Seo Uyumlu Link Yapısı

Günümüzde ilerleyen teknolojik imkanlar ve gelişmeler sayesinde her geçen gün internet kullanan kişi sayısı artıyor. İnternetten herhangi bir konuda bilgi almak isteyen bu kullanıcılar için içerik de paralel şekilde artıyor. Kullanıcılar bu içeriklere internet siteleri aracılığıyla ulaşıyorlar. Bu sitelere de URL kullanılarak ulaşıyorlar. Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almayı amaçlayan web sitelerinin seo uyumlu URL yapısına dikkat etmeleri gerekiyor. Seo uyumlu URL yapısını anlatmadan önce URL hakkında daha detaylı bilgilere sahip olunmalıdır.

URL Nedir?

URL, web sayfasındaki sitelerin açılması için kullanılan tarayıcıların adres bölümüne adresin yazılması anlamına gelen bilgi işlem terimlerinden biridir. URL’in açılımı Uniform Resource Locator’dır. Türkçe karşılığı ‘tek düzen kaynak bulucu’ olarak geçer. URL aynı zamanda halk dilinde link olarak bilinir. Arama motoru dostu URL’ler karışıklık yaşamadan internet sitelerine ulaşabilmemizi ve siteler arası gezinebilmemizi sağlar.

İnternet sitelerinin sahip oldukları URL’lerin bölümleri birbirinden noktalama işaretleri ile ayrılırlar. Her bölüm birbirinden farklı anlamlara sahip olmakla birlikte son derece önemlidir URL’ler her zaman bir “subdomain” ve “root domain” bulundururlar. Taracıya web sitesinin adını yazarken girilen ilk bilgi yani “www” subdomain’dir. Root domain ise “websitesininadi.com” olarak ifade edilen bölüme verilen addır. Elbette bu bölümler dışında başka bölümler de vardır. URL’in doğru çalışması için diğer bölümlerin de eksiksiz ve hatasız olması çok önemli bir detaydır. Link (URL) yapısı çoğu zaman http://www.siteadi.com/index.html  şekline sahip olarak karşımıza çıkar. URL hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz sitemize göz atabilirsiniz. 

Seo Uyumlu Link Yapısı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Arama motorlarına ve kullanıcılara sayfa içeriği ile ilgili doğrudan link sayesinde bilgi veren yapıya seo uyumlu link adı verilir. Özetle kısa ve doğru ifade edilmiş linklere seo uyumlu link denir.URL kelime dizilimleri yani bölümleri, son sistem içerik yönetim sistemlerinde-mesela WordPress- artık yazılım tarafından atanır. Bazı yazılımlar hala bu sisteme geçmediği için bu konu büyük önem taşır. 

Binlerce kategoriye ve ürüne sahip büyük e-ticaret sitelerinin bazıları seo uyumuna sahip olmayan linklerle çalışır. URL yani linkin seo uyumlu olması için düzeltilmesi, değiştirilmesi gerekir. Linkin değişmesi de o sayfanın arama motorunda var olsa bile tıklayınca içeriğe sahip olmamasına neden olacaktır. Bu durum ise müşteri, dolayısıyla kazanç kaybı gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet verecektir. Bu yüzden seo uyumlu linklere sahip olmak önemlidir ve en başta dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmediği takdirde, önü alınamadan artan sayfa sayıları ve bozuk linkler ile yola devam edilmek zorunda kalınacaktır. Ayrıca seo uyumlu olmayan linkler, rakip web sitelerindeki içeriklerden daha aşağıda kalacaktır. Hatta sitenin çok kaliteli bir tasarıma, mükemmel içeriklere ve üst düzey yazılıma sahip olması bile bu durumu düzeltemez.

Seo uyumlu link oluşturmanın bazı önemli noktaları vardır. En önemlisi linkin belirleyici, açık ve net olmasıdır. Kullanıcının linki gördüğü anda kafasında sayfa ile ilgili bir fikir oluşması gerekir. Web sayfasının içeriğine net şekilde değinen linkler kullanıcıların işini kolaylaştırdığı gibi arama motorları tarafından daha kolay fark edilirler. 

İçerikteki ana kategori ve alt kategori sıralamasına dikkat edilmelidir. Linkte ana kategori daha önce yer almalıdır. Bu noktada aşırı spesifik ifadeler yerine daha genel ifadeler kullanılması, kullanıcının siteye daha kolay ulaşmasına yardımcı olur. 

Linkte tüm anahtar kelimelere yer vermek seo’ya uygun değildir. Sadece ana anahtar kelimeye yer vermek ve linki kısa tutmak seo’ya daha uygundur ve linki daha çok öne çıkarma ihtimali vardır. 

Link oluştururken Türkçe karakterler kullanılmamalıdır. Büyük karakter kullanılması da önerilmez çünkü büyük karakterler kopya içerik kullanımına yol açabilirler. Kopya içerik oluşmasına sebep olan bir diğer durum ise aynı sayfaya giden birden fazla linktir. Linkte parametre kullanımından da kaçınılmalıdır. Google search console ile parametreleri yönetebilirsiniz. 

Linkteki kelimelerin kolay anlaşılması için tire (-) kullanılması tavsiye edilir. Boşluk, alt tire veya farklı karakterler kelimelerin anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Arama motorları da tire dışında karakter kullanılan linkleri karmaşık olarak algılarlar ve siteyi ön plana çıkarmazlar. 

Seo, anlamlı kelimelerden oluşan linkleri destekler. Ama, fakat, ancak, lakin gibi kelimelerin yer aldığı linkler seo’ya uygun değildir. 

Son olarak linkin kısa, öz fakat içerik hakkında yeterince bilgi içermesi gerektiğini söylemiştik. Linkin çok uzun olması tarayıcılarda düzgün görünmemesine sebep olabilir. Linkin tüm tarayıcılarda görünebilmesi için genellikle 2083 karakteri aşmaması önerilmektedir. 

Seo Uyumlu Linklerin En Önemli Getirileri

İyi tasarlanmış bir link hem kullanıcılara hem arama motorlarına sayfanızın içeriği hakkında bilgi verir. Böylece kullanıcılar sayfanıza tıkladığında karşılaştıkları içerik onlar için sürpriz olmayacaktır. Bu durum kullanıcı deneyimini artırdığı için tıklanma sayısını da artıracaktır. Tıklanma sayısı arttıkça arama motorunda üst sıralara çıkma şansı da yükselir. 

Seo’ya uygun tasarlanmış linkler çeşitli sosyal medya mecraları tarafından herhangi bir düzenleme yapılmadan paylaşılan kullanıcıya gönderilebilir. Bu da güvenilirliği ve tıklanmayı artırır. 

Gördüğünüz gibi seo katkısı son derece önemlidir. Web sitem nasıl öne çıkar diye düşünüyorsanız seo’ya uygun linkler tasarlamalısınız. Ancak web sitenizin öne çıkmasının tek yolu seo’ya uygun olması değildir.  Seo uyumlu linklerin nasıl oluşturulacağı ve getirileri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemize göz atmaya devam edebilir, kafanıza takılanları sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?