Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Gmail Hesabı Oluşturma

Gmail Hesabı Oluşturma

Gerek iş hayatında, gerekse normal hayatta e postaların önemi gittikçe artmakta. Artık bir şeylerden haberdar olmak ve bazı şeyleri düzene sokmak için sürekli olarak bir e posta adresine ihtiyaç duyuyoruz. Bu noktada ise karşımıza pek çok e posta servisi çıkıyor.

Yahoo’dan Outlook’a pek çok servisin içinde en çok tercih edilenlerden birisi tartışmasız Gmail. Google’ın e posta servisi olan Gmail, diğer Google servislerine kolaylıkla entegre olabilmesi sebebiyle kullanıcılarına büyük bir rahatlık sağlıyor.

Siz de bu avantajlardan ve rahatlıktan faydalanmak istiyor ancak tam olarak nasıl yapacağınız konusunda sıkıntı yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin, nasıl Gmail hesabı oluşturulacağına birlikte göz atalım.

İçerik Tablosu

Gmail Hesabı Nasıl Oluşturulur

Öncelikle bunun kesinlikle çok kolay bir işlem olduğunu belirterek başlayalım. Milyonlarca insanın kullandığı Gmail, oldukça kolay bir kurulum ve kullanım şemasına sahip. Bu kurulumun tüm detaylarına ve sonrasında nasıl kullanılacağına bu yazıda birlikte göz atacağız.

Bir Gmail hesabı oluşturmak için öncelikle bir Google hesabı sahibi olmanız gerekiyor. Eğer bir Google hesabınız yoksa, Gmail hesabı açmak için girdiğiniz sayfa sizi işlemler sırasında otomatik olarak yönlendirecektir. Burada yapmanız gereken, sizden istenen isim ve doğum tarihi gibi bilgileri doğru şekilde girmenizdir.

Bu işlemlerden sonra, henüz alınmamış yeni bir Gmail adresi almanız gerekecek. Kayıt aşamasındaki bu gereklilikleri tamamladıktan sonra, Google Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’nı inceleyip onay vererek hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Tabii bu işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar da var. E postaların şifreleri, güvenlik açısından oldukça önemli. Pek çok kişisel bilgiyi ve özel yazışmaları barındırabilen e posta adresinizi en güçlü şifreyle korumak büyük bir anlam ifade ediyor. Bu nedenle basit ve kolay tahmin edilebilir şifreler yerine sadece sizin bilebileceğiniz şifreler oluşturmak çok daha sağlıklı.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, giriş yaptığınız bilgisayar hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini hatırlamak isteyecektir. Sadece sizin kullandığınız kişisel bilgisayarınızdaysanız, her seferinde şifre ve kullanıcı adı girmekle uğraşmamak için bu hatırlamaya izin verebilirsiniz. Eğer bilgisayarı yalnız siz kullanmıyorsanız ve hatta ofis, kütüphane veya internet kafe gibi bir ortamdaysanız kesinlikle buna izin vermemelisiniz.

Gmail Hesabı Kurtarma

Kullanıcıların Gmail ile ilgili yaşadıkları en büyük sorunlardan biri e posta adreslerini ya da şifrelerini unutmalarıdır. Gmail hesabı kurtarma konusunda gerek internet üzerinde gerekse insanlar arasında farklı yöntemlerin kullanıldığını duyabilirsiniz. Fakat bazı yöntemler sonuç vermeyebilir. Gmail hesabı kurtarma noktasında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Mesela gmail hesabınızı sildiyseniz ve kurtarmak istiyorsanız silmenizin üstünden geçen sürenin 20 günden fazla olmaması gerekir. 

Gmail şifrenizi unuttuğunuz için hesabınıza giremiyorsanız, hesabı kurtarmanın en bilinen yollarını deneyebilirsiniz. Gmail ekranını açtığınızda karşınıza çıkan ‘şifremi unuttum’ seçeneğine tıklamakla hesap kurtarma işlemine başlayabilirsiniz. Şifremi unuttum dedikten sonra alt kısımdaki boşluğa e posta adresinizi yazarak devam tuşuna basmanız gerekir. Sorunun basit ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için aklınıza gelen en son şifreyi deneyebilirsiniz. Eğer hatırladığınız şifre doğru ise sorun çok kısa bir süre içerisinde ortadan kalkmış olacaktır. Fakat genellikle bu durumun tam tersi olur, yani akıllara hiçbir şifre gelmez. Bu noktada ise e posta adresinizi girdikten sonra ‘şifremi bilmiyorum’ tuşuna tıklayarak devam edebilirsiniz. Bu sayede sonraki adıma geçmiş olacaksınız. Sonraki adımda eğer daha öncesinde kaydettiyseniz telefon numaranız karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkan telefon numarası doğru ise sms ya da arama seçeneğine tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. 

Sistemde görünen ve onayladığınız telefon numarasına gelen kodu önünüze çıkan ekrandaki kutucuğa girmeniz gerekir. Kodu girdikten sonra devam tuşuna tıklayarak bir sonraki pencereyi açabilirsiniz. Bir sonraki pencerede ‘yeni şifre belirle’ butonunu tuşlayarak istediğiniz şifreyi yazabilir ve böylelikle sorunu çözmüş olursunuz. Eğer sisteme kayıtlı telefon numarası yoksa kayıtlı olan ikinci e posta adresini seçerek yine aynı işlemi yapabilirsiniz. İkinci bir e posta adresi de yoksa en son çare olarak ‘kimliğini doğrula' seçeneği üzerinden gmail hesabınızı kurtarabilirsiniz. Bu yöntem ile gmail hesabınızı kendi kendinize kurtarmış olursunuz. Fakat bazı durumlarda destek almak daha mantıklı olur. Bu noktada sitemiz üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek gmail hesabı kurtarma konusunda daha garanti ve etkili çözümler ile karşılaşabilirsiniz. 

Gmail Hesabı Silme

Gmail hem ülkemizde hem de dünya genelinde hemen hemen herkes tarafından kullanılır. Fakat bazı durumlarda bazı kişiler hesabını silmek durumunda kalabilir. Gmail hesabının nasıl silineceği ile alakalı detaylı bilgi sahibi olduktan sonra silme işlemini gerçekleştirmeniz önerilir. Gmail hesabınızı kalıcı olarak silmeye karar verdiyseniz önerilen adımları doğru ve sıralı bir şekilde uygulamanız gerekir. 

Gmail hesabını kalıcı olarak silmenin ilk adımı, hesap oturumunuzu açmak olmalıdır. Google hesabınızı açıktan sonra ise genellikle sol tarafta yer alan 'veri ve gizlilik' sekmesine tıklayarak işlemi devam ettirmeniz gerekir. Sonrasında ise karşınıza çıkan pencereden 'kullandığınız uygulama ve hizmetlerdeki veriler' butonuna basmalısınız. Butona bastıktan sonra önünüze çoğunlukla ‘bir google hizmetini silin’ adındaki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklatarak hesap silme işlemine hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz. Son olarak ‘Gmail’in yanında yer alan ‘sil’ butonuna basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Gmail hesabınızın kalıcı olarak silinmesi içinde aktif e-posta adresinizi girmeniz ve doğrulama e-postası gönderilmesi için onay vermeniz gerekir. Fakat girdiğiniz e-posta adresinin bir gmail hesabına ait e-posta olmamasına dikkat etmelisiniz. Doğrulama e-postasını belirleyip doğruladıktan sonra gmail hesabınız kalıcı olarak silinir. İşiniz daha garanti olsun istiyorsanız ve herhangi bir sorun yaşamaktan çekiniyorsanız firmamızın uzman kadrosuyla iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Böylelikle daha güvenilir ve garanti bir şekilde gmail hesabınız silinir. 

Ekstra Özellikler ve Veri Koruması

Tebrikler! Yukarıdaki adımları izleyerek Gmail hesabınızı başarıyla oluşturmayı başardınız ancak en sağlıklı kullanım için işler bununla sınırlı kalmıyor. Hesabınızı en verimli şekilde kullanmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de size oldukça fayda sağlayacak.

Örneğin, ayarlar sekmesinden posta kutunuzun temasını ve görünüş biçimini değiştirebilirsiniz. Bu sayede hoşunuza giden bir görünüm tarzıyla posta kutunuzu rahatça organize edebilirsiniz. Bununla birlikte otomatik imza oluşturarak, yolladığınız postalarda işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Gmail üzerinden rahat ve düzgün iletişim kurabilmek için hesabınıza kişileri eklemeniz oldukça işinize yarayacaktır. Oluşturulan kişi listesine kişilerinizi ekleyebilir, telefon numaraları ve doğum günleri gibi çeşitli bilgileri de bu alanda kayıt altına alabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmeniz için tek yapmanız gereken, açılır menüden ‘Kişiler’ sekmesine girmek. Buradaki adımları takip ederek kişiler listenizi oluşturun ve sık iletişimde olduğunuz kişilere kolay ulaşmanın rahatlığını yaşayın.

Bunların haricinde depolama alanı da oldukça önem taşıyan bir başka husus olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar geniş bir depolama alanınız varsa, postalarınız ve diğer kayıtlarınız konusunda eliniz o kadar rahat olur. Burada bir Gmail avantajı olarak diğer Google hizmetlerinden Google Drive devreye giriyor. Google Drive ile; Drive, Gmail ve Google Fotoğraflar arasında toplam 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına sahip olabiliyorsunuz.

Bu 15 GB’lık alanda istediğiniz türden dosya ve postaları saklayabilirsiniz. Gmail’de size gelen postalardaki eklerin üzerindeki Drive logosu vasıtasıyla bu ekleri dahi Drive’ınıza kaydetmeniz mümkün. Tabii bu depolama alanını düzenli olarak kontrol edip gereksiz dosyaları silmeyi unutmayın.

Depolamanın yanında bir diğer önemli husus verilerinizin güvenliği. Gmail ve Google’ın, olası bir aksiliğe karşı verilerinizi korumanız için de bir hizmeti bulunuyor. G Suite ismindeki hizmet sayesinde, özellikle şirketinizdeki posta adreslerini tek bir uzantı altında toplayarak hem kurumsal kimlik kazanmanızda hem genel postaları ve işleyişleri yönetmenizde büyük avantaj sağlıyorsunuz.

Bunun yanında G Suite sağlam güvenlik altyapısıyla verilerinizi ve yazışmalarınızı güvende tutarak, veri çalınması vb. sıkıntılardan da korunmanıza yardımcı oluyor.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?