Web Tasarım Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kurumsal müşteriler, web tasarım ajansı seçerken birçok detaya dikkat ederek ajanstan hizmet almalıdır. Bu konuda yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. En iyi şekilde hizmet almak her müşterinin hakkı. Bu konuların bazılarından kısaca bahsedersek dijital pazarlama ajansının verdiği hizmetler, ajansın referansları, ajans hakkında kullanıcıların yaptığı görüşler, hizmet kalitesi, web sitesinin tasarım kalitesi gibi birçok nokta bulunmaktadır.

Ajans Hakkında Yapılan Görüşler

Dijital pazarlama ajansı ile anlaşırken firma hakkında yapılan yorumlar, referans yorumlar, görüşler ve bunun gibi çeşitli yorumlar incelenmelidir.  Bir firma hakkında kendi sitesinde veya diğer internet sitelerinde ne kadar olumlu yorumlar yer alıyorsa bu da firmanın kaliteli bir firma olduğunu gösterir.

Ajansın Yaptığı Hizmetler Hakkında Verdiği Referanslar

Ajans hakkında yapılan görüşlerin yanı sıra en güvenilir ve en kaliteli yöntemlerden birisi de referans olmaktadır. Bir ajansın ne kadar iyi iş yaptığını özellikle web tasarımları ile ilgili referanslar sayesinde bilmemiz gerekir. Bunun yanı sıra incelenmesi gereken birçok detay da bulunmaktadır. Bu doğrultuda web tasarım ajansı seçerken yaptıkları hizmetler ve çalışmaların incelenmesi gerekir.

Referans, bir firmanın yaptığı çalışmalar olmaktadır. Referansları incelemek müşteri için birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar arasında müşterinin içerisindeki şüphenin azalması yer alır. Bu da müşterinin rahat bir nefes alması demek olurken aynı zamanda dijital pazarlama ajansının kaliteli bir iş yaptığı anlamına gelir.

Dijital Medya Ajansının Verdiği Hizmetler

Tasarım ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ajansın verdikleri hizmetler olmaktadır. Kurumsal kimlik, firmaların itibarı için önemli bir konu. Bir ajans ne kadar fazla hizmet ve ne kadar uygun fiyat teklif ederse bu durum e-ticaret üzerine web sitesi kurmak isteyen kurumsal müşteriler için uygun bir iş sunar.

Web tasarım fiyatları özellikle bütçeye dikkat eden müşteriler için önemli bir durum. Uygun fiyatlı bir hizmetten yararlanmak ve kaliteli bir hizmet almanın yanı sıra yapılan her hizmetin piyasa koşullarına göre ne kadar uygun olduğu ve hangi avantajları içerdiğini de bilmek gerekir.

Web tasarım alanında kendini geliştirmiş bir ajans firması seçerken kurumsal müşteriler ajansın bütçeye göre hizmet verip vermediğine dikkat etmesidir. Bazı ajans firmaları bazı hizmetler için belirli bütçeye göre sınırlı hizmet verir. Düşük ve yüksek bütçeli her türlü müşteriler bu fırsattan yararlanarak kaliteli bir hizmet alma şansını yakalar.

Web tasarım ajansı seçerken ajansın optimizasyon konusunda yaptığı hizmetler de bilinmelidir. Örneğin arama motoru optimizasyonu bir internet sitesinin arama motorlarında yükselmesi için yapılan çalışmalar olmaktadır. Yaptırılan veya altyapısı geliştirilen web sitesinin SEO uyumlu olması bu konuda önemli bir durum teşkil eder.

SEO optimizasyonun yanı sıra web sitesinin temelinin güzel bir şekilde yapılması gerekir. Site hızı ne kadar iyi olursa bu konu etkili bir şekilde müşteri çeken bir durum olmaktadır. Site performansının yükseltilmesi için dijital ajans firmaları birçok çalışma gerçekleştirir. Web yazılım geliştirme, altyapı inceleme, optimizasyon gibi yapılan çeşitli çalışmalar web sitesinin hızını yükselten bir durum olmaktadır.

Dijital pazarlama ajansı seçerken ajansın verdiği hizmetler arasında reklam yönetimi de olmalıdır. Online bir mağazanın internet dünyasında yükselmesi için çok iyi bir SEO optimizasyonunun yanı sıra reklam da yapılmalıdır. Google Ads ve sosyal medya üzerinde yapılan reklamlar müşterilere ciddi miktarda müşteri sağlar. Ajans seçerken reklam yönetimi olup olmadığını da bilmelisiniz.

Web tasarım ajansları, grafik tasarım alanında da hizmet verir. Kurumsal bir müşteri ajansın bu konuda hizmet verip vermediğini öğrenmelidir. İster ajansın internet sitesinden isterse ajansı arayarak bu konu hakkında bilgi alabilir. Web tasarım alanında yapılan grafik tasarımlar, web sitenin güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Örneğin bir müşterinin online bir mağazaya girdiğini düşünelim. Eğer ki müşteri web sitesinin tasarımını güzel bulmaz ise bu durum müşteriyi etkiler. Eğer ki müşteri estetik bir web tasarımına sahip ise müşteri sitede daha çok gezer. İyi web tasarım referanslar ile anlaşılır.

Web yazılım alanında kendini geliştirmiş birçok ajans, responsive tasarımlar da geliştirmelidir. Web sitelerini mobil uyumlu bir hale getiren bir firma ile anlaşmak en iyi seçenek olmaktadır. İnsanlık 2000’li yıllarda mobil teknolojinin gelişmesiyle teknolojide daha üst seviyelere ulaşmış durumda. Şu anda birçok web sitesinde ve internette mobil kullanım oranı yüksek bir düzeye ulaşmış durumda. Bundan dolayı mobil, tablet ve masaüstü uyumluluğu oluşturan yani responsive tasarım sağlayan bir firma ile anlaşmak gerekir. Ek olarak belirtmek gerekir ki mobil uyumlu bir site arama motorunda daha fazla üst sıralara çıkar.

İnternet üzerinde birçok web sitesi bulunmaktadır. Özellikle e-ticaret ile uğraşan firmaların mobil sitesi olması gerekir. Çünkü mağazadan sık sık alışveriş yapan bir mobil kullanıcı internet sitesine girerek zaman kaybetmek istemez ve doğrudan mobil uygulamayı tercih edebilir. Android ve IOS tabanlı bir mobil uygulama geliştirmek hem müşteri açısından kolay bir kullanım sunacak hemde firma açısından olumlu bir etkileşim sağlayacaktır.

E-ticaret üzerine yoğunlaşan bir internet sitesi kuracak olan firma, ödeme entegrasyonunu da düzgün bir şekilde yapmalıdır. Ödeme entegrasyonunun yanı sıra diğer altyapı entegrasyonları da ajans tarafından desteklenmelidir. Geniş çaplı entegrasyon hizmeti veren, özellikle ödeme entegrasyonu konusunda web tasarım hizmeti sağlayan bir firma ile anlaşmak müşteriler için en doğru karar olacaktır.

İtibar yönetimi, web tasarım ajanslarından alınması gereken bir diğer hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür bir hizmeti veren ajans ile anlaşmak sosyal medyada ve diğer internet sitelerinde kullanıcılar tarafından itibarınızın artmasına, daha saygın bir kurum olmanıza olanak tanır. İtibar yönetimi, çok önemli bir sistem olmaktadır. Birçok firmanın faydalanması gerekir.

İtibar yönetimi, internet üzerinde firmalar hakkında yapılan yorumların detaylı bir şekilde araştırılması ve her kullanıcıya destek sağlanmasıdır. Bununla birlikte şikayeti olan kullanıcılar tespit edilip bu kullanıcıların şikayetleri alınır ve firma bu alanda bir düzeltme uygular. Bu da firmanın müşterilerine gösterdiği önemi ortaya koyacağı için e-ticaret sitesinin daha çok müşteri çekmesine yardımcı olacaktır.

Web tasarım ile uğraşan bir ajansın yapması gereken bir diğer hizmet sosyal medya hesapları ile uğraşmasıdır. E-ticaret firması adına yapılan paylaşımlar hem görsel açıdan güzel bir görünüm katıyor hemde kullanıcı deneyimine olumlu bir geri dönüş sağlıyor. Bu hizmet, sosyal medya hesaplarının yönetimi, sosyal medya hesabına gelen kullanıcı yorumları ve özel mesajların yanıtlanması, hesabın güncel bir şekilde denetlenmesini sağlamaktadır. Ajans seçerken bu kullanıcıların bu duruma da dikkat etmeleri gerekir.

Bir firmanın vermesi gereken hizmetler arasında içerik pazarlama da yer almalıdır. İçerik pazarlama sayesinde e-ticaret siteleri arama motorlarında büyürken daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilir. İçerik pazarlama hizmetinin birçok avantajı bulunmaktadır.

Web tasarım firmalarıyla anlaşırken müşterilerin bu konuda dikkat etmesi gereken durumlardan birisi kurumsal blog yazılarıdır. SEO uyumlu blog içerikleri, bir web sitesinin gelişmesindeki en önemli etkenlerden birisidir. Reklamların yanı sıra SEO uyumlu içerikler de paylaşmak e-ticaret mağazasının arama motorlarında yükselmesini sağlayacaktır. Bu noktada ajans seçerken SEO uyumluluk, Türkçeyi iyi kullanma, özgün konular yazma gibi durumlara dikkat eden bir firma seçilmelidir.

İçerik pazarlama alanında müşterilerin dikkat etmesi gereken durumlardan birisi ürünlere eklenen açıklamalar, etiketler ve SEO uyumluluk olmaktadır. Arama motorlarında ürünün daha fazla görünür olması için yapılan bu işlemin yanı sıra müşterilerin de ürün hakkında detaylı bir bilgi alması gerekir. Eğer bir ürün hakkında detaylı teknik bilgiler verilmez ise müşteri bu ürünü almaktan vazgeçebilir. Ürün hakkında her detay açıklanmalıdır.

Her kategoriye uygun şekilde içerik hazırlamak, içerik pazarlama konusunda web sitesinin arama motorlarında daha fazla yükselmesini sağlayacaktır. Google arama motorunda yükselmek için sayfada yer alan blog tarzı içerikler, sayfanın yükselmesinde önemli bir etken olur. Bazı ajans firmaları müşterilere sağladığı kategori içerikleri sayesinde mağazanın daha çok müşteri elde etmesini sağlar.

Web tasarım ajansı seçimi bu ve bu gibi birçok faktöre göre yapılmalıdır. Web siteniz ne kadar kaliteli bir hale bürünürse bu hem sizin hem de müşterileriniz için önemli bir gelir kaynağı demektir. Alanında profesyonel web tasarım hizmeti veren bir şirket ile anlaşmak en doğrusu olacaktır. Hedefi büyük olan ve etkili bir şekilde gelir elde edip kâr düşünen her bir e-ticaret firması seçeceği firmaya iyi karar vermelidir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?