Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Evergreen İçerik Nedir?

Web site yöneticileri veya sahipleri için asli hedef, web sitelerini ziyaret eden organik kullanıcı sayısını artırmaktır. Web siteleri, bir önermeyle yayınlanır. Örneğin e – ticaret sitesinin önermesi, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerin kaliteli, nitelikli, alternatiflerine kıyasla avantajlı ve makul fiyatlı olduğu yönündedir. Bir blog sayfanın önermesi ise yayınlanan içeriklerin objektif, güncel, doğru ve kaynaklı bilgilerden oluştuğuna ilişkindir.

Evergreen İçerik Nedir

Konsepti ve önermesi itibariyle nasıl bir web sitesine sahip olursanız olun, web sitenizin trafiğini artırmak hedefiyle ilerlersiniz. Bir blog sayfanız varsa okuyucularınızın sayısını, bir e – ticaret sitesine sahipseniz satış hacminizi artırmak üzerine strateji geliştirirsiniz. Web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmak için başvurabileceğiniz birçok prosedür mevcut. Makalemize konu edilen “evergreen içerik” de temelde web site trafiğini artırmayı amaçlayan bir yaklaşımla geliştirilmiş içerik türüdür.

Evergreen İçerik

Arama motorlarının başarı kriteri son derece değişkendir. Belirli bir dönemde başarı kriteri olarak kabul ettiği bir prosedürü, bir başka dönemde başarılı olarak nitelemeyebilir. Bu nedenle, değişime karşı hızlıca aksiyon alan ve adapte olan web siteleri her zaman için trafik kazanır ve yayın hayatına devam eder. Ancak, arama motorlarının sabit kriterleri de yok değildir. Evergreen içerik, zamana ve koşullara göre değişmeyen, her zaman için başarılı bulunan içerik türlerindendir.

Evergreen içerik formatında yayınlar yapan web siteleri, arama motoru algoritmalarında “başarılı” web siteleri arasında yer aldığı için daima trafik elde eder. Türkçe tercümesi itibariyle “zamansız içerik” anlamına elen evergreen içerik; web site trafiğinde arzu ettiği artışı yakalayamayan, hedeflediği trafik hacmine ulaşamayan web site yöneticilerinin merak konusu. O halde, sürdürülebilir sonuçlar sunan evergreen içerik türünü daha yakın bir perspektifle inceleyelim.

 • Evergreen (yaprak dökmeyen – daima yeşil kalan) içeriği çam ağaçlarına benzetebiliriz. Zira çam ağaçları yaprak dökmez; bu nedenle sürekli yeşil kalır. Evergreen içerikler de trafik ve SEO açısından daima fayda veren, sürdürülebilir sonuçlarıyla web site trafiğini besleyen içerik türüdür.

Evergreen içeriği, konusu itibariyle sürekli güncel ve okuyucuların daima ulaşmak istediği içerik türü olarak tanımlamak mümkün. Moda içerikler her zaman için ilgi çekici olsa da trafik açısından saman alevine benzetebiliriz. Nasıl mı? Bilindiği üzere saman alevi, ani ve hızlıdır ve fakat aynı hızda söner. Moda içerikler de tıpkı saman alevi gibi ani ve kısa süreli bir trafik akışı sağlasa da süreklilik açısından sınıfta kalır. Zira sürdürülebilir olmaktan çok uzaktır.

Web sitesinde yayınladığı içeriklerin her zaman için trafik kazandırmasını amaçlayan bir kullanıcı, içerik stratejisini kurgularken, daima yeşil kalan, yani sürekli merak ve araştırma konusu olan evergreen içerikleri göz ardı etmemelidir. Somut örnek vererek daha açıklayıcı olmakta yarar var: örneğin, yıl başı gecesi üzerine yemek tariflerini konu alan bir içerik düşünelim. Sizce bu içeriğin “süreklilik” açısından web site trafiğine herhangi bir faydasından söz edilebilir mi? Tabii ki hayır.

Evergreen içeriği “ölümsüz” içerik olarak da düşünebiliriz. Bir içeriğin ölümsüz olması mümkün mü? Elbette değil; ancak, içeriğin konusu zamana, mekana ve değişen koşullara bağımlı değilse, uzun yıllar boyunca ziyaretçi çekecektir. Bir içeriğin ölümsüz olmasından kasıt, uzun yıllar boyunca trafik kazandırabilmesidir. Evet, evergreen içerik, ifade ettiğimiz nitelikleri üzerinde taşıyan, uzun yıllar geçse de trafik akışı sağlayan içerik türüdür.

Evergreen İçerik Yayınlamanın Faydaları Nelerdir?

Evergreen içeriğin faydalarına ilişkin sayfalarca yazı yazmak mümkün. Ancak, evergreen içerik yayınlayan bir web sitenin elde edeceği başlıca kazanımlardan bazılarını ifade etmemiz gerek. Çünkü pek çok web sitesi, yer yer doğru stratejiler uygulasa da içerik anlamında doğru kurgulanmış bir stratejiye sahip olmadığı için hedef trafiği elde etmekte güçlük çeker ve site yöneticileri “nerede, nasıl bir yanlış yapıyorum?” sorusuna yanıt arar. Aslında yalnızca içerik stratejisinde yapılacak bir değişiklik, site trafiğinde beklenen artışı sağlayacaktır.

 • Web site trafiğinde stabilizasyon sağlar.
 • Ziyaretçi akışında devamlılık söz konusudur.
 • İstikrarlı trafik sayesinde arama motorları tarafından “başarılı” web siteleri arasında değerlendirilir.
 • Ürün veya hizmetlerin satış hacminde süreklilik kazanılmasına yardımcı olur.
 • Değişen koşullar karşısında dahi sabit bir okuyucu kitlesi kazandırır.
 • Web site güncelliğini korur.

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen içeriğin ne olduğunu, faydalarını, alternatifsiz özelliklerini ve yayınlandığı web siteye ne tür kazanımlar sağlayacağını bilmek, “evergreen içerik nasıl yazılır?” sorusuna yanıt aramaya neden olur. Zira evergreen içeriğin avantajlarından haberdar olan bir kullanıcı, bu avantajlardan yararlanmak için evergreen içerik yazmak ve web sitesinde yayınlamak ister. Peki, evergreen içeriğe sahip bir makale nasıl kaleme alınır, nelere dikkat edilmelidir?

Önemli! Web site trafiğini artırmak ve artan trafik hacmini koruyarak süreklilik sağlamak, yalnızca evergreen içerikle yazılmış makalelerin yayınlanmasıyla mümkün değildir; zira web site trafiği, başta arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal medya pazarlaması (SEM) olmak üzere, pek çok dinamikten ve faktörden etkilenir. Bu nedenle, web site trafiğini artırmak için multi – disipliner bir yaklaşımla profesyonel çözümler sunan ajanslardan yadım almak gerekir. Tarafımızla irtibat kurabilir, hizmet kalemlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Evergreen içerik hazırlamak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli husus, kaleme alınacak makale konusunun “evergreen içerik” özelliklerini taşıyor olmasıdır. Dolayısıyla, makale konusu seçilirken, sürekli güncel kalma potansiyelini haiz bir konu üzerinde araştırma yapılmalıdır. Güncelliğini ve cazibesini uzun yıllar koruyabilecek konu seçilmediği takdirde, SEO açısından eksiksiz bir makale hazırlanmış olsa dahi hazırlanan makale “evergreen içerik” formatında olmayacaktır.

Web sitenizin trafiğini konsolide etmek istiyor; ancak, trafik akışınızda kararlılık ve düzeni sağlayamıyorsanız, makale stratejinizi “evergreen” içeriğe uyarlamanız yararlı bir yaklaşım olacaktır. Evergreen içerik hazırlarken yine SEO uyumlu makale hazırlarken gösterdiğiniz özeni göstermeli, SEO başarısı için gözettiğiniz özelliklere yer vermelisiniz. İçeriği kaleme alırken belirleyeceğiniz üslubu ise okuyucularınızın demografik özelliklerine, eğitim seviyesine ve beklentilerine karşılık verecek bir yaklaşım benimsemelisiniz.

Evergreen İçerik Nasıl Olmalıdır?

Evergreen içerik, konusu itibariyle güncelliğini kaybetmesi güç içeriktir. Söz gelimi “arama motoru optimizasyonu” konusu, web siteleri ve web sitelerin trafik kaygısı var olduğu sürece güncelliğini koruması muhtemel bir konudur. Nitekim, uzun yıllardır yüksek aranma hacmine sahiptir. Bu tür bir konu üzerine SEO dostu makale hazırlamak, “evergreen içerik nasıl olmalıdır?” sorusuna yanıt teşkil eder. Evergreen içerik, örneğimizde olduğu gibi daima araştırma konusu olan, cazibesini kaybetmeyen bir konu üzerine yazılmış içeriktir.

 • Makale konusu açık, anlaşılır ve kesin olmalıdır. Misal, bitkiler şeklinde bir makale konusu olmaz. Bu konuda evergreen içerik hazırlamak için daha sarih, açık ve net bir önerme sunmak gerekir. Örneğin, kurak iklim bitkileri nasıl yetiştirilir? Şeklinde bir konu belirlemek ve bu konu üzerinde makale hazırlamak, evergreen içerik formatına uygun olacaktır.
 • Makaleye konu önermenin güncel ve uzun yıllar boyunca güncel kalabilecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin politik gündeme oturan, geçici bir olay sebebiyle insanların gündemini meşgul eden bir konu hakkında evergreen içerik yazmak mümkün değildir. Bu tür konu hakkında makale yazılabilir; ancak, yazılan makale evergreen içerik olmayacaktır.
 • Evergreen içeriğin taşıması gereken bir diğer özellik ise kapsam zenginliğidir. Bir diğer ifadeyle, yayınlamak üzere hazırlayacağınız makalenin konusu hakkında her detaya, ziyaretçilerce merak edilen her noktaya değinmeniz, değinirken akıcı ve dinamik bir üslup belirleyerek okuyucu sıkmamanız gerekir.
 • Evergreen içerikli makalenizin sonuna sıkça sorulan sorular çalışması yaparak SEO başarısını artırmanız önemlidir.

Evergreen İçerik Örnekleri

Evergreen İçerik Formatına Aykırı Örnekler

SEO Nedir?

Aktüelliğini kaybetmeye mahkum olan moda konular.

Bitki Bakımı Nasıl Yapılır?

Belirli bir olaya bağlı olarak popülerlik kazanan ve popülerlik kazanmasına neden olan olayın gündemden düşmesiyle birlikte cazibesini kaybetmek durumunda olan konular.

Dijital Pazarlama

Günlük haberler

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kişisel yorumlar, düşünceler, özel günlere ilişkin konular.

Kalp Sağlığına Faydalı Besinler Nelerdir?

Ülke gündemine oturan anlık konular.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?