İnstagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram mağaza yani alışveriş bölümü özelliği kısa bir süre önce Türkiye pazarında aktif edildi. Ürünlerini pazarlamak isteyen veya hali hazırda instagram sayfalarında satış yapan birçok pazarlama şirketi bulunmaktaydı. Fakat bu özellik sayesinde ürünlerin daha çok dikkat çekilmesi ve görülmesinin arttırılması sağlandı. Avrupada ve bazı ülkelerde aktif olan ve fazlaca kullanılan bu özellik sonunda Türkiye pazarlarında da yerini aldı. Bu özelliği instagram’a onaylatarak kolayca ticaret işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle onay için izlenmesi gereken yol gerçekleştirmeli ve onaya sunulması gerekmektedir. Onay aldıktan sonra mağaza özelliğini aktif ederek instagram da alışveriş işlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Pazarlamacıların satış yapmasını kolaylaştıran bu özellik Türkiye’ye geldiği andan itibaren dikkat çekmeye başladı. Satıcılar bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğini ararken sosyal medya kullanıcıları ise sevdiği ürünlere benzer ürünlere bakmanın keyfini çıkartmaya başladı. Peki, bu özellik nasıl açılır? Öncelikle resmi olarak satış yapan fiziki bir işletmeye sahip olmanız gerekmektedir. Burada gerçek ve resmi bir ticaret işletmesinden bahsetmekteyiz. Sonrasında mutlaka Instagram ve Facebook sayfasına sahip olmanız gerekmektedir. Instagram sayfanızda bulunan ayarlardan instagram işletme profili bölümüne geçirdikten sonra Facebook ve Instagram sayfalarınızı birbirine bağlantılı hale getirmelisiniz. Bu işlemi de instagram üzerinden kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından bir Businnes Manager hesabi ve reklam hesabı oluşturmalısınız. Ardından işin en önemli adımlarından biri olan Facebook Kataloğuna sahip olmanız gerekmektedir. Facebook Katalog sistemi, web sitenizde satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin detaylı bilgilerini, görsellerini, fiyat ve stok bilgileri gibi özelliklerini Businnes Manager’e kolayca aktarabileceğiniz bir özelliktir. Oluşturduğunuz Facebook Katalog sayesinde web sitenizde satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleri Business Manager’a aktararak, ürünlerin stok, fiyat ve diğer bilgilerinin otomatik olarak kolaylıkla güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Katalog’da bulunan ürünlerinizi Facebook ve Instagram’da sponsorlu reklamlar için hedef gösterebilir, daha çok kullanıcının dikkatini çekmeyi sağlayabilirsiniz.

Business hesabı oluşturmak için Business.Facebook.com adresli siteye giriş yaparak işletmenizi seçin. Ardından hamburger menüsüne benzeyen dokuz adet küçük nokta şekline tıklayın. Önünüze gelecek pencereden Katalog Yöneticisini seçerek Katalog oluştura tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan işletmenizle ilgili bölümü seçtikten sonra ekranda yer alan boşlukları kişisel bilgilerinize göre doldurabilirsiniz. Katalog oluşturmak istediğiniz işletme hesabını seçerek kataloğunuzu isimlendirebilirsiniz. İsterseniz ürünlerinizi farklı şekillerde de kataloğunuza ekleyebilirsiniz.

Eğer Opencard gibi hazır bir altyapı sistemini kullanıyorsanız sağ tarafta bulunan E-Ticaret Platformu Bağla sekmesine tıklayarak ürünlerinizi kataloğunuza kolayca ekleyebilirsiniz. İnternet sitesinde bulunan ürün sayısınız 50’den az ise ürünlerinizi manuel olarak, tek tek de yükleyebilirsiniz. Fakat eğer ürün sayınız 50’nin üzerinde ise excel gibi bir dosya ile ürünlerinizi kolayca sisteme yükleyerek vakit kazancı sağlayabilirsiniz. Son olarak web sitenize bağlı olan Facebook Piksel kodunu kullanarak ürünlerinizin kataloğa aktarımını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Doğru sistemi bildikten sonra katalog oluşturmak ve ürün yüklemek oldukça basittir. Ürünler Facebook Katalog bölümüne eklendikten sonra alışveriş özelliğini aktif et bölümüne tıklayarak bu özelliği aktif edip kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat zaman zaman Business Manager’da bulunan ilgili işletmenizin ve kataloğunuzun Facebook uzman ekibi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin gerçekleşmesinin en ödemli adımı ise onay talebinizde bulunmanızdır.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Gereklilikleri

Instagram üzerinde bulunan alışveriş özelliği e ticaret sahiplerine ve sosyal medya kullanıcılara keyifli, güvenilir bir alışveriş keyfi sunmaktadır. Instagram alışveriş özelliğini aktif edebilmeniz ve ürünlerinizi müşterilerinizle buluşturmanız için hesabınızda birkaç işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bunlardan ilki Facebook ve Instagram hesabınızın birbirine bağlanarak entegre edilmiş olmasıdır. Sonrasında Insatgram hesabınızdan sayfanızı işletme hesabına geçirmelisiniz. E- Ticaret sitelerinin bu konuda önemi büyüktür. Mutlaka bu şekilde bir siteye sahip olmalı ve aynı zamanda ürünleriniz bulunan bu sitenize eksiksiz ve hatasız bir şekilde eklenmiş olmalıdır. Yukarda anlattığımız adımlarla Facebook Business Manager’da bir işletme hesabı oluşturmalı ve katalog yöneticisinde ürün kataloğunu oluşturmalısınız.

Ayrıca bu özelliklerden verimli bir şekilde yararlanabilmeniz için Facebook Piksel, Olay ve Dönüşümlerin web sitenizde kurulu olarak bulunması gerekmektedir. Tüm bu işleri gerçekleştirdikten sonra Instagram alışveriş özelliğini aktif etme adımlarına geçebilirsiniz. Instagram alışveriş bölümüne ekleyeceğiniz ürünlerin kolay bir şekilde müşterilerin dikkatini çekmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Avantajları

Sosyal medya üzerinden ticaret gerçekleştirmek son zamanlarda oldukça popüler bir iş haline gelmiştir. Yüzlerce rakip firma arasından sizin ürünlerinizin satın alınması ve sayfanızı büyütebilmeniz için sosyal medyanın tüm yeniliklerini bilmeniz gerekmektedir. Instagram üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin bir bölümde toplanması bu yeni özelliklerden biridir. Bu faydalı özellik sayesinde ürünlerinizi daha fazla kişinin almasını sağlayarak geniş bir satış hacmine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliği, Instagram’daki e-ticaret sitelerinin ürünlerini hesapları üzerinden kolaylıkla satmasını sağlayan fazlaca ilgi çekici bir özelliktir. Bir kullanıcı Instagram sayfasının keşfet bölümüne girdikten sonra alışveriş simgesine tıklayarak kişiselleştirilmiş alışveriş ekranına ulaşabilir ve binlerce ticaret sitesi arasından beğendiği ve hoşuna giden ürünü tek tıkla sipariş verebilir. Instagramın bu özelliği sayesinde ürünlerinizi kolayca pazarlayabilir, insanların ürünlerinize kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Oynatılır?

Instagram üzerinden alışveriş özelliği Ekim ayında sosyal medyalarımızda yer almaya başlayarak şu anda alışveriş boyutunda hayatımızda yenilikler oluşturmaya başladı. Instagram alışveriş özelliğinin aktif edilebilmesi için öncelikle bu özelliğinizin onaylatılmış olması gerekir. Bunun için ise kataloğunuzdaki ürünlerin tamamının doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca belirtilen ticari ilkelere de uygun bir işletme olmanız önem taşımaktadır.

Özelliğin onaylanması için öncelikle Facebook Business Manager içerisinde işletme oluşturmalı sonrasında ise katalog yönetici bölümünden kataloğunuzu oluşturmalısınız. Katalog kısmına ürünlerinizin detaylı bilgilerini doğru bir şekilde ekledikten sonra alışveriş özelliğini aktif et bölümüne tıklamalısınız. Veya bahsettiğimiz bu üç adımı uyguladıktan sonra ınstagram profilinizde yer alan mağazayı gör bölümünde yer alan alışveriş özelliğini onaylatabilirsiniz. Özelliğiniz onaylandıktan sonra ise aynı bölümden ürünlerinizi kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Eğer yukarıda bahsedilen tüm adımları eksiksiz ve doğru bir biçimde uyguluyorsanız fakat buna rağmen bu özellik onaylanmıyorsa, Business Manager’de de işletmenizi onaylatmanız gerekmektedir. Bunun için ise ilk önce mobil bir uygulama oluşturmalısınız. Uygulama oluşturma işlemi gözüktüğünden çok daha kolay bir işlemdir. Developers.facebook.com/apps/ adresine tıklayarak sağ üst köşeden Create App’ı seçerek kolayca uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Tamamen temsili olan bir mobil uygulama oluşturduktan sonra tamamlamanız gereken birkaç adım daha bulunmaktadır. Busieness.Facebook.com adresine giriş yaptıktan sonra ilgili işletmeyi seçin. Açılan pencereden güvenlik merkezi bölümüne tıklayın sonrasında ise işletme doğrulamasına girin. 

İşletme doğrulaması bölümünde bulunan ve sizden istenilen bilgileri resmi bir şekilde eksiksiz ve yanlışsız olarak doldurmanız gerekmektedir. Doğru bilgileri bu bölüme yazmadığınız takdirde doğrulama talebiniz dikkate alınmayacaktır. Talebiniz gönderildikten sonra Facebook’ta bulunan uzmanlar işletmenizi inceleyerek, gerekli gördükleri takdirde sizden resmi evraklar isteğinde bulunabilir. İstenilen adımları bu uzmanların talebi doğrultusunda tek tek uygulamanız gerekmektedir. Instagram işletme hesabının dğrulama süreci tamamen şansa bağlıdır. Zaman zaman hızlı bir şekilde sonuçlanabileceği gibi bazen de bu süreç uzayabilmektedir. Eğer işletmenizi doğrulatma talebinde bulunmazsanız Instagram alışveriş özelliğini aktif edemeyebilirsiniz. Tüm adımları doğru bir şekilde uyguladığınıza emin olduktan sonra hala talebiniz onaylanmamışsa Instgram destek bölümünden yardım alabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Gönderisi Nasıl Paylaşılır?

Tüm bu adımları sırasıyla ve doğru bir biçimde uyguladıktan sonra hesabınız onay alacaktır. Bu uzun süreç atlatıldıktan sonra gelen onayla birlikte işletme sayfanızı tasarlayabilir ürünlerinizin farklı insanlara ulaşmasını sağlayarak satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz. Hesabınız onaylandıktan sonra Instagram alışveriş gönderisi paylaşmak işin en eğlenceli bölümlerinden biridir. Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra post paylaştığınız bölüme gelin. İlgili fotoğrafı seçtikten sonra ürün etiketle bölümüne tıklayın. Bu konuda unutmamanız gereken bir nokta bulunmaktadır. Görsel veya video gönderisi başına toplam beş adede kadar, fazla görselli gönderi başına ise yirmi adet kadar ürün ekleyebilirsiniz. Bunun yanında bu özellik sayesinde eski gönderilerinizi tekrar yüklemeden, profiliniz üzerinden paylaştığınız önceki gönderilerinize hatta hikâyelerinize de fiyat etiketlemesi yapabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliğinin kullanımı bu kadar basit ve zevkli. Bu özelliği aktif ettikten sonra ürünlerinizin ilgi çekici fotoğraflarıyla insanları etkilemeyi başarabilirsiniz. İsterseniz Instagram üzerinden bazı gönderilerinizin reklamını oluşturarak ürünlerinizin daha fazla görülmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medyada büyümek ve iş hacmini genişletmek doğru bir şekilde ve yeni özelliklerinin aktifleştirerek kullanılmasına bağlıdır. Siz de alışveriş gönderisi özelliğini akitifleştirerek ürünlerinizin satışını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik sürekli fiyat sormaktan yorulan müşterileriniz de yüklediğiniz görsel üzerinden doğrudan fiyat bilgisine sahip olarak alışverişlerini güvenli bir şekilde gerçekleştireceklerdir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?