Oborona Spam Nedir?

E-mail kullanan herkes son zamanlarda ‘oborona spam’ etiketi ile gelen maillerle karşılaşabilir. Oborona spam etiketli maillerin ne olduğunu anlamak için spam ne demek bunu öğrenmek gerekir.

En genel anlamıyla spam, istenmeyen iletidir. Bir mesajın ve çok sayıda kopyasının, bu mesajı almayı beklemeyen ve istemeyen birden çok kullanıcıya gönderilmesi demektir. Bu mailler reklam amaçlı veya kötü amaçlı olabilirler. Reklam amaçlı iletiler masum olanlardır. Tek amaçları bir şeyleri tanıtmak olsa da bu, reklam amaçlı maillerin atılmasının sorun olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü reklam amaçlı mailler de bilgi ve istek dışında gönderilen maillerdir. Kötü amaçlı gönderilen maillerin ise sonuçları da kötü olabilir. Bu kötü amaçlı mailler, sizin kimlik bilgilerinizi, banka hesap bilgilerinizi sosyal medyada kullandığınız ve daha başka pek çok kişisel bilginizi ele geçirmek amacıyla gönderilir. 

Oborona Rusça’da savunma anlamına gelen kelimedir. Bu sebeple oborona spam etiketinden ‘spama karşı savunun’ anlamı çıkartılır. 

Oborona spam etiketi ile gelen maillere karşı çok dikkatli olunmalıdır. Bu oborona spam etiketli mail, tanımadığınız bir adresten geliyorsa içeriği kesinlikle indirilmemelidir. Eğer mailde link varsa tıklanmadan silinmelidir. Bu mailler mümkünse anti virüs taramasından geçirilmelidir. Sonuç olarak gelen mailde oborona spam etiketi varsa bu e-postaya çok dikkatli yaklaşılmalıdır. En mantıklısı bu maili hemen silmektir. Eğer oborona spam etiketli maillerle başa çıkmakta zorlanıyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Oborona Spam Etiketi Olan E-postalar İçin Ne Yapılır?

Kötü amaçlı spam ve oborona spam etiketli maillerden korunmanın yolları bulunur. Bunun için yapılması gerekenler var olduğu gibi yapılmaması gerekenler de vardır. Kötü amaçlı spamdan nasıl korunulur? Yapılması gereken ilk şey kesinlikle yanıt vermemektir. Spam maillere yanıt vermek, sistemin o maili güvenilir olarak algılamasına neden olur. Bu yüzden mail filtrelenmez. Yapılması gereken bir diğer şey spam mesajda görülen bağlantıya tıklamamaktır. Bu bağlantıya tıklarsanız bir virüs cihazınıza girebilir veya sizden bazı bilgiler istenmek suretiyle kişisel bilgilerinize ulaşılabilir. 

Spam iletilere karşı alınabilecek önlemler vardır. En iyi önlem, gönderen mail adresini engellemektir. Reklam amaçlı olan maillerde var olan ‘aboneliği iptal et’ butonuyla da daha fazla ileti gelmesinin önüne geçilebilir. Banka ve sosyal medya hesaplarınıza giriş yaparken çok faktörlü kimlik koruması kullanmak da kötü amaçlı gönderilen spam maillerin amacına ulaşmasını engellemek için yapılabilecek hamlelerden birisidir. Bir siteye üye olurken kampanyalardan haberdar olma bölümü hakkındaki gizlilik koşullarını okumak bir diğer önlemdir. Kongre, sempozyum gibi etkinliklere katılırken katılımcı listesinde mail adresinizin yayınlanmayacağını teyit ettirmek de güvenliği artırır.  

Oborona spam etiketli mailler için ne yapılır, bu maillerden nasıl korunulur? Oborona spam etiketli mailler ile normal spam maillerden korunma yolları arasında fark yoktur. En büyük önlem, mümkünse mailin hemen silinmesidir. Bu maillerin içeriğine tıklanmamalıdır. Ek dosya varsa bilgisayara, tablete veya telefona indirilmemelidir. Oborona spam etiketli mailler mutlaka bir anti virüs programında taratılmalıdır. Fakat unutmayınız ki hiçbir anti virüs programı %100 koruma sağlayamaz. Bu programlardan da kaçmayı başarabilen virüsler var olabilir. Size gelen oborona spam etiketli e-postalar üzerinden kesinlikle alım satım işlemi yapılmamalıdır. Aynı kullanıcı adı birden fazla domainde kullanılmamalıdır. Eğer kullanılırsa spam göndericilerin sizi bulması kolaylaşır. Oborona spam etiketli maillerden korunmanın bir diğer yolu, maili gönderen sunucuyu bulup o sunucunun abuse departmanına sunucuyu şikayet etmektir. Bu yöntem, ülkemizde henüz çok fazla sonuç veremeyen bir yöntem olsa da denemekte fayda olabilir. Sorularınız olursa bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak eğer siz e-postalarınızın spam veya oborona spam etiketine sahip olmasını istemiyorsanız; çok fazla kişiye mail yollayacağınız zaman alıcılarınızı BCC’ye eklemek suretiyle mail adreslerini birbirlerinden saklamalısınız. Bu konuda sitemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?