Gmail Hesabı Oluşturma

Gerek iş hayatında, gerekse normal hayatta e postaların önemi gittikçe artmakta. Artık bir şeylerden haberdar olmak ve bazı şeyleri düzene sokmak için sürekli olarak bir e posta adresine ihtiyaç duyuyoruz. Bu noktada ise karşımıza pek çok e posta servisi çıkıyor.

Yahoo’dan Outlook’a pek çok servisin içinde en çok tercih edilenlerden birisi tartışmasız Gmail. Google’ın e posta servisi olan Gmail, diğer Google servislerine kolaylıkla entegre olabilmesi sebebiyle kullanıcılarına büyük bir rahatlık sağlıyor.

Siz de bu avantajlardan ve rahatlıktan faydalanmak istiyor ancak tam olarak nasıl yapacağınız konusunda sıkıntı yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin, nasıl Gmail hesabı oluşturulacağına birlikte göz atalım.

Gmail Hesabı Nasıl Oluşturulur

Öncelikle bunun kesinlikle çok kolay bir işlem olduğunu belirterek başlayalım. Milyonlarca insanın kullandığı Gmail, oldukça kolay bir kurulum ve kullanım şemasına sahip. Bu kurulumun tüm detaylarına ve sonrasında nasıl kullanılacağına bu yazıda birlikte göz atacağız.

Bir Gmail hesabı oluşturmak için öncelikle bir Google hesabı sahibi olmanız gerekiyor. Eğer bir Google hesabınız yoksa, Gmail hesabı açmak için girdiğiniz sayfa sizi işlemler sırasında otomatik olarak yönlendirecektir. Burada yapmanız gereken, sizden istenen isim ve doğum tarihi gibi bilgileri doğru şekilde girmenizdir.

Bu işlemlerden sonra, henüz alınmamış yeni bir Gmail adresi almanız gerekecek. Kayıt aşamasındaki bu gereklilikleri tamamladıktan sonra, Google Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’nı inceleyip onay vererek hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Tabii bu işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar da var. E postaların şifreleri, güvenlik açısından oldukça önemli. Pek çok kişisel bilgiyi ve özel yazışmaları barındırabilen e posta adresinizi en güçlü şifreyle korumak büyük bir anlam ifade ediyor. Bu nedenle basit ve kolay tahmin edilebilir şifreler yerine sadece sizin bilebileceğiniz şifreler oluşturmak çok daha sağlıklı.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, giriş yaptığınız bilgisayar hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini hatırlamak isteyecektir. Sadece sizin kullandığınız kişisel bilgisayarınızdaysanız, her seferinde şifre ve kullanıcı adı girmekle uğraşmamak için bu hatırlamaya izin verebilirsiniz. Eğer bilgisayarı yalnız siz kullanmıyorsanız ve hatta ofis, kütüphane veya internet kafe gibi bir ortamdaysanız kesinlikle buna izin vermemelisiniz.

Ekstra Özellikler ve Veri Koruması

Tebrikler! Yukarıdaki adımları izleyerek Gmail hesabınızı başarıyla oluşturmayı başardınız ancak en sağlıklı kullanım için işler bununla sınırlı kalmıyor. Hesabınızı en verimli şekilde kullanmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de size oldukça fayda sağlayacak.

Örneğin, ayarlar sekmesinden posta kutunuzun temasını ve görünüş biçimini değiştirebilirsiniz. Bu sayede hoşunuza giden bir görünüm tarzıyla posta kutunuzu rahatça organize edebilirsiniz. Bununla birlikte otomatik imza oluşturarak, yolladığınız postalarda işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Gmail üzerinden rahat ve düzgün iletişim kurabilmek için hesabınıza kişileri eklemeniz oldukça işinize yarayacaktır. Oluşturulan kişi listesine kişilerinizi ekleyebilir, telefon numaraları ve doğum günleri gibi çeşitli bilgileri de bu alanda kayıt altına alabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmeniz için tek yapmanız gereken, açılır menüden ‘Kişiler’ sekmesine girmek. Buradaki adımları takip ederek kişiler listenizi oluşturun ve sık iletişimde olduğunuz kişilere kolay ulaşmanın rahatlığını yaşayın.

Bunların haricinde depolama alanı da oldukça önem taşıyan bir başka husus olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar geniş bir depolama alanınız varsa, postalarınız ve diğer kayıtlarınız konusunda eliniz o kadar rahat olur. Burada bir Gmail avantajı olarak diğer Google hizmetlerinden Google Drive devreye giriyor. Google Drive ile; Drive, Gmail ve Google Fotoğraflar arasında toplam 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına sahip olabiliyorsunuz.

Bu 15 GB’lık alanda istediğiniz türden dosya ve postaları saklayabilirsiniz. Gmail’de size gelen postalardaki eklerin üzerindeki Drive logosu vasıtasıyla bu ekleri dahi Drive’ınıza kaydetmeniz mümkün. Tabii bu depolama alanını düzenli olarak kontrol edip gereksiz dosyaları silmeyi unutmayın.

Depolamanın yanında bir diğer önemli husus verilerinizin güvenliği. Gmail ve Google’ın, olası bir aksiliğe karşı verilerinizi korumanız için de bir hizmeti bulunuyor. G Suite ismindeki hizmet sayesinde, özellikle şirketinizdeki posta adreslerini tek bir uzantı altında toplayarak hem kurumsal kimlik kazanmanızda hem genel postaları ve işleyişleri yönetmenizde büyük avantaj sağlıyorsunuz.

Bunun yanında G Suite sağlam güvenlik altyapısıyla verilerinizi ve yazışmalarınızı güvende tutarak, veri çalınması vb. sıkıntılardan da korunmanıza yardımcı oluyor.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?