Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

Facebook domain doğrulama, İşletme Ayarları üzerinden yapılan bir domain doğrulama işlemidir. Bu işlem, işletmenizle bağlantılı olduğunuzu onaylamanızı sağlar. Hemen belirtmekte fayda var ki, domain doğrulaması yalnızca ana domainler (etkili üst düzey domain artı bir – eTLD+1) için yapılabilir. Alt domainler ve etkili üst düzey domain artı iki (eTLD+2) için, Toplu Olay Ölçümünde kullanım amacıyla doğrulama yapılamaz. Facebook domain doğrulama işlemine başlamadan önce;

 • Facebook Business Manager hesabına sahip olmalısınız.
 • Facebook Business Manager hesabınızda yönetici olmalısınız.
 • Domaininiz için yönetici ya da geliştirici erişimine sahip olmalısınız.

Sıralanan koşulları karşılamadığınız takdirde, Facebook domain doğrulama yapmanız mümkün değil. Dolayısıyla, domain doğrulama işlemine geçmeden önce, yukarıda sıralanan koşulları karşılayıp karşılamadığınızı kontrol etmeli, koşullarda eksiğiniz varsa tamamlamalısınız. Ardından, domain doğrulama işlemi için takip etmeniz gereken adımları takip ederek süreci tamamlayabilirsiniz.

Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır

Facebook Domain Doğrulama Nedir, Ne İşe Yarar?

Facebook domain doğrulama işlemi; web sitenize ait alan adının (domain) kötüye kullanılmasına engel olabilmek, ilgili sitede yayınlanan içeriklerin ve bağlantıların üzerinde düzenleme yapabilme izinlerini yetkilendirmek ve yönetebilmek amacıyla yapılır. Facebook domain doğrulama işleminin nasıl yapılacağını açıkladığımız içeriğimizde, domain doğrulaması yapılmasının başlıca nedenlerine değinmek yararlı olacaktır. Buna göre, Facebook domain doğrulaması neden yapılır sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz:

 • Facebook domain doğrulaması sayesinde, domain doğrulama işlemine konu edilen alan adının size ait olduğunu Facebook nezdinde kanıtlamış ve bu sayede güvenlik açıklarına engel olarak güvenliğinizi artırmış olursunuz.
 • Facebook domain doğrulama işlemi, iOS14 kullanıcılarına ilişkin verilerin toplanabilmesi amacıyla da 2021 ve sonrası süreç için zorunlu tutulan bir prosedürdür. Söz konusu tarihten sonra, iOS14 kullanıcıları için Toplu Olay Ölçümüne olayların eklenmesi gerekir. Dolayısıyla, domain doğrulama yapılmasının bir diğer nedeni ise zorunluluktur.
 • Şayet Instagram Shopping özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, özelliği aktif etmek için de Facebook domain doğrulama işlemini tamamlamanız gerekir. Zira Facebook Ticaret Yöneticisi ilkeleri uyarınca domain doğrulamak zorunludur.

Facebook Domain Doğrulama

İşletme Ayarlarında domaininizi doğrulamak için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • İşletme Ayarları üzerinden Marka Emniyeti kısmına, Marka Emniyeti kısmından ise Domainler sekmesine erişin.
 • Ekle seçeneğine tıklayarak yeni bir domain ekleyin. Ekleyeceğiniz domaini ön ek kullanmadan, yani kök domain şeklinde yazın. Örneğin, www.örnekdomain.com ya da https://örnekdomain.com şeklinde değil; direkt örnekdomain.com şeklinde yazın ve kontrol ettikten sonra Ekle seçeneğine tıklayın.

Facebook domain doğrulama için aşağıdaki seçeneklerden (HTML kaynak kodunuza bir meta etiketi eklenmesi, kök dizininize bir HTML dosyası yüklenmesi ve domain kayıt sağlayıcınızla DNS TXT kaydının güncellenmesi) herhangi birini kullanın:

HTML Kaynak Kodunuza Bir Meta Etiketi Eklenmesi

 • İşletme Ayarları ekranınızda yer alan meta etiketi kopyalayın.
 • İlgili sitenizin ana sayfasına ait HTML kaynağını açın.
 • İşletme Ayarları ekranınızda yer alan, kopyaladığınız meta etiketi HTML kodunun <head>....</head> bölümünü yapıştırın ve ardından ilgili sayfayı yayınlayın.
 • Sitenizin kök domainine gidin.
 • HTML kaynağını görüntüleyin.
 • Kopyalayıp yapıştırdığınız meta etiketin, kök domain üzerinden sorguladığınız HTML kaynağında olup olmadığını kontrol ederek onaylayın.

Kök Dizininize Bir HTML Dosyası Yüklenmesi

 • Kök dizinine bir HTML dosyası yüklenmesi işlemi için İşletme Ayarları ekranınızda bağlantı verilen HTML doğrulama dosyasını indirmelisiniz. Özellikle belirtelim ki, ilgili dosyayı indirdikten sonra dosya üzerinden herhangi bir değişiklik yapmamalısınız.
 • Ardından, HTML dosyasını domaininizin kök dizinine yüklemelisiniz.
 • İşlemi tamamladıktan sonra İşletme Ayarları ekranına geri dönmeli ve üçüncü adımda yer alan bağlantıya tıklamalısınız. Sonrasında, ilgili sitenizde doğrulama kodunu gördüğünüzü kontrol edip onaylamalısınız.

Domain Kayıt Sağlayıcınızla DNS TXT Kaydının Güncellenmesi

Domain kayıt sağlayıcınızla DNS TXT kaydının güncellenmesi işlemi için öncelikle domain kayıt sağlayıcınıza gidin ve hesabınıza giriş yapın.

 • Ardından, DNS kayıtları bölümüne erişin.
 • İşletme Ayarları ekranına dönün ve ikinci adımda bulunan TXT kaydını kopyalayın.
 • Domain kayıt sağlayıcınız tarafından verilen yönergedeki adımları takip edin ve TXT kaydını DNS yapılandırmanıza ekleyin.
 • Son olarak, DNS TXT arama aracını yardımıyla TXT kaydının sunucularınızca güncellendiğini kontrol ederek onaylayın.
 • Domain kayıt sağlayıcınıza gidin ve giriş yapın.

Facebook domain doğrulama için açıkladığımız yöntemleri ve adımları takip ederek işlemi tamamladıktan sonra, süreci incelemek için İşletme Ayarları ekranınız üzerinden Domain Sorgula seçeneğine tıklayabilirsiniz. Şayet Facebook tarafından domain doğrulanmamışsa bir hata mesajı ile karşılaşacaksınız. Domain doğrulama işlemi başarıyla tamamlanmadığı takdirde, problemlerin giderilmesine ilişkin Facebook’tan daha fazla bilgi talep edebilirsiniz.

Facebook domain doğrulama işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra DNS TXT kayıtlarını, meta etiketleri ve HTML dosyalarınızı kaldırabilirsiniz. DNS TXT kayıtlarınızı, meta etiketlerinizi ve HTML dosyalarınızı kaldırmanız, domain doğrulama durumunuza olumlu – olumsuz herhangi bir etkide bulunmaz. Facebook domain doğrulama nasıl yapılır? sorusuna yanıt niteliği taşıyan makalemizdeki yönergeleri ve adımları takip ederek domaininizi doğrulayabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?