Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica, internet sitelerine giriş yapan kişilerin ayrıntılarını öğrenmemize fırsat veren ücretsiz bir araçtır. Yandex Metrica, insanlara son derece kolay bir kullanım sunduğu için sıklıkla tercih edilir. Yandex Metrica sayesinde internet sitesi sahipleri sitenin uğradığı rağbetin kaynağı, kullanıcıların sitede kaldığı süre ve hangi butonlara tıklandığı gibi verileri görebilirler. Yandex Metrica, bütün dillerdeki internet sitesini izleyebilir.

Yandex Metrica aynı zamanda Webvisor teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji sayesinde sitedeki kullanıcıların yaptığı her hareketi bir pencere aracılığıyla izleme imkanı sunar. Site sahibi olan kişilerin birçoğu, kullanıcıların hareketlerini en ince ayrıntısına kadar izleyebilmek için Yandex Metrica’yı kullanırlar. Ayriyeten Yandex Metrica’nın herhangi bir tahlil aracı ile bütün olarak kullanılma olanağı da vardır. Yandex Metrica ile ilgili ayrıntılı bilgi için sitemizin uzman kadrosundan yararlanabilirsiniz. 

Yandex Metrica Ne İşe Yarar?

İnternet tahlil aracı olan Yandex Metrica, siteye giriş yapan kullanıcı sayısını göstermekle birlikte kişilerin siteye nereden giriş yaptıklarını da öğrenmeyi sağlar. Yandex Metrica’nın çok sık tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri, amatör kullanıcılar için bile oldukça kolay kullanıyor olmasıdır. Çok geniş yelpazede done sağlayan Yandex Metrica, ziyaretçilerin cinsiyetini ve yaşını belirleme özelliğinden dolayı öbür tahlil araçlarından farklıdır. Yandex Metrica tüm bunların yanında en bilinen anahtar – temel performans göstergesini izler. Bütün oturumlar hakkında çok derin bilgiler biriktiren Yandex Metrica, ziyaretçilerin hareketlerini, bulundukları yeri, sonradan gelen ziyaretçileri raporlar. 

Günümüzde dünya çapında en sık kullanılan 3 araçtan biri olan Yandex Metrica’nın sunduğu rapor çeşitlerinde tıklama haritası, kaydırma haritası ve bağlantı haritası bulunur. Bağlantı haritası, kişilerin internet sitesinde en fazla tıkladığı bağlantıları gösterir. Tıklama haritası, sitenin sayfasında tutulan bağlantıları sunar. İnternet sitesine giriş yapanların en çok ilgilisini çeken bölümler kaydırma haritası ile görüntülenir. Yandex Metrica, done biriktirme hususunda herhangi bir zaman kısıtlamasına sahip değildir. Ayriyeten done trafiği için sınırlaması olmayan Yandex Metrica’da doneler gerçek zamanlı olarak karşımıza çıkar. Yandex Metrica aracı hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgilenmek için sitemize giriş yapabilirsiniz. 

Yandex Metrica Nasıl Kurulur?

Yandex Metrica kurulumu yapmak için ilk olarak bir Yandex hesabınızın bulunması gerekir. Kurulum işlemi için Yandex ekranındaki “ E – posta hesabı aç “ tuşuna basarak ve oluşturulan izlenceyi takip ederek hesabınızı oluşturabilirsiniz. 

İnternet sitenizde ayrıntılı bir tahlil yapabilmek için olması gereken sayaç ekleme kısmı bulunuyor. Yandex hesabınızı oluşturduktan sonra “ Metrica “ bölümüne ilerleyerek ve doldurulması gereken kısımları doldurarak sayacınızı ekleyebilirsiniz. Sayaç eklerken dikkat edilmesi gereken durum, izlenecek her internet sitesi için farklı bir sayaç eklenmesi gerektiğidir. Bu sayede siteyi takip etmek ve istatistik çıkarmak oldukça kolay bir hâl alacaktır. Yandex Metrica kurulumunu gerçekleştirmek için sitemizden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yandex Metrica’nın Genel Özellikleri Nelerdir ?

İnternet sayfalarının tamamı için 100 adet hedef oluşturulabilen web aracı, ziyaretçilerin yaptığı her harekete detaylı takip uygular. Yandex Metrica, oldukça kolay kullanımı ile hem usta hem acemi kişilere hitap eder. Aynı zamanda raporların istenilen biçimde düzenlenmesine imkan verir. Raporlar başka zaman kullanılmak üzere kolay erişim için depolanabilir. Panel yardımı ile internet sitesi sahipleri grafik biçimini seçip istenilen süreyi ayarlayabilir. Grafik seçimini yaptıktan sonra isteğe bağlı olarak metrik de ekleyebilirsiniz. İnternet sitesi sahipleri, hedef kitleyi belirleyerek Yandex Metrica kullanımını özelleştirebilirler. 

Yandex Metrica aynı zamanda limitsiz kullanıcı destek servisi, veri dönüşümleri, sınırsız veri trafiği, gelişmiş matematiksel zeka, tıklama haritaları, özel raporlama, gelişmiş medya izleme, gelişmiş segmentasyon, form analizi gibi birçok özelliğe sahiptir. 

Yandex Metrica İle Neler Ölçülebilir?

Yandex Metrica ile kullanıcı ve oturum sayıları, e–ticaret performansı, çıkış sayfaları, trafik kaynakları, kitlenin yaş ve cinsiyeti, dönüşümler, sitede ve sayfada geçirilen süreler, en çok ziyaret edilen sayfalar ölçülebilir.

Yandex Metrica’da bulunan Webvisor teknolojisi ile tıklama haritası oluşturabilir, form haritası kullanabilir ve scroll haritası oluşturabilirsiniz. Webvisor teknolojisi ile yoğunlaşılan alanları ve etkileşimleri görebilirsiniz. Yandex Metrica ve Webvisor teknolojisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve Yandex Metrica kurulumu yapmak için sitemizdeki uzman kadrodan yararlanabilirsiniz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?