Youtube’da İçerik Nasıl Üretilir?

Youtube, hayatın içindeki tüm alanlarda videolar bulunan platformlardan biridir. Öyle ki, artık bu platformun adını bilmeyen kalmadı. İstediğiniz her konuda fikir sahibi olabileceğiniz videolar, Youtube’da mevcuttur. Yemek tarifleri, kaçırdığınız dizilerin bölümleri, yeni bilgiler öğreneceğiniz kanallar ve eğlence amaçlı sunulan videolardan istediğinizi izleyebilirsiniz.

Youtube’un popülerleşmesi, pek çok kişinin burada içerik üretmesine sebep olmuştur. Bu nedenle herhangi bir fikirle video yayınlamak isteyen herkes, Youtube içerik videoları üretebilmektedir. Orijinal bir fikir bulan ve bunu video olarak yayınlamak isteyen içerik üreticileri, videoları Youtube’a yükleyerek popüler olma şansını yakalayabilir. 

Youtube videoları için içerik üretmek yeni başlayanlar için zor gelebilir. Ancak birkaç dikkat etmeniz gereken noktayı uyguladığınız takdirde, siz de Youtube’da içerik üretebilirsiniz. Böylelikle Youtube kanalınızı daha fazla kullanıcıya ulaştırabilirsiniz. 

Youtube İçeriğinizi Daha İyi Hale Getirebilecek İpuçları

Youtube platformunda oldukça fazla konuda, binlerce video bulunmaktadır. Bu nedenle, zaten var olan bir konuda video çekmeniz ilgi çekici olmayacaktır. Hedef kitlenize, daha önce yüklenmemiş bir video ile hitap etmeniz, sizi arama motorunda öne çıkaracaktır. 

Orijinal fikirleri kısa bir sürede bulsanız da, tüm bu fikirleri tükettiğinizde içerik üretmekte zorlanabilirsiniz. Bu da kullanıcılarınıza daha fazla video sunamamanız demektir. Bunun önüne geçmek için, içerik üretmeyi planladığınız fikirleri aklınıza geldikçe not alabilirsiniz. Ayrıca video yayınlama sürenizi belirli bir zamana tabii tutarak, planlama yapabilirsiniz. Böylece kanalınıza düzenli bir şekilde video yükleyebilecek, arama motorları ile öne çıkabileceksiniz.

Youtube’da içerik üretici olmaya karar verdiyseniz, yükleyeceğiniz videoya çarpıcı bir başlık bulmanız, videonun daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda Youtube’ta arama yapıldığında videonuzun öne çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca başlığı yazarken imla kurallarına dikkat etmeye de özen göstermelisiniz.

Youtube içerik videolarınızda, videonun içerik kalitesi kadar görüntü kalitesi de oldukça önemlidir. Pek çok ünlü Youtube içerik üreticileri gibi profesyonel video ekipmanları kullanmanız, videolarınızın daha iyi görünmesi için oldukça faydalı olacaktır. Ancak profesyonel ekipmanlara ulaşamıyorsanız, akıllı telefonunuzla da video çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygun ışık ve açıyı sağladığınızda, akıllı telefonlarda bile yüksek kaliteli videolar çekebilirsiniz. Ayrıca videolarda sarsıntının olmaması için, telefonların güvenilir ve sağlam bir yere konması gerekir. Bunlar çektiğiniz video görüntüsünün titremesini engelleyecektir. Böylelikle daha sağlıklı bir içerik üretebilirsiniz. 

Videolarınızı çekerken arka planın sade olmasına, uluorta yerde bulunmamasına ya da dekore edilmiş alanlarda olmasına özen göstermelisiniz. Tüm bu detaylar videonuzun kalitesini arttırırken, izleyicilerin dikkatinin dağılmamasını da sağlar. Böylece göz yormayan ve kaliteli gözüken bir içerik elde edebilirsiniz. Videodaki seslerin daha belirgin olması, arkaya hafif bir müziğin eklenmesi de sizi daha profesyonel yapabilir.

Youtube kanalınıza bireysel fotoğrafınızı ya da şirket logonuzu koymanız, kullanıcıların sizi tanımasına yardımcı olacaktır. Kanalınızın açıklama kısmına yazacağınız birkaç tanıtım cümlesiyle, izleyicilerinizin sizden ne bekleyeceğini anlatmanız gerekir. Ayrıca açıklamaya koyacağınız sosyal medya ya da varsa blog sayfalarınızın linkleri, tanınırlığınızı daha geniş çaplara yayacaktır. Kanalınızda yayınlayacağınız 

kısa bir tanıtım videosu, kanalınızın, markanızın ya da kendinizin reklamını yapmada oldukça faydalı olacaktır. Bu videoda, kanalın genelinde neler bahsedeceğinizden, hizmetlerinizden ve kendinizden kısacık da olsa bahsetmeniz gerekebilir.

Youtube SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google başta olmak üzere pek çok arama motorlarında, öne çıkan sonuçlar SEO uyumludur. Peki SEO’ya uygunluk nedir , Youtube içeriklerinin SEO’ya uygunluğu nasıl yapılır? İçeriklerin, videoların ve yazıların başa çıkması için, bunların SEO özellikli olması gerekir. SEO uygunluğu, arama motorlarında öne çıkmanızı sağlamak için yapılan ve yazılan işlemlerdir. Anahtar kelime kullanımı, görsel seçimi ve içerik açıklamaları SEO’ya uygunluk için yapılması gerekenlerden sadece birkaçıdır.

SEO uyumlu sonuçlar, arama motorlarında öne çıkan sonuçlardır. Bunlara uyulmadığı takdirde ilk sıralarda yer almayacak ve gerilere düşeceksiniz. Bu nedenle, SEO uygunluğu için gereken her şeyi yapmanız içeriğinizin göz önüne gelmesine yardımcı olacaktır. 

Youtube da arama motoru ve öne çıkanlar sistemiyle çalıştığı için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olacaktır. Youtube’ta aratılan sonuçların kullanıcılara gösterme faktörleri şunlardır: Video görüntüleme ve izlenme sayısı, kanalınıza abone olanların sayısı, beğenmeler, yorumlar, kanalınızın öne çıkma durumu, anahtar kelimelerin sayısı ve kullanılma durumu, içeriğin yayınlandığı gün sayısı video uzunluğu, video açıklamaları ve video başlıkları. Bu maddelerin çoğunu uygulamanız takdirde, Youtube’ta ürettiğiniz video içerik SEO uygunluğu özelliğini taşıyacaktır. 

Youtube Anahtar Kelime Araştırması

Youtube’ta öne çıkmanızı sağlayacak temel şey anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeleri başlığınızın ve video açıklamalarının ilk satırlarına yazmanız sizi oldukça yukarıya taşıyacaktır. Bu nedenle SEO uyumluluğunu sağlayacak ilk hareketiniz anahtar kelime araştırması yapmak olacaktır. Üreteceğiniz videoda hedef anahtar kelimeyi Youtube’a yazarak, onunla uyumlu olan söz öbeklerini bulabilirsiniz. Kullanılan anahtar kelimeler not ederseniz, video başlığına yazacağınız başlıklarla ilgili fikir edinmiş olursunuz. Ayrıca anahtar kelime araçları sayesinde, video içeriğinizin hangi anahtar kelimelere sahip olması gerektiğini bulabilirsiniz. 

Sadece Youtube’ta değil, Google’da da öne çıkabilmeniz mümkündür. Zira Google’dan fikir edinmeye çalıştığınız konularla ilgili, Youtube’ta üretilen videolar da Google’da öne çıkmaktadır. Bu nedenle içeriğinizin Google’la da uyumlu olması oldukça önem taşır. Bunun için anahtar kelime araştırmanızın aynısını Googla’da da yapmalısınız. Böylece Google’da da ortaya çıkan videonuz, olması gerekenden daha çok izlenme alabilir. 

Youtube’a Yüklediğiniz Videonun Başlığında Anahtar Kelime Kullanımının Etkisi

Anahtar kelime araştırmanızı gerçekleştirdikten sonra, oluşturduğunuz içeriğin başlığına bu anahtar kelimeleri yerleştirmeniz oldukça önemlidir. Anahtar kelimeler, tam eşleme ve geniş eşleme durumlarına göre çalışır. Peki tam eşleme ve geniş eşleşme ne anlama gelir?

Tam eşleme, olması gereken anahtar kelimenin tamamının çıkmasıdır. Örneğin ‘ Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılır?’ başlığını arattığınızda cümlenin aynısı çıkıyorsa, bu durum tam eşlemedir. Geniş eşlemede ise durum biraz farklıdır. Aradığınız içerikte geçen anahtar kelimeler tek tek çıkıyorsa, bu geniş eşlemedir. ‘ Spor Yapmanın Faydaları ve Spor Yaparken Gereken Ekipmanlar ‘ başlığını yazdığınızda, ‘ spor yapmak ‘ ya da ‘ spor ekipmanları’ terimleri karşınıza çıkıyorsa, içeriğiniz geniş eşlenmiş demektir.

Etkili ve SEO uyumlu bir başlık üretmek için başlığınızı fazla uzun tutmamalısınız. İçerik başlıklarınız kısa, öz ve öne çıkacak kelimelerden oluşmalıdır. Anahtar kelime kullanımı bu noktada oldukça önemlidir. Başlığınızın ilk üç kelimesinde anahtar kelimeler muhakkak geçmelidir. Bu uygulama ile, kullandığınız anahtar kelimenizin video içeriğinizi öne çıkardığını göreceksiniz. 

Ayrıca video açıklamalarında da aynı yöntem kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler ön satırlarda geçmeli ve video kısa ama etkileyici bir şekilde anlatılmalıdır. Ancak video açıklamalarını anahtar kelimelerle boğmamalısınız. Bu durum hem öne çıkmanızı engeller hem de hedef kitlenizi sıkabilir. Youtube aramalarını yaparken, video yanında çıkan açıklamaların ilk 120 hanesi gösterilir. Bu nedenle anahtar kelimelerin, ilk 120 kelimede olmasına oldukça dikkat etmelisiniz. 

Youtube İzlenme Sayısı

Kullanıcılar kanalınızı ziyaret ettikçe, videolarınızı seyrettikçe ve beğeni yorum yaptıkça kanalınız üst sıralara çıkar. Bu nedenle içeriklerinizin izlenme süresi ne kadar fazla olursa, öne çıkmanız o kadar kolay olacaktır. İzlenme sürenizi arttırmak için, videolarınızı kaliteli hale getirmelisiniz. 

Arka plan, görüntü kalitesi ve ses düzeyinin yanı sıra, videolarınıza seçeceğiniz kapak görseller de oldukça önemlidir. Konuyla ilgili bulacağınız çarpıcı bir fotoğrafı Youtube videonuzun kapağı yaparak, insanların videonuza yönelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hareketli birkaç kelimeyi görselinize ekleyerek videonuzun ön sıralara yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için anahtar kelimeleri görsellere ekleyebilirsiniz. 

Videolarınızda yorumu kullanıcılara açık tutmak, sizi daha fazla öne çıkaracaktır. Özellikle olumlu eleştiriler aldığınızda Youtube sizi yükseltecektir. Ayrıca izleyicilerin eleştiri ve yorumlarıyla kendinizi geliştirmeniz için bu nokta da oldukça önemlidir.

İzlenme sayınızı arttırmak için, video girişlerinize ve video sonuna ekleyeceğiniz reklam videolarıyla daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. 5-10 saniyelik etkileyici bir video eklemeniz, sizi ve kanalınızı daha iyi tanıtacaktır. Ayrıca kanal logonuzu video sonuna ekleyerek abone ol tuşu yaratmanız, hedef kitlenizin kanalınıza abone olmayı unutmamasını sağlayabilir. Ne kadar fazla abonenin karşısına çıkarsanız, videonuzun izlenme sayısı o kadar artar.

Youtube’ta Tanınırlığınızı Arttırmak İçin Gereken Diğer Uygulamalar

Youtube içerik videonuza, konuyla ilgili etiket koyarak da arama motorlarında öne çıkmanız mümkün. Böylelikle daha fazla yorum, beğeni ve görüntülenme sayısı elde edebilirsiniz. Ancak video ile alakası olmayan, sadece izleyici çekmeye alışacağınız kelimelerden uzak durmalısınız. 

Kullanıcıların sizi sosyal medyada paylaşmaya teşvik etmeniz de popülerliğinizi oldukça arttıracaktır. Kaliteli bir içerik oluşturduğunuz takdirde, videolarınızı izleyenler diğer kullanıcılara da içeriğinizi ulaştıracaktır. Bu sayede görüntülenme sayınız artacak ve videonuz arama sonuçlarında üste çıkacaktır. 

Diğer bir dikkat etmeniz gereken konu da videolarınızın uzunluğudur. 10 dakikadan kısa süren Youtube videoları çok fazla öne çıkmayabilir. Ancak çok uzun olması da izleyenleri fazlasıyla sıkabilir. Bu nedenle oluşturacağınız videonun makul bir sürede olması, Youtube aramalarında sizi öne çıkaracaktır. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?