Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Web tasarım, dijitalleşmenin de etkisiyle güçlenerek gelişmeye devam eden bir sistem haline geldi. 2000’li yıllarda birçok firma dijital pazarlama ile uğraşmıyor iken günümüzde firmaların çoğu e-ticarete odaklanmış durumda. Bu firmalardan birisi kendi firmamız olan Click to Peak, henüz yeni firmalaşan veya dijitalleşme çağına adım atmayan firmalar için doğru bir seçenek oluyor.

Size ilham vermesi açısından güzel bir e-ticaret örneği sunalım. Şu anda dünyanın en büyük firması Amazon olarak kayıtlarda yer alıyor. Amazon, e-ticaret ile uğraşan ve internet üzerinden satış yapan bir şirket. Şu anda dünyanın neredeyse her yerinde hizmet veriyor. Eğer henüz firmanıza ait bir web siteniz bulunmuyor ise bir daha düşünmelisiniz.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, internet üzerinde yer alan bir web sitesinin yazılımıdır. Web sitesindeki sayfalarda yer alan kodlar web tasarımını oluşturur. Bazı kullanıcılar web tasarımı deyince yalnızca web sitesinin tasarımı olarak düşünüyor fakat bu tam olarak doğru bir düşünce değil. Web tasarımı yalnızca web sayfası tasarlamıyor, aynı zamanda web sayfasına dinamiklik ekliyor, özellikler kodluyor ve web sitesini veritabanına bağlıyor.

Web tasarımı yaparken yazılımcılar bazı fikirler üzerinde durmaktadır. Belirli unsurlara göre kodlanan yazılımın web sitesinde uyumlu bir şekilde yer alması için web tasarımcıları en doğru kararları seçmeye özen gösterir. Bu unsurlardan bazıları tasarımın düzeni, kullanılan medya ve grafikler, renk seçimi, web sitesine uygun bir şekilde belirlenen fontlar ve eklenen içerikler olmaktadır. Yazılımcılar bu gibi detaylara dikkat ederek kusursuz bir web tasarımı oluşturmaya özen gösterir. Firmamız tecrübeli çalışanları ile bu alanda hizmet veren sayılı ajanslardan birisidir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı yapmak için öncelikli olarak firmanın bir web sitesi ve bir alan adı olmalıdır. Firmamız sizin yerinize alan adı alarak bu alan adına web sitesini kuruyor. Alan adı ile hosting işlemleri tamamlandıktan sonra firmanıza en uygun web tasarımı belirlenirken ekibimiz plan yapar, çizimler oluşturur ve en iyi olanı seçer. En uygun web tasarımı belirlendikten sonra uzman kadro hemen işe koyulur ve web sitesini kodlamaya başlar.

Web sitesinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra ve hazır hale gelince istekleriniz doğrultusunda oluşturulan site onayınıza sunulur. Eğer beğenmediniz bir kısım olur ise sitede revize işlemi yapılır ve sonrasında web sitesi size teslim edilir. Hizmetlerimiz yalnızca web tasarım ile sınırlı kalmıyor, aynı zamanda SEO çalışması, içerik yazarlığı, sosyal medya yöneticiliği, reklam yönetimi gibi hizmetler de firmamız tarafından veriliyor.

Web Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayalinizdeki web sitesine kavuşurken veya kavuştuktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu konulardan ilki web sitesinin responsive yani mobil uyumlu olması. Günümüzde yükselen mobil kullanım oranı sayesinde mobil uyumlu bir siteye sahip olmak ek avantajlar sağlar. Mobil uyumluluk barındıran bir web sitesi hem masaüstü kullanıcılar hem de mobil kullanıcılar tarafından rahatlıkla girilmesi anlamına geliyor.

Web tasarımı tamamlandıktan ve web sitesi hazır hale geldikten sonra artık web sitesinin ön plana çıkması gerekiyor. Bir web sitesinin ön plana çıkabilmesi için gerekli SEO çalışmalarının yapılması gerekir. Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, web sitesinin aramadaki sıralamada yükselmesini sağlar. Web sitesinin sıralamada yeterince yükselmesi için kaliteli bir SEO çalışması yapılması gerekiyor.

Web sitesinin etkili bir şekilde yükselmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu reklam olarak karşımıza çıkıyor. Reklamlar, bir işletmenin daha çok müşteri kitlesi elde etmesine ve daha fazla maddi kazanç sağlamasına olanak tanır. Bu konuda hem sosyal medyada reklamlar verilebilir hem videolu reklamlar tercih edilebilir hem de Google Adwords kullanılabilir.

Kullanıcı dostu bir web sitesi yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer durum itibar yönetimi olarak karşımıza çıkıyor. Bir firmanın itibarı yani saygınlığı her ne kadar iyi olursa web sitesi o kadar çok müşteriyi kendine çekebilir. Eğer bir işletmenin itibarı yaptıkları yanlışlar ile düşmeye başlar ise o firmanın kendini tekrar toparlaması uzun bir süre alabilir. Bu konuda itibar yönetimi hizmetinden yararlanmak gerekiyor. Bu hizmet ile birlikte firmanız hakkında internet üzerinde yapılan paylaşımlar, şikayetler ve yorumlar incelenerek gerekli dönüşler yapılır, firmada gerekli düzenlemeler önerilere ve şikayetlere göre halledilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu web sitesinde paylaşılan içeriklerin kopya olmamasıdır. Kopya içerik paylaşmak arama motorlarındaki sıralamanın düşmesine neden olurken aynı zamanda bazı kullanıcıları da etkileyen bir durum olabilir. Bundan dolayı özgün içeriklerin web sitesinde paylaşılması gerekiyor.

Bu gibi pek çok dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu konuda firmamız müşterilerine bu hizmetlerin yanı sıra daha fazla hizmeti de beraberinde getirmektedir. Yapılması gereken tek şey hemen bizimle iletişime geçmek.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?