Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Holistik SEO (Bütünsel SEO) Nedir?

Holistik SEO (Bütünsel SEO); klasik/geleneksel SEO çalışmaları yerine daha inovatif ve bütünsel SEO yaklaşımının benimsenmesidir. Standart SEO çalışmaları ile holistik SEO yaklaşımı arasındaki en temel ayrım, standart SEO çözümlerinin asli amacı arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer almakken; holistik SEO yaklaşımının temel amacı arama motoru sonuç sayfalarında üstü sıralarda yer almanın yanı sıra kullanıcı deneyimi ve kullanıcı ilişkilerinin de en yüksek seviyede tutulmasıdır.

Holistik SEO (Bütünsel SEO) Nedir

İçerik Tablosu

Holistik SEO Nasıl Yapılır?

Standart SEO uygulamalarından vazgeçilerek daha yenilikçi ve bütünsel bir yaklaşımla SEO çözümlerine yönelmek anlamına gelen holistik SEO (bütünsel SEO), yalnızca arama motoru başarısına odaklanmaz; arama motoru sonuç sayfalarında yüksek başarı sağlamanın yanı sıra kullanıcı deneyimi ve ziyaretçi ile kurulan iletişimin niteliğini de önemser. Bu nedenle, holistik SEO’nun önemi her geçen gün artmakta ve geleneksel SEO yaklaşımı terk edilerek bütünsel SEO yaklaşımı benimsenmektedir.

Arama motorlarının sonuç sayfalarında sıralanan web siteleri, belirli parametrelerden oluşan algoritmalara göre sıralanır. Sonuç sayfalarında edinilen sıralama, bir web sitesinin ziyaretçileri tarafından ulaşılabilirliğini ve kullanıcı erişimini artıran en önemli unsurdur. Bu nedenle, arama motoruna yönelik çalışmaların, optimizasyonların ve aksiyonların ne denli önemli olduğu aşikardır. Bu önemin bir sonucu olarak geliştirilen holistik SEO yaklaşımı, arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı deneyimi açısından ideal yöntemlerdendir.

Arama motoru algoritmaları statik ve durağan değil; sürekli değişen, gelişen, canlı ve dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla, algoritmalardaki değişimlere karşın aynı SEO metodunu benimsemek ve herhangi bir değişiklik yapmandan ısrarla uygulamak, ilgili web sitenin hedeflerine ulaşabilmesini imkansız kılar. Holistik SEO çalışması; değişen algoritmanın ihtiyaçlarına eksiksiz yanıt veren ve özellikle kullanıcıyı referans alarak doğal, kalıcı ve verimli sonuçlar sunan SEO yaklaşımıdır. Peki, holistik SEO nasıl yapılır?

Backlink

Doğal ve kullanıcı odaklı backlink stratejisi benimsemek ve backlink çalışmalarını bu strateji üzerinde şekillendirmek, holistik SEO başarısını önemli ölçüde artırır. O halde, başarılı bir bütünsel SEO çalışması yapılabilmesi için; backlink için tercih edilen web sitelerin otoritesi, sektörel uyumu, tanıtım metninin niteliği ve okunabilirlik başarısına dikkat edilmelidir. Aksi halde, holistik SEO açısından başarılı, verimli ve kalıcı sonuçlar elde edilemeyecektir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler (keywords), bir SEO stratejisinin en önemli unsurudur. Anahtar kelime stratejisi geliştirirken; sektörle ilgili nokta atış anahtar kelimeler belirlemek ve tespit edilen anahtar kelimeler üzerine temellendirilen özgün, nitelikli ve okunabilirlik gücü yüksek içerikler yayınlamak gerekir. Bu anlayışla hazırlanan ve yayınlanan içerikler sayesinde hem arama motoru sonuç sayfalarında hem de kullanıcı memnuniyeti açısından hedeflenen başarıya ulaşılabilecektir.

Güncellik

Güncellik unsuru, holistik SEO yaklaşımının olmazsa olmaz unsurları arasında yer alır. Bir web sitede yayınlanan içeriklerin güncel olması, güncelliğini yitirmiş içeriklerinse belirli periyotlarda revize edilerek güncel kılınması ve kullanıcıların dikkatini çekebilecek özellikte merak uyandıran içeriklerin yayınlanması, holistik SEO başarısına etki eden hamlelerdendir.

Sosyal Medya

Sosyal medyanın dijitalde artan önemi, arama motorlarının da sosyal medya konusunda duyarlı olması ve algoritmalarını geliştirirken sosyal medyaya göre aksiyon alması sonucu doğurmuştur. Arama motorları açısından her geçen gün değer kazanan sosyal medya, web siteleri için de hayli kritik yer tutar. Arama motoru botlarının sosyal medya çıkışlı linklere hızlı yanıt veriyor oluşu, web sitelerde paylaşılan içerikler ile sosyal medya hesaplarının bağlanmasını, ilişkilendirilmesini önemli ve hatta gerekli kılmakta.

Holistik SEO ve Standart SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Arama motoru algoritmalarının daima değişen, gelişen, canlı bir yapıya sahip olduğunu yineleyelim. Bu değişim ve canlılık, bir web sitesinin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik başarısı için yalnızca içerik üretmenin ve yayınlamanın yetersiz kalmasına neden olmakta. Bu sebeple, salt içerik üretimi ile ilerlemek yerine; özgün ve güncel içerikler hazırlamak ve bu içerikleri kullanıcı memnuniyeti sağlayacak şekilde revize etmek ve etkili tanıtım metotlarıyla daha fazla kullanıcıya ulaştırmak gerekir.

Geleneksel, tipik SEO yaklaşımı ile holistik (bütünsel) SEO ekolünü birbirinden farklı kılan birçok önemli ayrım bulunur. Bu ayrımı netleştirmek için her iki yaklaşımı ayrı ayrı incelemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. İlk olarak standart SEO ekolünü incelemek gerekirse; bu yaklaşım, ilgili web sitenin faaliyet gösterdiği sektör/alana göre anahtar kelimeler belirlemek ve yüksek trafik çekmek adına bu anahtar kelimelerle üstü sıralara yerleşmek esasına dayanır.

Holistik SEO ekolü ise; standart SEO’da olduğu gibi tek tipçi ve sabit bir yaklaşım yerine; kullanıcıların ne aradığına, beklentilerinin ne olduğuna, gereksinimlerine ve ne bulduğuna odaklanır. Doğrudan kullanıcı odaklı hareket edilir ve hazırlanan içeriklerin uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerine temellendirilmesi sağlanır. Bu sayede, hedef kitleye ulaşılabilirlik mümkün hale getirilir ve ziyaretçilerin sorularına eksiksiz yanıt veren nitelikli içerikler üzerinden hareket edilir.

Holistik SEO Faydaları

Holistik SEO ekolünü benimseyen web sitelerin elde edeceği başlıca kazanımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Çalışmaya konu edilen web sitenin ziyaretçi sayısında tutarlı ve ivmeli bir artış sağlanır.
  • Yayınlanan içerikler daha fazla anahtar kelimeler üzerinden ulaşılabilir. Bu sayede, ilgili web sitenin erişilebilirlik performansı artar.
  • Ziyaretçilerin sitede kalma/vakit geçirme süresi artış gösterir.
  • Ziyaretçilerin hemen çıkma oranı düşer ve bu sayede, web sitede bulunan diğer sayfaların ziyaret edilme sayısı artar.
  • Geri gelen kullanıcı oranında artış sağlanır.
  • Web siteye yönelik olumlu yorum sayısı artar ve buna paralel sosyal medya paylaşımlarına olan ilgide artış gözlenir.

Holistik SEO’yu ayrıcalıklı ve avantajlı kulan pek çok önemli faydası bulunmakla birlikte, bir web sitesine kazandıracağı en önemli artıları paylaşmış bulunuyoruz. Mevcut koşullarınız ve stratejik hedefleriniz doğrultusunda karşılaştırma yapabilir ve hangi SEO ekolünü benimseyeceğinize karar verebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?