Web Siteniz Ne Kadar Güvenli?

Web siteniz ne kadar güvenli? Bu konuda araştırma yaptınız mı? Web site güvenliği için birçok yol bulunmaktadır. Hackerlar web sitelerinin güvenliğini kırmak için elinden geleni yaparlar. E-ticaret firması ile uğraşanların dikkat etmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bundan dolayı web sitesi geliştirirken veya web sitesi işletirken birçok detaya dikkat edilmelidir.

Bu konuda endişe etmeyin. Firmamız müşterilerine bu konuda kaliteli bir hizmet sunuyor. Web site güvenliği konusunda birçok işi kısa sürede halleden uzman ekip, 2002 yılından beri bu sektörde yerini almakta. Yılların verdiği tecrübe ile günümüzde daha profesyonel bir şekilde iş yapan Click to Peak, birçok müşterinin tercihinde yerini almaya devam etmekte.

Site güvenliği için yapılması gereken birçok şey var. Firmamız bu adımları uzman kadro ile halletmekte ve web sitesindeki açıkları kapatarak daha güvenli bir hale getirmekte.

SSL Sertifikasına Sahip Olmak

Web siteniz dijital pazarlama alanında çok önemli bir yere sahip. Müşterilerin verilerinin çalınmaması adına bu konuda en iyi adımları atmak gerekir. SSL olmayan bir web sitesinde müşterilerin verilerini çalmak kolay olmaktadır.

Hackerlar müşterilerden sunucuya aktarılan verileri takip ederek bu verileri tespit eder ve kendi veritabanına aktarırlar. Bu gibi durumlardan kaçınmak için pek çok e-ticaret sitesinde SSL sertifikası bulunur. SSL sayesinde veriler şifrelenerek sunucuya gönderilir. Bu da hackerların bu verileri çalmamasını sağlamaktadır. 

Bundan dolayı SSL sertifikanızı almanız gereklidir. SSL web sitesine birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar arasında web sitesinin güvenliğinin yanı sıra kullanıcılarının verilerinin şifrelenmesi yer alır. Veriler sunucuda gözükür fakat 3. şahıs bir kişi bu verilere erişemez.

Web Sitesini Yedeklemek

Web sitesi yönetirken web sitenize her an ne geleceği belli olmaz. Web siteniz hackerlar bulunan bir güvenlik açığı sebebiyle hacklenebilir ve tüm veriler çalınabilir, web siteniz silinebilir, makinenize erişilebilir, veritabanı kopyalanabilir veya daha büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı her ihtimale web sitesi yedekleme hizmetinden yararlanmanız gerekir.

Yedekleme, kurumsal firmalara birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan birisi herhangi bir ciddi sorunda yedekleme sayesinde verilerin tekrar eski haline getirilmesinin sağlanmasıdır. Web sitesinin güvenliğini sağlayan yedeklemenin bir diğer bir avantajı ise taşıma işlemine destek olmasıdır. Örneğin bir müşteri yeni bir sunucu makinesine geçtiğinde yedekleme sayesinde bu verileri yeni sunucuya aktarabilecek. Bu durum birçok site sahibi tarafından önemli bir olay olmaktadır.

En Güncel Yazılımları Kullanmak

Web sitesi güvenliği, birçok internet kullanıcısı tarafından önemli bir durum olmakta. Siteyi güvenli hale getirmek adına çalışmalar yürüten kurumsal firmaların çabaları bazen yeterli olmayabilir. Bu doğrultuda firmamız ile bir görüşme başlatmanız en doğru karar olacaktır.

Eğer ki bir işletim sistemi ile web sunucusu yönetiyor iseniz ve web sunucusunu kendi imkanlarınız ile kurduysanız web sunucusunda yer alan her yazılım en güncel sürüme yükseltilmelidir. Ayrıca işletim sistemi de güvenlik güncellemelerinden dolayı zaman zaman yeni güncellemeler ile daha iyi bir hale getirilmelidir. 

Örnek vermek gerekirse FTP yazılımı, PHP sunucusu yazılımı, MySQL yazılımı gibi yazılımlar güncelleme geldiğinde güncellenmelidir. Zaman zaman bu sistemlerde yer alan açıklar yeni güncellemede kapatıldığı için bu güncellemelerin yapılması gereklidir. Panel kullanıyor iseniz panelden de en güncel yazılımların kurulduğundan emin olunuz. Bu tür durumlara dikkat etmek siz değerli kurumsal müşterilere güvenli bir sistem sunar.

Güvenlik Açıklarından Arınmak

Web sitesi kodlarken veya bir yazılım kullanırken yazılımın güncelini kullanmak gerekir. Eğer ki yazılımı siz kodluyor iseniz güvenli olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bu doğrultuda kurumsal firmaların bilmesi gereken birçok güvenlik açığı mevcut olmaktadır.

Firmamız tarafından web sitenizin güvenliği genel olarak taranır ve kısa sürede size rapor edilir. Bir web sitesi kodlarken veya web sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey güvenli olmaktadır. Bazı güvenlik içerikli yazılımlar otomatik olarak web sitesinin güvenli olup olmadığını tarasa bile bazı güvenlik açıkları gözden kaçabilir.

Bu doğrultuda web sitesi kodlayan, kuran veya geliştiren her bir kurumsal müşteri web sitesinin her bir adımında güvenlik açığı olup olmadığını sorgulamalı ve testler uygulamalı. İsterse çok basit bir durum olsun yine de bunu test etmelisiniz. Bazen basit dediğiniz durumlar ciddi sorunlara yol açabilir.

Bu konuda örnek vermek gerekirse web sitesinde kullanıcıdan aldığı dosyayı sunucuya yükleyen bir sistem yer alıyor. Sunucuya yüklenen bu dosya nasıl bir güvenlik açığına sebep olabilir, neler yapabilir bunları düşünmek önemli olmaktadır. Bununla birlikte dosyanın boyutu ve dosyanın türü gibi her türlü veri kontrol edilmeli ve buna göre yüklenmelidir.

Bu durum da yeterli olmamaktadır. Hackerlar görsel dosyası ile de hack işlemi yapabilirler. Bundan dolayı her detayı kaçırmamalı, bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Nasıl güvenlik açıkları olduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Ne de olsa bir web sitesindeki güvenlik açıklarını keşfedebilmek için güvenlik açıklarını öğrenmek gerekir. Bu da sizin için büyük bir avantaj sağlar.

Sitenin güvenlik açıklarını öğrenmek güvenli bir web sitesi kurmak için önemli bir adım olmaktadır. Bu doğrultuda firmamız sizin yerinize hızlı bir şekilde güvenlik açıklarını kapatarak web sitesini size sunmaktadır.

Kurumsal alanda birçok alan adları kullanan firmalar, güvenlik konusunda her birine SSL eklemelidir. Bunun yanı sıra güvenlik açıklarından kısaca bahsetmek gerekirse sql injection en bilinen güvenlik açıklarından birisi olmaktadır.

SQL açıkları birçok kullanıcının sıkça yaptığı bir hata olmakta. Bu doğrultuda internet kullanıcıları dikkatli bir şekilde web sitesi kodlamalıdır. Örnek vermek gerekirse yalnızca yazı ekleyip SQL ile veritabanına eklemek çok ciddi güvenlik açıklarına sebebiyet verebilir. Örneğin SQL ile sızdırılan bir javascript kodu web sitesindeki kullanıcıların verilerinin çalınmasını sağlayabilir. Bu doğrultuda her detayı düşünmek gereklidir.

Javascript ile yapılan saldırılar XSS açığı olarak bilinir. Bir diğer saldırı yöntemi ise brute force olmaktadır. Bu saldırı yöntemi ile hacker web sitesi üzerinden daha fazla bilgi sahibi olmak ister. Yönetici hesabını bu şekilde kırmaya çalışır. Bundan dolayı e posta ve şifre dışında çift aşamalı doğrulama ve giriş limiti eklemek önemli bir olay olmaktadır.

Bir diğer güvenlik açığı yöntemi ise shell olmaktadır. SQL injection veya dosya yükleme açığı ile ortaya çıkan bu durum, makine üzerinde tam yetki sağlayabilir. Daha birçok güvenlik açığı bulunmaktadır. Bu gibi güvenlik açıklarından korunaklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Bundan dolayı web sitenizi bize emanet ederek tüm güvenlik açıklarından arınmalısınız.

DDOS Saldırılarından Korunmak

Güvenli bir web sitesi için yapılması gereken bir diğer detay ise büyük saldırılarına karşı önlem almaktır. DDOS, birden fazla kullanıcının aynı anda siteye girmesi ile sunucuların yavaşlamasını sağlayan yöntemdir.

Bu yöntem ile birlikte web sitesini ziyaret eden birçok kullanıcı sitede işlem yapmakta zorlanabilir. Bu durum özellikle web sitenizi gezen birçok kullanıcıyı etkileyen bir durum olmaktadır. DDOS ataklarından korunmak için web sitenizin güçlü bir güvenlik duvarına ihtiyacı bulunur.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?