Youtube Kanal Adı Değiştirme Nasıl Yapılır ?

YouTube kanal adı değiştirmek günümüzde oldukça basittir. Teknoloji geliştikçe, internet hayatımızı daha fazla ele geçirdikçe YouTube kanal sayısında da bir artış yaşanmıştır. YouTube kanalı açıldıktan sonra yayınladığınız içeriklere bağlı olarak kanalın adını değiştirmek isteyebilirsiniz. YouTube kanalı adı değiştirmek oldukça basittir fakat bunun için öncelikli olarak Google hesabınızın ismini değiştirmeniz gerekmektedir.

YouTube kanal adınız ile Google hesabınızın adı muhtemelen aynıdır. Bu yüzden kanal adı değiştirmek için ilk yapmanız gereken uygulamada profil menüsüne tıklamak olacaktır. Önünüze açılan profilden kanalınızın bulunduğu bölüme tıklamalısınız. Kanala giriş yapıldıktan sonra sayfanın sağ üst köşesindeki Ayarlar butonuna tıklamalısınız. Bu işlemden sonra önünüze değişik bir pencere çıkacaktır. Bu pencereden Düzenle seçeneğini bulup tıklamanız gerekmektedir. Son olarak istediğiniz adı seçerek kaydedebilirsiniz. Böylelikle kanalın adı değişmiş olacaktır. 

YouTube kanalınızın adını bu kadar kolay değiştirebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak girdiğiniz içeriklerde de değişiklikler yapabilirsiniz. Kanal sahipleri tüm bu işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilir. 

YouTube Kanalı Açıklama Kısmı Nasıl Değiştirilir?

YouTube kanal adını değiştirmek oldukça basittir. Aynı şekilde YouTube kanalı açıklama kısmını değiştirmek de benzer şekilde basittir. YouTube kanalı açıklama kısmını değiştirmek için ilk olarak kanala giriş yapıp oturumu açmanız gerekmektedir. Profil fotoğrafınızın olduğu bölümü bularak tıklayıp kanalınızı seçmelisiniz. Önünüze çıkacak alternatiflerden ‘kanalı özelleştir’ butonuna tıklamalısınız. Sonrasında ise ' hakkında ' kısmından kanalınızın açıklamasını değiştirebilirsiniz. 

Açıklama kısmını değiştirirken ister var olan açıklamayı kaldırıp yenisini koyabilirsiniz ister var olan açıklama üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra ise ‘bitti’ tuşuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

YouTube kanal adı ve açıklama kısmı değiştirme işlemi oldukça basittir. Bu işlemlerin yapıldığı bölümden profil fotoğrafı değiştirme işlemini de yapabilirsiniz. Takipçilerin YouTube kanalında ne tür içeriklerin işlendiğini öğrenmesi için kanal açıklaması son derece önemlidir. Buradan da anlaşılacağı gibi açıklama kısmında kullanılacak kelimeler iyi seçilmelidir. Çünkü açıklama kısmı takipçilere kanal hakkında öngörü sahibi olma olanağı sağlar. Videoya en uygun açıklamayı kullanarak daha fazla kişiye erişmesinin önünü açabilirsiniz. Açıklama kısımları videoların daha fazla kişiye erişmesini sağladığı gibi izlenme sayısını ve süresini de arttırabilir. 

YouTube Kanalı Adı Değiştirme Püf Noktaları

  • Google hesabında ad değiştirme işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde bütün Google hizmetlerinde adınız aynı şekilde değişecektir. 
  • YouTube Kanal adı değiştirme işlemini 90 gün süreyle sadece üç hakla gerçekleştirebilirsiniz. 
  • YouTube kanal adı değiştirdikten sonra kanalınızda hemen görünmeyebilir. Bazen yeni adı görebilmek için birkaç gün beklemek gerekir. 
  • Var olan kanal adınızda kanal çevirileri kullandıysanız o çevirileri değiştireceğiniz yeni ad ile güncellemelisiniz. 
  • Hesabınızın yöneticisi kendiniz değil de başka bir kurum ise hesabınızın adını değiştirmek için Google hesabı ayarları yeterli olmayabilir. Sistem yöneticisinden yardım alarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

YouTube Kanal Adı Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

YouTube kanal adını 90 gün içerisinde yalnızca 3 kere değiştirme hakkına sahipsiniz. Yani YouTube kanal adını değiştirmek için birkaç seçeneği değerlendirebilirsiniz. YouTube kanal adını ve ve Google hesabınızı değiştirdiğiniz takdirde tüm Google hizmetlerinde adınız güncellenecektir. Fakat ad değiştirme işleminden sonra bunu hemen görüntüleyemeyebilirsiniz. Bilinen bir güncelleme vakti vardır. Bu bazen 3-4 dakika bazen 1-2 gün olarak değişiklik gösterebilir. 

YouTube kanal adı değiştirmenin oldukça kolay olduğu gayet açıktır. Bu işlemleri eksiksiz uyguladığınız takdirde güncellenmiş yeni adınıza YouTube platformunu kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yapmanız için illaki bilgisayara gerek yoktur, telefon aracılığıyla da YouTube kanal adını değiştirebilirsiniz. 

YouTube Marka Hesabı

Marka hesabı, kendi markanıza has olan bir hesaptır. Marka hesabı, şahsi Google hizmetleri hesaplarından daha farklı bir konumdadır. YouTube kanalı bir marka hesabıyla ilişkiliyse bir sürü insan YouTube kanalını Google hesapları üzerinden idare edebilir. Eğer bir marka hesabına sahip iseniz YouTube hesabını idare etmek için farklı bir kullanıcı adı ve parolaya gerek yoktur. Bu sayede sistem güvenlikli bir şekilde işler ve idare işi kolay bir hâl alır. 

Şahsi hesaplarınız ve Google hesap adlarınız ile YouTube marka adlarınızın birbirinden ayrı olması hesabınızı daha uzman gösterir. Direkt olarak satış işlemini oluşturan veya eticaret kapsamında olan markalar kesinlikle YouTube marka kanalına sahip olmalıdır. 

YouTube Marka Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Marka hesabı oluşturulmadan önce, var olan bir marka hesabının olmadığına emin olunmalıdır. Marka hesabı oluşturmak için ilk olarak YouTube’de oturum açmalısınız. Sonrasında kanal listesine girmelisiniz. Listeden ‘yeni bir kanal oluştur' seçeneğini bulup tıklamalısınız. Marka hesabınızın ismini belirleyip hesap doğrulama adımlarını eksiksiz doldurmalısınız. Son olarak ‘oluştur’ butonuna tıklayarak marka hesabınızı oluşturabilirsiniz. 

YouTube marka hesaplarınıza destek olarak birçok hizmet bulunmaktadır. Marka hesabınız üzerinden sizleri takip eden, alışveriş yapan kişilerle iletişim kurabilirsiniz, bilgi aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız içerikleri görmesini istediğiniz kişileri de siz seçebilirsiniz. Ayarlar bölümüne girerek hesabınızın ayarlarını oluşturabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?