandığında hemen açılabilir olmalıdır. Kullanıcı siteye giriş yapmak istediğinde uzun süre beklemek istemez. Bu nedenle web adresine ulaşımın hızlı ve tek tıkla olması beklenir.
 • Web adresi tasarımında kullanıcı dostu bir ara yüz tercih edilmelidir. Web adresinin sade olması kullanıcının aradığını kolay bulmasına yardımcı olurken gereksiz detaylarla ziyaretçilerin kafası karıştırılmamalıdır.
 • Kullanıcı bir sorgulama yaptığında bu konuyla ilgili olarak benzersiz içeriklere ulaşmalıdır. İçeriklerin özgünlüğü ise önemli bir ayrıntıdır.
 1. İç Linkleme Yapmak

Web sitesine gelen ziyaretçileri doğru sayfalara yönlendirebilmek amacı ile ilgili sayfalara iç linkleme yapılabilir. İç linkleme sayesinde konuyla ilgili olan ziyaretçiler kendilerini alakadar eden içeriklere yönlenebilir. Bu yöntem sayesinde ziyaretçiler siteyi daha fazla gezebilir.

Kullanıcıların siteden hemen çıkması da engellenmiş olur. İç linkleme yeterli oranda kullanıldığında etkili olurken çok fazla kullanılması da istenmez. İç linklemenin çok fazla kullanılması spama sebep olabilmektedir.

 1. Doğru Backlinck Çalışması Yapmak

Google algoritmaları birtakım kurallara göre çalışır. Bu kurallardan biri de güvenilir sitelerden gelen backlincklere sıralamada öncelik vermektir. Güvenilir ve kaliteli sitelerin verdiği backlinckler arttıkça arama motorlarında üst sıralara çıkmak da kolaylaşır.

Kalitesiz backlinckler ise web adresinin SEO çalışmalarına zarar verebilmektedir. Web adresinde verilen backlinklerin çok olmasına değil de kaliteli olmasına odaklanmak arama motorlarında üst sıralarda yer almanın püf noktalarından biridir.

 1. Rakip Analizi Yapmak

Kurumsal anlamda kullanılan web adreslerinde rakip analizi yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede SEO çalışmaları desteklenirken rakiplerin sektörde neler yaptığı hakkında da fikir edinilmiş olur. Rakip analizleri yapılacağı zaman bazı püf noktalarının göz ardı edilmemesi önemlidir. Öncelikle sektörde yer alan en iyi rakipler kimlerdir, neler yapıyorlar gibi birçok soruya yanıt bulunmalıdır.

Web adresinde kullanılan anahtar kelimeler sorgulandığında sayfada yer alan rakipler kimlerdir kısa sürede görülebilir. Bu rakiplerin yaptıklarının doğru analiz edilmesi ve firmanın kendi faaliyetleri için bunlardan sonuç çıkarması önemlidir.

 1. Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanmak

Günümüzde sosyal medyanın önemi tartışılmaz bir gerçektir. Çift yönlü ve eş zamanlı iletişim kurmaya yarayan sosyal medya geleneksel medyadan birçok yönü ile ayrılır. Alıcılarla satıcıların bir araya geldiği sosyal medya platformlarında etkileşim kurmak, eğlenmek, alışveriş yapmak, bilgi sahibi olmak oldukça kolay hele gelir. Bu özelliği sosyal medyayı vazgeçilmez alışkanlıklar haline getirmektedir.

İnternetin olduğu her yerde bilgisayar ya da cep telefonları aracılığı ile sosyal medyada aktif olarak yer almak oldukça kolaydır. Tıklanma ile ilgi olarak da sosyal medyanın önemli bir trafik kaynağı olduğu görülür. Sosyal medya platformlarında kullanıcıların ilgilerine yönelik olarak içerikler bulmak mümkündür. Firmaların birçok sosyal medya mecrasında hesap oluşturarak yer alması kendilerine yarar sağlar. Burada oluşturulacak bir hedef kitle organik trafik elde edilmesinde etkendir.

Sosyal medya paylaşımlarının etkili olabilmesi için de içerik kalitesinin düzgün olması gerekir. Özgün ve kaliteli içerik, yeterli ve nitelikli bilgi, doğru seçilmiş içerikler sosyal medya platformları için de geçerlidir. Sosyal medya kullanımından etkili bir sonuç elde edilmek istendiğinde paylaşıma uygun ve kaliteli içerikler tercih edilmelidir.

 1. Süreklilik Sağlamak

Firmalar bir web adresi üzerinden hedef kitleleri ile iletişime geçtiklerinde buraya gelecek organik ziyaretçilerin önemi oldukça fazladır. Organik ziyaretçi trafiğinin elde edilebilmesi içinse bazı çalışmaların yapılması gerekir. Bu sayede kalıcı bir müşteri profiline sahip olunabilir. Firma gerek sosyal medya hesaplarında gerekse web adresi üzerinde olsun istikrarlı ve azimli olmalıdır.

Organik ziyaretçi trafiği kısa sürede elde edilebilen bir unsur değildir. Bunu elde etmenin en baş koşulu istikrardır. Daha sonra ise yılmadan emek vermek gelir. Bu emek verme süreçlerinde ise firmanın kaliteli ve özgün içeriklerle tüm adreslerinde yer alması, sosyal medyayı aktif olarak kullanması, güncel verilere yer vermesi ve doğru bilgiler paylaşması gerekir. SEO çalışmaları uzun vadede sonuç doğuran birtakım uygulamalardan oluşur.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?