UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital pazarlama alanında önemli bir kavram olan UI ve UX, kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Kurumsal müşteriler bu konuyu araştırırken “UI ve UX arasındaki farklar nelerdir?” sorusununa da cevap aramakta. 

Firmamız tarafından geliştirilen bu 2 farklı arayüz, güvenlik açıklarından arındırılmış bir şekilde müşterilere hizmet sunmaktadır. Kendi geliştirdiğimiz özel bir yazılım sayesinde kurumsal firmalar web yazılımımızdan yararlanabilir.

Firmamız mobil uyumlu sayfa tasarımı, web yazılımı geliştirme, UI ve UX tasarım, ödeme entegrasyonu ve sistem entegrasyonu gibi birçok hizmet sunmaktadır.

UI Nedir?

UI, kullanıcı arayüzü demek. Yani web sitesinin ön kısmı, görünen yüzü olarak adlandırabiliriz. Diğer bir deyişle web tasarımı UI olmaktadır. Örneğin web siteniz kullanıcıya nasıl görünüyor ise bu durum UI yani kullanıcı arayüzü olmaktadır.

Dijital pazarlama alanında önemli bir yeri olan UI tasarımı, birçok müşterinin web sitesinde ilgisinin artmasını sağlar, web sitesine olan bakış açısını değiştirir. Kullanıcı arayüzü ne kadar kullanıcı dostu olursa bu durum kullanıcının web sitesinde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Bundan dolayı web sitesinde yer alan arayüzün kullanıcılara hitap etmesi gerekir. 

Web sitesini UI olarak kodlarken birçok programlama dili kullanılmaktadır. Bu diller arasında HTML, CSS ve javascript yer alır. HTML, bir web işaretleme dili olmaktadır. Web sitesinde görsel ekleme, video ekleme, çizim tuvali oluşturma, paragraf ekleme, tablo ekleme gibi her türlü işlev kısacası web sitesinin iskeletini HTML oluşturur. İnternet sitesi bu şekilde çok sade gözükeceği için web sitesine güzel bir tema eklenmelidir. Bu durumda CSS kullanılır.

CSS, web sitesi için önemli bir programlama dilidir. Web sitesinin iskeletini giydirir. Bir örnek vermek gerekirse CSS ile web sitesindeki alanların rengi, arkaplanı, ve özellikleri düzenlenir. CSS ile yalnızca giydirme işlemi yapılmaz aynı zamanda küçük hareketli şekillerde eklenir.

Javascript ise UX tasarımını da içerisinde barındırabilen bir sistem olarak bilinir. Normalde web sayfasına dinamiklik katmak için kullanılan javascript, ajax sayesinde birçok projenin sayfayı yenilemeden UX yapısında olmasını sağlamaktadır. Bu 3 dil UI konusundaki en önemli diller arasında yer alır.

UX Nedir?

Kullanıcı deneyimi UX, UI sistemine göre daha dinamik ve daha canlı bir web sitesi sunar. Değişen bir yapıda web sitesi için UX tasarımlar tercih edilir. UX kullanıcının web sitesi ile etkileşime girebilmesini sağlar. Kısacası UX bir web sitesinin sunucu tarafında yürütüldüğü kodlar olarak da açıklanabilir. 

Bu kodlar sayesinde kullanıcının istediği veriler web sayfasında yansıtılır. UX tasarımı ile ilgili bir örnek vermek gerekirse örneğin bir kullanıcı web sayfasına bir veri gönderdi. Bu veri sunucuya eklenir ve artık sayfada gözükür. Kullanıcı farklı bir veri incelemek isterse hemen o veriye girer ve bu veriyi inceler. Kullanıcıya bir süre sonra önerilen içerikler gözükür. Bunu sağlayan UX olmaktadır.

Aynı zamanda UX ile birlikte yapay zeka kodlamak da mümkün olmakta. UX tasarımcılara hayal dünyasının genişliği kadar alan sunar. UX ile neredeyse yapılamayacak bir şey yoktur. Müşterinin ve tasarımcının hayal gücüne göre çok farklı şeyler ortaya çıkabilir. 

UX tasarımlarda PHP ve Asp.NET en popüler 2 programlama dili olmaktadır. HTML, CSS ve JS bir binanın kendisi ise PHP ise binaya giren elektrik, su, doğalgaz ve internet gibi altyapıları sağlayan bir yapı olarak düşünülebilir. 

UI ile UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

UI ve UX arasındaki farklar çeşitlilik göstermektedir. Temel bir örnek vermek gerekirse UI kullanıcıların web sitesindeki tasarımları, UX ise kullanıcının web sitesinden daha iyi yararlanması için oluşturulan uygulamalardır.

Gerçek hayattan bir örnek ile karşılaştırmak gerekirse bir kuklayı düşünün. Canı yok ve hareket etmez ama bir tasarımı var. Bu UI olarak geçer. Bir insan ise canlı ve içerisindeki sistemler ile yaşayan bir varlık olduğu için UX olarak örneklendirilebilir. Web tasarım alanında önemli kavramlar arasında olan UI ve UX tasarımı arasındaki en önemli fark bu olmaktadır. 

UI ve UX Kullanmak Hangi Avantajları Sağlar?

UI ve UX kullanmanın kendine göre avantajları yer almaktadır. UI kullanmak kullanıcılara güzel bir arayüz sağlar. Ne kadar güzel bir arayüz tasarlarsanız kullanıcıların da o kadar çok ilgisini çekecektir. Bu da etkili bir müşteri kitlesi çeken bir durum olmaktadır. 

UX tasarım, UI tasarıma göre birçok avantaj sağlar. UX tasarım kullanıcıların deneyimleri üzerine yoğunlaştığı için içerisindeki yapay zekası sayesinde kullanıcıyı daha iyi tanır ve ona daha iyi sonuçlar gösterir.

Örneğin e-ticaret sitesinde kullanıcı bir ürün aldı. Kullanıcıya buna göre yeni ürün önerileri göstermek kullanıcının bu doğrultuda daha fazla ürün almasını sağlayabilir. Bu da firmanın daha çok gelir elde etmesi demektir. Dijital pazarlamaya adım atan insanların etkili bir hizmet sunmaları için UX tasarım kullanmaları gerekir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?