Google Search Console Nedir?

Günümüzde dijitalin hayatın her alanına nüfuz etmesiyle beraber, dijitalin pazarlamacılığın da kazandığı değer hızla artıyor. Artık işletmelerin web sitelerinin gücü ve ulaşılabilirliği, satış ve marka değerine direkt olarak etki ediyor.

Bu noktada, işletmenizin web sitesini daha görünür ve tercih edilir kılabilmek için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem mevcut. Bu yöntemleri doğru şekilde belirlemek ve kullanmak içinse özellikle Google’ın sağladığı hizmetlerden faydalanmak işlerinizi oldukça kolaylaştıran bir unsur.

İşte bu noktada, web siteniz için doğru pazarlama ve geliştirme adımlarını uygulama noktasındaki planlarınızı oluşturmanıza yardımcı olacak hizmetlerinin başında, Google tarafından sunulan Google Search Console geliyor.

En basit tanımıyla Google Search Console, Google tarafından oluşturulup hizmete sunulan ve Google içerisindeki arama sonuçlarında web sitenizin ne durumda olduğunu ve nasıl yer aldığını izlemenize; bunların yanında sitenizi yönetip oluşan sorunları gidermenize yardımcı olan tamamen ücretsiz bir araçtır.

Peki bu faydalı hizmeti en doğru şekilde anlayıp kullanmak için neler yapmak gereklidir ve bu hizmetten en doğru şekilde yararlandıktan sonra web sitesi adına kazanacağımız faydalar ve kolaylıklar nelerdir? Gelin birlikte Google Search Console hizmetine daha detaylı bir bakış atalım.

Google Search Console’a Detaylı Bir Bakış

İlk olarak şunu bilmeniz gerekir ki, internet sitenizin Google arama sonuçlarında gözükebilmesi için Google Search Console hizmetine üye olmanız gerekmemektedir, ancak Search Console hizmeti sitenizin nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak yegâne hizmetlerden birisidir. Dünya üzerinde web sitesinin düzenine ve işleyişine önem veren herkes ve bu işlerle ilgilenen tüm ajansların kullandığı bir hizmet olan Google Search Console, geniş kullanım alanıyla kullanıcısının işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Google Search Console sayesinde aşağıda sıralayacağımız konularda raporlar edinebilir ve ilgili konuları ilgili araçlarla yönetebilirsiniz;

 • Mobil kullanılabilirlik ve diğer olası problemlerle alakalı sorunları giderme
 • Web sitenize bağlantı veren diğer web sitelerini görüntüleme
 • Google’ın siteyi bulabildiğini doğrulama
 • Dizine eklemeyle alakalı oluşabilecek problemleri giderme ve girili dizinleri güncelleme
 • Sitenizin arama trafiği verilerini oldukça detaylı olarak raporlayıp kullanımınıza sunma

Google Search Console’un en önemli artılarından bir tanesi; Google Ads, Google Trends ve Google Analytics gibi diğer Google hizmetleriyle de entegre şekilde kullanılarak web sitenizle alakalı gerçek bir kontrol paneli işlevi görebiliyor olması.

Google Search Console’dan en doğru şekilde faydalanabilmek için performans ve url değerlendirmeleri ile site haritaları ve olay kayıtlarına büyük dikkat ve önem göstermeniz gerekiyor. Hizmet içerisinde yer alan URL Denetimi aracı sayesinde, web sitenizdeki url’lerin doğru indekslenip indekslenmedikleri ve mobil uyumlulukları gibi konulardaki durumlarını kolay ve hızlı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Aynı panelde bulabileceğiniz Performans sekmesi sayesinde ise sitenizin trafiğini kolaylıkla ölçümleyebilirsiniz. Özellikle anahtar kelimelerinizin ne derecede başarılı olduğunu tespit etmenize yarayacak bu hizmetin alt sekmelerinden de çeşitli şekillerde yararlanabilme imkanınız var. Gelin bu alt sekmelerin işlevlerine göz atalım:

 • Sayfalar: Bu bölüm sayesinde web sitenizdeki tüm sayfaların genel performansını ölçümleyebilirsiniz. İlgili analiz raporlarını son 16 aya kadar edinebiliyorsunuz.
 • Araçlar: Bu bölüm sayesinde, web sitenizin mobil cihazlar gibi diğer araçlarda nasıl bir performans gösterdiğine yönelik detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.
 • Ülkeler: Adından da anlaşılabileceği üzere, bu bölüm sayesinde web sitenizin farklı ülkelerde ne şekilde performans gösterdiğini inceleyebilirsiniz.
 • Sorgular: Bu bölümde, anahtar kelimeler noktasındaki performansınızla alakalı önemli ipuçları elde edebilirsiniz. Bunun yanında bu konuda daha ne türlü iyileştirmeler yapabileceğinize dair analizler yapabilir bu konularda fikir geliştirebilirsiniz.

Tüm bu araçlar oldukça faydalı olduğu gibi, onları nasıl değerlendireceğimizi bilemediğimiz bir ortamda işlevsiz kalacaklardır. Bu nedenle, bu araçları nasıl kullanacağımızı iyi bilmemiz oldukça önemlidir. Bu, özellikle SEO noktasında sitenize ciddi avantajlar sağlayacaktır.

SEO geliştirmesi noktasında dikkat etmemiz gereken bölüm Sorgular bölümü olmalı. Bu sekmedeki verileri incelemek, web sitenizin hangi anahtar kelimelere indekslendiğini keşfetmenize olanak sağlar ve bu size SEO başarısı getirecek olan potansiyeli tanımanıza yardımcı olur. Bu sayede anahtar kelime noktasında kanalize olacağınız alanları belirleyebilir ve bunun size ne kazandırdığını sürekli olarak takip edebilirsiniz.

URL ile alakalı performans ölçümü yapabileceğiniz alanlardan bahsettik. Google Search Console’un işlevselliğinden tam olarak faydalanabilmeniz için site haritası ve olay kayıtlarıyla alakalı kısımları da iyi şekilde kullanmalısınız.

Örneğin Kapsam sekmesinden sitenizde herhangi bir hata durumunun oluşup oluşmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Bu sekmeyi düzenli olarak kontrol etmediğiniz takdirde sitenizdeki hatalar siz farkında olmadan birikebilir ve ileride size daha büyük sorunlara yol açabilir.

Kapsam sekmesine tıkladığınızda karşınıza çıkacak 4 alan olacak. Bu alanlara ve işlevlerini beraber inceleyelim:

 • Geçerli: Bu alandaki sayı, sitenizdeki işlevi tam sayfaların sayısıdır. Herhangi bir sıkıntı ve yapmanız gereken bir şey yoktur.
 • Uyarılarla Geçerli Hatalar: Bu genelde Google’ın kendi kendine çözümlediği hatalardır. Yine de en iyi performans için burayı da kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Hatalar: Burada sitenizde hata veren kısımları genel olarak görüntüleyebilirsiniz.
 • Hariç Bırakıldı: Google’dan bazı sayfalarınızı değerlendirmemesini istediğinizde onları burada görüntüleyebilirsiniz ancak şunu da unutmayın, Google bazı durumlarda bazı sayfalarınızı kendi kendine değerlendirme dışında bırakabilir.

Tüm bu faydalı özellikleri ve kullanım konusundaki kolaylıkları ile bir web sitesi sahibi olan herkesin Google Search Console kullanması gerekmektedir. İşletme sahiplerinin, SEO uzmanlarının ve pazarlamacıların, web geliştiricilerin ve site yöneticilerinin Google Search Console’u sürekli ve iyi şekilde kullanması artık bir gereklilik.

Web sitenizin trafiğini sürekli incelemeniz, sitenizi arama motorları için optimize etmeniz, diğer Google hizmetlerini koordineli ve yararlı bir biçimde kullanabilmeniz için Google Search Console’u muhakkak kullanın.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?